Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Mart 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/170) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

15 Mart 2017 günü Mardin Diyarbakır karayolunun Mazıdağı ilçesi yol ayrımında meydana gelen patlamada 2 uzman çavuşun öldüğü öğrenildi.

(03/171) Lice Köylerinde Sokağa Çıkma Yasağı…

Lice’ye bağlı 18 köyde 5 Mart 2017 günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında başlatılan askeri operasyonlarda 24 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların arasında 18 Eylül 2009 tarihinde hayvanlarını otlatırken Yayla Karakolu’ndan açılan havan atışı ile yaşamını yitiren Ceylan Önkol’un abisinin de olduğu bildirildi.

(03/172) Anayasa Referandumu…

Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin 15 Mart 2017 günü Denizli’deki Candoğan Parkı’nda açtıkları “Hayır” standına bir grubun bıçak ve taşlarla saldırdığı, saldırı sonucu bir kişinin başından ve ayağından yaralandığı öğrenildi. Saldırı sonrası stant kapatıldı.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’na Giresun’da girdiği bir kahvehanede bir grubun saldırdığı öğrenildi. Saldırıya ilişkin 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Isparta’da 15 Mart 2017 günü “Hayır” bildirisi dağıtan HDP üyelerine polisin müdahale ettiği, 2 kişiyi darp ettiği, gözaltı olmamasına rağmen HDP üyelerini yarım saat sokakta beklettiği öğrenildi.

Van’ın Erciş ilçesinde “Hayır” kampanyası için kullanılan bir anons aracına polis tarafından “araç sadece yolcu taşımasında kullanılabilir” gerekçesiyle el konulduğu öğrenildi.

(03/173) İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici Gözaltına Alındı…

15 Mart günü Diyarbakır’da aralarında İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında dernek ve KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri bulunmaktadır. Gözaltı dosyası hakkında kısıtlama kararı olduğu öğrenildi.

(03/174) Gözaltına Alınan DBP’li Belediye Eşbaşkanı…

15 Mart 2017 günü Şırnak’a bağlı Balveren beldesinde Belediye, DBP ve HDP binalarına düzenlenen jandarma baskınlarında DBP’li Belediye Eşbaşkanı Abdullah Tunç, DBP Balveren Belde Eşbaşkanı Sadun Sezer ve HDP, DBP belde örgütlerinin bulunduğu binanın sahibi Mehmet İşçen’in gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların Balveren Jandarma Karakolu’na götürüldüğü bildirildi.

(03/175) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edilen Nazife Onay’ın işine geri dönmek için İstanbul Şişli’de başlattığı eyleme polisin 15 Mart 2017 günü müdahale ettiği ve Onay’ı darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi.

(03/176) Aydın’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Aydın’da KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri dönmek için başlattıkları eyleme 15 Mart 2017 günü polisin müdahale ettiği ve Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir’in darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/177) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

15 Mart 2017 günü Adana’nın Seyhan ilçesinde aralarında 18 çocuğun da olduğu 38 kişinin polisin düzenlediği ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler.

8 ve 9 Mart 2017’de Ankara’da gözaltına alınan 13 üniversite öğrencisi 15 Mart 2017 günü adliyeye çıkartıldı. Bir öğrenci savcılık ifadesinden sonra serbest bırakıldı. 10 öğrenci adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Biri öğrenci diğeri stajyer avukat 2 kişinin ise tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Emrah Bakır ve Ali Can Süt.

Diyarbakır’da 8 ve 9 Mart günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle ve 3 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/178) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Muğla’da Bylock kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlardan 4’ü 15 Mart 2017 günü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

(03/179) Cezaevinde Baskılar…

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat’ın isteği ve iradesi dışında Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği 15 Mart 2017 günü öğrenildi.

(03/180) Yasaklanan Newroz Kutlamaları…

Batman ve Siirt Valiliklerinin gününde kutlanmadığı gerekçesiyle Newroz kutlamaları için yapılan başvuruları reddettiği öğrenildi. Kutlamaların Siirt’te 18 Mart’ta, Batman’da ise 19 Mart’ta yapılması için ilgili valiliklere başvuruda bulunulmuştu.

(03/181) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Urfa Valiliği, 15 Mart 2015 günü yaptığı açıklamayla 10 Mart 2017 ile 8 Nisan 2017 tarihleri arasında Urfa’da kamu kurumlarının, kamuya yararlı derneklerin, üniversitelerin etkinlikleri ve siyasi partilerin referandum faaliyetleri dışında kalan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma ve benzeri faaliyetlerin yasaklandığını duyurdu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş