Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/149) Şırnak’ta İnşaat Sahasında Bulunan 2 Cenaze…

14 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak’ın Cumhuriyet mahallesinde TOKİ evlerinin yapılacağı alanda toprağa gömülü halde 2 cenazenin bulunduğu öğrenildi. Kime ait olduğu bilinmeyen cenazelerin Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı bildirildi.

(11/150) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Ağrı Valiliği 15 Kasım 2017 tarihinde Eleşkirt ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğünü açıkladı.

(11/151) Hakkari’de Silah Dipçiğiyle Bir Çocuğu Yaralayan Polis Memuru Hakkında Anayasa Mahkemesi’ne Yapılan Başvuru…

DTP tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde Hakkari’de düzenlenen bir eyleme dönük polis müdahalesi sırasında S.T. (14) isimli bir çocuk, özel harekat polisi Bahadır Turan tarafından başına dipçik ile vurulması sonucu ağır yaralanmıştı. Polis memuru Bahadır Turan hakkında ise ‘kasten yaralama’ suçundan dava açılmıştı. Mahkeme 2011 yılında Bahadır Turan’ı ‘taksirle yaralama’ suçundan 6 ay 7 gün hapis cezası ile cezalandırmış ve cezayı ertelemişti. Kararın Yargıtay tarafından da onanmasının ardından S. T.’nin avukatları olayla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi başvurucunun işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddiasını kabul edilemez bulurken söz konusu eylemde  Anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan yaşama hakkının ihlal edildiğine hükmetti.  Ayrıca AYM, polis memuru Bahadır Turan’a verilen cezayı da az buldu ve yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

(11/152) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

14 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (İlker Işık, Nazan Bozkurt, Simge Aksan ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 10 kişinin (Veli Saçılık, Acun Karadağ, İlker Işık, Turgut Türksoy, Mustafa Keçeli, Simge Aksan, Erdoğan Canpolat, Abidin Sırma, FOSEM muhabiri Deniz Sırma ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 14 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/153) Ankara’da Gözaltına Alınan “İşimi Geri İstiyorum” Eylemcileri…

Ankara Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirilen “İşimi Geri İstiyorum” eylemine katıldıkları gerekçesiyle 6 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan 5 kişinin (Sibel Balaç, Sultan Aydoğdu, Raziye Özdemir, Pınar Kuranel ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) 14 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından Sibel Balaç adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.

(11/154) Sağlık Bakanı’nın Açlık Grevindeki Nuriye Gülmen ile ilgili Açıklaması…

15 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlere göre, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Sağlık Bakanlığı Bütçesi’nin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda Nuriye Gülmen‘in KHK ile ihraç edildikleri işe geri dönmek için Semih Özakça ile beraber başlattığı açlık grevi ile ilgili olarak şunları belirtti: “Nuriye Gülmen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatıyor. Ekimin 10’undan beri, mahkûm servisinde gözetim altında tutuluyor. Her gün 5 uzman doktordan oluşan heyet kendisiyle görüşüyor. Ancak hiçbir şekilde tedaviyi kabul etmiyor (…) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre, şuuru açık olduğu sürece ne tetkik yapabilmek için kan alabiliyoruz ne de bir tedavi için girişimde bulunabiliyoruz.  (…) Ancak şuur kapanırsa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz.”

(11/155) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Kasım 2017 akşamı Elazığ T Tipi Cezaevi’nde gardiyanların kadın mahpusların kaldığı C-4, C-6 ve B-G koğuşlarına yangın olduğu iddiasıyla basınçlı suyla müdahale etmesi üzerine 4 mahpusun yaralandığı öğrenildi. Yaralanan mahpuslardan isimleri öğrenilenler: Sevda Cebe, Bahar Ulusoy, Vesile Koçak.

Halkın Hukuk Bürosu 15 Kasım 2017 tarihinde yaptığı bir açıklamayla kaldığı Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 30 Ekim 2017 tarihinde gardiyanların fiziki şiddeti sonucu kolu kırılan Avukat Engin Gökoğlu’nun kolu kırık bir halde çırılçıplak soyulduğunu ve üzerine soğuk su sıkıldığını duyurdu. Halkın Hukuk Bürosu ayrıca Engin Gökoğlu’nun olduğu yere gelen sağlık görevlilerinin herhangi bir müdahale yapmadan geri döndüğünü açıkladı. Olaydan sonra Engin Gökoğlu’nun içinde masa, sandalye, çarşaf, yastık, battaniye gibi temel ihtiyaç malzemelerinin olmadığı bir odaya konduğu; gönderilen mektupların kendisine teslime edilmediği bildirildi.

(11/156) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Nevroz Uysal, Mazlum Dinç ve Cengiz Yürekli tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 14 Kasım 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 704. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/157) Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

15 Kasım 2017 tarihinde Van’ın Özalp ilçesinin Belediye Eş Başkanı Handan Bağcı evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Kardeşinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Gülistan Bağcı’nın da gözaltına alındığı ve karakola götürüldüğü öğrenildi.

Handan Bağcı, Eylül 2015 tarihinde tutuklanmış ve bir buçuk sene cezaevinde kalmıştı. Özalp Belediyesi’ne Kaymakam Serdar Karal 11 Eylül 2016 tarihinde İçişleri bakanlığı tarafından kayyım olarak atanmıştı. 5 Aralık 2016 tarihinde ise Serdar Karal yerine Uluca Kaymakamı Ferhat Vardar kayyım olarak atanmıştı.

(11/158) Urfa’da Gözaltına Alınan Sendikacı…

14 Kasım 2017 tarihinde Urfa’da SES Urfa Şube Eş Başkanı Mehmet Cevher’in evine yapıan baskında gözaltına alındığı bildirildi. Mehmet Cevher’in gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/159) İzmir’de Gözaltına Alınan Tiyatro Oyuncusu…

14 Kasım 2017 tarihinde İzmir’de tiyatro oyuncusu Mehmet Jiyan Elma’nın hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ve İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(11/160) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

14 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Mehmet Sait Demir ile eşi Feride Demir’in 11 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındığı ve halen gözaltında olduğu öğrenildi.

14 Kasım 2017 tarihinde Edirne’de HDP üyesi 3 kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Merkez İlçe Yöneticisi Sabri Tekin, Feremez Tekin, Abdullah Tekin.

8 Kasım 2017 tarihinde İzmir’de sosyal medya paylaşımları gerekçesi ile gözaltına alınan 21 kişiden 8’inin 14 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla tutuklandığı ve 13 kişinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi.

15 Kasım 2017 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında aralarında KHK ile kapatılan MEYA-DER Van Şube Yöneticisi Salih Kaplan’ın (72) da olduğu 11 kişinin ‘örgüte yardım ve yataklık ettikleri’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Kamuran Demir, Muhlis Demir, Salih Kaplan, Handan Bağcı, Gülistan Bağcı, Perihan Soğukbulak, Zinar Güzel, Mısri Bahadır ve Davut Yılmaz.

(11/161) Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve KHK ile kapatılan DİAY-DER üyesi Abdulbari  Tiryaki hakkında 2016 ve 2017 yıllarında yaptıkları konuşmalar nedeniyle Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2017 tarihinde başlandı. İddianamede Leyla Güven’in 7 kez örgüt propagandası yapmaktan 35 yıla kadar ve Abdulbari Tiryaki’nin ise 1 kez örgüt propagandası yapmaktan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.  Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı Mart 2018 tarihine erteledi.

(11/162) Adana’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Sendikacı…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş Eğitim-Sen mali sekreteri Ahmet Karagöz hakkında yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme konuşmanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek Karagöz’ün beraatına karar verdi.

(11/163) Ankara’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Akademisyen…

Prof. Dr. Gazi Çağlar hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Gazi Çağlar’ın katılmadığı duruşmada mahkeme savunmasının alınması için Çağlar’ın yurtdışındaki adresine talimat yazılmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/164) Gezi Eylemleri Nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun Görevden Alınması Talebiyle Açtığı Dava…

Sağlık Bakanlığı tarafından Gezi eylemlerinde yaralananlara sağlık hizmeti verdikleri gerekçesiyle dönemin İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu üyelerinin görevden alınması talebiyle İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davanın karar duruşması 14 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme davanın reddine karar verdi.

(11/165) Eskişehir’de Yargılanan HDP İl Eş Başkanları…

Aralarında HDP Eskişehir İl Eş Başkanları Ahmet Uluçelebi ve Işık Polat’ın da olduğu 11 kişi hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme örgüt ‘propagandası yapmak’ suçundan Ahmet Uluçelebi ve Işık Polat’ı 4 yıl 2 ay hapis cezası ile ve diğer 8 sanığı  1 yıl 8 ay ile 2 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

9 kişi ile beraber 16  Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınan HDP İl Eş Başkanları Ahmet Uluçelebi ve Işık Polat, 19 Arlık 2016 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Gözaltına alınan diğer 9 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Uluçelebi ve Polat, yargılandıkları davanın 13 Temmuz 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(11/166) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

14 Kasım 2017 tarihinde Adıyaman merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 17 kişinin; Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı çıkartılan 22 kişiden 10’unun; Antalya’da 5 kişinin ve Kırıkkale’de 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

9 Kasım 2017 ve takip eden tarihlerde Amasya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 51 muvazzaf askerden 17’sinin 14 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı, 20 askerin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 14’ünün ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

4 Kasım 2017 tarihinde Muğla’nın Marmaris ilçesinde ‘Aydın İl imamı olmak’ iddiasıyla gözaltına alınan Abdulbekir Kalkan isimli bir kişinin 14 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

Erzurum’da gözaltına alınan 7 kadın avukattan 6’sının 14 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 1 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Diyarbakır Çınar İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Cengiz Ulu’nun 14 Kasım 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

6 Kasım 2017 tarihinde Çankırı merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişiden 2’sinin 14 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 3 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 kişi daha önce adliyeye sevk edilmiş ve bunlardan 1’i tutuklanmıştı.

(11/167) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski polis memuru Akın Çakır ile Meral Alkan isimli bir kişi hakkında ByLock kullandıkları iddiasıyla Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı da 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Malatya’da örgüt ile bağlantılı olduğu iddia edilen bir yurtta çalışan Mücahit Koç ve Burhan Çelem isimli 2 kişi hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı da ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Rahim Dilli isimli bir kişi hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Rahim Dilli’yi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında Adil Öksüz’ün kayınpederi Cevat Yıldırım’ın da olduğu 3 kişi hakkında Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu 3 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Aralarında eski Yalova Hava Meydan Komutanı ile 15 Temmuz 2016 tarihinde görev yapan helikopter pilotlarının da olduğu 16 sanık hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme 3 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş