Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Mart 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/142) Tutuklu TİHV Cizre Temsilcisi Dr.Serdar Küni Davası…

19 Ekim 2016 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Cizre Temsilcisi ve Şırnak Tabip Odası eski Başkanı Dr. Serdar Küni hakkında açılan davanın ilk duruşması 13 Mart 2017 günü Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mesleki uygulamalarına dayandırılan soyut iddialar ile 5 aydır tutuklu bulunan Dr. Küni duruşmaya, Urfa T Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Duruşmayı, Dünya Tabipleri Birliği, Norveç Tabipleri Birliği, İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü, Stockholm İşkence Gören Mülteciler için Kızılhaç Merkezi, School of Oriental and African Studies (SOAS) Hukuk Fakültesi, Uluslararası Savaş Karşıtları, Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü Hekimler Grubu Almanya’dan temsilcilerin oluşturduğu uluslararası bir gözlem heyeti ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Diyarbakır Tabip Odası, Şırnak Tabip Odası, İstanbul Tabip Odası, Şırnak SES, HDK Sağlık Meclisi, Diyarbakır Barosu, Şırnak Barosu, İHD Genel Merkezi, İHD Diyarbakır Şubesi ve Şırnak EĞİTİMSEN temsilcileri ile diğer birçok meslek ve emek örgütünden katılımcılar izledi. Tanık ifadelerinin dinlendiği duruşmada, dosyada mevcut 4 tanık da Cizre’de 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alındıklarını ve emniyet tarafından işkence ve kötü muamele ile Dr.Serdar Küni aleyhine ifade vermeye zorlandıklarını, kendilerine imzalatılan ifadeleri okumadıklarını ve Dr. Küni’yi tanımadıklarını belirttiler.

Tanık ifadelerinin ardından avukatlar, davanın esas konusunun uluslararası insan hakları hukuku ve evrensel hekimlik değerleri olduğunu ifade etti ve işlenemez bir suçun yargılama konusu edildiğini vurguladı.

Savunmaların sonrasında Mahkeme heyeti Dr.Küni’nin ve avukatlarının, tanıkların işkence beyanları sonrası sorumlular hakkında bulundukları suç duyurusunun bir sonraki duruşmaya kadar temin edilecek belgeler ile değerlendirilmesine yine bir sonraki duruşmada gizli tanığın dinlenmesine ve bu sırada ‘kaçma şüphesi bulunduğu’ gerekçesi ile Dr. Serdar Küni’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 Nisan 2017 gününe erteledi.

(03/143) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Şerafettin Yer ve bir diğer mahpusa odalarına takılan kamerayı kırdıkları gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından 2,500 TL para ve 1 hafta hücre cezasının verildiği öğrenildi. Bunun yanı sıran mahpusların mektup, telefon ve görüş hakları ellerinden alındığı ve cezaevi savcısının iki mahpusa ‘kamu malına zarar vermekten’ dava açtığı bildirildi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutulan Fuat Ünver, Mehmet Aktaş ve Kazım Benek’e cezaevinde yapılan işkenceye ilişkin suç duyurusu hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı” yönünde karar verdi. Savcılık 3 mahpus hakkında ‘arama yapılmasına karşı çıktıkları’ gerekçesiyle 1’er günlük hücre cezası verdi.

(03/144) Hastane Yoğun Bakım Ünitesine Polis Baskını…

Emniyet güçlerinin 13 Mart 2017 günü, kalp krizi geçirdikten sonra Diyarbakır’daki bir hastanenin yoğun bakımında tedavisi devam eden 67 yaşındaki Mehmet Emin Aslan’ı gözaltına almak için hastaneye baskın düzenlediği öğrenildi.. Doktorun müdahalesi sonrası gözaltı yapmayan emniyet güçleri, yoğun bakım ünitesinin önünde nöbet tutmaya başladı. Ailesi dahil kimsenin Aslan ile görüşmesine izin verilmediği belirtildi.

(03/145) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kamu Emekçisi…

KHK ile ihraç edilen Nazife Onay’ın İstanbul’daki başlattığı oturma eylemine AKP üyesi olduğu bildirilen bir grubun müdahale ettiği, sonrasında Onay’ın polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Grubun müdahalesi esnasında haber takip eden Norveçli bir gazetecinin de Hollandalı olduğu zannedilerek darp edildiği bildirildi.

(03/146) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

13 Mart 2017 günü Çanakkale’de 13 SGDF üyesi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Devrim Karaca, Ozan Aksünger, Esra Gündoğdu, Neriman Uçak, Ali Haydar Aksu, Mustafa Yüce, Nazım Erip, Ayhan Metin, Zekiye Balık, Beser Yeklitaş, Bahar Sarıgül, Senem İgidücü ve Aysel Masal.

(03/147) Cumhurbaşkanına Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

I.V. 13 Mart 2017 günü Nevşehir’de sosyal medya paylaşımlarında ‘cumhurbaşkanına hakaret ettiği’ iddiasıyla gözaltına alındı ve aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

H.H. 13 Mart 2017 günü Tekirdağ’da sosyal medya paylaşımlarında ‘cumhurbaşkanına hakaret ettiği’ iddiasıyla gözaltına alındı ve aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

(03/148) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Sakarya’da ByLocke kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında Sakarya Üniversitesi’nden akademisyenlerin de bulunduğu 14 kişinin 13 Mart 2017 günü adliyeye sevk edildiği ve bunlardan 9’unun tutuklandığı öğrenildi.

(03/149) Dargeçit JİTEM Davası…

18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Mart 2017 günü devam edildi.

Duruşmada tanık olarak Seyhan Doğan’ın kardeşleri Miskan Doğan ile Kadri Doğan, Nedim Akyön’ün ağabeyi Ahmet Akyön, Abdurrahman Coşkun’un abisi Mehmet Cuşkun, Süleyman Seyhan’ın kızı Fehime Çelik dinlendi.

Sanıklardan dönemin ilçe jandarma komutanı Mehmet Tire SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Katılmaları yönünde mahkeme tarafından çağrı yapılmış olmasına karşın dönemin Cumhuriyet Başsavcısı ve ilçe kaymakamı duruşmaya katılmadı.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti yargılamanın Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2014/367 esas sayılı dosyası üzerinden devam edilmesine karar verdi.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alındıktan sonra 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddiasıyla Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin aralarında dönemin İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire’nin de olduğu 18 kişi hakkında açılmıştı. Yargılama Midyat’ta başlamış sonra Adıyaman’a nakledilmişti.

(03/150) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Suruç’ta yaptığı bir konuşma nedeniyle Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mart 2017 günü devam edildi. Yüksekdağ, Kandıra Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 12 Haziran 2017 gününe erteledi.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan hakkında katıldığı bir cenaze gerekçesiyle Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mart 2017 günü devam edildi. Dilek Öcalan duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti duruşmayı 12 Haziran 2017 gününe erteledi.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mart 2017 günü devam edildi. Ayhan duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti duruşmayı 12 Haziran 2017 gününe erteledi.

(03/151) DBP Belediye Eşbaşkanlarının Yargılandığı Davalar…

Aralarında Van’ın Erciş ilçesi Belediye Eşbaşkanları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan’ın da bulunduğu 39 kişi hakkında öz yönetim ilanına katıldıkları gerekçesiyle açılan Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının görülmesine 13 Mart 2017 günü devam edildi. Mahkeme heyeti Belediye Eşbaşkanlarını ‘örgüte üye olmaktan’, ‘örgüt propagandası yapmaktan’ ve ‘suç işlemek için alenen tahrikten’ 13 yıl 9 ay hapse mahkum etti. 13 kişi hakkında beraat kararı verdi. 24 kişiyi ise 1 ile 5 yıl arasında hapis cezalarına çarptırdı.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Aydın hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mart 2017 günü devam edildi. Tutuklu Aydın duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve davayı Nisan 2017’ye erteledi.

(03/152) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Hakkâri Valiliği 13 Mart 2017 günü yaptığı açıklamada Hakari merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde 24 bölgenin 14 Mart 2017 saat 00.00 ile 28 Mart 2017 saat 23.59 arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(03/153) Anayasa Referandumu…

Kocaköy İlçe Seçim Kurulu, 13 Mart 2017 günü yaptığı açıklamada Kocaköy kaymakamlığının talebiyle ilçedeki 8 sandığın yerlerini değiştirdiğini duyurdu. Yerleri değiştirilen sandıklar: 1- Şaklat Mahallesi’nde kurulması gereken 1025 ve 1026 nolu seçim sandıklarının Yazı Mahallesi’ne; 2- Boyunlu Mahallesi’nde kurulması gereken 1004 nolu seçim sandığı Gözebaşı Mahallesi’ne; 3- Günalan Mahallesi ile Suçıktı Mahallesi’nde bulunan 1017 ile 1024 nolu sandıkların Bozbağlar Mahallesi Heyderekan Mezrası’na; 4- Şerifoğlulları Mahallesi’nde bulunan 1027 nolu sandığın Bozyer Mahallesi’ne; 5- Eyüpler Mahallesi ile Çakmaklı Mahallesi’nde bulunan 1013 ile 1007 nolu sandıkların ise Kocaköy ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Lisesi’nde kurulması kararlaştırıldı.

13 Mart 2017 günü İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Özgürlük Meydanı’nda “Hayır Standı” açanlara AKP’li olduğu bildirilen bir grubun müdahale ettiği ve kısa bir gerginlik yaşandığı öğrenildi.

Anayasa değişikliği referandumunda “Hayır” diyeceğini açıklayan Saadet Partisi’ne yakın olduğu belirtilen Anadolu Gençlik Derneği’nin düzenleyeceği etkinlikler için yaptığı başvuruların valilikler ve kaymakamlıklar tarafından reddedildiği öğrenildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, , Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Habersol.org

Paylaş