Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/205) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu T Tipi Cezaevi’nde kalan Grup Yorum üyesi Sevcan Adıgüzel’e, ayakta sayım dayatmasına ve kitap sınırlamasına tepki gösterdiği için 200 yıla yakın “görüşe çıkmama cezası” verildiği öğrenildi.

11 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan mahpusların sağlık haklarının engellendiği, cezaevi revirinde sürekli doktor bulunmadığı, mahpusların düzenli kullanmaları gereken ilaçların geciktirildiği ya da hiç verilmediği öğrenildi.

(10/206) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır merkezli bir operasyon kapsamında 121 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin olarak, 11 Ekim 2018 tarihinde bir basın açıklaması yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, gözaltına alınan kişilere savcılık emriyle uygulanan şiddet ve işkence konusunda suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Sezai Temelli gözaltına alınanların maruz kaldığı işkence ve kötü muameleye ilişkin şunları belirtti: “Derya Aslan ters kelepçe yapılıyor ve kelepçesini açmak için bıçak kullanan polis Derya Aslan’ın sırtını yaralıyor. Arkadaşımız yaralı halde gözaltında tutuluyor. Hazro belediye eş başkanımızın evine gidiliyor eşi için evi basılıyor ve ona işkence yapılıyor (…) Gözaltında olan Hilmi Aydoğdu arkadaşımız kalp krizi geçirdi ve dile getirmesine rağmen emniyette bir buçuk saat alıkonuluyor”. Ayrıca basında yer alan haberlerde 4 aylık hamile olan HDP Diyarbakır il yöneticisi Pınar Tekin ile kanser hastası olan TJA aktivisti Didar Çeşme’nin gözaltında tansiyon düşmesine bağlı olarak bayıldıkları ifade edildi.

(10/207) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 11 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 754. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(10/208) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek amacıyla 702 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Ekim 2018 tarihlerinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti.

11 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/209) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

9 Ekim 2018 tarihinde, Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında gazeteciler ile siyasetçilerin de bulunduğu 121 kişiden 25’i 11 Ekim 2018 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Söz konusu 25 kişiden 13’ü ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla tutuklandı, 12 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: Gazeteci Kibriye Evren, Celal Yoldaş, Behçet İne, Eda Bazencir, Aliye Tok, Hülya Biçen, Sercan Doğan, Hasret Alp, Elif Haran, Nevriye Çur, Kumru Tokay, Mehmet Temizyüz ve Rıfat Roni. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kişilerin isimleri: Abbas Çelik, Derya Aslan, Emrullah Kaplan, Selma Metin, Seher Tümer, Didar Çeşme, Türki Gültekin, Mehmet Ay, Kadriye Özcanlı, Dilnaz Ekmekçi, Pınar Tekin ve Eylem Ceylan.

73 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 23 kişi 10 Ekim 2018 tarihinde serbest bırakılmıştı.

(10/210) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Avukatlar…

11 Ekim 2018 tarihinde, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar Bünyamin Şeker ve Bahar Oktay’ın Diyarbakır’da gözaltına alındıkları öğrenildi. Şeker ile Oktay’ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri bildirildi.

(10/211) Adana’da Gözaltına Alınan DBP Parti Meclisi Üyesi ve Diğer Kişiler…

10 Ekim 2018 tarihinde ifade vermek için gittiği Adana Adliyesi’nde gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Halit Şaşmaz ile ev baskınlarında gözaltına alınan Bilal Çelebi ve Erbil Ernuega’nın 11 Ekim 2018 tarihinde mahkemeye sevk edildiği, Halit Şaşmaz, Bilal Çelebi’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları, Erbil Ernuega’nın ise ‘örgüt üyesi olmak ve örgüt adına suç işlemek’ gerekçesiyle tutuklandığı öğrenildi.

(10/212) İstanbul’da Gözaltına Alınan Dergi Çalışanı…

Demokratik Modernite dergisi çalışanı Servet Öner’in 11 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da Taksim Meydanı’nda gözaltına alındığı öğrenildi. Servet Öner’in gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemezken Beyoğlu Polis Merkezi’ne götürüldüğü bildirildi.

(10/213) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nin polisler tarafından basıldığı ve 7 kişinin (Mehmet Manas Doğanay, Yalçın Canpolat, Mert Halisdemir, Berdan Ulaş Dilsiz, Gülbey Dilsiz, Özgün Yiğit Taş, Abdullah Papur) gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/214) Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Almanya Vatandaşı…

Hüseyin M. isimli bir Alman vatandaşı hakkında “sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 11 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Hüseyin M.’nin tahliyesine karar vererek duruşmayı 9 Nisan 2019 tarihine erteledi. Hüseyin M. Ağustos ayı içinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gözaltına alınmış, daha sonra sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(10/215) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 5 akademisyen (Marmara Üniversitesi’nden ihraç edilen Dr. Utku Uraz Aydın ve Yrd. Doç. Dr. Ceren Akçabay, Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Filiz Arıöz, Marmara Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Nihal Saban ve Kadir Has Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Dr. Sarphan Uzunoğlu) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme heyeti Sarphan Uzuoğlu hakkında açılan davanın duruşmasını 7 Kasım 2018 tarihine; Filiz Arıöz hakkında açılan davanın duruşmasını 25 Aralık 2018 tarihine; Utku Uraz Aydın, Ceren Akçabay ve Nihal Saban hakkında açılan davaların duruşmalarını ise 9 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Gör. Melike Acar ve Öğr. Gör. Ayşegün Soysal) hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme her iki duruşmayı da 7 Kasım 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 1 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Süreyya Topaloğlu) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı da 17 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Ohannes Kılıçdağı, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdağ Aksel, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Güçlü ve Doç. Dr. Şükrü Aslan) hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ohannes Kılıçdağı hakkında açılan davanın duruşmasını 15 Ocak 2019 tarihine; Erdağ Aksel hakkında açılan davanın duruşmasını 10 Ocak 2019 tarihine; Özlem Güçlü hakkında açılan davanın duruşmasını 29 Kasım 2018 tarihine; Şükrü Aslan hakkında açılan davanın duruşmasını 5 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 6 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Yonca Demir, Arş. Gör. E. A., Dr. Başak Tuğ Onaran; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. Hazal Azeri, Arş. Gör. Çare Olgun Çalışkan ve Sabancı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Çağla Aydın) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Yonca Devrim ve E. A. hakkında açılan davaların duruşmalarını 13 Kasım 2018 tarihine; Hazal Azeri hakkında açılan davanın duruşmasını 14 Aralık 2018 tarihine; Başak Tuğ Onaran hakkında açılan davanın duruşmasını 15 Aralık 2018 tarihine; Çare Olgun Çalışkan hakkında açılan davanın duruşmasını 27 Kasım 2018 tarihine ve Çağla Aydın hakkında açılan davanın duruşmasını 20 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(10/216) Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül hakkında, ‘örgüt kurma ve yönetme’ iddiasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Avukatlar, Bülbül’ün milletvekili olması nedeniyle yargılamanın durdurulmasını talep etti. Mahkeme heyeti Anayasa’nın 14. maddesi uyarınca yargılamanın devam etmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(10/217) Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Aralarında Mardin’in Derik ilçesi Belediye Eş Başkanı Abdulkerim Erdem’in de bulunduğu 5’i tutuklu 22 kişi hakkında, ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ iddiasıyla Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Abdulkerim Erdem’in bizzat katıldığı duruşmaya tutuklu yargılanan diğer 4 kişi SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme 5 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 8 Kasım 2018 tarihine erteledi. Abdulkerim Erdem 22 Şubat 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/218) Hakkari’de Zırhlı Araçtan Ateş Açılması Sonucu 4 Kişinin Ölümüyle İlgili Yargılanan Polis Memuru…

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu 4 kişinin ölümüyle ilgili olarak, polis memuru İ. M. hakkında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Ekim 2018 tarihinde görüldü. 8 Ekim 2016 tarihinde, İ. M.’nin kule görevlisi olduğu zırhlı araçtan ateş açılması sonucu 15 yaşındaki Serhat Buldan ile Rahmi Safhalı, Necdet İşözü ve Aydın Tümen ölmüş, Şemsettin Kaya ve Mehmet Ali Kaya isimli 2 kişi ise yaralanmıştı.

Mahkeme heyeti, sanık polis İ. M.’nin ‘taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırmasına, sanığın ‘bilinçli taksirle hareket etmesi’ nedeniyle cezasının 1/3 oranında arttırarak 13 yıl 4 aya çıkarılmasına karar verdi. Daha sonra “sanığın geçmişi ve yargılama sırasındaki pişmanlığı”nı dikkate alarak cezada indirime giden mahkeme heyeti İ. M.’nin 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

(10/219) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

11 Ekim 2018 tarihinde, Manisa merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde yapılan operasyonlarda 6’sı muvazzaf 9’u ise KHK ile ihraç edilmiş eski asker olmak üzere 15 kişi gözaltına alındı.

11 Ekim 2018 tarihinde, Sivas’ta gözaltına alınan KHK ile ihraç edilmiş 6 eski polisten 2’si tutuklandı, 4 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

(10/220) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

2012 yılında yapılan “Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı” sorularının sızdırılmasına ilişkin 86 kişi hakkında Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, 37 kişinin ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 2 yıl 2 ay 7 gün ile 9 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme 54 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme 1 kişinin ise ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçundan 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme 25 kişinin beraatına ve firari 6 kişinin dosyasının ayrılmasına karar verdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş