Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 – 15 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/168) Diyarbakır’da Polis Tarafından Öldürülen Kişi…

14 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır’daki Sümerpark’ta arkadaşıyla oturan Recep Hantaş (20) isimli bir kişi polis tarafından başından vurularak öldürüldü. Recep Hantaş’ın gözüne, başına ve karnına isabet eden 4 kurşun sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Parkta Recep Hantaş ile beraber oturan ve ismi R.Y. olduğu öğrenilen diğer kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Basında yer alan haberlerden polisin Recep Hantaş’ın ölümüyle ilgili olarak “yanlışlıkla vurduk” dediği öğrenildi. Recep Hantaş’ın abisi Efe Hantaş ise basında yer alan açıklamasında kardeşinin polis tarafından daha önce tehdit edildiğini ifade etti.

Diyarbakır Valiliği, yaptığı açıklama ise şu şekildedir: “Sümer Park içerisine yüzleri maskeli 2 şahsın girdiği yönünde alınan 155 ihbarına istinaden ekiplerimizce park içerisinde yapılan araştırma sırasında 2 şahsın görevlilerimizin üzerine doğru koşarak gelmesi üzerine ‘dur’ ihtarı yapılmış, ihtara uyan R.Y. isimli şüpheli şahıs teslim olmuş ancak diğer şüpheli şahıs R.H. kaçmaya devam etmiş, durması için uyarı atışı yapılmış ancak şüpheli şahıs durmamış ve vurularak etkisiz hale getirilmiştir.”

Valilik ayrıca 2 polis memurunun tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini ve olayla ilgili idari soruşturma başlatıldığını belirtti. Mahkemeye sevk edilen polislerden birinin tutuklandığı, diğerinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Recep Hantaş’ın cenazesinin ailesi dışında kimsenin katılmasına izin verilmeden aynı gün içinde defnedildiği öğrenildi.

(04/169) Diyarbakır’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir eve baskın yapan özel harekat polislerinin C.A.Y. (17, e) isimli bir çocuğu işkence ve diğer kötü muamele yaparak gözaltına aldığı öğrenildi. C.A.Y.’nin evde aile bireylerinin gözü önünde işkenceye maruz kaldığı ve buna şahit olan anneannesinin üzerine kolonya dökerek kendini yakma girişiminde bulunduğu bildirildi.

C.A.Y. basında yer açıklamasında şunları belirtti: “Polis eve girdikten sonra beni yere yatırdı ve bütün aileyi bir odaya kapattı. Beni banyoya koyup şiddet uygulamaya başladılar. Tekme tokatla şiddet başladı. İşkence sonucu burnum ve başım kanamaya başladı. ‘Seni öldürürüz’ tehditlerinde bulundular. Daha öncede defalarca ev baskınlarına maruz kaldık ama bu kez şiddet çok fazlaydı.”

C.A.Y.’nin anneannesi ise şunları belirtti: “5 polis birlikte A.’nın üstüne çullandılar. İşkence etmeye başladılar ve hawar [çığlık] o an başladı. Kapıyı açmadılar. Oğlumu öldürüyorlar nasıl durabilirim. Kolonya ve çakmağı aldım. ‘Beni öldürün, sonra oğlumu öldürün’ dedim. Kendimi yakmaya başladım, polisler üstüme geldi. Kolonya ve çakmağı aldılar. Sonra banyonun kapısına götürdüler. Oğlumu kurbağa gibi aralarına almış vuruyorlardı. Sonra yerlerde sürükleyip odaya attılar. Bu şekilde ifadesini aldılar.”

C.A.Y. 13 Nisan 2019 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

C.A.Y.’nin daha önce de gözaltına alındığı ve işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

(04/170) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde İŞİD davasından yargılanan mahpusların kaldığı koğuşa konulan 2 mahpusun (Talip Kalın ve Muhammed Kaya) buradan alınıp başka koğuşa konulduğu öğrenildi.

12 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şakran 1 Nolu Kadın Cezaevi’nde açlık grevinde olan Rahşan Aydın isimli mahpusun yanında refakatçi olmadan tek kişilik hücreye konulduğu öğrenildi.

(04/171) Cezaevinde Mahpuslara Verilmeyen Gazete…

12 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekillerinin de olduğu mahpuslara Cezaevi Eğitim Kurulu Başkanlığı’nın 5 Mart 2019 tarih ve 2019/10 sayılı kararı uyarında Yeni Yaşam gazetesinin verilmediği öğrenildi.

(04/172) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 12 Nisan 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Mehmet Öcalan, 11 Eylül 2016 tarihinden sonra ilk kez 12 Ocak 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmişti.

(04/173) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 887 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12, 13 ve 14 Nisan 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

12 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Dağhan Beşli ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Dağhan Beşli ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

13 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

14 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 12, 13 ve 14 Nisan 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/174) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

13 Nisan 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 733’üncüsü öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(04/175) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 13 Nisan 2019 tarihinde 368. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(04/176) Van’da Polis Tarafından Engellenen Etkinlik…

Van’ın Edremit ilçesinin HDP’den Belediye Eş Başkanı seçilen Gülcan Kaçmaz Sayyiğit’e, Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatasının verilmemesini protesto etmek için belediye binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına, valilik yasağını gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi.

(04/177) Kocaeli’de Polis Tarafından Engellenen Eylem…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 12 ve 13 Nisan 2019 tarihlerinde Gebze M Tipi Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen oturma eylemlerine polis tarafından valiliğin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polisin cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen grubu zor kullanarak uzaklaştırdığı bildirildi. Müdahale sırasında gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(04/178) Batman’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 12 Nisan 2019 tarihinde Batman’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/179) Ankara’da İptal Edilen Etkinlik…

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü 12 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) tarafından her yıl düzenlenen ve 4 gün süren Uluslararası Bahar Şenliği’ni iptal etti. Rektörlük tarafından yapılan açıklamada “Üniversitemizin mevcut teknik ve idari olanakları ile gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından, 33’üncü Bahar Şenliği’nin yapılamayacağını bilgilerinize sunarız” denildi.

(04/180) İstanbul’da Gözaltına Alınan Yazar…

Yazar Mustafa Sönmez 14 Nisan 2019 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Mustafa Sönmez, aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/181) Ağrı’da Tutuklanan Belediye Meclis Üyesi…

Ağrı’nın Patnos ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan belediye meclis üyesi Erdal Altay, 14 Nisan 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından, hakkında ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün kesinleşmiş ceza olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

(04/182) Antalya’da Gözaltına Alınan CHP Üyeleri…

12 Nisan 2019 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçim koordinatörü Yusuf Meriç, İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkez yöneticisi Cem Oğuz’un da olduğu 7 kişi, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ait olduğu iddia edilen bir ses kaydını yayınladıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

(04/183) 31 Mart Seçimleri…

12 Nisan 2019 tarihinde Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Şanlı köyünde, 31 Mart seçimlerinde HDP adına sandık görevlisi olan 3 kişi (Rıfat Şan, Şeyhmus Şan ve Ramazan Şan) gözaltına alındı.

(04/184) Avusturyalı Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast ile Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) üyeleri Mithatcan Türetken ve Hatice Göz hakkında Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Max Zirngast hakkındaki yurt dışı yasağının devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Max Zirngast, Mithatcan Türetken ve Hatice Göz 11 Eylül 2018 tarihinde Ankara ve Hatay’da yapılan ev baskınları sonrasında gözaltına alınmış ve 21 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmışlardı. 3 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi 24 Aralık 2018 tarihinde kabul eden mahkeme, tensip ile 3 kişinin de adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.

(04/185) TKP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

12 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Parti Merkez Konsey üyesi Mehmet İnam’ın Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan 1 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırıldığı ve cezanın ertelediği öğrenildi.

(04/186) Urfa’da Korucuların Yargılandığı Dava…

13 Temmuz 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde aynı aileden Murat Boğaakça, Salih Boğaakça ve Ahmet Boğaakça’nın öldürülmesiyle ilgili olarak korucu ve Höyükyanı mahallesi muhtarı Müslüm Toraman ile oğulları Metin Toraman, Aydın Toraman, Müslüm Toraman, Necmettin Toraman, kardeşi Nuri Toraman ve kuzeni Ahmet Toraman hakkında Urfa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme baba Müslüm Toraman’ın tahliyesine, oğulları Metin Toraman, Aydın Toraman, Müslüm Toraman’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/187) 12 Eylül Davası…

12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilgili, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme heyeti, müşteki avukatlarının esasa ilişkin görüşlerini bildirmek için ek süre talebini reddetti ve davanın ortadan kaldırılmasına karar verdi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Haziran 2014 tarihinde, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı, ‘Anayasa ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs’, ‘Anayasa’yı tağyir, tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül eden TBMM’yi ıskat ve cebren men’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ile cezalandırmış, kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi, sanıkların ölümleri nedeniyle davanın düşürülmesine karar vererek dosyayı yeniden görüşülmek üzere mahkemeye göndermişti.

(04/188) Polis Müdahalesi Sonucu Kolu Kırılan Kişi İle İlgili Takipsizlik Kararı…

12 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Ağustos 2019 tarihinde Cumartesi Anneleri’nin 700. buluşmasına yönelik polis müdahalesi sırasında Aydın Aydoğan isimli kişinim kolunun kırılmasıyla ilgili olarak yapılan suç duyurusu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

(04/189) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

12 Nisan 2019 tarihinde, 2010 yılında yapılan Komiserliğe Geçiş Sınavı’ndaki soruların sızdırılması ile ilgili Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında aktif görevde olan polis memurlarının da olduğu 75 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, TR724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.

Paylaş