Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/190) İstanbul’da Cumhurbaşkanı Korumalarının İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Avukat…

15 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Nisan 2019 tarihinde Çırağan Sarayı önündeki yolun neden kapalı olduğunu soran avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun bir düğün nedeniyle Çırağan Sarayı’nda bulunan Cumhurbaşkanı’nın korumaları tarafından zorla korumalara ait araca bindirildiği öğrenildi.

Araçta ters kelepçeli ve gözleri bağlı bir halde korumaların fiziksel şiddetine maruz kalan Sertuğ Sürenoğlu’na Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğini kabul eden bir tutanağın zorla imzalatıldığı öğrenildi.

Basında yer alan haberlerden Sertuğ Sürenoğlu’nun savcılık ifadesinde şunları belirttiği öğrenildi: “Ben oraya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleceğini dahi bilmiyordum. Sadece yolun neden kapalı olduğunu sordum. Kesinlikle Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim. Bana Cumhurbaşkanı korumaları işkence yaptı ve zorla Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğimi beyan eden tutanak imzalatıldı.”

Sertuğ Sürenoğlu’nun sevk edildiği mahkeme tarafından ev hapsi şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(04/191) Cezaevinde Açlık Grevi…

15 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sincan Kadın Cezaevi’nde açlık grevinde olan 27 mahpusa gerektiği kadar limon ve tuz verilmediği öğrenildi.

(04/192) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 888 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

15 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Dağhan Beşli ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 15 Nisan 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/193) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Nisan 2019 tarihinde KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması yaptıktan sonra oturma eylemi yapmak isteyen Nazife Onay, polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı.

(04/194) İstanbul’da Yaptıkları Eylem Sonrasında Tutuklanan Kişiler…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Özgürlük Meydanı’nda oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle 1 Nisan 2019 tarihinde gözaltına alınıp sonrasında tutuklanan Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, 15 Nisan 2019 tarihinde mahkeme tarafından Özgürlük Meydanı’na 200 metre yaklaşmama ve haftada 3 gün imza verme şartıyla serbest bırakıldı. Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, Özgürlük Meydanı’nda yaptıkları eylemeler gerekçe gösterilerek bugüne kadar toplam 4 kez tutuklandı.

(04/195) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 15 Nisan 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 109. kez gözaltına alınmış oldu.

(04/196) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Nisan 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/197) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile meslekten ihraç edilen mimar Alev Şahin, 15 Nisan 2019 tarihinde Düzce’de yaptığı basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapmak istedi. Valiliğin yasaklama kararını gerekçe gösteren polis Alev Şahin’i gözaltına aldı.

(04/198) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle devam eden açlık grevlerine destek olmak için, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri tarafından 15 Nisan 2019 tarihinde yapılan eyleme müdahale eden polis 6 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: ESP üyeleri Gülcan Taşkıran, Hüseyin İldan, Serhat Demirtaş, Ali Kemer, Cansu Akkaş ile SGDF üyesi Furkan Kurt.

(04/199) Kocaeli’de Polis Tarafından Engellenen Eylem…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 15 Nisan 2019 tarihlerinde Gebze M Tipi Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen oturma eylemine polis tarafından valiliğin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polisin cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen grubu zor kullanarak uzaklaştırdığı bildirildi. Müdahale sırasında gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(04/200) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Önceki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun ‘örgüt propagandası yapma’, ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından cezalandırılmasını istemişti. Şebnem Korur Fincancı ve Erol Önderoğlu duruşmada hazır bulundu. Kovuşturmanın genişletilmesi talebini reddeden mahkeme duruşmayı 17 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(04/201) Denizli’de Yargılanan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Gökhan Öner ile Mehmet Diler, Erol Beler, Muhlis Kayar ve Eyyüp Hansu hakkında, ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Gökhan Öner ve Muhlis Kayar’ı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Mehmet Diler, Erol Beler ve Eyyüp Hansu’nun ise beraatına karar verdi.

Gökhan Öner 28 Nisan 2018 tarihinde Denizli’de gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmış, hakkında açılan davanın 26 Temmuz 2018 tarihinde görülen ilk duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(04/202) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Sanatçı…

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Büyükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme davanın Ferhat Tunç hakkında Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılmış dava ile birleştirilmesine karar verdi.

(04/203) Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri’nin Yargılandığı Dava…

Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Nisan 2019 tarihinde görüldü.

İddianamede Berkay Ustabaş’ın ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme’ ve ‘örgüt üyesi olma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

‘Örgüt üyesi olma’ suçundan beraat kararı veren mahkeme Berkay Ustabaş’ı ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Berkay Ustabaş, ifade vermek için gittiği İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 5 Ocak 2018 tarihinde tutuklanmıştı. Berkay Ustabaş davanın 15 Ocak 2019 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(04/204) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

15 Nisan 2019 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında 1 muvazzaf yarbay ile 4 yüzbaşının da olduğu 18 kişi gözaltına alındı.

15 Nisan 2019 tarihinde Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında KHK ile meslekten ihraç edilmiş 16 eski polis memuru hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bu kişilerin yakalanması için 6 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş