Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/168) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

15 Kasım 2017 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Gara bölgesinde sürmekte olan askeri operasyon sırasında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 2 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

16 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalında sınırın sıfır noktasında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 askerin öldüğü ve 1 askerin ise yaralandığı bildirildi.

(11/169) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

15 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (İlker Işık, Simge Aksan, Nazan Bozkurt, Erdoğan Canpolat, Ulaş Erduran) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 8 kişinin (Veli Saçılık, İlker Işık, Erdoğan Canpolat, Simge Akşam, Turgut Türksoy, Nazan Bozkurt, Mustafa Keçeli ile ismi öğrenilemeyen bir kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 15 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/170) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Bolu F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara ait kitapların ve radyoların toplandığı, haftalık 10 saat olan sohbet hakkının ayda 2 kez 2,5 saat ile sınırlandığı, telefon görüşmeleri öncesinde mahpusların adlarını, soyadlarını ve TC kimlik numaralarını söylemeye zorlandığı ve söylemeyenlerin görüşmelerinin kesildiği öğrenildi.

15 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Alanya L Tipi Cezaevi’nde kadın mahpusların kaldığı koğuşlara sayım içim erkek gardiyanların geldiği öğrenildi. Cezaevi yönetiminin buna karşı çıkan mahpuslar hakkında ise disiplin soruşturması açtığı ve 4 mahpusa 11 gün ve 1 mahpusa ise 1 gün hücre cezası verdiği bildirildi.

Yine 15 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri 6 No’lu Cezaevi’nde kalan Yunus Paçin isimli bir hasta mahpusun kan kusmasına rağmen hastaneye sevk edilmediği öğrenildi. Yunus Paçin’in daha önce yumurtalığından ameliyat olduğu, ameliyattan 2 gün sonra cezaevine götürüldüğü için enfeksiyon kaptığı ve 18 gün daha hastanede kaldığı bildirildi.

16 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevi’nde kalan hasta mahpus Burhan Babaoğlu’nun 3 gün önce İzmir’de geçirdiği omurilik tümörü ameliyatından sonra dikişleri bile alınmadan İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

16 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Afyon’daki Dinar T Tipi Cezaevi’nde mahpusların havalandırmada sayım vermeye zorlandığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(11/171) Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Gözaltına Alındı…

16 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’daki evinin önünde hakkında açılmış bir davada ifade vermediği gerekçesiyle gözaltına alınan DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in adliyedeki ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/172) Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

15 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınan Van’ın Özalp ilçesinin Belediye Eş Başkanı Handan Bağcı ve kardeşi Gülistan Bağcı’nın savcılıktaki ifadelerinin ardından  aynı gün içinde serbest bırakıldıkları bildirildi.

(11/173) İstanbul’da Adli Kontrol Şartıyla Serbest Bırakılan Avukat…

15 Kasım 2017 tarihinde hakkındaki bir soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya’nın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/174) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

7 Kasım 2017 tarihinde Kars’ta gözaltına alınan Kars Kafkas Üniversitesi öğrencisi 7 kişiden 2’sinin 15 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla tutuklandığı, 1 öğrencinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 4 öğrencinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi. Tutuklananların isimleri: Zehra Alaserhad ve Hatip Varkan. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kişinin ismi: Mevlan Aktekin.

15 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda Ezgi Kul ve Eda Kaya isimli 2 kadının sokakta yürürken polis zırhlı aracından inen polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/175) İzmir’de Gözaltına Alınan Tiyatro Oyuncusu…

15 Kasım 2017 tarihinde İzmir’de hakkında açılmış bir davada ifade vermediği için  gözaltına alınan Mehmet Jiyan Elma isimli tiyatro oyuncusunun savcılıkta ifade verdikten sonra aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(11/176) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ ve halkı kin ve nefrete teşvik etmek’ iddialarıyla Mardin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katılan Yıldırım, savunmasını mahkemenin huzurunda yapmak istediğini belirtti. Savunmaların ardında mahkeme Gülser Yıldırım’ın tahliyesine karar verdi. Duruşma 31 Ocak 2018 tarihine ertelendi. Gülser Yıldırım başka bir davadan tutuklu olarak yargılandığı için cezaevinden çıkamadı.  Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün içinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ile milletvekilleri Çağlar Demirel, Feleknas Uca, İdris Baluken, Altan Tan, Hüda Kaya, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Mehmet Ali Aslan ve Saadet Becerikli hakkında 13 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağının olduğu Konak Mahallesi’ne gitmek istedikleri gerekçesiyle Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Mahkeme dava ile ilgili yetkisizlik kararı vererek dosyanın olayın geçtiği yer olması nedeniyle Silvan Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 2011 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen bir etkinlikteki konuşması nedeniyle Kızıltepe 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme Sırrı Süreyya Önder hakkındaki kovuşturmanın 3 yıl süreyle ertelenmesine karar verdi.

(11/177) İstanbul’da Yargılanan Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtları…

25 homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı hakkında İstanbul Valiliği’nin yasaklama kararına rağmen 25 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen 2017 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 başlandı. İddianamede sanıkların 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet suçundan cezalandırılması istenmektedir. Sanıklar savunmalarında hiçbir uyarı yapılmadan gözaltına alındıklarını ve gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıklarını belirttiler. Avukatlar müdahaleler sırasında avukat kimliklerini göstermelerine rağmen 4 avukatın da gözaltına alınmak istendiğini ifade ettiler. Avukatlar ayrıca Valilik’e 2017 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne yönelik yasaklama kararına dair bildirimin nasıl ve hangi usul ile yapıldığının sorulmasını talep etti.  Mahkeme İstanbul Valilik’ine yasaklama kararının ne zaman verildiğinin, bu kararın ilan edilip edilmediğinin, edilmiş ise ne zaman ve nasıl edildiğinin sorulmasına karar verdi ve duruşmayı 27 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(11/178) Tunceli’de ‘Suç ve Suçluyu Övme İddiasıyla Yargılanan Sanatçı…

15 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, sanatçı Pınar Aydınlar hakkında Tunceli’nin Nazmiye ilçesinde yaptığı bir konuşmada ‘suç ve suçluyu övdüğü’ iddiasıyla açılan davada Nazmiye Sulh Ceza Mahkemesi’nin Aydınlar’ı ilk önce bir yıl hapis cezası ile cezalandırdığı ve daha sonra bu cezayı 500 TL para cezasına çevirdiği öğrenildi.

(11/179) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

15 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 26 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı olan 56 kişiden 24’ü muvazzaf asker olmak üzere 34’ünün; Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 20 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı olan 34 askerden 18’inin; Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 19’u asker 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

15 Kasım 2017 tarihinde Bitlis merkezli bir soruşturma kapsamında ByLock kullandıkları iddiasıyla 32 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunların yakalanması için 13 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

Batman merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişiden 3’ünün 15 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı, 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

31 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 21 askerden 12’sinin 15 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı ve 9 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/180) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

56’sı tutuklu 61 KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski polis memuru hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme  56 sanığın tümünü ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün ile 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 4 sanık ile ilgili 1 yıl 6 ay 22 günlük hapis cezasını erteledi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski bir öğretmen olan Ahmet Baydar hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Ahmet Baydar’ı ‘örgüt üyeliği’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında gazeteci Erdal Şen’in de olduğu 5 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 sanığı örgüt üyeliği suçundan 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski savcı Mehmet Ç. ve yine meslekten ihraç edilmiş eski hakim Merve Ayşe Ç. hakkında Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Merve Ayşe Ç.’yi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve Mehmet Ç.’nin ise beraatına karar verdi.

(11/181) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 16 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Silvan ilçesine bağlı 12 kırsal mahallede 16 Kasım 2017 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalleler: Kazandağı, Demirkuyu, Özlüce, Esenyol, Darıseven,  Usluca, Boğazönü, Toklar, Kalemli, Taraklı, Çatak, Çigdemli.

(11/182) Erişimi Engellenen Haberler…

Paradise Papers belgeleri ile ilgili olarak www.cumhuriyet.com.tr ‘de yer alan “Sülale boyu off-shore… Paradise Papers’tan Binali Yıldırım ve oğulları çıktı” ve “Off-shore kardeşler… Kayıtlardan damat bakan Albayrak çıktı” başlıklı haberlere erişimin her hangi bir mahkeme kararı olmadan engellendiği öğrenildi. Binali Yıldırım söz konusu haberlerle ilgili Cumhuriyet Gazetesi’ne ve Oda TV’ye 500 bin TL manevi tazminat davası açmıştı.

(11/183) Ankara’da Yasaklanan Etkinlik…

Ankara Valiliği 15 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Alman LGBTİ Film Günleri’nin OHAL Kanunu’na dayanılarak yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş