Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/127) Urfa’da ‘Dur İhtarına Uymadığı’ İddiasıyla Jandarma Tarafından Vurulan Kişi…

11 Nisan 2018 tarihinde Urfa – Antep karayolu üzerindeki bir kontrol noktasında bir araca ‘dur ihtarına uymadığı’ iddiasıyla jandarma tarafından ateş açılması sonucu aracı kullanan Resul Ersan isimli 1 kişinin başından ağır yaralandığı öğrenildi. Birecik Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Resul Ersan’ın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

 (04/128) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Nisan 2018 tarihinde Hakkari’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Kani Rash bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütülen operasyon sırasında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 3 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

11 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 4 Nisan 2018 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 7 militanın öldüğü öğrenildi.

11 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 17 Mart 2018 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Bradost bölgesinde TSK tarafından yürütülen operasyon sırasında çıkan çatışmalarda 2 militanın ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından 22 Mart 2018 tarihinde aynı bölgede gerçekleştirilen hava operasyonu sırasında ise 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/129) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri 6 No’lu LTipi Cezaevi’nde 28 Mart 2018 tarihinde yapılan açık görüş sırasında mahpuslara ve ailelerine gardiyanlar tarafından fiziksel şiddet uygulandığı öğrenildi.

11 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri 9 No’lu L Tipi Cezaevi’nde Gökhan Güneş isimli bir siyasi mahpusun ameliyat edildikten sonra hastanede İŞİD üyesi olmak iddiasıyla yargılanan mahpuslar ile aynı nezarethaneye konulduğu öğrenildi.

11 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi Cezaevlerinde adli mahpuslar ile “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında tutuklu bulunan mahpusların kaldığı odaların havalandırmalarının üstünün tel kafeslerle kapatıldığı; 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde dışarıdan gönderilen kitapların mahpuslara teslim edilmediği öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu, 11 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Ayberk Demirdöğen ve Latif Mollaahmetoğlu isimli iki mahpusun kaldıkları odanın havalandırmasında ters kelepçelendikleri ve daha sonra yarım saat gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını duyurdu.

 (04/130) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 10 Nisan tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 745. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(04/131) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Selvi Polat, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/132) Van’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

11 Nisan 2018 tarihinde Van’da evine yapılan baskın sonrasında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteci Naif Yaşar, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 (04/133) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

11 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapılan baskınlarda aralarında Silvan Mücadele Gazetesi sahibi Ferhat Parlak’ın da olduğu 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar: Ferhat Parlak, Ercan Aşıcı, Eyüb Bakıcı, Mithat Altaç.

(04/134) Hatay’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 8 Nisan 2018 tarihinde Hatay’da gözaltına alınan ve daha sonra Ankara’ya getirilen TELE 1 Televizyonu ve ABC Gazetesi Ortadoğu temsilcisi Ömer Ödemiş, 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/135) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

HDP Parti Meclisi üyesi Burhan Karakoç 11 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır’da evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı.

11 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP üye ve yöneticilerinin de olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar: Nesibe Uygun, Kerem Amaç, Gülşen Çalın, Yeşim Yılmaz, Ömer Gökalp, Halit Sevim, Mustafa Baz, Yasin Karabulut, Edip Oruç, Edibe Esmer, Bayram Akduman, Felemez Bulut, Zarife Bakır, Ömer Yıldız.

3 Nisan 2018 tarihinde Van’ın İpekyolu ilçesinde HDP üyelerine ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 12 kişiden 2’si 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 10 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar: HDP İpekyolu ilçe Eş Başkanı Tahirhan Sayyiğit ve Ali Beyaz.

11 Nisan 2018 tarihinde Kocaeli’nin Cayırova ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eş Başkanları Şahismail Tohumcu ve Emine Karaaslan gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Polisin evlerin yanı sıra parti binasında da arama yaptığı ve tüm evraklara el koyduğu öğrenildi.

 (04/136) Ankara’da Gözaltına Alınan EMEP Yöneticileri…

9 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 2 EMEP yöneticisi (Ankara İl Yöneticisi Rüstem Kahraman ve Yenimahalle İlçe Yöneticisi Özlem Boyraz Özel) 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/137) Ankara’da Gözaltına Alınan FKF Üyeleri…

9 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında MYK üyesi Deniz Aydın’ın da oluğu Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi 7 kişi 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/138) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Nisan 2018 tarihinde İzmir’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 15 kişiden 10’u 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/139) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Nisan 2018 tarihinde Adana’nın Ceyhan ilçesinde 8 kişi sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri gerekçesiyle evlerine  baskın yapılarak gözaltına alındı.

 (04/140) Ardahan’da Gözaltına Alınan Üniversite Öğrencileri…

11 Nisan 2018 tarihinde Ardahan’da yapılan ev baskınlarında Ardahan Üniversitesi öğrencisi 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Elif Yaylagülü, Hasret Çelik, Evin Güçlü, Haydar Avcı, Rojda Gül, Fırat Orta, Ayşe Özboğa, Burhan Koçhan, Fırat Acıklı, Üzeyir Alçı, Berat Bingöl, Esma Özsoy, Sümeyye Etik, Rahşan Yobaş, Selahattin Dursun, Yunus Altın, Murat Elmas, Mekan Ulaş ve soy ismi öğrenilemeyen Selva.

(04/141) Eren Keskin’in Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin’e “Radikal Kötülük” başlıklı yazısı nedeniyle verilen 3 bin TL adli para cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı.

(04/142) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Demokratik Ulus Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nuran Candan, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve eski İmtiyaz Sahibi Ziya Çiçekçi hakkında verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından “yetersiz delil” ve “ fazla ceza” gerekçeleri ile bozulmuştu. Davayı 11 Nisan 2018 tarihinde yeniden gören İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Bölge Adliye Mahkemesi’nin bozma kararını dikkate almadan, Nuran Candan, Kemal Sancılı ve Ziya Çiçekçi’yi ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 (04/143) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyen Onur Buğra Kolucu ve Emrah Dönmez hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla ayrı ayrı açılan davaların duruşmalarına 11 Nisan 2018 tarihinde İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, avukatların mazeret ve süre talebini kabul ederek duruşmaları 6 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

 (04/144) Manisa’da Yargılanan HDP Üye ve Yöneticileri…

HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 30 kişi hakkında Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Nisan günü devam edildi. Duruşmada daha sonra bir önceki duruşmada Kürtçe savunma talebi reddedildiği için savunma yapmayan Fadile Göktürk Kürtçe savunma yapma talebini yineledi.  Savunmaların ardından savcının hiç bir gerekçe sunmadan 1 kişinin adli kontrol şartıyla tahliyesini ve 7 kişinin ise tutukluluğunun devamını talep ettiği; avukatların gerekçeyi sorması üzerine de “gerekçelerin belli olduğunu” söylediği öğrenildi. Mahkeme 2 sanığın (Fadile Göktürk ve Kerem Taylan) adli kontrol şartıyla tahliyesine 6 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi  ve duruşmayı 22 Haziran 2018 tarihine erteledi.

HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 138 kişi hakkında açılan davanın 20 Aralık 2018 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme davanın 3 ayrı dosya üzerinden görülmesine karar vermiş ve duruşma günlerini 4, 11 ve 24 Nisan 2018 olarak belirlemişti.

(04/145) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

MİT tarafından Kosova’da düzenlenen bir operasyon ile yakalanıp Türkiye’ye getirilen 6 kişi, 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananlar: ihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina.

11 Nisan 2018 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 24 ilde düzenlenen operasyonlarda 34 kişi; Adana’da 6 kişi; Çanakkale’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli 13 asker; Kayseri merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerilerin de olduğu 21 kişi; Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı.

Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 kişiden 4’ü 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 89 kişiden 44’ü 11 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 45 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/146) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

2010 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 12 ayrı davanın karar duruşmaları 11 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 10 sanığı (Alpay Kirit, Arzu Durak, Ebru Bayburtlu, Fatma Şanver, Dursune Mayuk, Yasemin Bulut Karakuş, Ayşe Keskin, Dilek Gurur, Devrim Işık Akbal ve Engin Doğru) ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezası ile cezalandırdı. Ayrıca ceza alan sanıklardan Alpay Kirit’i ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve toplam 350 bin 520 TL adli para cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığın ise beraatına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş