Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Temmuz 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/103) Samsun’da Polis Tarafından Öldürülen Kişi…

9 Temmuz 2018 tarihinde Samsun’un İlkadım ilçesinde Adem Y. isimli polis memuru ile Rasim Sabah (34) ve Fatih Çepniler (36) isimli sivili kişiler arasında park etme yüzünden tartışma çıktığı; tartışmanın büyümesi üzerine polis memuru Adem Y.’nin silahı ile rastgele ateş ettiği öğrenildi. Rasim Sabah ve Fatih Çepniler’in açılan ateş sonucu ağır yaralandığı ve Rasim Sabah’ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan Adem Y., sevk edildiği mahkeme tarafından 10 Temmuz 2018 tarihinde tutuklandı.

(07/104) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 11 Haziran 2018 tarihinde Şırnak’ın Besta bölgesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 9 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/105) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep L Tipi Cezaevi’nde kalan Aysel Kaya isimli bir mahpusun, hakkında hücre cezası olduğu gerekçesiyle kaldığı koğuştan zorla çıkartıldığı, koğuşta bulunan mahpusların buna tepki göstermesi üzerine onların da fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi. Bu esnada bir hasta mahpusun da fiziksel şiddete maruz kaldığı ve mahpusların götürüldükleri cezaevi revirinde de gardiyanların şiddet uygulamaya devam ettiği bildirildi.

10 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kimlik kartı taşıma dayatmasını kabul etmeyen mahpusların başta sağlık hakkı olmak üzere görüş, telefon ve spor gibi haklarını 10 aydır kullanamadıkları öğrenildi. Ayrıca kimlik kartı taşımayı kabul etmedikleri için haklarında açılan disiplin soruşturmaları soncunda mahpuslara ziyaret ve iletişim haklarından mahrum bırakma gibi çeşitli disiplin cezaları verildiği bildirildi.

(07/106) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

10 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Erdoğan Canpolat, Mahmut Konuk ve İlker Işık)  ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Erdoğan Canpolat ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi. Saat 18.00’de yaşanan müdahale sırasında polisin, basın açıklamasını takip eden gazetecilere de fiziksel şiddet uyguladığı bildirildi.

Buna göre, 10 Temmuz 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/107) Tedavisi Tamamlanmadan Hastaneden Taburcu Edilerek Tutuklanan Mahpus…

10 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan kesinleşmiş 4 yıl 7 aylık hapis cezası olan İbrahim Koçer’in geçirdiği trafik kazası sonrasında tutulduğu hastaneden tedavisi tamamlanmadan taburcu edildiği ve sonrasında sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi. Haberde ayrıca 15 Mart 2018 tarihinde Çorlu’da trafik kazası geçirdikten sonra 49 gün boyunca uyutulan ve toplam 8 ameliyat olan İbrahim Koçer’in tedavisinin hızlandırılması için savcılığın ve polisin hastane idaresine ve doktorlara baskı yaptığı iddia edildi.

İbrahim Koçer’in tedavisi tamamlanmadan taburcu edilmesinde sorumluluğu olan doktorlar hakkında ailesinin suç duyurusunda bulanacağı bildirildi.

(07/108) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Barış Akademisyeni…

10 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacılarından akademisyen Hanifi Barış’ın, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermek için 4 Temmuz 2018 tarihinde gittiği karakoldan mahkemeye sevk edildiği ve mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(07/109) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan ODTÜ Öğrencileri…

6 Temmuz 2018 tarihinde yapılan mezuniyet töreninde taşınan ve üzerinde “Tayyipler Alemi” yazan karikatür içerikli pankart ile ilgili olarak gözaltına alınan 4 ODTÜ öğrencisi 10 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan, söz konusu pankartın basıldığı işletmenin çalışanı ise serbest bırakıldı.

(07/110) Elazığ’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Tahliye edildikten sonra tutulduğu Elazığ T Tipi Cezaevi’nin çıkışında hakkındaki bir yakalama kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteci Şerife Oruç, 10 Temmuz 2018 tarihinde hakkındaki yakalama kararının kaldırılması üzerine serbest bırakıldı.

(07/111) İstanbul’da Gözaltına Alınan Sanatçı…

10 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’da sosyal medya paylaşımları ilgili yapılan 2 ihbar gerekçe gösterilerek gözaltına alınan sanatçı Orhan Aydın, aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/112) Elazığ’da Tutuklanan DBP Üyeleri…

9 Ekim 2018 tarihinde Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı köylerde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında DBP’li Elazığ İl Genel Meclis Üyesi Abdulkadir Gül’ün de olduğu 6 kişiden 4’ü 10 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Abdülkadir Gül, Hacı Yavuz, Murat Ercan ve soyadı öğrenilemeyen Baki isimli bir kişi.

(07/113) Cizre’de Tutuklanan HDP Üyeleri…

5 Temmuz 2018 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan 30 kişiden 7’si10 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 9 kişi ise serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerden ismi öğrenilenler: Kasım Yiğit, Şahin Budak.

Son tutuklamalarla beraber bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 11 oldu. 8 Temmuz 2018 tarihinde, aynı soruşturma kapsamında 4 kişi sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Tutuklananların isimleri: Cizre’de 4 Eylül 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında vurularak öldürülen 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın babası Ramazan Çağırga, 24 Haziran 2014 seçimlerinde HDP Manisa milletvekili adayı olan Veysi Durgut, Selamet Mat ve Osman Erkul.

(07/114) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

10 Temmuz 2018 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İl Yönetim Kurulu Üyesi 2 kişinin de olduğu 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Gül Turgal (HDP İl Yöneticisi), Mahsun Koç (HDP İl Yöneticisi), Ferit Turgal, Mehmet Sadık Varkan, Gökhan Varkan, Hatip Adal, Mehmet Hayri Kangin, Malzum Acat, Osman Aydın, Sabri Adıbelli, Aziz Kızıl, Ali Bakır.

(07/115) Van’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Temmuz 2018 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında 11 kişi sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

(07/116) Hatay’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

Hatay’ın İskenderun ilçesinde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan İrfan B. ve Resul E. isimli 2 kişi 10 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(07/117) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alınarak tutuklanan 53 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Temmuz 2018 ile 10 Temmuz 2018 tarihleri arasında devam edildi.

Duruşmaya getirilmeyen sanıkların, SEGBİS aracılığıyla ifade vermeyi reddettiği ve duruşmada hazır edilmeyi talep ettiği bildirildi.

Duruşmada Osman Bozkurt, şu anda tutulduğu Bandırma Cezaevi’nden Mardin veya Diyarbakır’da bulunan bir cezaevine sevk edilmeyi talep etti ve bu sevk olmadan savunma yapmayacağını belirtti. Diğer sanıklar da, bu davada yargılananların yaşadığı sağlık sorunları çözülmeden savunma yapmayacaklarını ifade etti.

Savunmaların ardından mahkeme, avukatların dava dosyasına girmesini talep ettiği gözaltı görüntülerinin incelenmesine, SEGBİS aracılığıyla savunma yapmayı kabul etmeyen mahpusların duruşmada hazır edilmesi talebinin kabulüne, tutuklu sanıkların tahliye talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 15 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(07 /118) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 2 akademisyen (Marmara Üniversitesi’nden ihraç edilen Arş. Gör. Fırat Çapan ve Maltepe Üniversitesi’nden öğretim görevlisi ve doktora öğrencisi Meriç Taylan Mutlu) hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 10 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Beyanların ardından mahkeme her iki duruşmayı da 29 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(07/119) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının 20 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alınmasını ve sonrasında tutuklanmasını “Nuriye ve Semih’in 14 avukatı tutuklandı” başlığı ile haberleştirdiği için, Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Canan Coşkun’un ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Mahkeme duruşmayı 19 Temmuz 2018 tarihinde erteledi.

 (07/120) Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin DBP’li Belediye Eş Başkanı Sadiye Süer Baran hakkında ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi.

Duruşma sırasında cezaevinde maruz kaldığı hak ihlalleri hakkında bildirimde bulunan Sadiye Süer Baran’ın sözünü kesen mahkemenin “Bizim cezaevi ile ilgili yapabileceğimiz bir şey yok, bu konu takdirimizde değil” dediği bildirildi.

Savunmaların ardından mahkeme Sadiye Süer Baran’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı Ekim 2018 tarihine erteledi.

(07/121) Diyarbakır’da Yargılanan Barış Annesi…

Barış Anneleri Meclisi Üyesi Dilşah Özgen’in (81) de aralarında olduğu 9 kişi hakkında ‘örgüte bilerek yardım etme’ iddiasıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Temmuz 2018 tarihinde başlandı.

İddianamede Dilşah Özgen’in oğlu Ferdi Özgen’in de mezarının olduğu Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yolaçtı köyündeki mezarlığa namaz kılınması ve abdest alınması amacıyla bağışladığı konteynerler nedeniyle cezalandırılması istenmektedir. Dilşah Özgen’in bağışladığı konteynerler 2016 yılında yapılan bir operasyon sırasında güvenlik güçleri tarafından yıkılmış, mezarlar tahrip edilmişti.

Kimlik tespiti, iddianamenin özetinin okunması ve savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 13 Aralık 2018 tarihinde erteledi.

(07/122) İstanbul’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Yargılananlar…

10 Ekim Ankara Gar Katliamı ardından 13 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sirkeci Garı önünde yapılan basın açıklaması nedeniyle, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube eski Başkanı Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya, Mehmet Şamil Altan, Nebile Irmak Çetin ve Önder Atay hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 6 Eylül 2018 tarihinde erteledi.

(07/123) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

10 Temmuz 2018 tarihinde Aksaray merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 8 kişi; Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı.

(07/124) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

H.Y. isimli bir kişi hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/125) Erişimi Engellenen İnternet Haberleri…

10 Temmuz 2018 tarihinde www.aydinlik.com, www.evrensel.net ve www.cumhuriyet.com.tr sitelerinde yer alan 3 habere erişimin engellendiği öğrenildi. Erişimi engellenen haberler: https://www.aydinlik.com.tr/arsiv/melih-gokcek-zabita-oldu-iste-o-ses-kaydi, https://www.evrensel.net/haber/80479/thy-ucagi-ile-silah-sevkiyati-iddiasihttp://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/43247/Sumeyye_nin_twitter_itirafi.html.   

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş