Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/024) Siirt’te Yargısız İnfaz…

11 Ocak günü saat 00.35’de Siirt’in Çal Mahallesi 215. Sokak’ta düzenlenen bir polis operasyonunda iki kadının yaşamını yitirdiği öğrenildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada kadınların PKK’li oldukları ve çatışmada yaşamlarını yitirdikleri iddia edilmektedir. İsmini vermeyen bir görgü tanığı ise olayın evde değil sokakta yaşandığını anlattı: “Olay hemen evimin karşısında gerçekleşti. Saat 00.30 gibi silah sesi duyduk. Silah sesleri 5 dakika sürdü. Ben pencereden baktığımda bir kişi yerde yatıyordu ve polisler yerde yatan kişiye hala ateş ediyordu. Silah sesleri kesildikten 1-2 saat sonra patlama sesi duyduk. Ölen kişinin bulunduğu yerde polisler bir şey patlattı. Ben sadece bir cenaze gördüm. Ambulansa bir cenaze koydular.” Yaşamını yitirenlerden birinin Batman doğumlu Pınar Ateş olduğu öğrenildi. Diğer kadının kimliği ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

(01/025)  Cezaevlerinde İşkence Ve Diğer Kötü Muamele…

Bursa H tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklulara, ders kitapları dışında kitap verilmediği öğrenildi.

(01/026) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

11 Ocak günü Ağrı’nın Tutak ilçesinde belediyeye kayyım atanması sonrasında belediye binasına polis baskını yapıldığı ve binada yapılan arama sonrasında belediye çalışanlarının gözaltına alınarak ifade için Tutak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Mardin’de sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan 33 eğitim emekçisinden 26’sı mahkemeye çıkarıldı. 18 eğitim emekçisi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 9’u ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan eğitim emekçilerinin isimleri şöyle: Mehmet Aydın, Beşir İldem, Mehmet Sıddık Urtekin, Erkan Enginoğlu, Abdulkadir Demir, Yavuzhan Banipol Özçelik, Özkan Akın, Mehmet Palamut.

11 Ocak günü Bursa’nın Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ilçelerinde polisin yaptığı ev baskınlarında 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Kamile Akalın, Sadullah Toktaş, Nizam Fediren, İdris Çelepkolu, Yakup Erol, Cevdet Erol, HDP Yıldırım ilçe yöneticisi Davut Toktaş, 10 Ekim Derneği üyesi Resul Baykara, HDP Osmangazi ilçe Yöneticisi Murat Koçer ve ismi öğrenilemeyen bir kadın.

11 Ocak günü Adıyaman merkezde, Çelikhan ve Kahta ilçelerinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek jandarmanın yaptığı ev baskınlarında 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında DBP Kahta İlçe Eşbaşkanı Abuzer Yar da bulunmaktadır.

11 Ocak günü Şırnak’a bağlı Cizre ilçesinde PKK’ye dönük yapılan operasyon kapsamında 28 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Sakarya’da gözaltına alınan 8 kişinin 11 Ocak günü çıkarıldıkları nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “örgüt üyesi oldukları iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri şöyle: HDP Sapanca İlçe Başkanı Ercan Tepe, HDP Adapazarı İlçe Başkanı M. Hakı Sonsuz, üniversite öğrencileri Mervan Oral, Muhammed Nurullah Aslan ile Zafer Kotay, Muhsin Gümüştekin, Kemal Karabulut ve Mehmet Salih Çoban.

11 Ocak günü Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yapılan ev baskınında DBP Bismil İlçe eşbaşkanları Gurbet Yalçınkaya ve Mehmet Onat gözaltına alındı.

Van’ın Başkale ilçesinde gözaltına alınan DBP İlçe eşbaşkanı Senar Yeşilırmak, 11 Ocak günü “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklandı.

11 Ocak günü Van’ın Saray ilçesine bağlı Örenburç Mahallesi’nde jandarma özel harekat timlerinin yaptığı ev baskınlarında 3 kişi gözaltına alındı.

11 Ocak günü Malatya’da polisin yaptığı ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: KHK ile görevden alınan eğitim emekçileri, Engin Cengiz, Özdemir Aydın ve Fatma Turan ile KHK kapsamında kapatılan Çadır-Der eski başkanı Dilber Aydın.

11 Ocak günü Urfa’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek aralarında DBP il yöneticisi Ali Kaya, DBP Halfeti ilçe yöneticisi Ahmet Korkmaz, Harran Üniversitesi öğrencisi Reşit Öztürk’ün de olduğu 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Fettullah Gülen Cemaatine dönük 35 ilde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu gözaltına alınan 164 iş insanından 110’u tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Bunlardan 60’ının  “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandığı, 50 iş insanın ise adli kontrol kararı şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/027) KHK ile İhraç Edilen Akademisyen Nuriye Gülmen’in Gözaltına Alınması…

11 Ocak günü polis, KHK ile ihraç edilen Nuriye Akman ve eğitim emekçisi Semih Özakça’nın göreve iade edilme talebiyle başlattıkları oturma eylemine Ankara Valiliğinin ilan ettiği 1 aylık eylem ve gösteri yasağını gerekçe göstererek müdahale etti. Gülmen ve Özakça’nın yanı sıra destek için orada bulunan 4 kişinin daha darp edilerek gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Damla Pekşen, Saniye Erenler Öztürk, Mustafa Keçeli, Hasan Çapur.

 (01/028) Özgür Gündem Davası…

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları için 20 Haziran 2016 tarihinde tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin ve Özgür Gündem gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın ikinci duruşması 11 Ocak günü görüldü. Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve  Erol Önderoğlu’nun katıldığı duruşmaya Ahmet Nesin yurtdışında olduğu için katılmadı. Ayrıca davayı uluslararası insan hakları örgütlerinin temsilcileri ile dilbilimci Necmiye Alpay, akademisyen Esra Mungan ve gazeteci Fatih Polat da izleyici olarak takip etti.

Yine duruşmaya getirilmeyen tutuklu İnan Kızılkaya yönünden dosyanın 23.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgür Gündem Ana Davası ile birleştirilmesine hükmeden Mahkeme, Önderoğlu, Fincancı ve Nesin yönünden davayı 21 Mart saat 11.00’e erteledi.

(01/029) Can Dündar Ve Erdem Gül’ün Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi’nin eski genel yayın yönetmeni ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla yargılandığı davaya 11 Ocak günü devam edildi. Davaya Erdem Gül, Enis Berberoğlu ve MİT Müsteşarlığı’nın avukatı katıldı.  Savcı esas hakkındaki mütalaasını okudu ve Dündar ile Gül için “örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla 10’ar yıl hapis ve Berberoğlu için de ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ iddiasıyla müebbet ve 10 yıl hapis cezası istedi. Dava 1 Mayıs’a ertelendi.

(01/030) HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın Yargılandığı Dava…

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davaya 11 Ocak günü devam edildi. Irmak, tutuklu bulunduğu Silivri Hapishanesi’nden SEGBİS yöntemiyle savunmasını tercüman eşliğinde Kürtçe olarak yaptı. Savunmasının ardından hakim mahkemeyi erteledi.

(01/031) HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün Yargılandığı Dava…

Dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından tutuklanan Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün yargılandığı davanın Diyarbakır’a nakledildiği öğrenildiği. Dosyanın Diyarbakır’a nakledilmesinin ardından mahkeme ve duruşma tarihinin belirleneceği bildirildi.

 (01/032) DBP’li Belediye’ye Kayyım Ataması…

Ağrı’nın Tutak ilçesinin DBP’li belediye eşbaşkanları yerine ilçe kaymakamı Erkan İsa Erat kayyım olarak atandı.

(01/033) Fişlenen Kamu Emekçileri…

İzmir’e bağlı Torbalı ilçesinin kaymakamı Kadir Sertel Otçu’nun Fettullah Gülen Cemaati ile mücadele adı altında kamu emekçilerine bir form dağıttığı öğrenildi. Formda, çalışanların hangi gazeteleri okuduğu, kendisinin, eşinin ve çocuklarının hangi okul ve dershanelerde eğitim gördüğü, hangi sosyal medya hesaplarını kullandığı, üyesi oldukları siyasi partiler, dernek, vakıf gibi kitle örgütlerinin isimleri ve hangi bankada hesabı olduğu gibi sorular yer aldığı bildirildi.

– – –

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş