Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

15 Ocak 2016 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/088) Cizre’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı 15 Ocak 2016’da 33. gününe girdi.

14 Ocak 2016’da Cudi Mahallesi’nde açılan ateşle ağır yaralanan Yakup Isırgan hastaneye götürülürken yeniden açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Cudi Mahallesi’ne bağlı Yayla Sokak’ta yaşayan ve kendilerinden 4 gündür haber alınamayan Mehmet Şahin ve Emame Şahin 14 Ocak 2016’da evlerinde öldürülmüş olarak bulundular.

Dağkapı Mahallesi’nde bir eve top mermisinin isabet etmesi sonucu 3 çocuğun, Yafes Mahallesi’nde de açılan ateş nedeniyle bir çocuğun yaralandığı öğrenildi. Yaralı çocuklardan Yusuf Akalın (12) ve Büşra Akalın (10) kaldırıldıkları hastanelerde yaşamlarını yitirdiler.

(01/089) Siirt’te Ev Baskınları…

Siirt’te 15 Ocak 2016’da iki ayrı adrese “PKK militanlarının bulunduğu” iddiasıyla ev baskınları düzenlendi. Evlere polis ekiplerinin başlattığı operasyon sonucu çıktığı iddia edilen çatışmada iki evde 5 kişi öldürüldü. Operasyonda bir polisin de öldüğü, 2 polisin ise yaralandığı bildirildi.

(01/090) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 14 Ocak 2016’da polis aracının geçişi sırasında yola önceden döşenmiş bombanın patlatılması sonucu olay yerinden geçmekte olan Ahmet Yiğit (42) yaşamını yitirdi.

(01/091) Cezaevinde Ölüm…

Boşandığı eski eşi Tuğba Arık’ı öldürmek suçundan Kütahya E Tipi Cezaevi’nde hükümlü olarak tutulan Muhittin Gültekin’in (39) tuvalette yatak çarşafıyla kendini asarak intihar ettiği 14 Ocak 2016’da öğrenildi.

(01/092) Barış için Akademisyenler İnisiyatifi Bildirisi Sonrasında Başlatılan Operasyonlar…

Devam eden abluka ve çatışmaların sona erdirilmesi Sur, Cizre ve Silopi’de devam eden sokağa çıkma yasaklarına son verilmesi amacıyla Barış için Akademisyenler İnisiyatifi adıyla 1128 akademisyenin 11 Ocak 2016’da açıkladığı bildirinin ardından imzacılar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuşmasında hedef gösterildi.

Konuşmalarında ilgili kurumların harekete geçmesini talep eden Cumhurbaşkanının çağrılarının ardından akademisyenlerin görev yaptıkları üniversiteler soruşturma başlattılar. Bu kapsamda ilgili savcılıkların da adli süreci başlattıkları öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da 14 Ocak 2016’da bildiriye imza atan 1128 akademisyen hakkında re’sen soruşturma başlattığı öğrenildi.

İlk olarak 14 Ocak 2016’da Hakkâri Üniversitesi’ne bağlı Yabancı Diller Yüksekokulu’nda okutman olarak görev yapan Ümran Roda Suvağcı, bildiriye imza attığı gerekçesiyle, savcılığın hakkında açmış olduğu soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Ümran Roda Suvağcı, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

15 Ocak 2016’da ise Kocaeli’de, Bursa ve Bolu’da gözaltı operasyonları başlatıldı. Operasyon kapsamında Kocaeli’de aynı zamanda TİHV Yönetim Kurulu üyesi de olan Ümit Biçer’in de olduğu 21 kişinin, Bolu’da da 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Kocaeli’de gözaltına alınanlardan 19’unun adları şöyle: Adem Yeşilyurt, Aynur Özuğurlu, Burcu Yakut Çakar, Derya Keskin, Gül Köksal, Güven Bakırezer, Hakan Koçak, Hülya Kendir, Kuvvet Lordoğlu, Mehmet Cengiz Erçin, Mehmet Rauf Kesici, Mehmet Ruhi Demiray, Nilay Etiler, Onur Hamzaoğlu, Özlem Özkan, Ümit Biçer, Veli Deniz, Yücel Demirer, Zelal Ekinci.

Bolu’da gözaltına alınan Ülkü Güney, Selime Güzelsarı ve Barış Kılıçbay’ın evlerinin basıldığı ve arama yapıldığı bildirildi.

Bursa’da ise metni imzalayan Şule Akköse Aydın, Aylin Çakı ve Gökhan Yavuz Demir Uludağ Üniversitesi’nin kampusunda gözaltına alındı.

Gözaltı operasyonları devam ederken Gazi Üniversitesi’nde (Ankara) ve Selçuk Üniversitesi’nde (Konya) metni imzalayan akademisyenlerin kapılarının işaretlendiği ve tehdit yazıları asıldığı öğrenildi.

(01/093) Cumhurbaşkanına Hakaret Ettiği İddiasıyla Yargılanan Gazeteci…

Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Yılmaz hakkında “cumhurbaşkanına hakaret etmek” iddiasından açılan davaya 14 Ocak 2016’da devam edildi.

Erciş 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya başka bir davadan tutuklu olan İdris Yılmaz “yol güvenliği” gerekçesiyle getirilmedi.

İdris Yılmaz’ın tele konferans yoluyla ifade vermeyi reddetmesi üzerine hâkim duruşmayı 21 Ocak 2016’ya erteledi.

(01/094) Cumhurbaşkanına Hakaret İddiasıyla Başlatılan Gözaltılar, Tutuklamalar ve Soruşturmalar…

İstanbul’un Beylikdüzü İlçesi’nde 13 Ocak 2016’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Tayfun Kardaşoğlu adlı kişi “internette yazdığı mesajlarla cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla aynı gün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

(01/095) Van’da Parti Binasına Baskın…

Van’ın Erciş İlçesi’nde 14 Ocak 2016’da polis ekiplerinin DBP ilçe binasına ve bazı evlere baskın düzenlemesi sonucu 11 kişi gözaltına alındı.

(01/096) Diyarbakır’da Kurum Binalarına Saldırı…

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde 14 Ocak 2016’da DBP ilçe örgütü ve Kurdî-Der’in bulunduğu binanın, polis ekipleri tarafından ateşe verildiği iddia edildi. Yangın nedeniyle bina kullanılamaz hale geldi.

(01/097) Türkiye Çapında Başlatılan Gözaltı Operasyonları…

14 Ocak 2016’da Karakoçan’dan Elazığ’a giderken ilçe çıkışında aracı durdurulan HDP Parti Meclisi üyesi Mustafa Haskırın “hakkında ihbar olduğu” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Mersin’de 14 Ocak 2016’daki ev baskınları sonucu gözaltına alınanlardan Mustafa Taze, Ali Haydar Buluş ve Eren Can Aybek adlı 3 öğrenci “yasadışı örgüt üyesi oldukları” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” iddialarıyla aynı gün tutuklandılar.

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde 14 Ocak 2016’da yapılan yol kontrolü sonrasında gözaltına alınan HDP İlçe Örgütü Eş Başkanı Galip Geylani “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozduğu” iddiasıyla aynı gün tutuklandı.

14 Ocak 2016’da özel harekât timlerinin düzenlediği ev baskınları sonucu Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne bağlı Başverimli Beldesi’nde 9 kişi, Kayseri’de 7 kişi, Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde de 3 kişi gözaltına alındı.

Muş’un Malazgirt İlçesi’ndeki operasyonun ardından adliyeye sevk edilen 9 kişiden Ahmet Gönül, Ercan Çetin ve Mehmet Önal adlı 3’ü “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 14 Ocak 2016’da tutuklandı.

Kırşehir’de ise Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekipleri “ihbar olduğu” iddiasıyla düzenlediği ev baskınlarında 10 öğrenciyi gözaltına aldı.

İstanbul’un Fatih İlçesi’ne bağlı Aksaray Semti’nde 14 Ocak 2016’da Özgür Roni Gençlik Derneği’ne baskın düzenleyen polis ekipleri 7 kişiyi gözaltına aldı.

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde 14 Ocak 2016’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Nuri Yıldız, Metin Özhan, Osman Tartış, Levent Soner ve Orhan İsti adlı 5 kişi aynı gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından “yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla tutuklandı.

15 Ocak 2016’da Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekipleri düzenledikleri ev baskınlarıyla Aydın’ın Efeler İlçesi’nde 5 kişiyi, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde de 12 kişiyi gözaltına aldı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari