Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Mart 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/154) Cezaevi Yangınında Ölen Çocuk…

Adana E Tipi Kapalı Cezaevi Çocuk Koğuşu’nda 18 Ocak 2007 günü çıkan yangında ağır yaralanan Mehmet Altunhan’ın 14 Mart 2017 günü tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Aynı yangında Muhammed Erdoğan ve Ferhat Kaya isimli 2 çocuk yaşamını yitirmiş ve 1’i ağır 4 çocuk ve 5 gardiyan da yaralanmıştı.  Altunhan’ın yaşamını yitirmesiyle beraber, bu yangında yaşamını yitiren çocukların sayısı 3 oldu.

(03/155) Adana’da Polis Tarafından Öldürülen Çocukla İlgili Yargılama İsteğinin Reddi…

11 Ekim 2015 günü Adana’nın Seyhan ilçesindeki bir eyleme müdahale eden polis ara sokaklarda rastgele ateş açmış ve 3,5 yaşındaki Tevriz Dora annesinin kucağında başından vurularak yaşamını yitirmişti. Adana Cumhuriyet Savcılığı olay yerinde görevli polisler hakkında soruşturma açılması için Adana Valiliği’ne başvuruda bulunmuştu. Adana Valiliği’nin polisler hakkında soruşturma izni vermediği 14  Mart 2017 günü öğrenildi.   

(03/156) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Bitlis’ten Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna getirilen ve HPG’lilere ait olduğu iddia edilen 9 cenazenin kimsesizler mezarlığına defnedileceği öğrenildi. Van’a 10 cenaze getirilmiş ve bunlardan Enes Keçi’nin cenazesi 3 Mart 2017 günü ailesi tarafından alınmış ve Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Hacılar köyünde toprağa verilmişti.

(03/157) Cezaevlerinde Açlık Grevi…

Cezaevlerindeki PKK davalarından tutuklu ve hükümlü mahpusların 15 Mart ile 15 Nisan 2017 tarihleri arasında beş günlük dönüşümlü açlık grevine başladıkları öğrenildi. Açlık grevinin talepleri Abdullah Öcalan üstündeki tecridin sona ermesi, cezaevlerindeki hak ihlallerinin sonlandırılması ve şeklindedir.

Şakran T Tipi Cezaevinde 29., Edirne F Tipi Cezaevinde 20. ve Van T Tipi Cezaevinde 8. gününe giren süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri ise devam etmektedir.

(03/158) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ndeki mahpusların açık görüş öncesinde görüşçülerin gözü önünde gardiyanlar tarafından darp edildiği, bu esnada gardiyanların bir mahpus yakınına sandalye attığı ve bu nedenle mahpus yakınının baygınlık geçirdiği öğrenildi.

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki 17 mahpusun Bafra T Tipi Cezaevi’ne ve Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edildikleri öğrenildi. Sevk edilenler arasında oğlu ve torunu ile aynı cezaevinde kalan 80 yaşındaki Hacı İsa Sezek’in de olduğu bildirildi. Sevk edilenlerin isimleri: Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi: İsa Sezek, Emrullah Kezer, Enes İlgen, Fırat Demir, Halis Ulaş, Hüseyin Kılıç, İlyas Peltek, Halis Seven; Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi: Süleyman Kutun, Süleyman Timurtaş, Şahin Kaya, Şahin Ongunlu, Şemsettin Ozgan, Teğmen Yılmaz, Vedat Elçiçek, Yusuf Selçuk ve Yahya İdin.

(03/159) Lice’nin Köylerinde Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı 18 köyde 5 Mart2017 günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası başlatılan askeri operasyon nedeniyle yiyecek sıkıntısı yaşandığı öğrenildi. Elektriklerin ve telefon hatlarının kesik olduğu köylerden kimsenin çıkışına izin verilmediği bildirildi. Güvenlik güçlerinin 14 Mart 2017 günü Tuzla köyündeki evlerde arama yaptığı öğrenildi.

(03/160) Gözaltına Alınan HDP Milletvekili…

HDP Van Milletvekili Adem Geveri’nin 14 Mart 2017 günü Bolu’nun Abant ilçesinde kaldığı bir otelde hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı, mahkemede ifade verdikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/161) Antalya’da Sınıftan Gözaltına Alınan Eğitim Emekçisi…

14 Mart 2017 günü Antalya’da eğitim emekçisi Yüksel Çağlar’ın görev yaptığı Güvenlik İlkokulunda ’cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla ders sırasında gözaltına alındığı öğrenildi. Çağlar’ın aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/162) Suruç’ta Gözaltına Alınan Gazete Dağıtıcısı…

14 Mart 2017 günü Urfa’nın Suruç ilçesinde Özgürlükçü Demokrasi gazetesini dağıtan Salih Kaplan’ın motosikletiyle giderken yoldan polis tarafından gözaltına alındığı ve Urfa TEM Şubeye götürüldüğü öğrenildi.

(03/163) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

14 Mart 2017 günü Siirt’te yapılan ev baskınlarında HDP yöneticileri Mehmet Polat ve Hayrettin Özdemir gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

14 Mart 2017 günü Adana’nın Seyhan ilçesinde Ahmet Bahadır isimli bir kişinin oturduğu kafede hakkında bir yakalama emri olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

14 Mart 2017 günü Diyarbakır’ın Lice ilçesinde polisin yaptığı ev baskınlarında Uğur Dirin, Mahsum Ulucan ve Yener Donli isimli 3 kişinin gözaltına alındığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

1 Mart 2017 günü Bingöl’de gözaltına alınan DBP Bingöl İl Eşbaşkanı Yavuz Kınat’ın 14 Mart 2017 günü ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

8-9 Mart 2017 tarihlerinde Diyarbakırda gözaltına alınan 28 kişiden 8’i mahkemeye çıkartıldı. Recibe Karatay ve Seyithan Çakır isimli iki kişi ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Aralarında Barış Annesi Havva Kıran’ın da olduğu 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

13 Mart 2017 günü Çanakkale’de SGDF üyelerine dönük yapılan operasyonda gözaltı sayısı, 17’ye yükseldi.  Operasyonda gözaltına alınanların isimleri: Beser Yeklitaş, Zekiye Balık, Senem İgidicü, Esra Gündoğdu, Melodi Özçam, Neriman Uçak, Bahar Sarıgül, Aysel Masal, Ozan Aksünger, Ali Haydar Aksu, Musa Yüce, Ayhan Metin, Nazım Erip, Ali Uymaz, Can Muhammed Doğan, Devrim Karaca ve Ömer Akın.

(03/164) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

14 Mart 2017 günü Kayseri’de Bylock kullandıkları iddiasıyla 27 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldığı ve bunlardan 22’sinin gözaltına alındığı öğrenildi.

14 Mart 2017 günü haklarında arama kararı çıkarılan ve aralarında Maraş Baro Başkanı Vahit Bağcı’nın da olduğu 24 avukatın evine polis baskını düzenlendiği ve 19 avukatın gözaltına alındığı öğrenildi. Bağcı’nın evinde bulunamadığı bildirildi.

(03/165) JİTEM (Diyarbakır)/ Musa Anter Davası…

Diyarbakır ve çevresinde JİTEM’in işlediği ifade edilen aralarında Musa Anter’in de bulunduğu 26 cinayete dair 5’i firarî 16 kişi hakkında açılan davanın görülmesine güvenlik gerekçesiyle gönderildiği Ankara 6. Ceza Mahkemesi’nde 14 Mart 2017 günü devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Hamit Yıldırım SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Tanık Aziz Aksu da ifade verdi.

Mahkeme heyeti sanık ve müşteki avukatların beyanlarından sonra tutuklu sanık Hamit Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 7 Haziran 2017 gününe erteledi.

(03/166) Özgür Gündem Ana Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın yönetmeni Zana Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı, Yayın Danışma Kurulu üyeleri Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Aykut ile yazar Eren Keskin hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2017 günü devam edildi. İnan Kaya duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Avukatlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılmasını, Eren Keskin hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasını talep etti. Savunmaların ardından mahkeme heyeti tüm talepleri reddetti ve duruşmayı 22 Haziran 2017 gününe erteledi.

(03/167) Diyarbakır’da Yargılanan Kişinin Davası…

Narin Çapan hakkında cep telefonundaki fotoğraflar ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Çapan’ı ‘örgüt üyesi olmaktan’ beraat ettirdi ve ‘örgüt propagandası yapmaktan’ ilk önce 3 yıl hapse mahkum etti.

Narin Çapan 28 Ekim 2015 günü 2 İtalyan gazeteci ile beraber gözaltına alınmıştı. El konulan telefonundaki fotoğraflar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 31 Mart 2016’da tutuklanmıştı. Hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(03/168) Anayasa Referandumu…

14 Mart 2017 günü İstanbul’un Avcılar ilçesindeki HDP bürosuna kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açıldığı, olayda ölen ya da yaralanan kimse olmadığı öğrenildi.

14 Mayıs 2017 günü Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde AKP’li olduğu iddia edilen yaklaşık 20 kişilik bir grubun “Hayır” broşürü dağıtan 2 gence saldırdığı ve onlar darp ettiği öğrenildi.

İstanbul’un Esenler ilçesinde AKP’li olduğu iddia edilen bir grubun “Hayır” kampanyası yürüten bir araca saldırdığı, aracın şoförünü darp ettiği öğrenildi.

“Hayır” kampanyasında kullanılan bir aracın İstanbul’daki Eminönü meydanına girişine AKP’li Fatih Belediyesi’ne bağlı zabıtalar tarafından izin verilmediği öğrenildi. “Evet” kampanyası yürüten araçların girişine ise izin verildiği bildirildi.

 (03/169) Toplatılan Newroz Afişleri…

Urfa’da 50 noktadaki billboardlara asılan HDP’nin “Newroz Piroz Be/Newroz kutlu olsun” afişlerinin mahkeme kararı ile toplatıldığı öğrenildi. Urfa 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararında gerekçe olarak sarı-kırmızı-yeşil renkler ve zafer işareti yapan eller gösterildiği bildirildi.

Ağrı’da 30 noktadaki billboardlara asılan HDP’nin “Newroz Piroz Be/Newroz kutlu olsun” afişlerinin Valilik tarafından herhangi bir mahkeme kararı olmadan ve gerekçe gösterilmeden toplatıldığı öğrenildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş