Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/141) Van’da Kaza Geçiren Polis Memurları…

11 Mart 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili yapacağı mitingin güvenliğini sağlamak için Van’dan Hakkari’ye giden Van Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polislerin taşındığı otobüsün kaza geçirmesi sonucu 2 polis memurunun öldüğü, 6’sı polis 15 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(03/142) İstanbul’da Sivil Bir Kişiyi Yaralayan Polis Memurları…

10 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan bir eğlence mekanına gelen ve kapalı olduğu için içeriye alınmayan A.Ö., O.G. ve Ö.U. isimli 3 polis memurunun, güvenlik görevlisi M.Y.’yi silahla yaraladığı öğrenildi. Olayla ilgili olarak 3 polis memuru ile birlikte 10 kişinin gözaltına alındığı, 3 polis memurunun ayrıca açığa alındığı bildirildi.

(03/143) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne bir mektup göndererek cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini bildirdikleri öğrenildi. Buna göre, mahpuslara gönderilen mektup, kargo ve kitaplar teslim edilmemekte; mahpusların Adalet Bakanlığı ve ilgili yerlere yazdıkları dilekçeler gönderilmemekte; hastane sevkleri yapılmamakta; düzenli olarak ilaç kullanması gereken mahpuslara ilaçları verilmemekte; revire gidecek mahpus sayısı sınırlandırılmakta; çıplak arama dayatması yapılmakta ve mahpuslar istek ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edilmektedir.

11 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 1 Mart 2019 tarihinden bu yana süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olan 26 mahpusa B1 vitamini verilmediği, ayrıca bu mahpusların sohbet ve etkinlik haklarının da engellendiği öğrenildi.

(03/144) Cezaevinde Açlık Grevi…

11 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 26 Aralık 2018 tarihinden bu yana süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olan Tanju Yıldırım isimli mahpusun 6 Mart 2019 tarihinde yaşadığı bilinç kaybı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Tanju Yıldırım’ın tıbbi müdahaleyi kabul etmediği ve tekrar cezaevine götürüldüğü bildirildi. Söz konusu haberlerde, Tanju Yıldırım’ın doktor ve cezaevi görevlileri tarafından zorla tıbbi müdahale ile tehdit iddia edildi.

(03/145) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 853 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/146) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 11 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 98. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/147) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Mart 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk’u gözaltına aldı. Mahmut Konuk’un aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/148) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Mart 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Acun Karadağ ve Alev Şahin) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(03/149) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un çeşitli ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(03/150) Diyarbakır’da Barış Anneleri ve Mahpus Yakınlarına Polis Engeli…

11 Mart 2019 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevine ilişkin olarak görüşmek üzere, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Diyarbakır il binasına gitmek isteyen Barış Anneleri ve mahpus yakınlarının polis tarafından engellendiği öğrenildi. Barış Anneleri ve mahpus yakınlarının bulundukları araçtan iner inmez AKP il binası önünde bekleyen polisler tarafından “Bir daha buraya gelirseniz gözaltı yaparız” denilerek engellendiği, engelleme üzerine Barış Anneleri ile mahpus yakınlarının gittiği Barış Anneleri Meclisi Diyarbakır Şubesi’nin bir süre polis ablukası altına alındığı bildirildi.

(03/151) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Mart 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 kişi 11 Mart 2019 tarihinde mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların isimleri: HDP Ankara il yöneticisi Deniz Akil, Sevgi Suzan Kişin, Asrın Sülün Keleş, HDP Ankara eski il yöneticisi Ali Başpenir, Kenan Akın, Yasemin Kurt ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) Yönetim Kurulu üyesi Banu Aykaç.

(03/152) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Üyesi…

10 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki Gazi Mahallesi’nde 12 Mart Gazi katliamının yıl dönümünde yapılacak anma için çalışma yürüttüğü sırada, kendisine silah doğrultan ve havaya ateş açan polis tarafından gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Feyyaz Altunten 11 Mart 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/153) Burdur’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

11 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Şubat 2019 tarihinde günü Ankara’dan Burdur’a gitmekte olan bir otobüsün şoförü R.K. isimli kişinin, otobüsteki yolculardan birinin, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu bir gazete sayfasının yerde serili olması nedeniyle kendisinden şikayetçi olması üzerine, Burdur Otogarı’nda gözaltına alındığı öğrenildi. R.K.’nin polisteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/154) İstanbul’da Yargılanan Basımevi Çalışanları…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin basıldığı ve mahkeme kararıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmiş olan Gün Matbaacılık’ın sahibi Kasım Zengin ve 20 matbaa çalışanı hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Kasım Zengin ile çalışanlar Erdoğan Zamur, İrfan Karaca, Mahmut Abay ve İhsan Silmiş’in ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, İhsan Silmiş’in ‘ruhsatsız silah bulundurma’ suçundan ayrıca 1 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme tutuksuz yargılanan Musa Kaya ve Mehmet Emin Sümeli’nin ‘örgüte yardım ve yataklık’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme hükümle birlikte tutuklu 4 kişinin tahliyesine karar verdi. Mahkeme 15 kişinin beraatına karar verdi.

28 Mart 2018 tarihinde TMSF’ye devredilen Gün Matbaacılık’ın çalışanları 28 Mart 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve 5 Nisan 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(03/155) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ tutulduğu Kocaeli F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Mahkeme, Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 19 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(03/156) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya ve 10 belediye çalışanı hakkında Kobanê protestoları sırasında itfaiyenin kentte çıkan yangına müdahale etmediği gerekçesiyle Van 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 17 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(03/157) İdare Mahkemesi’nin Yönetmelik İptali Kararı…

11 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara 18. İdare Mahkemesi’nin, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisiyken “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı gerekçesiyle ihraç edilen Cenk Yiğiter’in, üniversite sınavını kazanarak yerleştiği İletişim Fakültesi’ne kayıt yaptırmasını engelleyen yönetmelik değişikliğinin iptaline karar verdiği öğrenildi. Gerekçeli kararda, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin “Herkes eğitim hakkına sahiptir”, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz” hükümlerine işaret edildiği bildirildi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Cenk Yiğiter, 6 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 679 sayılı KHK ile ihraç edilmişti. 2017 yılında yapılan üniversite sınavına giren Yiğiter, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü kazanmış ancak Yiğiter’in kayıt başvurusu, Ankara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği gerekçe gösterilerek kabul edilmemişti.

(03/158) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

11 Mart 2019 tarihinde Ağrı merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı.

(03/159) 31 Mart Seçimleri…

11 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerle ilgili olarak Diyarbakır’ın 7 ilçesinde 15 bin 885 seçmenin bağlı bulunduğu 70 sandığın taşınmasına, 14 sandığın da birleştirilmesine karar verildiği öğrenildi. Diyarbakır Valiliği’nin başvurusu üzerine YSK’nın 5 Mart 2019 tarihinde aldığı karara göre, Kulp ilçesinde 7 bin 578 seçmenin bağlı olduğu 35 sandık, Dicle’de bin 48 seçmenin bağlı olduğu 7 sandık, Hani’de 231 seçmenin bağlı olduğu 1 sandık, Hazro’da bin 953 seçmenin bağlı olduğu 10 sandık, Lice’de bin 145 seçmenin bağlı olduğu 5 sandık, Silvan’da bin 308 seçmenin bağlı olduğu 7 sandık, Bismil’de 224 seçmenin bağlı olduğu 5 sandığın taşınmasına; Lice ilçesinde 2 bin 398 seçmenin bağlı olduğu 14 sandığın da birleştirilmesine karar verildi.

11 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, devlet televizyonu TRT Haber’de 1-28 Şubat 2019 tarihleri arasında AKP’ye 49 saat, 58 dakika ve 12 saniye, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) 3 saat, 32 dakika ve 26 saniye ‘yer verildiği; Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) 5 saat 47 dakika, İYİ Parti’ye ise 55 dakika yer verildiği öğrenildi. Bu dönem içinde HDP’ye ise hiç yer verilmediği bildirildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş