Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/106) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Kasım 2019 tarihinde Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bir askeri aracın devrilmesi sonucunda 7 askerin yaralandığı öğrenildi.

11 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Heftanin bölgesine yönelik 2 Ağustos 2019 ve 9 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirdiği hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü bildirildi.

(11/107) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1098 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Merve Demirel, Umutcan Aybak ve Taylan Sungur) gözaltına alındığı öğrenildi. Saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sırasında yaralanan Nazan Bozkurt’un, bir kadın polis tarafından bacağından ısırıldığı iddia edildi.

Buna göre, 11 Kasım 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/108) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Kasım 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ve Eser Budak polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Söz konusu 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/109) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Kasım 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi’nin polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/110) İstanbul’da Eyleme Müdahale…

11 Kasım 2019 tarihinde, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde çalıştığı Cihan Tekstil isimli firmadan ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeksizin çıkarılan Meya Kara isimli işçinin, Emeğin Gücü Derneği üyeleri ile birlikte işyeri önünde yapmak istediği açıklamaya firma sahibi Şükrü Ünre ve yanında bulunan kişiler fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahalede Reyhan Kara’nın başına aldığı darbeler sonucunda yaralandığı öğrenildi.

(11/111) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezine “AKP’nin düzeni öldürüyor! Patronların medyası gerçekleri saklıyor” yazılı pankart asan Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi kişilere müdahale eden polis 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Elif Üçerli ve Ezgi Ertürk.

(11/112) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Kasım 2019 tarihinde ve devam eden günlerde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerinin de bulunduğu 1’i çocuk en az 35 kişinin gözaltı sürelerinin 11 Kasım 2019 tarihinde uzatıldığı öğrenildi. Ayrıca 11 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, gözaltına alınan kişilerin çıplak aramaya zorlandıkları ve bunun üzerine açlık grevine başladıkları öğrenildi. Yine söz konusu haberlerde gözaltına alınan kişilerden Serdar Başaran’ın evini basan polislerin, Başaran’ın 15 yaşındaki engelli kardeşi dahil olmak üzere evde bulunan tüm aile bireylerini yüzüstü yere yatırarak başlarına silah dayadığı bildirildi.

(11/113) Van’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanları…

8 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınan Van’ın İpekyolu ilçesinin Belediye Eş Başkanları Şehzade Kurt ve Azim Yacan 11 Kasım 2019 tarihinde mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla tutuklandı.

(11/114) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyeleri ve Diğer Kişiler…

11 Kasım 2019 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 4 kişiden 2’si (Sur ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyesi Halime Akyol ve Bağlar ilçesinin Belediye Meclisi üyesi Hividar Bozkuş) aynı gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘polis mukavemet’ iddiasıyla tutuklandı. 2 kişinin (Sipan Tosun ile Zeki Arsimet) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/115) Mazlum Turan Davası…

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 29 Ağustos 2015 tarihinde, polisleri taşıyan servise düzenlenen saldırının ardından yol ve kimlik kontrolü yapan özel harekat polislerinin, ehliyeti olmadığı için “dur ihtarına uymadığı” iddia edilen Mazlum Turan’ı (16), kullandığı araca ateş açarak öldürmesiyle ilgili olarak Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 18 Ocak 2019 tarihinde polis memuru Süleyman Esenboğa’ya ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan verilen ve ertelenen 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası 27 Nisan 2019 tarihinde Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

Sanık polis memuru Süleyman Esenboğa’nın yeniden yargılanmasına 11 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme sanık polis memuru Süleyman Esenboğa’nın ‘silahla kasten yaralama sonucu öldürme’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve daha sonra sanığın duruşmadaki davranışları gerekçesiyle cezayı 10 yıla indirdi.

(11/116) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) eski üyesi Şerif Bek hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve daha sonra bu cezayı 10 yıla indirdi.

11 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkili olarak yürütülen soruşturmalar sonucunda bugüne kadar açılan 289 davadan 270’inin karara bağlandığı öğrenildi. Karara bağlanan davalarda 1124 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapis, 1103 kişinin müebbet hapis, diğerlerinin ise değişen oranlarda hapis cezası olmak üzere toplamda 3838 kişinin hapis cezalarıyla cezalandırıldığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş