Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/191) İzmir’de Metro İnşaatında Göçük…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistem araçlara ait Halkapınar yeraltı depolama tesislerinin inşaatında 13 Mart 2019 tarihinde meydana gelen göçük altında kalan 2 işçiden (Mehmet Çiftçi ve Mehmet Ali Yalçın) 1’inin 15 Mart 2019 tarihinde enkazdan cansız olarak çıkarıldığı öğrenildi.

(03/192) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde tutulan Göksel Dilibal ile Muhammet Bedran Çoğaltay isimli 2 mahpusun 11 Mart 2019 tarihinde gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

(03/193) Cezaevinde Açlık Grevi…

14 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 79 gündür açlık grevinde olan Burhan Barut isimli mahpusun, sağlık durumunun ağırlaşmasına rağmen tek kişilik koğuşta tutulduğu ve yanına refakatçi verilmediği öğrenildi.

14 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 16 Aralık 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde olan 5 mahpusun (Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler) durumlarının ağırlaştığı; açlık grevinde olan mahpuslara B1 ve B12 vitaminlerinin ilk günden bu yana verilmediği, su, şeker, tuz ve limonun da kısıtlı olarak verildiği öğrenildi.

 (03/194) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 856 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

14 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Dağhan Beşli) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 14 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/195) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 14 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 100. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/196) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Mart 2019 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında en az 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Tuba Salman ve Murat Sekmen; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Gençlik Meclisi üyesi Rojda Salman, Diyar Turgut, Vedat Turgut, Hizbullah Ekinci. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/197) Erzurum’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Mart 2019 tarihinde Erzurum’un Tekman ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Tekman ilçe örgütü çalışanı Mehtap Demirkaya ve Abdulhadin Eser. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. HDP Tekman Belediyesi Eş Başkan Adayı Müzahit Karakuş’un evinin de aynı soruşturma kapsamında basıldığı ancak Karakuş’un gözaltına alınmadığı bildirildi.

(03/198) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 127 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemine destek amacıyla Mardin’in Artuklu ilçesinde 12 Mart 2019 tarihinde düzenlenen yürüyüş sonrasında, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarını attıkları gerekçesiyle 3’ü çocuk 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(03/199) Diyarbakır’da HDP İl Binasına Polis Baskını…

14 Mart 2019 tarihinde HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevi yapılan HDP Diyarbakır il binasını basan polis,3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Abdulhalik Kurt, Yusuf Ateş ve Salih Cansever. Polisin 8 Mart 2019 tarihinde HDP il binasına yaptığı baskında 7 kişi gözaltına alınmış, 4 kişi (İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin, Bilal Özgezer) 12 Mart 2019 tarihinde tutuklanmış, 3 kişi (Abdulhalik Kurt, Yusuf Ateş ve Salih Cansever) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(03/200) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Nevim Borçin hakkında 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 19 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erhan Ünlü hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava hakkında yetkisizlik kararı vererek dosyanın Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçeyle 5 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden öğretim görevlileri Güventürk Görgülü ve Berrak Karahoda Okcebe ile Arş. Gör. Orkun Doğan; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nermin Saybaşılı ve Süleyman Şah Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cengiz Aktar) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, bütün duruşmaların 3 Temmuz 2019 tarihine ertelenmesine karar verdi.

Aynı gerekçeyle 4 akademisyen (Hacettepe Üniversitesi’nden Arş. Gör. Burcu Hatiboğlu ve Yrd. Doç. Dr. Çağla Karabağ, ODTÜ’den Prof. Dr. M.A. ile Doç. Dr. A.A.) hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme 4 dava için de yetkisizlik kararı vererek dosyaların Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçeyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. Çare Olgun Çalışkan hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Mart 2019 tarihinde görüldü. Duruşma öncesinde salonun bulunduğu koridoru boşalttıran mahkeme heyetinin, avukatlar ve sanık dışında duruşma salonuna girilmesine izin vermedi. Mahkemenin bu kararını “duruşmayı provoke etme amaçlı olarak salona girmek isteyenlerin engellendiği, bunun dışında izleyicilere herhangi bir kısıtlama olmadığı” şeklinde tutanağa geçirdiği bildirildi. Mahkeme Çare Olgun Çalışkan’ın ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve ‘suçun basın yoluyla işlendiği’ gerekçesiyle artırıma giderek 2 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Aynı gerekçeyle Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 14 Mart 2019 tarihinde görülmesi beklenen duruşması, dava hakkında dosya üzerinden 12 Mart 2019 tarihinde yetkisizlik kararı verildiği ve dosya İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği için görülmedi.

Aynı gerekçeyle 3 akademisyen (ODTÜ’den Prof. Dr. Ferdan Ergut, Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tezcan Durna ve Gazi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Eren Kırmızıaltın) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ferdan Ergut’un ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Tezcan Durna hakkında açılan davanın duruşmasını 2 Mayıs 2019 tarihine, Eren Kırmızıaltın hakkında açılan davanın duruşmasını ise 28 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle 7 akademisyen (Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alev Özkazanç, Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi’nden Arş. Gör. Demet Bolat Erkoç ve F.I.; Bilgi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Belin Benezra Yensarfati, Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selçuk Ertekin ve Prof. Dr. Fikret Uyar; Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Filiz Arıöz) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Alev Özkazanç, Demet Bolat Erkoç, F.I., Selçuk Ertekin ve Fikret Uyar hakkında açılan davalara yetkisizlik kararı verdi ve dosyaların akademisyenlerin çalıştıkları illerdeki Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Belin Benezra Yensarfati hakkında açılan davanın duruşmasını 13 Haziran 2019 tarihine, Filiz Arıöz hakkında açılan davanın duruşmasını ise 30 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(03/201) Hrant Dink Cinayeti Davası…

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali ve sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 85 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Komutanı olarak görev yapan yüzbaşı Muharrem Demirkale ve Fox TV haber müdürü Ercan Gün’ün tahliyesine karar verdi.

Mahkeme dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler ve dönemin MİT görevlilerinin de aralarında bulunduğu 12 kişinin sonraki duruşmalarda tanık olarak dinlenmesine karar verdi ve duruşmayı 11 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(03/202) Cezaevi Katliamları Davası…

F Tipi Cezaevlerine geçişleri sağlamak ve açlık grevlerine son vermek amacıyla, 19 Aralık 2000’de 20 cezaevinde düzenlenen ve 32 kişinin öldürüldüğü “Hayata Dönüş” adı verilen operasyon sırasında Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 kişinin ölümü 29 kişinin yaralanmasıyla ilgili olarak, dönemin Jandarma Komutanlığı’nda görevli 196 kişi hakkında Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada dinlenen sanıkların cezaevine girmediklerini iddia ettikleri öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 10 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(03/203) Antep’te Bombalı Saldırı Davası…

20 Ağustos 2016 tarihinde Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe mahallesinde, bir düğüne yönelik olarak IŞİD tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısı sonucu 40’ı çocuk 56 kişinin ölümü ve ardından düzenlenen operasyonda yine canlı bomba saldırısı sonucu 3 polis memurunun ölümü ile ilgili olarak açılan davanın karar duruşması Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Hamza Çalıkuşu ile Fadile Cabael’in tüm suçlardan beraatına karar verdi. Mahkeme Abdurrahman El Naccar’ın ‘Anayasayı ihlal’ suçundan müebbet hapis cezası; Enes Karataş’ın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası; Mehmet Şahin Erğan, Mehmet Çalıkuşu, Hasan Uzan, Hacı Polat, Ahmet Köşgeroğlu ve Ali Çalıkuşu ve Mehmet Karakurt’un ayrı ayrı, ‘Anayasayı ihlal’ suçundan müebbet hapis cezası, ‘kasten öldürme’ suçundan 56 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, ‘yaralama’ suçundan 44 kez 18 yıl hapis cezası ile 43 kez 18 yıl hapis cezası, ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası ve ‘patlayıcı madde bulundurma ve kullanma’ suçundan 16 yıl 10 ay 15 gün hapis ve 67 bin 500 adli para cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi.

(03/204) Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un Ölümü ile İlgili Açılan Dava…

15 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde dur ihtarına uymadığı iddia edilen bir araca polis ateş açmış ve olayda Oğuzhan Erkul (17) ve Barış Kerem (17) isimli iki 2 çocuk yaşamını yitirmiş ve 2 çocuk ise yaralanmıştı.

2 kişinin öldüğü ve 2 kişinin yaralandığı olayla ilgili olarak 4 polis memuru hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi.

İddianamede 4 polis memurunun “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. İddianamede olay anına ilişkin polis telsiz konuşmalarının bant çözüm tutanağı yer almaktadır. Tutanaklardan, aracın taranmasından 10 dakika önce polisin araç hakkında yapılan ihbarın asılsız olduğunu bildiği anlaşılmaktadır. Dava dosyasında ayrıca İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu tarafından olayda yaralanan Ramazan Altürk’ün durumuna ilişkin hazırlanan 20 Haziran 2018 tarihli sağlık raporu yer almaktadır. Raporda, Gaziosmanpaşa Adli Tıp Şube Müdürlüğü tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde hazırlanan raporun aksine, Ramazan Altürk’ün vücudundaki yaralanmaların kişinin yaşamını tehlikeye sokan nitelikte olduğunun belirtildiği öğrenildi.

Mahkeme, 19 Nisan 2019 tarihinde keşif yapılmasına karar vererek, duruşmayı 27 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(03/205) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S. K. hakkında ‘kasten öldürme’ iddiasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, olayın meydana geldiği tarihteki hava koşullarının belirtilmesi, suç tarihinde hava koşullarına benzer hava koşullarının hangi tarihlerde olduğunun bildirilmesi amacıyla Kandilli Rasathanesi’ne müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 14 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(03/206) ESP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu ile Ali Haydar Keleş ve Bedran Çoğaltay isimli ESP üyesi 2 kişi hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 3 kişinin de tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 26 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(03/207) Çanakkale’de Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Yargılanan İnsan Hakları Savunucusu…

14 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin, İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hayrettin Pişkin hakkında, sosyal medya paylaşımı nedeniyle yargılandığı davada Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasını bozarak Pişkin’in beraatına karar verdiği öğrenildi. Hayrettin Pişkin hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonunu eleştirdiği sosyal medya paylaşımları nedeniyle dava açılmıştı. Mahkeme, kararında, “sosyal medya paylaşımının eleştiri niteliği taşıdığı ve şiddet çağrısı veya daveti içermediği”ni belirterek Pişkin hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasına da hükmetti.

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 42 bin 406 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını, 18 bin 376 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını açıklamıştı. Bakanlık ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonuna yönelik tepkileri nedeniyle 845 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

(03/208) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Aralarında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı için KHK ile ihraç edilen, Munzur Üniversitesi eski öğretim üyesi Dr. Ahmet Kerim Gültekin ile araştırma görevlileri ve öğrencilerin bulunduğu 19 kişi hakkında, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ gerekçesiyle Ahmet Kerim Gültekin ve 2 kişinin ayrı ayrı 7 yıl 5 ay hapis cezası ile, 16 kişinin aynı gerekçeyle suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile, 18 kişinin ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan ayrı ayrı 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Cezalandırılan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(03/209) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Avukat Faruk Seçen hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanığın cezasını 2 yıl 6 ay hapis cezasına indiren mahkeme, sanık hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının devamına karar verdi.

(03/210) 31 Mart Seçimleri…

14 Mart 2019 tarihinde Urfa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin HDP’nin seçim kampanyası kapsamında astığı ve üzerinde ‘Li Dijî Şer Aşitî’ (savaşa Karşı Barış) yazılı afişleri hakkında toplatma kararı aldığı öğrenildi. Kararda afişin Türkçe tercümesinin “Savaştan sonra barış bizimdir” olarak belirtildiği öğrenildi.

14 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, polisin Devrimci Güç Birliği’nin Tunceli’nin Nazimiye ilçesindeki seçim bürosu yetkilisini Emniyet Müdürlüğü’ne çağırarak, HDP’nin seçim kampanyası kapsamında astığı ve üzerinde Kürtçenin Kirmanckî lehçesiyle “Yê Mao” yazılı afişlerin kaldırılmasını istediği öğrenildi. Afişte yazan “Mao” ifadesi nedeniyle soruşturma başlatıldığı bildirildi.

14 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin, HDP’nin seçim kampanyası kapsamında astığı ve üzerinde “Azadi bi xwereverberine dest pe dike” (Özgürlük kendini yönetmekten başlar) afişi hakkında “Özgürlük kendini yönetmektir. Başlıyor”, “Özgürlük özerklikle başlar”, “Özgürlük öz yönetimle başlar” şeklinde tercüme edilebileceği gerekçesiyle toplatma kararı aldığı öğrenildi.

14 Mart 2019 tarihinde Osmaniye’de yapılan ev baskınında HDP Osmaniye il yöneticisi Metin Eren gözaltına alındı.

Siirt’in Eruh ilçesinde 12 Mart 2019 tarihinde yapılan ev baskınında gözaltına alınan Belediye Meclis Üyesi adayı Nimet Dayanan’ın evinin 14 Mart 2019 tarihinde polis tarafından bir kez daha basıldığı öğrenildi.

9 Mart 2019 tarihinde Muş’un Varto ilçesinde gözaltına alınan 11 kişiden 3’ü 14 Mart 2019 tarihinde tutuklandı. Tutuklananların isimleri: HDP Varto İl Genel Meclis Adayı Şerafettin Öztürk, İsmet Öztürk ve Mehmet Ertaş.

14 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu ile Şişli Belediye Başkanı adayı Muammer Keskin’e ait seçim afişlerini yırtıkları iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara ‘Seçim Kanunu’na muhalefet’ suçundan para cezası verildiği öğrenildi.

14 Mart 2019 tarihinde, İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi’nin dış cephesine Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım’ın posterlerinin asıldığı öğrenildi. Olayla ilgili sosyal medyadaki tepkilerin ardından posterlerin kaldırıldığı bildirildi.

AKP eski milletvekili Mehmet Metiner, seçim kampanyası kapsamında 14 Mart 2019 tarihinde Adıyaman’da yaptığı bir konuşmada kamu çalışanı seçmenlerle ilgili olarak şunları söyledi: “Belediyemizde, hastanemizde nerede çalışıyorlarsa çalışsınlar. Ekmek verdiğimiz için onları minnet altına alıyor değiliz. Oy verirler vermezler, Herkesin namusuna kalmış. Onlardan oy dilenmeyiz. Herkesin özgür iradesine saygı duyarız. Ama Engin Akel’e karşı, Ak Parti davamıza karşı bayrak sallarlarsa, başkalarının safında bize yumruk sıkarlarsa ertesi gün kendilerini başka yerlerde bulurlar”.

14 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP’nin yerel seçimler için hazırladığı ve ücret karşılığında televizyon kanallarına gönderilen reklam filminin, kamu ve özel televizyon kanalları tarafından ortak kararla yayınlanmadığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, TR724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş