16.02.2017

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) 2016 Haziran ayı raporuna göre 2015 yıl sonu itibariyle dünyada yerinden edilmiş kişilerin sayısı 65.3 milyona ulaştı. Yine aynı raporda yazdığına göre bu, yeryüzündeki her 113 kişiden birinin mülteci konumuna düşmesi demek. Ezidilere yardım amacıyla kurulmuş YAZDA’nın verilerine göre Ağustos 2014’ten itibaren kendilerini İslam Devleti olarak adlandıran terörist grubun vahşice uyguladığı soykırımda 3.000’den fazla Ezidi öldürüldü, 7.000’e yakın kadın ve çocuk kaçırıldı ve 400.000 Ezidi yerinden oldu.
Yerinden edilmiş Ezidilerin yaklaşık 11.000’i Türkiye’ye gelebildi. Çeşitli illere geçici olarak yerleşen Ezidilerden yaklaşık 6.000 kişi Diyarbakır ve ilçelerinde bir süre barınmak durumunda kaldı. 2014 Ağustos ayından 2016 yılının sonuna kadar bu kişilerden bir kısmı mülteci kabul eden Avrupa, Kanada, Amerika ve Avustralya gibi ülkelere giderken bir kısmı da Güney Kürdistan’a geri döndü. 2016 yılsonu itibariyleDiyarbakır Fidanlık Yaşam
Alanında hâlâ yaklaşık 1.200 Ezidi kalmakta.
Diyarbakır’a geldikleri andan itibaren belediyeler başta olmak üzere birçok yerel ve ulusal STK ve kişi yerinden olmuş Ezidilerin ihtiyaçlarını karşılamalarında destek olmak üzere harekete geçti. İşkence ve ağır insan hakları ihlâllerine maruz kalmış kişilere tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunmak ve insan hakları ihlallerinin dökümantasyonunu yapmanın yanı sıra toplumsal travma sorununu da ele alan çalışmalar yürüten Türkiye İnsan
Hakları Vakfı (TİHV) da bu kurumlarla birlikte üzerine düşeni yapma gayreti içerisine girdi.
TİHV, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin desteğiyle Diyarbakır Fidanlık Ortak Yaşam Alanında 2015 Mayıs ayından 2016 sonuna kadar gönüllülerle psikososyal destek çalışması yürüterek Ezidilerin bu alandaki ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sundu.
Bu kılavuz ise aynı tarihlerde Diyarbakır Fidanlık Ortak Yaşam Alanında TİHV ve gönüllülerinin özellikle Ezidi çocuklarla yürüttüğü psikososyal destek çalışmalarında edindikleri, önemli olduğuna inandığımız deneyimleri paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır.

Bu kılavuz/deneyim paylaşımı çalışmasının tamamına Türkçe olarak erişmek için tıklayınız.

Ji bo ku bikaribin bigihîjîn klavuza serguzeştên xebata me ya piştevaniya psîkososyal a ku li gel Ezîdiyên ku di Qada Erdê Şaxan a Amedê de dijîn ji kerema xwe vê girêdanê bitikînin.