Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 -15 Aralık 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/077) Diyarbakır’da Kayıp İddiası…

16 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Hazro ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan ve 2 militanın öldüğü çatışmada 1 kişi de sağ yakalanmıştı. Diyarbakır Valiliği de olayla ilgili olarak “Bir terörist işbirlikçisi sağ olarak yakalandı” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

14 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden söz konusu olayda güvenlik güçleri tarafından sağ yakalanan kişinin Hazro’nun Bağyurdu köyünden hayvancılık ile uğraşan evli ve iki çocuk babası Hıdır Çelik olduğu ve 16 Kasım 2017 tarihinden beri kendisinden hiçbir şekilde haber alınamadığı öğrenildi.  Bu süre içinde ailesinin, önce köyde bulunan jandarma karakoluna, daha sonra Hazro ve Silvan İlçe Jandarma Karakollarına ve son solarak da Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğu fakat Hıdır Çelik’in akıbetiyle ilgili bilgi edinemediği bildirildi.

(12/078) Berkin Elvan Davası…

Taksim Gezi Parkı Protestoları sırasında 6 Haziran 2013 tarihinde, polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralanan ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili olarak İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 4. Duruşması 13 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Van da görev yapmakta olan sanık polis memuru Fatih Dalgalı, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Önce tanık ifadelerinin dinlendiği duruşmada daha sonra Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin dosyaya giren görüntüler izlendi. Avukatlar, Berkin Elvan’ın vurulma anına ait görüntülerin TÜBİTAK tarafından yeterince iyileştirme yapılmadan mahkemeye gönderildiğini belirttiler. Avukatlar ayrıca, Berkin Elvan vurulup yere düştükten sonra 18 saniye içinde aynı yere beş gaz fişeğinin daha atıldığını, Berkin Elvan’ın düştüğü yerden alınıp hastaneye götürülmesini engelleyen bu atışların ‘olası kast’ değil ‘kasten öldürme’ suçu niteliğinde olduğunu belirterek sanık polis memurunun tutuklanmasını talep ettiler.

Mahkeme Elvan ailesinin avukatlarının sanık polis memurunun tutuklanması yönündeki taleplerini reddetti ve duruşmayı 27 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(12/079) Ethem Sülük Davası…

Ankara’daki Gezi eylemleri sırasında polis memuru Ahmet Şahbaz tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük davasında Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının esas ile ilgili gerekçesini onadı ancak cezayı bozdu. Yargıtay kararında alt sınırdan verilen cezanın arttırılmasına hükmetti. Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, basına yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın bu bozma kararının, sadece hapis cezasının dönüştürüldüğü para cezasının yükseltilmesini sağlayacağını belirtti.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi polis memuru Ahmet Şahbaz’ı ilk önce ‘olası kast ile öldürme’ suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırmış ve sonra bu cezayı 10 bin 100 TL’sı para cezasına çevirmişti.

(12/080) Kemal Kurkut Davası…

2017 Diyarbakır Newroz kutlamaları sırasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u arkadan ateş ederek öldüren polis memuru Y.Ş. hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2017 tarihinde başlandı.

Duruşma başlarken Kurkut ailesine sadece 3 avukat ile temsil edilme sınırı getiren mahkemenin kararına avukatların itiraz etmesi üzerine sınırlama kaldırıldı.

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan sanık Y.Ş., ifadesinde olay anında Kemal Kurkut’a doğru ayağını hedef alarak iki el ateş ettiğini, Kurkut’un vurulmasından sonra Newroz alanındaki görevinin başına döndüğünü, daha sonra 3 ay açığa alındığını ve ardından tekrar göreve başladığını  belirtti.

Tanık gazeteci Abdurrahman Gök ise ifadesinde Kemal Kurkut’un yaşamını yitirdiği sırada 26 kare fotoğraf çektiğini ve fotoğrafların olduğu hafıza kartını cebine sakladığını, daha sonra polislerin fotoğraf makinesine el koyduğunu ve çektiği fotoğrafları silmek istediğini belirtti. Abdurrahman Gök ayrıca olaydan yaklaşık 2 ay sonra evinin polis tarafından basıldığını ve evinde bulunan 2 telefona el konulduğunu ifade etti.

Duruşma savcısı sanık polis memurunun tutuklanmasını talep etti. Mahkeme, müştekilerin davaya katılma taleplerini kabul etti, sanık polis memurunun tutuklanması talebini reddetti ve duruşmayı 26 Nisan 2017 tarihine erteledi.

(12/081) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Prof. Melda Tuncay hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2017 tarihinde başlandı. Melda Tuncay’ın katıldığı ve savunma yaptığı duruşmada, mahkeme derhal beraat talebini reddetti ve duruşmayı 5 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(12/082) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

12 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki Devlet Hastanesi’ne Dargeçit ilçesi kırsalında 2 gün önce yaşanan çatışmada ölen HPG militanlarına ait olduğu iddia edilen 2 cenazenin getirildiği öğrenildi.

(12/083) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan İlhan Yüksek isimli mahpusun yargılandığı davaya ilişkin hazırlamış olduğu yazılı savunmaya cezaevi yönetimi tarafından el konulduğu iddia edildi.  Söz konusu haberlerde talepte bulunulmasına rağmen savunmanın UYAP üzerinden de mahkemeye gönderilmediği ve savunma yapamayan İlhan Yüksek’in yargılandığı davanın mahkumiyet ile sonuçlandığı belirtilmektedir.

15 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Van F Tipi Cezaevi’nde okudukları gazetelerden kestikleri kupürler nedeniyle mahpuslar hakkında açılan disiplin soruşturmalarında 53 mahpusa 11 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

(12/084) Cezaevinde Açlık Grevi…

15 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 1 Kasım 2017 tarihinden beri  6 kadın mahpusun cezaevindeki hak ihlallerinin sona ermesi için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduğu Elazığ Kadın Cezaevi’nde 8 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 4 kadın mahpusun daha açlık grevine başladığı öğrenildi.

(12/085) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Cengiz Çiçek ve Serbay Köklü tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 14 Aralık 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun 15 Aralık 2017 tarihinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 713. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 15 Aralık 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun da aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(12/086) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12, 13 ve 14 Aralık 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis izin vermeyerek müdahale etti.

12 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin (Acun Karadağ, Veli Saçılık, İlker Işık, Nazan Bozkurt, Simge Aksam ve ismi öğrenilemeye iki kişi) gözaltına alındığı bildirildi. Saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklaması sırasında kurt işareti yaparak provokasyon girişiminde bulunan gruba polisin müdahale etmediği bildirildi.

13 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Veli Saçılık, İlker Işık, Simge Aksan ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

14 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin (Mehmet Dersulu, İlker Işık, Simge Aksam, Nazan Bozkurt, Acun Karadağ ve isimi öğrenilemeyen iki kişi) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre 12, 13 ve 14 Aralık 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 36 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/087) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukatlar…

14 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da aralarında  ÖHP üyesi avukatlar Gürkan İstekli ve Hakim Peker’in olduğu 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltıların gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: Avukat Gürkan İstekli, Avukat Hakim Peker, Hatice İpekli, Kerem Deniz Biter, Nurettin Ekin Biter, Tanju Eren, Rıdvan Okçu, Dilan Saruhan, Havzallah Eren, Günar Kokat, Şaban Çakmak, Mesut Arvas, Sacettin Karabaş, Veysel Uca, Muhammed Kalkan ve Coşkun Özdemir. Gözaltına alınanlardan Avukat Gürkan İstekli 15 Kasım 2017 tarihinde Urfa’da gözaltına alınmış ve 29 Aralık 2017 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Gürkan İstekli ile ilgili olarak gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Akçakale polis karakolunda işkence gördüğüne dair iddialar gündeme gelmişti.

(12/088) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

28 Kasım 2017 tarihinde İzmir’in Buca ilçesinde gözaltına alınan 6 kişiden 4’ünün (Sinan Durmaz ve ismi öğrenilemeyen 3 kişi) 12 Aralık 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Evine yapılan baskın sırasında Sinan Durmaz isimli bir kişinin intihar teşebbüsünde bulunduğu ve hastaneye kaldırıldığı iddia edilmişti. Sinan Durmaz’ın tedavisinin ardından sorgusu için Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

12 Aralık 2017 tarihinde Siirt’in Kurtalan ilçesine Ergüven mezrasına güvenlik güçleri tarafından düzenlenen baskında 13 kişinin ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan Hüseyin Vural’ın 82 yaşında  olduğu ve bir ay önce kalp ameliyatı geçirdiği ve sürekli ilaç kullanması gerektiği; Ahmet Vural’ın 85 yaşında olduğu ve onun da düzenli olarak ilaç kullanması gerektiği bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri: Halil Vural, Ahmet Vural, Hacı Hüseyin Vural, İzzettin Vural, Dikran Vural, Ramazan Vural, Hasan Vural, İzzet Yoksu, Ebedin Özne, Aledin Özne, Çelik Ata, Şemsettin Balık ve Vasfettin Koç. Gözaltına alınanların Tillo Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve dosya hakkında gizlilik kararı alındığı öğrenildi.

(12/089) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Abdullah Zeydan duruşmada hazır bulundu. Mahkeme, 3 avukat sınırlamasının kaldırılması yönünde yapılan başvuruyu reddetti. Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından esas hakkındaki mütalaasını veren duruşma savcısı, Zeydan’ın, “suçu ve suçluyu övmek” suçundan beraatını, ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından ise 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, Zeydan’ın ‘tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Ocak 2018 tarihine erteledi. Abdullah Zeydan hakkında 2015 ve 2016 yılları arasında katıldığı 7 etkinlik nedeniyle Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmişti. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarında Abdullah Zeydan’ı 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırmış ve bu karar Antep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulmuştu. Abdullah Zeydan, 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunmakta.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında yaptığı bir konuşmada “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağıladığı” gerekçesiyle Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Edirne F Tipi Cezaevi Jandarma Komutanlığı’nın mahkeme kararına rağmen “tanınan ve bilinen bir kişi olması, geniş bir çevreye sahip olması” gerekçesiyle Selahattin Demirtaş’ı Diyarbakır’daki duruşmaya getirmediği öğrenildi. Avukatların Demirtaş’ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesini ve mahkeme talimatını yerine getirmeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Mahkeme avukatların jandarma yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini reddetti, Demirtaş’ın duruşmada hazır edilmesi talebinin celse arasında değerlendirilmesine karar verdi  ve duruşmayı Mayıs 20189 tarihine erteledi.

(12/090) Eski HDP Milletvekili ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un Yargılandığı Dava…

Eski HDP Milletvekili ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Aysel Tuğluk duruşmaya katılmadı. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Aysel Tuğluk’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 16 Mart 2018 tarihine erteledi. Aysel Tuğluk 26 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 28 Aralık 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/091) Eski HDP Milletvekili ve EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel’in Yargılandığı Dava…

Eski HDP Milletvekili ve EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel hakkında katıldığı DTK toplantıları gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2017 tarihinde başlandı. Mahkeme Başkanı davada 3 avukat sınırlaması olduğunu belirtti ve Levent Tüzel’in savunması için 3 avukatın isminin mahkemeye bildirilmesini istedi. İtirazlar üzerine mahkeme 3 avukatın isminin mahkemeye bildirilmesi için süre verdi ve duruşmayı 17 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(12/092) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Nusaybin Belediye Eş Başkanları Sara Kaya ve Cengiz Kök hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Sara Kaya ve Cengiz Kök duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuldukları cezaevlerinden katıldılar. Savunmaların ardından mahkeme Sara Kaya’nın tutukluluk halinin devamına ve Cengiz Kök’ün adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi ve duruşmayı 2 Mart 2018 tarihine erteledi. Nusaybin Belediyesine 11 Eylül 2016 tarihinde İç İşleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı. Sara Kaya ve Cengiz Kök 13 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 27 Ocak 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Van’ın Saray ilçesinin Belediye Eş Başkanı Zilan Aldatmaz, Özalp ilçesi Belediye Eş Başkanı Şerafettin Özalp ve Belediye Meclis üyesi Leyla Tosun hakkında Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Zilan Aldatmaz, Şerafettin Özalp ve Leyla Tosun duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Aldatmaz, Özalp ve Tosun’un tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 23 Mart 2018 tarihine erteledi. Özalp Belediyesi’ne 11 Eylül 2016 ve Saray Belediyesi’ne ise 17 Şubat 2017 tarihinde kayyım atanmıştı. Zilan Aldatmaz 21 Eylül 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 1 Ekim 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Şerafettin Özalp ise 12 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 16 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/093) Eski Belediye Başkanının Yargılandığı Dava…

Tunceli Eski Belediye Başkanı Edibe Şahin hakkında Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Edibe Şahin SEGBİS aracılığıyla Kandıra F Tipi Cezaevi’nden duruşmaya katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Edibe Şahin’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Edibe Şahin 16 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 17 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/094) DBP Yöneticisini Yargılandığı Dava…

14 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden DBP Antep İl Eş Başkanı Gülsüm Demir hakkında katıldığı etkinlikler ve parti faaliyetleri gerekçe gösterilerek açılan davada ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından bozulduğu ve Gülsüm Demir’in tahliyesine karar verildiği öğrenildi.

(12/095) Ankara’da Yargılanan Akademisyenler ve Üniversite Öğrencileri…

9 Ekim 2014 tarihinde Ankara Üniversitesi Cebeci  Kampüsü’nde Kobane ile ilgili yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sırasında gözaltına alınan 23 akademisyen ve üniversite öğrencisi hakkında S.Y. isimli bir kişinin yaptığı suç duyurusu sonrasında Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2017 tarihinde başlandı. Mahkeme olayla ilgili somut delil olmadığı gerekçesiyle 23 kişi hakkında beraat kararı verdi.

(12/096) ‘Örgüt Propagandası Yapmak’ İddiasıyla Yargılanan Sanatçı…

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2017 tarihinde başlandı. İddianamenin okunmasından sonra Ferhat Tunç savunma yaptı. Mahkeme duruşmayı 27 Mart 2018 tarihine erteledi.

(12/097) İstanbul’da Yargılanan HDP Üye ve Yöneticileri…

Suriye’de İŞİD ile yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Ulaş Bayraktaroğlu için yapılan anmaya katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan HDP İstanbul İl Yöneticisi Ceyhan Akay ve Kadıköy İlçe Eş Başkanı Ercan Demir’in de aralarında olduğu 17 kişi hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Aralık 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Ceyhan Akay ve Ercan Demir’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(12/098) İstanbul KCK Ana Davası…

205 kişinin yargılandığı İstanbul KCK Ana Davası’nın görülmesine 15 Aralık 2017 tarihinde İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 2 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(12/099) Cumhurbaşkanı Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduktan Sonra Gözaltına Alınan Kişi…

13 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 2013 Gezi olayları sırasında polisin attığı gaz fişeği kapsülü ile ayağından yaralanan Aydın Aydoğan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında Erdoğan’ın Gezi eylemleri ve eylemelere katılan kişiler hakkında sarf ettiği sözler gerekçesiyle “Halkı sosyal, sınıf ve bölge üzerinden ayrıştırdığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’na yaptığı suç duyurusundan sonra Aydın Aydoğan’ın gözaltına alındığı, hakkında “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlamasıyla işlem yapıldığı ve daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

(12/100) TBMM Genel Kurulu Birleşimlerine Katılmama Cezası Verilen Milletvekili…

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir’e Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada Kürdistan ifadesini kullandığı gerekçesiyle TBMM İç Tüzüğü’nün 161. Maddesi uyarınca 2 birleşime katılmama ve 11.000 TL para cezası verildi.

(12/101) Mersin’de Özgürlükçü Demokrasi Gazetesinin Dağıtımına Engel Olunması…

14 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Mersin’de Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin dağıtımını yapan aracı durduran polisin araçta bulunan gazeteleri yere atıp yaktığı iddia edildi.

(12/102) Hasankeyf’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Batman Valiliği 13 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Hasankeyf ilçesine bağlı 4 köyde 13 Aralık 2017 saat 18.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Batman Valiliği yaptığı ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağının 15 Aralık 2017 saat 21.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Güneşli, Kayıklı, Kelekçi ve Palamut köyleri.

(12/103) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 14 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Kulp ilçesine bağlı 1 köy ve 3 mezrada 14 Aralık 2017 saat 09.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Yaylak köyü; Simetok, Derik ve Licikasimo mezraları.

(12/104) İzmir’de Yasaklanan Etkinlik…

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 23 Aralık 2017 tarihinde İzmir’de düzenlenecek “OHAL Değil Acil Demokrasi” mitinginin İzmir Valiliği tarafından 13 Aralık 2017 tarihinde OHAL ve “başkalarının hak ve özgürlüklerini bozacak olaylara sebebiyet vereceği” gerekçe gösterilerek yasaklandığı bildirildi.

(12/105) İzmir’de Yasaklanan Etkinlik…

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi tarafından İnsan Hakları Haftası dolayısıyla düzenlemeyi planladığı “İnsan Haklarına Saygı Yürüyüşüne” ve “Sessiz Barış Zincirine” İzmir Valiliği tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(12/106) Diyarbakır’da Yasaklanan Etkinlik…

İnsan Hakları Haftası kapsamında İHD Diyarbakır Şubesi ve Documantarist tarafından 15 Aralık 2017 ile 17 Aralık 2017 tarihleri arasında Diyarbakır yapılacak olan “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali”nin Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(12/107) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Maraş Valiliği 14 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 12 Aralık 2017 ile 12 Ocak 2018 tarihleri arasında il genelinde yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, anma etkinliği, çadır kurma, stant açma, basın açıklaması ve benzeri etkinliklerin yasaklandığını duyurusu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş