Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/171) Adana’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

‘Örgüt üyesi olduğu’ iddiasıyla 8 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve daha sonra soruşturmanın yapıldığı Adana’ya getirilen Özcan Yıldız adlı bir kişiye Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence yapıldığı iddia edildi. Gözaltındaki müvekkili ile görüşen Avukat Sevil Aracı, 13 Şubat 2018 tarihinde basına yansıyan açıklamasında Özcan Yıldız’a yüzleri açık üç kişinin işkence yaptığını ifade etti. Sevil Aracı daha sonra ise şunları belirtti: “Bu şahıslar müvekkilimin başını kapıya vurarak, kendisini çırılçıplak soymuş ve makatına cisim sokmakla tehdit etmişler. Müvekkilimi ‘Konuş, biz zaten neyin ne olduğunu biliyoruz. Hiç belli olmaz belki de bir sabuna basarsın, ayağın kayar’ diyerek tehdit etmişler.” Avukatları işkencenin belgelenmesi için Özcan Yıldız’ın Adli Tıp Kurumu’na sevkini talep etti.

(02/172) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler, Gözaltı ve Tutuklamalar…

13 Şubat 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Balıkesir’de aralarında Eğitim-Sen, HDP, EMEP ve ÖDP üye ve yöneticilerinin de olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar: Edremit Eğim Sen Yürütme Kurulu üyesi Kemal Yadırgı, Eğitim Sen Balıkesir Şubesi Mali Sekreteri İbrahim Coşkun ile EMEP üyeleri İbrahim Gümüştaş, Mehmet Tank, Fatma Gün, Erdinç Kırova, Süleyman Demirözer, Kamil Yadırgı, ÖDP Ayvalık İlçe Başkanı Kemal Gözüyaşlı, HDP Bandırma ilçe yöneticisi Ercan Delikaya, Edremit ilçe yöneticisi Sevdin Kul ve Cihat Adıgüzel. İbrahim Coşkun, Kemal Gözüyaşlı, Süleyman Demirözer aynı gün içinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

13 Şubat 2018 tarihinde Antep’te aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu 14 kişi; Hatay’da aralarında İHD Hatay Şuba Başkanı Mithat Can’In yanı sıra HDP, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), DİSK’in üye ve yöneticilerinin de olduğu 27 kişi gözaltına alındı.

13 Şubat 2018 tarihine Antalya’da ise DİSK Gıda-İş Antalya örgütlenme uzmanı Mustafa Aykara, Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç, Halkevi üyesi Yusuf Tüm ve Barış Akademisyenlerinden Serdar Baş Çetin gözaltına alındı.

13 Şubat 2018 tarihinde Antalya’da yaşanan gözaltıları protesto etmek için Antalya Attalos Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu CHP üyesi Mahir Şen isimli 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Soysal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla Hakkari’de gözaltına alınan 13 kişiden 6’sı 13 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/173) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde çatılara konulan kameraların mahpusların yattığı kısımları da gördüğü öğrenildi. Haberde ayrıca, gönderilen kitapların mahpuslara verilmediği, oda aramalarında mahpuslara ait defterlere el konulduğu belirtilmektedir.

13 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak T Tipi Cezaevi’nde kalan mahpusları ziyarete giden kadın ve çocukların cezaevi girişinde çıplak arandığı, buna tepki gösteren mahpus yakınlarının ise gardiyanları sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

13 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlere göre, Bursa H Tipi Cezaevi’nin yönetimi yeni bir genelgeyi gerekçe göstererek sayımlar sırasında mahpusların ayakta duracağını belirtti. Bunu kabule etmeyen aralarında EMEP Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın’ın da olduğu mahpusların gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldığı, ters kelepçelenerek hücreye götürüldüğü ve 5 saat boyunca orada tutuldukları öğrenildi.

13 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde Düzce T Tipi Cezaevi’nde tutulan avukatlar Aycan Çiçek ve Ayşegül Çağatay’ın ayakta sayım vermeyi reddettikleri gerekçesiyle gardiyanların fiziksel müdahalesine maruz kaldıkları öğrenildi.

(02/174) Cezaevi’nde Ölüm Orucu…

13 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde maruz kaldığı hak ihlallerinin ve transfobik uygulamaların son bulması ile cinsiyet geçiş ve tedavi hakkı için 25 Ocak 2018 tarihinden beri ölüm orucuna olan trans kadın Diren Coşkun’a cezaevi idaresi tarafında 3 ay çeşitli faaliyetlere katılmama cezası verildiği öğrenildi. Diren Coşkun ile cezaevinde görüşen İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi Sözcüsü Kıvılcım Arat, basına yansıyan açıklamasında, Coşkun’un ayrıca gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığını, yapılan bir arama sırasında taciz edildiğini belirtti.

(02/175) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Mazlum Dinç, Ebru Günay ve Muharrem Şahin tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 13 Şubat 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruların aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 730. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(02/176) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

13 Şubat 2018 tarihine Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan bir polis yol kontrol noktasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından el yapımı bir patlayıcı ile saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

(02/177) HDP Eski Eş Genel Başkanı Gözaltına Alındı…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, 13 Şubat 2018 tarihinde hakkındaki yakalama kararı doğrultusunda ifade vermek üzere gittiği Ankara Adliyesi gözaltına alındı. Serpil Kemalbay’ın İstanbul Esenyurt’taki evinin de polis tarafından kapısı kırılarak arandığı öğrenildi.

(02/178) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 13 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

13 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 13 Şubat 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/179) Kocaeli’nde Eyleme Polis Müdahalesi…

Kocaeli Üniversitesi’nde iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren inşaat işçisi Ali Çalışkan ile ilgili 13 Şubat 2018 tarihinde Üniversite’nin Umuttepe kampüsünde yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu 16 üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

(02/180) Malatya’da Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üyeleri…

13 Şubat 2017 tarihinde Malatya’da aralarında HDP ve DBP İl Eş Başkanları ile İHD yöneticisi Hasan Şahin’in de olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

(02/181) Ankara’da Gözaltına Alınan HDP PM üyesi…

8 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan HDP Parti Meclisi üyesi Orhan Çelebi, 13 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(02/182) Malatya’da Polis tarafından Basılan Parti Binaları…

13 Şubat 2018 tarihinde Malatya’da HDP ve DBP il binaları polis tarafından basıldı. 7 saat süren aramalar sırasında parti binalarında bulunan dergilere, gazeteler, kitaplara ve evraklara el konulduğu bildirildi.

(02/183) Edirne’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Akademisyen…

Trakya Üniversitesi Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda görevli akademisyen Yrd. Doç. Dr. A.S.Ö.P., 13 Şubat 2018 tarihinde Edirne’de ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla görev yaptığı okuldan gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(02/184) Mersin’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

Hakkındaki yakalama kararı düşürülmediği için 13 Şubat 2018 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal aynı gün içinde serbest bırakıldı. Kanbal, daha önce 8 Şubat 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve ertesi gün serbest bırakılmıştı.

(02/185) Antep’te Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Mehmet Uğurlu, 13 Şubat 2018 tarihinde Antep’te gazete dağıtımı yaparken gözaltına alındı. Elindeki gazetelere el konulan Uğurlu, aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(02/186) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 13 akademisyen hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve 2 akademisyen hakkında aynı iddia ile İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 13 Şubat 2018 tarihinde devam edildi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi 2 davayı da 19 Haziran 2018 tarihine erteledi. 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaların ise 7’si 25 Eylül 2018, 4’ü 27 Eylül 2018 ve 4 ‘ü de 2 Ekim 2018 tarihlerine ertelendi.

(02/187) CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT TIR’larının görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili açılan davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 25 yıl hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılandığı davanın karar duruşması 13 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde görüldü. Enis Berberoğlu duruşmaya SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Mahkeme Enis Berberoğlu’nu ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak’ suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve Berberoğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Enis Berberoğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 14 Haziran 2017 tarihinde görülen duruşmasında ‘siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan 25 yıl hapis cezası ile cezalandırılmış ve hükümle birlikte tutuklanmıştı. Karar 9 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

(02/188) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

HDP Eski Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş hakkında 2013 tarihinde yaptığı bir konuşmada ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme davanın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirilmesine resen karar veridi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında 2014 Ekim ayında Kobane’ye yönelik İŞİD saldırıları ile ilgili HDP MYK kararı gerekçe gösterilerek Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Meral Danış Beştaş’ın ‘örgüt üyesi olma’, ‘halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ suçlarından 25 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/189) Devrimci Parti Üyelerinin Yargılandığı Dava…

6’sı tutuklu 11 Devrimci Parti üyesi hakkında İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2018 tarihinde başlandı. İddianamede Suriye’nin Rakka bölgesinde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren Ulaş Bayraktaroğlu için yapılacak anma etkinliği ile ilgili olarak gözaltına alınan sanıkların ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme 6 tutuklu sanığın da tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 16 Temmuz 2018 tarihine erteledi. 6 Devrimci Parti üyesi, 11 Mayıs 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(02/190) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci ve foto muhabiri Çağdaş Erdoğan hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2018 tarihinde başlandı. İddianamede Çağdaş Erdoğan’ın ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla cezalandırılması istenmektedir. Duruşmada savunma yapan Çağdaş Erdoğan, gözaltında çırılçıplak soyularak arandığını, daha sonra kendini MİT görevlisi olarak tanıtan kişilerin ajanlık dayatmasına maruz kaldığını, bunu kabul etmemesi durumunda tutuklanmakla tehdit edildiğini belirtti. Savunmaların ardından mahkeme Çağdaş Erdoğan’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 1 Haziran 2018 tarihine erteledi.

Çağdaş Erdoğan 2 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Kadıköy’de MİT sosyal tesislerinin fotoğraflarını çektiği iddiasıyla gözaltına alınmış ve 13 Eylül 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(02/191) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiası ile Yargılanan Sanatçı…

Sanatçı Mehmet Suavi Saygan hakkında 2016 yılında katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 17 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(02/192) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

13 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski çalışanı 6 kişi gözaltına alındı.

(02/193) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski bir öğretmen hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

46 kişi hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay ve 29 sanığı ise  ‘terörizmin finansmanı’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı.  1 sanık hakkında beraat kararı veren mahkeme firari 12 sanığın dosyasını ise ayırdı.

İş insanı Verdal Hosta hakkında Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Verdal Hosta’yı 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(02/194) Ankara’da Kapatılan Dernek…

10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan Ankara Garı Katliamında yaşamını yitirenlerin yakınları ile yaralanan kişilerin kendileri ve/veya yakınları tarafından kurulan “10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği”, 13 Şubat 2018 tarihinde Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kapatıldı. Mahkeme, kapatma kararı ile birlikte, derneğe ait para, mal ve hakların “derneğin amacına en yakın ve en fazla üyeye sahip olduğu belirlenen” Anadolu Barış ve Kardeşlik Derneği’ne devrine karar verdi.

Ankara Valiliği’nin, ‘Dernek tüzüğünde tespit edilen noksanlıkları’ gerekçe göstererek derneğin kapatılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçe üzerine Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş