Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/146) İstanbul’da Yargısız İnfaz İddiası…

13 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Küçükarmutlu mahallesinde bir eve polis tarafından düzenlenen baskında İbrahim Devrim Top (25) isimli bir kişi yaşamını yitirdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada DHKP-C’ye yönelik bir operasyon kapsamında baskın yapılan evde polise ateş açıldığı ve çıkan çatışma sonucu İbrahim Devrim Top’un yaşamını yitirdiği belirtildi.

Baskında ev sahibi Hakan Yıldız ve Sevgi Yıldız’ın gözaltına alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(09/147) Görüş Cezası Verilen Mahpus Yakını…

13 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan mahpus yakınına ziyarete giden Ş. Cengiz (k) adlı kişiye cezaevi girişinde çıplak aramayı kabul etmediği gerekçesiyle 3 ay görüş yasağı verildiği öğrenildi. Haberde Ş. Cengiz’ in kadınların arandığı odada kamera olduğu gerekçesiyle çıplak aramaya karşı çıkması üzerine, hakkında tutanak tutularak soruşturma açıldığı ve soruşturma neticesinde 3 ay görüş yasağı verildiği belirtildi.

(09/148) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 13 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

13 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Deniz Yılmaz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 13 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/149) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

9 ve 10 Eylül tarihlerinde Şırnak’ın Merkez, Cizre ve Silopi ilçelerinde gözaltına alınan 18 kişi 13 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 17 kişi de 11 Eylül 2018 tarihinde yine yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(09/150) İstanbul’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişi…

Sayat Morboyacı isimli 1 kişi 12 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğine ilişkin bir ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerde, Sayat Morboyacı’nın arabasıyla seyir halindeyken yaptığı telefon konuşmasında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasında bulunulduğu ve bunu duyan yakındaki arabada bulunan bir kişinin Sayat Morboyacı’yı polise ihbar ettiği belirtilmektedir.

Sayat Morboyacı’nın 13 Eylül 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09 /151) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 1 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aylin Ünaldı) hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, derhal beraat, dava dosyasının bu mahkemede sürmekte olan diğer davalarla birleştirilmesi taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 11 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/152) Kızıltepe JİTEM Davası…

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992 ile 1996 yılları arasında JİTEM mensuplarınca işlenen suçlara ilişkin olarak 4 asker ile 5 geçici köy korucusu hakkında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2018 tarihinde devam edildi.

İddianamede emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir’in ‘silahlı örgüt kurma veya yönetme’, ‘silahlı örgüte üye olma’ ve ‘tasarlayarak öldürme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme, avukatların Yusuf Çakar’ın ölümüyle ilgili olarak tanık ifadelerinin dinlenmesi talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 18 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/153) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

6 gazeteci hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2018 tarihinde devam edildi.

İddianamede KHK ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabir Metin Yoksu, Diken haber portalı eski editörü Tunca Öğreten ve Birgün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat tutuklu; Yolculuk gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Haber Müdürü Derya Okatan’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack tarafından kırılan ve daha sonra internet ortamında yayınlanan elektronik postaları haberleştirdikleri gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme gazeteciler ile ilgili adli kontrol şartının kaldırılması talebinin reddine, duruşmaya katılmayan Ömer Çelik ve Metin Yoksu’nun bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi ve duruşmayı 8 Ocak 2019 tarihine erteledi.

25 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınan 6 gazeteciden 3’ü 17 Ocak 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Ömer Çelik davanın 24 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat ise davanın 6 Aralık 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(09/154) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında ‘kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etme’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Fatih Polat’ın 22 Şubat 2010 tarihinde gazetede dönemin TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Burhan Kuzu’ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının haberleştirildiği gerekçesiyle cezalandırılması istenmektedir.

5 Temmuz 2012 tarihli yasal düzenleme ile Fatih Polat hakkındaki kovuşturma 3 yıl süreyle ertelenmişti. Bu süre içinde Fatih Polat hakkında başka bir ceza verildiği için kovuşturmaya kaldığı yerden devam edilmeye başlanmıştı.

Fatih Polat’ın avukatları söz konu ses kayıtlarına ilişkin haberin Evrensel gazetesinde yer almasından bir gün önce konuyla ilgili Akşam gazetesinde benzer haberlerin yer aldığını belirtti ve söz konusu bu haberle ilgili soruşturma açılıp açılmadığının araştırılmasını talep etti.

Mahkeme söz konusu haberin yapıldığı 22 Şubat 2010 tarihinden önce Evrensel gazetesinde davaya konu haberle ilgili yayın yapılıp yapılmadığı hususunda dosyanın bilişim uzmanı bilirkişiye gönderilmesine, Akşam gazetesi ile ilgili hukuki durumun tespiti için Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 6 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/155) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesinin eski sorumlu yazı işleri müdürü Vural Nasuhbeyoğlu ile eski imtiyaz sahibi Arif Koşar hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Vural Nasuhbeyoğlu ve Arif Koşar’ı ayrı ayrı 1 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırdı. Cezayı 11 ay 20 güne indiren mahkeme daha sonra 7 bin TL adli para cezasına çevirdi.

(09/156) Cumhurbaşkanı’na Hakaret Gerekçesiyle Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Gazeteci Fatih Portakal hakkında oyuncu ve HDP Hatay milletvekili Barış Atay’ın ‘Sadece Diktatör’ isimli tiyatro oyununun yasaklanmasına ilişkin attığı tweet nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma açıldığı ve bu soruşturma kapsamında Fatih Portakal’ın 13 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(09/157) İzmir Barış Bloğu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında sivil toplum örgütleri, sendika, meslek odası üye ve yöneticileri ile insan hakları savunucularının da olduğu İzmir Barış Bloğu’nun 29 üyesi hakkında 9 Şubat 2016 tarihinde Cizre bodrumlarında onlarca kişinin öldürülmesini protesto ettikleri gerekçesiyle İzmir Bayraklı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Eksik ifadelerin alınması ve yapılan savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 14 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/158) Antep’te Yargılanan ESP Yöneticisi…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM)  Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hatice Deniz Aktaş hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Hatice Deniz Aktaş’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Hatice Deniz Aktaş, 18 Şubat 2018 tarihinde bindiği otobüste, telefonundan yaptığı yazışmaları okuyan bir yolcunun polise ihbarda bulunması sonucu gözaltın alınmış ve 19 Şubat 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(09/159) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

13 Eylül 2018 tarihinde Manisa’da hakkında yakalama kararı olan ve KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski emniyet müdürü 1 kişi (Tuncay Durgut); Tokat’ta haklarında yakalama kararı olan 3 kişi gözaltına alındı.

10 Eylül 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında muvazzaf askerilerin de olduğu 68 kişiden 26’sı 13 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 39’u etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan 42 kişinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi.

6 Eylül 2018 ve takip eden tarihlerde İstanbul’da gözaltına alınan 6 kişinin 13 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Muğla’da gözaltına alınan emekli bir din görevlisinin 13 Eylül 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(09/160) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Ferhat Küçük hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt yöneticisi olma’, ‘kamu zararına dolandırıcılık’ ve ’resmi belgede sahtecilik’ suçlarından Ferhat Küçük’ü toplam 30 yıl hapis ve 10 bin TL adli para cezası ile cezalandırdı.

(09/161) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 28 köy ve 24 mezrada 12 Eylül 2018 saat 16.00 itibarıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağını 13 Eylül 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı kaldırılan köy ve mezralar: Zümrüt, Gürbeyli, Kıpçak, Damar, Sığınak, Çıralı, Kıyıköy, Dibekköy, Budak, Dallıca, Yolçatı, Tepe, Türeli, Ortaç, Kabakaya, Kutlu, Yalaza, Çavundur, Bağlan, Dolunay, Oyuklu, Arıklı, Serince, Çağdaş, Kayacık, Uçarı, Ziyaret ve Esenler köyleri; Guçik, Ahmetbey, Kola, Hasana, Navaladiriş, Dingil, Ayşe, Hacıhüseyin, Kuruca, Hevselbey, Kolbağı, Alataş, Sınır, Pınar, Beğendik, Hacıcemil, Bakanlar, Kalkanlı, Çaylarbaşı, Göçer, Kerpiçören, Çanak, Sağlam ve Esenli mezraları.

(09/162) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Kulp ilçesine bağlı 17 köy ve 25 mezrada 12 Eylül 2018 saat 16.00 itibarıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağını 13 Eylül 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı kaldırılan köy ve mezralar: Zeyrek, Güllük, Özbek, Kurudere, Uygur, Karaağaç, Kamışlı, Bağcılar, Çukurca, Akbulak, Demirli, Düzce, Bayırköy, Temren, Güleç, Taşköprü, Barın köyleri; Soldere, Maden, Dökmetepe, Yolugüzel, Gomanuri, Çay, Düzpelit, Yeşilce, Başçavuş, Havrik, Dolusalkım, Mutlu, Mezrimalaftü, Yenidam, Küçükbağcılar, Ortakuyu, Haruni, Zükrütlü, Keçiveren, Y.Polat, A.Polat, Malaabdo, Karapınar, Mevik, Kuyucak mazraları.

(09/163) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Silvan ilçesine bağlı 4 köy ve 7 mezrada 12 Eylül 2018 saat 16.00 itibarıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağını 13 Eylül 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı kaldırılan köy ve mezralar: Dolaplıdere, Dağcılar, Çaldere, Bayrambaşı köyleri; Kayabağı, Ergeçidi, Üçdirek, Alakuşak, Kaso, Seydankara, Erkenciler mezraları.

(09/164) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hazro ilçesine bağlı 6 köy ve 2 mezrada 12 Eylül 2018 saat 16.00 itibarıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağını 13 Eylül 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı kaldırılan köy ve mezralar: Kocbaba, Mutluca, Çitlibahçe, Sarıerik, Gözebaşı ve Ormankaya köyleri, Şahgeldi ve Eldeğmez mezraları.

(09/165) Kocaköy’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Kocaköy ilçesine bağlı 1 köy ve 2 mezrada 12 Eylül 2018 saat 16.00 itibarıyla kaldırılan sokağa çıkma yasağını 13 Eylül 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Boyunlu köyü; Varlık ve Gökçe mezraları.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş