Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/147) Çorum’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

12 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Çorum’un Mecitözü ilçesinde Zafer İlhan isminde yüzde 84 görme engelli bir kişinin bir sivil polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Zafer İlhan, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bana, bankamatikte işlem yaparken yanımdan geçen M. Mustafa Seyhan isimli polis memuru hakaret etti. ‘Lan vatan haini şikâyet etmekle eline ne geçti. 10-15 gün önce bir Alevinin kafasını kırdım şimdide senin kafanı kıracağım’ dedi. Ben de kendisine ‘işine git hemşerim’ dedim. Bana kimliğimi vermemi söyledi. Ben de ‘Siz henüz görevli değilsiniz, çağırın görevli memurlara vereyim kimliğimi’ dedim. Olay yerine polisler gelmeden yakamdan tutarak yere fırlattı. Yere düştüğümde üzerime çöktü. Gelen polislerin bana yardım edeceğini umuyordum meğer gelenlerde bana zor kullanmaya başladılar. Birileri ayaklarımı tutarken iki sivil polis ise rast gele darp etmeye ve küfürler savurmaya devam ettiler. (…) Beni Mecitözü İlçe Devlet Hastanesi’ne götürdüler. Ancak hastaneye yine beni dövenler götürdü. Doktorlarla benden çok onlar konuştu.  Tedavi almamı ve doktorların rapor vermesini engellemeye çalıştılar.”

Çorum Emniyet Müdürlüğü’nün polis memuru M. Mustafa Seyhan hakkında idari soruşturma başlattığı öğrenildi.

 (04/148) Van’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

12 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 8 Nisan 2018 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde bir kafeye giden sivil bir polis ile kafe sahibi Yunus Güneş arasında yaşanan tartışma sonrasında, kafe sahibinin aralarında İlçe Emniyet Müdürü C. C., aynı zamanda belediye kayyum vekili de olan İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı M.H.’nin de olduğu polisler tarafından dövüldüğü öğrenildi. Kafe sahibinin polislerin fiziksel şiddetine uğradığı anların güvenlik kamerasına yansıdığı belirtildi. Kamera kayıtlarında Yunus Güneş’in bindirildiği polis aracının C. C. Ve M.H. tarafından durdurulduğu, araçtan indirilen Yunus Güneş’in dakikalarca dövüldüğü görülmektedir.

Gözaltına alınan Yunus Güneş’in aynı gün içinde serbest bırakıldığı, maruz kaldığı şiddeti belgeleyen rapor alan Güneş’in savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

 (04/149) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde TİT adı altında özel bir ekip kurularak mahpuslara işkence edildiği iddia edildi.

(04/150) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

12 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Selvi Polat) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Selvi Polat, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 12 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/151) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Nisan 2018 tarihinde Eskişehir Osman Gazi Üniversitesin’de 4 akademisyenin ölümü ile sonuçlanan silahlı saldırı ile ilgili olarak 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’daki YÖK binası önünde  basın açıklaması yapmak isteyen Öğrenci Kolektifi üyelerine  müdahale eden polis 11 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

 (04/152) Eskişehir’de Eyleme Müdahale…

5 Nisan 2018 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik kampüsünde 4 akademisyenin ölümü ile sonuçlanan saldırı ile ilgili olarak 12 Nisan 2018 tarihinde bildiri dağıtmak isteyen öğrencilere müdahale eden özel güvenlik görevlileri ve polis 3 kişiyi gözaltına aldı. (04/153) Gözaltına Alınan Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri…

12 Nisan 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsü’nde 2 öğrenci  gözaltına alındı. Son gözaltılar ile birlikte gözaltında alınan öğrenci sayısının 4’e yükseldiği öğrenildi.

(04/154) Antep’te Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Kayyım atanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi dağıtıcısı Barış Polat, 12 Nisan 2018 tarihinde Antep Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Barış Polat’ın Antep Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(04/155) Adana’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

30 Mart 2018 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına 30 kişiden 2’si (Mehmet Sıddık Aslan ve Zahar Eye) 12 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri  mahkeme tarafından tutuklandı. Aralarında Jin News muhabiri Filiz Zeyrek’in de olduğu 28 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 (04/156) Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Yüksekova İlçe Eş Başkanı Hüsnü Beşer, 12 Nisan 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Hüseyin Beşer’in İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(04/157) Hatay’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

10 Nisan 2018 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde 2014 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Ali Çahan isimli bir kişi, 12 Nisan 2014 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/158) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 3 akademisyen (Stefo Benlisoy, Yasemin Gülsüm Acar ve Hazal Halavut) hakkında  ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 12 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Stefo Benlisoy ve Yasemin Gülsüm Acar’ı ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi. Mahkeme Hazal Halavut hakkında açılan davada ise, derhal beraat ve bu olmaması durumunda dava dosyasının 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirilmesi taleplerini reddetti ve duruşmayı 6 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 10 Akademisyen (O. K., T. A., H. Y., D. D., Ö. A., Gizem Bilgin, Alaeddin Dinç Alada, Mehtap Balık Kaya, Pedriye Mutlu) hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 12 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, 12 Nisan 2018 tarihinde görülen 10 davanın birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı 18 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Y.A. hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 17 Ekim 2018 tarihine erteledi.

 (04/159) İstanbul’da Yargılanan Devrimci Parti Üyeleri…

Devrimci Parti MYK üyesi Enes Can Tekin ve Devrimci Parti üyesi Efe Çatalbaş hakkında Suriye’de İŞİD ile savaşırken ölen Aziz Güler’i andıkları gerekçesi ile açılan davanın karar duruşması 11 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Efe Çatalbaş’ı 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Enes Can Tekin’in ise beraatına karar verdi.

(04/160) Adana’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etme’ İddiasıyla Yargılanan Kişiler…

Aralarında Emek Partisi İl Başkanı Sevil Aracı’nın da olduğu 9 kişi Güvenpark’taki bombalı saldırıyı protesto eylemine katıldıkları ve eylemde “Katil Erdoğan hesap verecek” sloganı attıkları gerekçesiyle Adana 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme suç kastı ile hareket etmedikleri gerekçesiyle 9 kişi hakkında beraat kararı verdi.

(04/161) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

12 Nisan 2018 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 24 ilde düzenlenen operasyonlarda 34 kişi; Adana’da 6 kişi; Edirne’de 7 kişi; Zonguldak’ta 1 kişi gözaltına alındı.

Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 1 kişi 12 Nisan 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(04/162) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Suudi Arabistan’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen eski Kuveyt askeri ataşesi kurmay albay Mikail Güllü hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mikail Güllü’yü ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/163) Ertuğrul Kürkçü tarafından verilen Soru Önergesi…

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için verdiği önerge ilegenelde AKP’nin iktidarda olduğu süre zarfında ve özelde 20 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilen OHAL uygulamaları sırasında yaşanan hak ihlallerine dair bilgi istedi.

Ertuğrul Kürkçü ayrıca  20 Temmuz 2016’ dan günümüze kadar İç İşleri Bakanlığına kaç işkence ve kötü muamele şikayeti ulaşmıştır? Bu şikayetlerden kaçı işleme konmuştur? Kaç şikayet sonucu soruşturma açılmıştır? Açılan soruşturmalar sonucunda idari cezaya çarptırılan kaç personel vardır? Kaç personel görevden alınmıştır? Bu nedenle kaç personel tutuklanmış veya hapis cezasına çarptırılmıştır? Bakanlığınızca tespit edilen işkence ve kötü muamele başvuru sayıları İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) sayılarıyla uyumlu mudur? Bakanlığınız söz konusu kurumları işkence ve kötü muameleyle mücadelede paydaş olarak görmekte, açıkladıkları olguları ve sayıları inceleyerek bu kurumların açıklamalarına istinaden re’sen soruşturma açmakta mıdır? gibi sorular sorarak işkence ve kötü muamele iddialarına açıklık kazandırılmasını istedi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş