Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/162) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler, Gözaltı ve Tutuklamalar…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik operasyonu sırasında çıkan çatışmalarda ölen Adil Samur isimli bir kişinin Urfa’nın Suruç ilçesinde kurulan taziye evine 12 Şubat 2018 tarihindepolis tarafından yapılan baskında Adil Samur’un babası, dedesi ve 3 amcası gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden, Samur ailesinin taziye için belediyeye başvurduğu, verilen ret cevabı üzerine taziyeyi evde yaptığı öğrenildi. Gözaltına alınan 5 kişinin 13 Şubat 2018 tarihinde Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

12 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Düzce T Tipi Cezaevinde kalan A.Z.B. isimli bir mahpusun, TSK’nın Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili haberler sırasında yaptığı yorumlar nedeniyle B.U. ve Ş.K. isimli iki mahpus tarafından dövüldüğü öğrenildi. A.Z.B.’nin başına aldığı darbeler nedeniyle yaralandığı ve Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi.

12 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden internet üzerinden yayın yapan Özgürüz isimli sitede canlı yayın programına katılan müzisyen Umut Altınçağ’ın  İstanbul’da bindiği ticari taksinin önünün beş kişilik bir grup tarafından kesildiği öğrenildi. Grubun “Barışı savunmak sana mı kaldı” diyerek ve ırkçı hakaretler de bulunarak aracın camlarına vurduğu, ayrıca “Sana günü göstereceğiz” diyerek müzisyeni tehdit ettiği bildirildi.

(02/163) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Patnos L Tipi Cezaevi’nde mahpusların revire çıkartılmadığı, verilen yemeklerin az ve hijyenik olmadığı, sosyal ve kültürel hakların kısıtlandığı, maruz kalınan hak ihlalleri ile ilgili verilen dilekçelerin işleme konulmadığı öğrenildi.

(02/164) Cezaevi’nde Açlık Grevi…

12 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 3 No’lu T Tipi Cezaevi’nde maruz kaldığı hak ihlallerinin son bulması ve anarşist kimliğinin tanınarak başka bir anarşist mahpus ile beraber kalma talebiyle 21 Kasım 2017 tarihinden beri açlık grevinde olan Şevket Aslan isimli mahpusun taleplerinin cezaevi idaresi tarafından kabul edildiği ve Aslan’ın açlık grevinin 81. Gününde eylemine son verdiği öğrenildi. Buna göre, Şevket Aslan’ın bir başka anarşist mahpus ile kalmak üzere Bandırma Cezaevi’ne sevk edileceği bildirildi.

(02/165) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

12 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Acun Karadağ ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 12 Şubat 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/166) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da 11 kişi sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk ettikleri’ iddialarıyla gözaltına alındı.

12 Şubat 2018 tarihinde Urfa’da aralarında DBP üye ve yöneticilerinin olduğu 11 kişi sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Mele Hüseyin Dönen, Ethem Aşuroğu, Mehmet Karakoç, Uğur Karakoç, Akkan Başaran, Ethem Eker, Yunus Emre Ergin, Osman Ezer, Eyyüp Bakıcı, Doğan Tuncer ve İbrahim Fidan.

(02/167) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

11 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteci İbrahim Gezici, 12 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından yurtdışı yasağı şartı ile serbest bırakıldı.

(02/168) Diyarbakır’da Yargılanan Sendika Yöneticisi…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube eski Eş Başkanı Ramazan Kaval hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Şubat 2018 tarihinde görüldü. İddianamede Ramazan Kaval’ın sendikal faaliyetleri ve katıldığı DTK toplantıları nedeniyle ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.  Mahkeme “her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği” gerekçesiyle Ramazan Kaval’ın beraatına karar verdi.

(02/169) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

12 Şubat 2018 tarihinde Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde yapılan operasyonlarda haklarında gözaltı kararı çıkarılmış 13 kişiden 5’i muvazzaf asker 7’si ve Edirne’de 3 kişi gözaltına alındı.

Kayseri’de gözaltına alınan Melikşah Üniversitesi eski  öğretim görevlisi Halit Aktürk, 12 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/170) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı eski tuğgeneral Murat Yetgin’in olduğu 26 eski askeri personel hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Murat Yetgin ve diğer bir sanığı  ’anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme ‘ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 3 sanığı aynı suçtan müebbet hapis cezası ve 4 sanığı ise 3 yıl 9 ay ile 4 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 17 sanığın ise beratına karar verdi.

4 sanık hakkında 2010 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nda çıkan soruları çaldıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 sanığı da ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile ve 2 sanığı ayrıca ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ve  toplam 646 bin 920 TL para cezası ile cezalandırdı.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında öldürülen General Semih Terzi’nin eşi Nazire Terzi hakkında Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘anayasayı ihlal’ suçundan Nazire Terzi’yi 18 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

7 sanık hakkında İzmir adliyesinde görevli bazı hakim, savcı ve personeli fişledikleri iddiası ile İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı 9 yıl 7 ay ve 8 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı; 5 sanığın ise beraatına karar verdi.

Eski Yargıtay üyesi Mesut Budak hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada, eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, eski HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, eski HSYK üyeleri Kerim Tosun, Mustafa Kemal Özçelik ile eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem tanık olarak dinlendi. Tanık ifadelerinin ve savunmaların ardından mahkeme Mesut Budak’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 21 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

KHK ile kapatılmış Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Tanık ifadelerinin ve savunmaların ardından mahkeme Murat Aslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş