Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/150) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan 2 mahpusun (Talip Kalın ve ismi öğrenilemeyen bir diğer mahpus) İŞİD davasında yargılanan mahpusların tutulduğu bir koğuşa koyuldukları öğrenildi.

(04/151) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 884 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Dağhan Beşli) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11 Nisan 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/152) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi için yapılan açlık grevleri ile ilgili olarak 11 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde eylem yapan 2 kişi polisin müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Hasret Akay ve Nursel Örnek.

(04/153) Kocaeli’de Polis Tarafından Engellenen Eylem…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 11 Nisan 2019 tarihinde Gebze M Tipi Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen oturma eylemine polis tarafından valiliğin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polisin cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen grubu zor kullanarak uzaklaştırdığı bildirildi. Müdahale sırasında gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(04/154) Diyarbakır’da Engellenen Eylem…

31 Mart seçimlerinde seçilen belediye eş başkanlarına, Yüksek Seçim Kurulu’nun, KHK ile meslekten ihraç edilmelerini gerekçe göstererek mazbatalarını vermemesini protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri tarafından Diyarbakır’da Bağlar Belediyesi binası önünde 11 Nisan 2019 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(04/155) Urfa’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyeleri…

10 Nisan 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında 31 Mart seçimlerinde HDP’den belediye meclis üyesi seçilen Celil Cebeci ve Ramazan Diril’in de olduğu 8 kişi, 11 Nisan 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/156) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

30 Mart 2019 tarihinde Urfa’nın Siverek ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP merkez yürütme kurulu üyesi Çerko Mimkara’nın da olduğu 9 kişiden 5’i 11 Nisan 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Çerko Mimkara, Xebat Mimkara, İlyas Korkmaz, Levent Korkmaz ve Cemil Bazer. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların isimleri: Tevbun Mimkara, Şehriban Mimkara, Ayşe Güler ve Halil Delen.

(04/157) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP merkez yürütme kurulu üyesi Hülya Ertaş, 11 Nisan 2019 tarihinde Ankara’ya gitmek üzere geldiği Diyarbakır Havalimanı’nda hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(04/158) Siirt’te Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Nisan 2019 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınlarında ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı.

(04/159) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 9 akademisyen (Kültür Üniversitesi’nden Arş. Gör. Erdem Üngür, Yrd. Doç. Dr. U.A., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Aslı Odman, Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gökçe Çataloluk, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ömer Çelebi, École des hautes études en sciences Sociales’ten Prof. Dr. Nilüfer Göle, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gülay Kılıçaslan, ODTÜ’den Prof. Dr. Teoman Pamukçu, Işık Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Emrah Dönmez) hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Aslı Odman, U.A., Emrah Dönmez ve Erdem Üngür hakkında açılan davaların duruşmalarını 30 Mayıs 2019 tarihine; Nilüfer Göle hakkında açılan davanın duruşmasını 16 Temmuz 2019 tarihine; Gülay Kılıçaslan hakkında açılan davanın duruşmasını 18 Temmuz 2019 tarihine; Ömer Çelebi hakkında açılan davanın duruşmasını 30 Nisan 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Teoman Pamukçu hakkında açılan davada yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Gökçe Çataloluk’u 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yıldız Silier, Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Nazım Dikbaş) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Yıldız Silier hakkında açılan davanın duruşmasını 19 Eylül 2019 tarihine; Nazım Dikbaş hakkında açılan davanın duruşmasını ise 2 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (Toronto Üniversitesi’nden doktora öğrencisi B.U.T., İstanbul Kültür Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Zeyno Pekünlü, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. K.Ç. ve Yrd. Doç. Dr. Recep Bülent Somay) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan B.U.T. ve Zeyno Pekünlü’yü 1 yıl 3 ay ve K.Ç.’yi ise 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Recep Bülent Somay hakkında açılan davanın duruşmasını ise 20 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(04/160) Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Adıyaman’ın Kömür Beldesi’nin eski Belediye Eş Başkanı Hüseyin Yuka, HDP Gerger İlçe Eş Başkanı Mahmut Özdemir, Hasan Tunç ve Şehriban Tunç hakkında Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Nisan 2019 tarihinde devam edildi.

Adıyaman’ın Kömür Beldesi kırsal alanında yapılan bir askeri operasyonda 4 askerin ölmesinin ardından gözaltına alınan söz konusu 4 kişinin iddianamede ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Hüseyin Yuka, Hasan Tunç ve Şehriban Tunç’un tahliyesine ve Mahmut Özdemir’in tutukluluk halin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

16 Ağustos 2018 tarihinde gözaltına alınan ve 20 Ağustos 2018 tarihinde tutuklanan Belediye Eş Başkanı Hüseyin Yuka 17 ağustos 2018 tarihinde ise görevden alınmıştı. 30 Ağustos 2018 tarihinde de Adıyaman Vali Yardımcısı, Yuka’nın yerine kayyım olarak atanmıştı.

(04/161) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Almanya’da yayın yapan Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ iddialarıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Nisan 2019 tarihinde devam edildi.

İddianamede Deniz Yücel’in ‘örgüt propagandası yapma’, ‘halkın bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlarından 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 16 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

Deniz Yücel 14 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 27 Şubat 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Hakkında hazırlanan iddianameyi 16 Şubat 2018 tarihinde kabul eden mahkeme, Deniz Yücel’in tensip kararıyla tahliyesine hükmetmişti.

(04/162) Artvin’de Halkevi Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu hakkında 2017 yılındaki 1 Mayıs mitingi sırasında yaptığı konuşmadaki “diktatörler hiçbir zaman sandıkla gitmez, hiçbir zaman gitmeyecekler bu yüzden tek yol sokak tek yol devrim” şeklindeki sözleri nedeniyle Artvin Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Dursun Ali Koyuncu’yu ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik etme’ suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/163) Kızıltepe JİTEM Davası…

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992 ile 1996 yılları arasında Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) mensuplarınca işlenen suçlara ilişkin olarak 4 asker ile 5 geçici köy korucusu hakkında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Nisan 2019 tarihinde devam edildi.

İddianamede emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir’in ‘silahlı örgüt kurma veya yönetme’, ‘silahlı örgüte üye olma’ ve ‘tasarlayarak öldürme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

. Mahkeme duruşmayı 28 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(04/165) Duruşma Sırasında Yaşamını Yitiren Mahpusla İlgili Yapılan Suç Duyurusuna Ret Yanıtı…

11 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İbrahim Akbaba isimli bir mahpusun 28 Aralık 2018 tarihinde yargılandığı davanın duruşmasına, tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldığı sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak Edirne F Tipi Cezaevi idarecileri hakkında ‘görevi ihmal’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘ölüme sebebiyet’ iddialarıyla yapılan suç duyurusunun Edirne Başsavcılığı tarafından reddedildiği öğrenildi.

(04/166) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

HSBC Bank Genel Müdürü Süleyman Selim Kervancı hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı protestoları sırasında yaptığı sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 11 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Duruşmada Cumhurbaşkanı’nın avukatları davadan feragat ettiklerine dair dilekçelerini mahkemeye sundular. Mahkeme Süleyman Selim Kervancı’nın beraatına karar verdi.

(04/167) 31 Mart Seçimleri…

11 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, YSK’nin KHK ile ihraç edilmiş belediye ve il genel meclisi üyelerine mazbatalarının verilmemesine karar verdiği öğrenildi. Mazbataların aynı partiden bir sonraki sıradaki kişiye verileceği öğrenildi. YSK’nin söz konusu kararı şu şekildedir:

“KHK ile kamu görevinden çıkarılan kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekleri ve mazbata verilmeyeceği belirtilmiş olmakla; bu kapsamda belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliğine seçilene mazbata verilip verilmeyeceği, verilmeyecekse bu kapsamdaki kişilerin yerine hangi partinin hangi adayının seçilmiş sayılacağı ve mazbataların kime verileceği hususlarında görüş istenilmesi üzerine; mazbataların verilmeyeceğine, belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliğine seçilen kişiler hakkında 2972 sayılı Kanunun 25/4 maddesi gereğince aynı partiden sonra gelen üyesine mazbata verilmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş