Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Temmuz 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/126) Batman’da Şüpheli Asker Ölümü…

11 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Batman’ın Beşiri ilçesinde zorunlu askerlik hizmeti yapan er Yasin Yiğit’in tartıştığı bir başka asker tarafından vurularak öldürüldüğü iddia edildi.

(07/127) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Temmuz 2018 tarihinde Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Karaağıl köyü yakınlarında bir askeri zırhlı aracın bilinmeyen bir nedenle devrilmesi sonucu 4 askerin yaralandığı öğrenildi.

(07/128) Antep’te İşkence İddiası…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu sırasında Afrin’de yakalanan Ziynet Sağlam isimli bir kişinin, yakalandıktan sonra sırasıyla götürüldüğü Azez’de ve Antep’te işkenceye maruz kaldığı öğrenildi. Ziynet Sağlam avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, Azez’de ve Antep’te kendisini MİT mensubu olarak tanıtan kişilerin ona askı, falaka, kafes, elektrik gibi yöntemlere işkence yaptığını ifade etti.

2 ay 20 gün sonra Kilis’te mahkemeye sevk edilen Ziynet Sağlam, örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Kilis Cezaevi’nde 23 gün kaldıktan sonra Tarsus Kadın Cezaevi’ne sevk edilen Ziynet Sağlam’ın tutulduğu tek kişilik hücreden koğuşlara geçmek için 11 gündür açlık grevinde olduğu bildirildi.

(07/129) HDP Urfa Milletvekili Adayına Yönelik Ajanlık Dayatması

11 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, HDP Urfa milletvekili adayı Özgür Can Altıngül’e (23) kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından, biri seçim öncesinde diğeri ise sonrasında olmak üzere 2 kez ajanlık teklifi yapıldığı, kabul etmemesi üzerine fiziksel şiddete maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği iddia edildi.

Maruz kaldığı dayatma ve ölüm tehdidi ile ilgili olarak basında yer alan açıklamasında Özgür Can Altıngül şunları belirtti: “Beni aracın içine çektiler. Aracın içinde 3 kişi vardı. Yüzleri maskeliydi. Bana ‘HDP’de olup bitenleri bize aktar. Başka bir şey yapmana gerek yok. Bizim için çalış. Bize isim vermen yeterli. Hiç bir şeye karışma, biz sana maddi yönden destek veririz’ diyerek ajanlık teklifinde bulundular. Onlara bunu kabul etmeyeceğimi söyledim. O an kaba dayak ve hakarete maruz kaldım. Daha sonra beni kırsal bir yerde araçtan attılar.”

25 Haziran 2018 tarihinde yaşanan ikinci olay ile ilgili olarak ise Altıngül şunları ifade etti: “Aracıma gelerek başımı eğmemi istediler. Polis olduklarını belirttiler. Bana ‘Seni kaçıncı kez uyarıyoruz. Rahat durmuyorsun. Sanma ki seni ortadan kaldıramayız. Öyle bir kaldırırız ki kimsenin ruhu duymaz’ dediler ve başıma silah dayadılar. Onlara istediklerini yapmayacağımı söyledim. O sırada silahın kabzası ile bir kaç kez kafama vurdular. Daha sonra beni bıraktılar”.

Özgür Can Altıngül’ün bu olaylarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(07/130) Cezaevinde İnanç Özgürlüğü Engellenen Mahpus…

11 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri Cezaevi’nde tutulan eski CHP milletvekili Eren Erdem’in cezaevine Alevi dedesi çağrılması talebinin cezaevi idaresi tarafından “mevzuata uygun değil” denilerek reddedildiği öğrenildi. Cezaevi idaresinin Eren Erdem’in talebine sözlü olarak “imam istiyorsanız çağırabilirsiniz ancak dede olmaz” dediği iddia edildi. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

(07/131) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Mahmut Konuk ve Derviş Lermi) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 3 kişinin (Acun Karadağ, Derviş Lermi ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11 Temmuz 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/132) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan TTB Merkez Konsey Üyesi…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya 11 Temmuz 2018 tarihinde Diyarbakır’da evine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin Siirt merkezli bir soruşturma olduğu belirtildi. Halis Yerlikaya, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi bazı kişilerin de evlerine baskın yapıldığı ancak bu kişilerin evde bulunmaması nedeniyle gözaltı yaşanmadığı öğrenildi.

(07/133) Mersin’de Gözaltına Alınan Sendikacı…

11 Temmuz 2018 tarihinde Mersin’de evine polis tarafından baskın yapılan SES üyesi Zeliha Yaman Yavuklu’nun sendikal faaliyetleri gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerden Zeliha Yaman’ın 3 aylık hamile ve kalp hastası olduğu öğrenildi.

(07/134) Siirt’te Gözaltına Alınan Avukat ve Sendika Üyeleri…

11 Temmuz 2018 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınlarında avukat Orhan Çelik, Eğitim-Sen üyesi Şahin Kayıkçı, Hatice Kezer ve Tüm Bel-Sen üyesi Esra Celile Asi gözaltına alındı.

(07/135) Diyarbakır’da Taziye Evine Jandarma Baskını…

11 Temmuz 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Fera köyünde, Suriye’deki çatışmalarda ölen YPG militanı Volkan Bayka için ailesi tarafından kurulan taziye evi jandarma tarafından basıldı. Jandarmanın taziye evinin kapısını kilitlediği, Volkan Bayka’nın posterlerine el koyduğu ve Volkan Bayka’nın babası Mustafa Bayka ile köy muhtarı Ali Bakıcı’yı gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alınan 2 kişinin savcılık ifadelerinden sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

(07/136) Soma Davası…

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında yaşanan ve 301 madencinin ölümüne yol açan iş cinayeti ile ilgili olarak aralarında madenin sahibi Can Gürkan’ın da olduğu 5’i tutuklu 51 sanık hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Temmuz 2018 tarihinde görüldü.

Mahkeme madenin sahibi olan Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma’ suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme diğer 4 tutuklu sanığı 22 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Tutuksuz 9 sanık ise 10 yıl 10 ay ile 6 yıl 3 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırıldı. Mahkeme aralarında şirketin eski yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan’ın da aralarında olduğu 37 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

Karar okunurken bazı müştekilerin tepki göstermesi üzerine duruşma salonun boşaltıldığı ve duruşmaya ara verildiği öğrenildi.

(07/137) JİTEM (Diyarbakır)/ Musa Anter Davası…

Birleştirilen Musa Anter ve JİTEM Ana Davasının görülmesine 11 Temmuz 2018 tarihinde Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Mahkeme, davanın firari sanıklarından Mahmut Yıldırım’ın (Yeşil) yaşadığına ve Türkiye’de olduğuna dair beyanı basında yer alan Genelkurmay İstihbarat Daire eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in ve “Yeşil” ile ilişkisi olduğu iddia edilen “Zakir Selvi” olarak tanınan Bedirhan Esenlik’in tanık olarak dinlenmesi talebini kabul etti ve duruşmayı 14 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(07/138) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Tutuklu HDP milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Leyla Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 4 Kasım 2018 tarihine erteledi.

DTK Eş Başkanı Güven hakkında milletvekili seçilmesi ardından avukatlarının tutukluluğuna yaptığı itiraz üzerine mahkeme, 29 Haziran 2018 tarihinde delillerin toplandığını gerekçe göstererek tahliye kararı vermişti. Savcılığın bir üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine tahliye kararı aynı gün içinde kaldırılmıştı.

(07/139) Eski HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

HDP eski milletvekilleri Erol Dora ve Mehmet Emin Adıyaman hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla Kızıltepe 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Erol Dora ve Mehmet Emin Adıyaman’ı 15 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

(07/140) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

11 Temmuz 2018 tarihinde Kayseri’de 9 kişi; Muğla’nın Marmaris ilçesinde yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddia edilen 4 kişi ve bunlara yardım ettiği iddia edilen 2 kişi; Malatya merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişi gözaltına alındı.

(07/141) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski Kayseri Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral İsmail Yalçın hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme İsmail Yalçın’ı ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı.

Eski Bursa Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un da aralarında olduğu 16 kişi hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Yurdakul Akkuş’u ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme aynı suçtan 10 sanığı 18 yıl ile 12 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığı ise ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 3 sanık hakkında da beraat kararı verdi.

Eski Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Vakkas Gözlügöl’ü ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/142) İstanbul Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde yapılan ev ve işyeri baskınlarında, Adnan Oktar ile birlikte toplam 172 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında A9 TV televizyon kanalının da polisler tarafından basıldığı, yapılan aramalar sonucunda bazı belgelere el konulduğu bildirildi. Basında yer alan haberlerden soruşturma kapsamında 63 kişi hakkında daha arama kararı olduğu ve gözaltına alınanlarla birlikte 235 kişinin tüm mal varlıklarına el konularak kayyım atandığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, , Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş