Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 -18 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/146) Suruç’ta Seçim Kampanyası Sırasında Çıkan Olaylarda Yaşamını Yitirenler…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekilerin, esnaf ziyareti sırasında girdikleri Esvet Şenyaşar’a ait dükkanda bir tartışma yaşandığı ve tartışmanın daha sonra silahlı çatışmaya dönüştüğü iddia edildi. Çatışma sonunda İbrahim Halil Yıldız’ın abisi Mehmet Yıldız yaşamını yitirdi ve aralarında Esvet Şenyaşar’ın yakınlarının da olduğu 9 kişi yaralandı. Esvet Şenyaşar’ın oğulları Celal Şenyaşar ile Adil Şenyaşar’ın yaralı olarak kaldırıldıkları hastanede bir kez daha saldırıya uğramak suretiyle öldüklerine dair çok ciddi iddialar bulunmaktadır.

Olaylarda yaralanan ve daha sonra yaşamını yitiren Adil Şenyaşar ve Cemal Şenyaşar’ın babası Esvet Şenyaşar, oğullarının durumunu öğrenmek için gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları olduğu iddia edilen bir grubun saldırısına uğradı. Esvet Şenyaşar’ın da bu saldırı sonucunda yaşamını yitirmesi üzerine olaylar sırasında yaşamını yitirenlerin sayısı 4 oldu.

14 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Adil Şenyaşar, Cemal Şenyaşar ve Esvet Şenyaşar’ın yaşamını yitirdiği hastanedeki güvenlik kameralarının tahrip edildiği iddia edildi.

16 Haziran 2018 tarihinde olaylarda yaşamını yitiren Adil Şenyaşar ve Cemal Şenyaşar’ın cenazesine polis gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan 4 kişinin (Suruç Belediyesi Eş Başkanı Nazlı Binici, Asiye Kaplan, Avni Aydeniz ve Mustafa Canpolat) aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

17 Haziran 2018 tarihinde yaşananları yerinde incelemek için Suruç’a gidecek olan ve aralarında TİHV, İHD, Diyarbakır Barosu, TTB’nin de olduğu 25 kurumun ilçeye girişine “can güvenliği” gerekçesiyle izin verilmedi.

Olaylarda yaralanan Fadıl Şenyaşar, 17 Haziran 2018 tarihinde hastaneden taburcu edildikten sonra gözaltına alındı ve Urfa Adliyesi’ne getirildi. Babası Esvet Şenyaşar ve kardeşleri Adil Şenyaşar ve Cemal Şenyaşar’ın öldüğünü savcılık sorgusunda öğrenen Fadıl Şenyaşar, yaşadığı acı nedeniyle ifade verecek durumda olmadığını ve susma hakkını kullanmak istediğini belirtti. Fadıl Şenyaşar sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

17 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden halen tedavi altında olan Mehmet Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar’ın kimse ile görüştürülmesine ve yanlarında refakatçi kalmasına polis tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(06/147) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

14 Haziran 2018 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında HPG militanları tarafından gerçekleştirilen saldırıda 1 askerin öldüğü ve 4 askerin yaralandığı öğrenildi.

16 Haziran 2018 tarihinde Siirt’te Polis Özel Harekat mensuplarını taşıyan zırhlı bir aracın devrilmesi sonucu 2 polis memuru yaralandı.

11 Haziran 2018 tarihinde Şırnak’ta çıkan bir çatışmada ağır yaralanan 1 askerin 16 Haziran 2018 tarihinde tedavi görmekte olduğu hastanede öldüğü öğrenildi.

17 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 7 Haziran 2018 tarihinde Siirt’in Eruh ilçesi kırsalında çıkan çatışmada 1 militanın; 8 Haziran 2018 tarihinde Şırnak kırsal alanında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/148) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Bolu F Tipi Cezaevi’nde Hacı Ekinci isimli bir mahpusun telefon görüşmesinde tekmil dayatmasını kabul etmediği için 6 aydır telefon ile iletişim hakkından yararlanamadığı öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara ait kısa dalga bulunan radyoların toplandığı, mahpusların yanında bulundurabileceği kitap sayısının 5 ile sınırlandırıldığı, mahpusların sosyal ve kültürel haklarının kısıtlandığı, kelepçeli muayene dayatması nedeniyle mahpusların sağlık haklarının engellendiği, ayda bir yapılan açık görüşlerin artık iki ayda bir yapıldığı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış mahpusların günde sadece 1 saat havalandırmaya çıkartıldığı bildirildi.

(06/149) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyeleri, 16 Haziran 2018 tarihinde Ankara Sakarya Caddesi üzerinde tek tip elbise uygulamasına karşı düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Halil İbrahim Şener ve Bülent Özgür isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/150) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 14 Haziran 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 80. kez reddedilmiş oldu.

(06/151) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14, 15, 16 ve 17 Haziran 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

14 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Selvi Polat ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ, Selvi Polat) gözaltına alındığı bildirildi. Saat 18.00’deki müdahale sırasında polisin Perihan Pulat’ı yere fırlattığı bildirildi.

15 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Selvi Polat ve Engin Karataş) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Acun Karadağ, Selvi Polat, Gülnaz Bozkurt, Engin Karataş ve Deniz Yılmaz) gözaltına alındığı bildirildi.

16 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Selvi Polat) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin, Selvi Polat, Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

17 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Selvi Polat, Engin Karataş ve Armağan Özbaş) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Selvi Polat, Gülnaz Bozkurt ve Engin Karataş) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 14, 15, 16 ve 17 Haziran 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 26 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/152) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

16 Haziran 2018 tarihinde KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul’un Kadıköy ilçesinde basın açıklaması yapmak isteyen KESK üyelerine müdahale eden polis, eyleme katılan yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Hüseyin Demir, Dursun Doğan, Nursel Tanrıverdi, Nuyen Nedim, Özgür Karadaş, Mehmet Sarı, Mahir Aslan, Fatoş Çekmen, Varol Öztorun, Muhammed Sevinçtekin, Çağdaş Onur Ekinci, Nimet Erben, Mervenur Avşar, Gözde Ekici, Meryem Acar, Yaren Saltık, Meryem Güç, Güneş Atalay, Dilbirin Acar.

(06/153) Bingöl’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etme’ İddiası ile Tutuklanan Kişi…

15 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, tatil için Almanya’dan Türkiye’ye gelen Mehmet Altıntoprak isimli bir kişinin, 12 Haziran 2018 tarihinde Bingöl’ün Yayladere ilçesinde GBT kontrolü sonrasında telefonunun da kontrol edildiği ve sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Mehmet Altıntoprak’ın 14 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

(06/154) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan TJA Aktivisti…

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Derya Aslan, 15 Haziran 2018 tarihinde Diyarbakır’da hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(06/155) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

13 Haziran 2018 tarihinde Bursa’nın Nilüfer ilçesinde asılan HDP bayraklarının kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından indirildiği öğrenildi.

14 Haziran 2018 tarihinde Malatya’da seçim çalışması yapan HDP üyelerine yönelik ırkçı bir grup tarafından gerçekleştirilen saldırıda 7 HDP üyesinin yaralandığı öğrenildi. Olay yerine gelen polisin saldırgan gruba müdahale etmediği bildirildi.

14 Haziran 2018 tarihinde Kocaeli Değirmendere Meydanı’nda stat açan HDP üyelerine yönelik ırkçı bir grup tarafından gerçekleştirilen saldırıda, aralarında HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Şahabettin Işık’ın da olduğu 6 HDP üyesi yaralandı. Şahabettin Işık’ın saldırı sonucunda kalça kemiğinin kırıldığı bildirildi. Olay ile ilgili gözaltına alınan 5 kişinin ifadeleri alındıktan sonra, 15 Haziran 2018 tarihinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

14 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 3 HDP stant görevlisi (Gizem Altunöz, Mustafa Bayraktar ve Gökhan Yaşar) gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

14 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Cihangir’de seçim çalışması kapsamında asılan HDP bayraklarının kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından söküldüğü öğrenildi.

15 Haziran 2018 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesindeki seçim bürosuna ırkçı bir grup tarafından düzenlenen saldırıda, büro çevresindeki HDP bayrakları indirildi.

15 Haziran 2018 tarihinde Eskişehir’in Hoşnudiye Mahallesi’nde HDP’nin seçim afişlerinin asıldığı panoların üstünün Türk bayrağı ve kartonla kapatıldığı öğrenildi.

15 Haziran 2018 tarihinde Çanakkale’de İyi Parti’ye ait afişlere ve anons aracına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendi.

15 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleştirilen AKP mitingini protesto ettikleri gerekçesiyle Öğrenci Kolektifleri üyesi 5 üniversite öğrencisi 16 Haziran 2018 tarihinde evlerine düzenlenen baskında gözaltına alındı.

15 Haziran 2018 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesindeki panolara asılan HDP seçim afişlerinin polis tarafından toplandığı öğrenildi.

15 Haziran 2018 tarihinde Van’da AKP ve CHP üyeleri arasında bayrak asma konusunda çıkan gerginlikte AKP Tuşba Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Bayram’ın başına aldığı darbe sonucu yaralandığı öğrenildi.

16 Haziran 2018 tarihinde Bursa’nın Osmangazi ilçesinde seçim çalışması yürüten HDP üyelerine ırkçı bir grubun saldırı girişiminde bulunduğu; saldırı sonrasında 1 HDP üyesinin polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

16 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 10 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Yenibosna’daki AKP standındaki görevlileri tehdit ettikleri iddiasıyla gözaltına 3 kişinin (Muratcan Gözmen, Burak Baran Katar ve Taylan Şimşek) sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandıkları öğrenildi. Haberde 3 kişinin AKP standına giderek “Ne kadar daha buradasınız?” diye sordukları ve sonrasında stantta bulunanların şikayeti üzerine tehdit iddiasıyla göz altına alındıkları belirtildi.

16 Haziran 2018 tarihinde HDP Urfa Milletvekili adayı İsmail Kaplan, Suruç ilçesinde 4 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili olarak gözaltına alındı. İsmail Kaplan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “O adamın dağ kadrosuyla ilişkili olduğu, talimatları da oradan aldığı yönünde değerlendirmeler vardır” denilerek hedef gösterilmişti. Aynı olayla ilgili olarak İsmail Kaplan’ın yanı sıra HDP İlçe Eş Başkanı Rojda Binici, Suruç Belediyesi Meclis Üyesi Fethi Yavuzel, Mehmet Kaplan ve Mehmet Polat’ın da aralarında olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

16 Haziran 2018 tarihinde Hatay’ın Samandağ ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Nihat Nehir bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Olayla ilgili olarak Selahattin Akar isimli bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

16 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in konuk olacağı ve Sultanahmet’teki Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda yapılacak olan ‘Uğur Dündar’la Halk Arenası’ programının ilçe seçim kurulu tarafından yasaklandığı öğrenildi. Söz konusu program için İstanbul Valiliği’nden izin alınmış, izne AKP tarafından yapılan itiraz üzerine il seçim kurulu söz konusu programın parkta yapılabileceğine karar vermişti. Yasaklama üzerine programın başka bir yerde çekileceği bildirildi.

17 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Büyükada’da açılan HDP seçim standı ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Standı dağıtan ve HDP bayraklarını yakan gruba müdahale eden CHP üyesi 2 kişi (Sedat Şahin ve Vedat Demir) bıçaklanarak yaralandı. Ağır yaralanan Sedat Şahin ve Vedat Demir’in polis tarafından ters kelepçelendiği iddia edildi.

17 Haziran 2018 tarihinde Bursa’da HDP tarafından yapılan mitinge katılanlara ırkçı bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı sonrasında 1 HDP çalışanının yaralandığı öğrenildi.

17 Haziran 2018 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında HDP seçim kampanyasında çalışan 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

17 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’da yapılan HDP mitinginde aralarında 1 çocuğun da olduğu 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Riskat Tektaş, Serhat Doğan, Y. A., Nazime Dilaytepe, Gülistan Altın, Emrah Ekmekçi, Halime Kaya, Ramazan Adıyaman, Menice Oktay, Besra Vargul, Emel Beyazit, Zeytûntan Ünver, Zilan Aksoy, Gurbet Aksoy, Fatma Yabancı, Serdal Aksu.

17 Haziran 2018 tarihinde HDP Kocaeli il binası çevresine asılan HDP bayraklarının ırkçı sloganlar atan bir grup tarafından söküldüğü öğrenildi. Gruba polisin müdahale etmediği bildirildi.

17 Haziran 2018 tarihinde Ankara Mehmet Arif Parkı’nda HDP tarafından düzenlenen şölende HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT’de yayınlanan seçim konuşmasının dev ekrandan gösterilmesinin polis tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklandığı öğrenildi.

17 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Şırnak’ın Uludere ilçesinde korucularla toplantı yapan Kaymakam Mehmet Fatih Yakınoğlu’nun 24 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy verilmemesi yönünde korucuları tehdit ettiği iddia edildi.

17 Haziran 2018 tarihinde Elazığ’da İyi Parti tarafından asılan afişlerin ve pankartların kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildiği öğrenildi.

(06/156) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 1 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alınan 31 kişiden 20’si 14 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 11 kişi ise serbest bırakıldı.

Sivas’ta gözaltına alınan 5 kişiden 4’ü 15 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise serbest bırakıldı.

Erzurum’da gözaltına alınan 1 kişi 15 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

Yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalışırken gözaltına alınan 5 kişiden 2’si 15 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 3 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

17 Haziran 2018 tarihinde aralarında KHK ile mesleklerinden ihraç edilmiş kişilerin de olduğu 5 kişinin Yunanistan’a yasadışı yollarla gitmeye çalıştıkları sırada Edirne’de gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/157) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Fethulah Gülen’in yeğeni Selman Gülen hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Selman Gülen’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş