Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/149) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

Hakkari Valiliği 13 Mayıs 2019 tarihinde Yüksekova ilçesinde HPG militanları tarafından açılan ateş sonucunda 1 askerin yaralandığını ve yaralanan askerin kaldırıldığı hastanede öldüğünü duyurdu.

13 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinin kırsal alanında meydana gelen patlama sonucunda 3 korucunun yaralandığı öğrenildi.

13 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Mayıs 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Avaşin bölgesine yönelik hava saldırısı sonucunda 2 HPG militanının, 8 Mayıs 2019 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesinde HPG militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(05/150) Tekirdağ’da Ekrem İmamoğlu’nu Desteklediği İçin Saldırıya Uğradığı İddia Edilen Kişi…

13 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ekrem İmamoğlu’nu desteklemek için açılan kampanyaya yaptığı bağışı sosyal medya hesabında “Her şey çok güzel olacak” şeklinde paylaşan Göknur Damat isimli 1 kişinin 12 Mayıs 2019 tarihinde Tekirdağ’da bıçaklı saldırıya uğradığı öğrenildi. Söz konusu haberlerde, saldırıyı yapan kişinin Göknur Damat’a, “Sen misin cesur yürek” dediği iddia edildi.

(05/151) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Talet Şanlı ve Tamer Korkmaz isimli mahpuslara 19 Mart 2019 tarihli Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinin bazı sayfalarının açlık grevleri haberlerinin yer alması nedeniyle verilmediği; bunun üzerine mahpusların itirazda bulunduğu Van İnfaz Hakimliği’nin “kurum güvenliği tehlikeye düşüren veya müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayın hükümlüye verilemez” diyerek itirazı reddettiği öğrenildi.

13 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpuslara şeker ve tuz verilmediği öğrenildi.

(05/152) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 916 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 13 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

13 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 13 Mayıs 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/153) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

13 Mayıs2018 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 2 kişiyi (Mahmut Konuk ve Cemal Yıldırım) gözaltına aldı. 2 kişinin de aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/154) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

13 Mayıs 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Nursel Tanrıverdi, Selvi Polat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(05/155) İstanbul, Adana, Kocaeli ve Batman’da Eylemlere Polis Müdahalesi ve Engellemesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 10 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde ve Eminönü ilçesindeki Mısır Çarşısı’nda yapılmak istenen eylemlere yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında gazeteciler Zeynep Kuray ve İrfan Tunççelik ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Arzu Kayaoğlu’nun da bulunduğu 41 kişiden 40’ı savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından 13 Mayıs 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bakırköy ilçe yöneticisi Hacı Oğiş’in sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığı öğrenildi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile çeşitli siyasi parti üye ve yöneticilerinin 13 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapmak istedikleri oturma eylemine müdahale eden polis 16 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 13 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından engellendi. Polisin, mahpus yakınlarını ve diğer kişileri cezaevi önünden zorla uzaklaştırdığı bildirildi.

Aynı gerekçe ile mahpus yakınları ile HDP üye ve yöneticileri tarafından 10 ve 11 Mayıs 2019 tarihlerinde Gebze M Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemleri polis tarafından valilik kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Polisin, mahpus yakınlarını ve diğer kişileri cezaevi önünden zorla uzaklaştırdığı bildirildi.

Aynı gerekçe ile 13 Mayıs 2019 tarihinde mahpus yakınları ile HDP üye ve yöneticileri tarafından Batman’da yapılmak istenen eyleme müdahale eden polisin en az 10 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

(05/156) Ankara’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Türkiyem TV program yapımcısı ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ’ın 11 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da bulunan evinin önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından uğradığı saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan 6 kişinin (A.A., N.İ., F.Ç, A.D, O.Ç ve E.Y) 13 Mayıs 2019 tarihinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(05/157) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP, DBP ve TUHAY-DER Yöneticileri…

10 Mayıs 2019 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 11 kişiden 5’i örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 13 Mayıs 2019 tarihinde tutuklandı. Tutuklananların isimleri: HDP Menemen ilçe Eş Başkanı Mehmet Sadık Varkan, HDP Seferihisar ilçe eski Eş Başkanı Ali Öztürk, Hanife Polat, Ramazan Yıldız, Revdetil Ayna Şentürk. 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Serbest bırakılanlardan isimleri öğrenilenler: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İzmir il yöneticisi Fahrettin Akan, Ege Tutuklular ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) yöneticisi Murat Uluğ.

(05/158) Kırklareli’nde ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

13 Mayıs 2019 tarihinde Kırklareli’nde T.B. isimli 1 kişinin ‘sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/159) Dargeçit JİTEM Davası…

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin olarak 18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi.

Olayda kardeşi Seyhan Doğan ve akrabalarını kaybeden Hazni Doğan, duruşmada tanık sıfatıyla ifade verdi. Başka bir dosyadan Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Hazni Doğan, SEGBİS üzerinden verdiği ifadesinde olay gerçekleştiğinde 11 yaşında olduğunu, olay olmadan bir gün önce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine katıldığını, ertesi gün gece saat 03.00 gibi evlerinin basılarak ağabeyi Seyhan Doğan’ın gözaltına alındığını belirtti. Hazni Doğan ifadesinde ayrıca şunları belirtti: “Ev telefonlarının kablolarını, elektrikleri kestiler. Hepimizi eve kilitleyip abimi götürdüler. Abim gece alındığı için ertesi gün ben çobanlığa gittim. Sabah saat 08.00’de taburun yanında akrep tipi araçla yolları kapatmışlardı. Beni görür görmez gözaltına alıp aracın içinde bana işkence yapmaya başladılar. Akrep tipi aracın içinde Abim Seyhan Doğan’ı da gördüm. Ardından bizi alıp tabura götürdüler. Taburun altında şu anda depo olarak kullanıldığını düşündüğüm bir yere gözlerimiz kapalı şekilde götürdüler. Bağıran kişilerin sesini duyuyorduk. Yalnız olmadığımızı bu şekilde anladık. Daha sonra Filistin Askısı denilen bir yere götürdüler. Abim Filistin askısında asılıydı.”

Mahkeme duruşmayı 30 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(05/160) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

13 Mayıs 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde yapılan operasyonlarda eski polis memuru olan 46 kişi gözaltına alındı.

(05/161) İstanbul’da Yasaklanan Pankart…

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında yaşanan ve 301 madencinin ölümüne yol açan iş cinayetinin yıldönümü nedeniyle, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 13 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen yürüyüşe katılanların polis tarafından durdurulduğu, yürüyüşte taşınan “Her şey çok güzel olacak” pankartının İstanbul Valiliği’nin kararıyla yasaklandığı gerekçesiyle kaldırılmasının istendiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş