Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/162) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

11 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Nisan 2019 tarihinde Hatay kırsal alanında HPG militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

14 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Mayıs 2019 tarihinde Tunceli’nin Kutudere bölgesinde çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/163) Pasaport Verilmediği İçin Sağlığa Erişim Hakkı Kısıtlanan Akademisyen…

14 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden kanser hastası olan ve tedavi amacıyla yurtdışına çıkmak isteyen Prof. Dr. Haluk Savaş’a pasaport verilmediği öğrenildi. KHK ile meslekten ihraç edilen Haluk Savaş “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın beraat ile sonuçlanması ve mahkemenin yurtdışına çıkış yasağını kaldırılmış olması nedeniyle pasaport almak için yaptığı başvuruya Adana Valiliği tarafından olumsuz yanıt verildiği bildirildi. Ayrıca söz konusu haberlerde yetkililerin Haluk Savaş’a “kanser raporlarınız ile birlikte CİMER’e yazın” tavsiyesinde bulunduğu ifade edildi.

(05/164) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda yapılan aramalardan sonra mahpuslara ait radyolara, dergilere ve gazetelere el konulduğu öğrenildi.

14 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle açlık grevinde olan mahpusların nabız ve kilo ölçümlerinin yapılmaması nedeniyle doktor kontrolünü kabul etmedikleri öğrenildi.

14 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 1 Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde olan Eziza Yağız isimli mahpusun isteği ve iradesi dışında Mardin E Tipi Cezaevi’nden Tarsus Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

2 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslar tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi’ne gönderilen mektupta, mahpusların sosyal aktivite haklarının kısıtlandığı, hasta mahpusların tedavilerinin düzenli yapılmadığı, mahpuslara ait kimi eşyalara cezaevi idaresi tarafından el konulduğu öğrenildi. İHD Şırnak Şubesi, TİHV Cizre Referans Merkezi, Şırnak Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şırnak Şubesi temsilcilerinden oluşan bir heyetin 9 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak T Tipi Cezaevi’ni ziyaret ettiği, ziyaret esnasında mahpuslarla yapılan görüşmelerde 8 mahpus hakkında disiplin soruşturması başlatıldığının ve disiplin soruşturmaları nedeniyle açlık grevinde olan mahpusların 1 Mayıs 2019 tarihinden bu yana kilo, tansiyon ve şeker ölçümlerinin yapılmadığının belirtildiği öğrenildi.

(05/165) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 917 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

14 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 14 Mayıs 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/166) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

13 Mayıs 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda yaptıkları oturma eylemine yönelik müdahalesinde gözaltına alınan 2 kişi (Nursel Tanrıverdi, Selvi Polat) 14 Mayıs 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, yaptıkları eylemler nedeniyle daha önce 4 kez tutuklanmış, sonrasında mahkeme kararı ile serbest bırakılmışlar; aynı gerekçe ile haklarında açılan 6 ayrı davadan ise beraat etmişlerdi.

(05/167) Kocaeli, İstanbul, Diyarbakır ve Batman’da Eylemlere Polis Müdahalesi ve Engellemesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 14 Mayıs 2019 tarihlerinde Gebze M Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından valilik kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Polisin eylemi takip eden gazetecilerin kameralarına el koyduğu ve gazetecilerin çektiği görüntüleri sildikten sonra kameraları iade ettiği öğrenildi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 14 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından engellendi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticilerinin 13 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapmak istedikleri oturma eylemine yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 18 kişi 14 Mayıs 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe ile 13 Mayıs 2019 tarihinde mahpus yakınları ile HDP üye ve yöneticileri tarafından Batman’da yapılmak istenen eyleme yönelik polis müdahalesinde HDP Batman milletvekili Feleknas Uca’nın polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yaralandığı öğrenildi. Söz konusu müdahalede 11 kişi gözaltına alınmıştı.

(05/168) İstanbul ve Antalya’da Gözaltına Alınan Gazeteci ve ESP Üyeleri…

14 Mayıs 2019 tarihinde ESP üyelerine yönelik bir soruşturma kapsamında İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gazeteci Soner Karabulut ile aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Sultangazi İlçe Başkanı Gülsen İmre’nin de olduğu ESP üyesi 5 kişi (Gülsen İmre, Ulaş İmre, Deniz İmre, Eren Mehdi Şen, Okan Gündüz) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

14 Mayıs 2019 tarihinde aynı soruşturma kapsamında Antalya’da yapılan ev baskınlarında ise ESP üyesi 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Vedat Oğuz ve Aziz Özdoğan.

(05/169) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Mayıs 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(05/170) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Hazal Halavut hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 19 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Süreyya Karacabey hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava ile yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(05/171) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Leyla Güven ile PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşleri Mehmet ve Fatma Öcalan’ın da aralarında olduğu 35 kişi hakkında Abdullah Öcalan’ın 4 Nisan 2017 tarihindeki doğum günü etkinlikleri nedeniyle Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme milletvekili olduğu için Leyla Güven hakkındaki dava dosyasının yeniden incelenmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar vererek duruşmayı 23 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(05/172) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S.K. hakkında ‘kasten öldürme’ iddiasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, suça konu olayın gerçekleştiği yerde tüm tanıkların ve sanığın katılımı ile keşif yapılmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(05/173) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” başlıklı yazısında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 17 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(05/174) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

14 Mayıs 2019 tarihinde Kara Havacılık Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 31 kişi; Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda ByLock kullandıkları ve Bank Asya’da hesapları olduğu gerekçesiyle 14 kişi; Ankara’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı.

(05/175) Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

14 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin TBMM’de yaptığı konuşmayı yayınladığı gerekçesiyle TELE1 kanalına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, 2 gün ana haber bülteni yayınlamama cezası verildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş