Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/209) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik düzenlediği operasyon sırasında 15 Şubat 2018 tarihinde çıkan çatışmalarda 7 askerin yaralandığı öğrenildi.

(02/210) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler, Gözaltı ve Tutuklamalar…

TSK’nın Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 15 Şubat 2018 tarihinde Bursa’da EMEP üyesi Turan Kaplan; Kars’ta 11 kişi, Adana’da 6 kişi, Samsun’ da 7 kişi gözaltına alındı.

15 Şubat 2018 tarihinde aynı gerekçe ile Mersin’de Akdeniz Belediyesi çalışanı 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Hüseyin Parlakgöz, Sedat Korkmaz ve Şivan Azra.

15 Şubat 2018 tarihinde aynı gerekçe ile İzmir’de ise aralarında HDP üye ve yöneticilerinin de olduğu 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Yılmaz Teke, Abdulkerim Kaya, HDP Urla Eşbaşkanı Mehmet Çetin Turan Işık, Serap Atkan, HDP İzmir İl yönetiminden Eylül Emek Kılınç, Bahtiyar Yiğit, Baran Kaplan, İsmet Bayhan, Yusuf Kızılboğa, Nesih Göktaş, Adil Demirtaş, Fırat Arslan, Yaşar Türk, Burhan Köylü, Deniz Sanem Kural, Muhammed Ali Arslan, Emine Özmen, Abbas Yoldaş ve Erdinç Hoca.

(02/211) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma T Tipi Cezaevi’nde kalan Muharrem Çay isimli bir mahpusun 8 Şubat 2018 tarihinde revire götürülürken gardiyanların sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Gardiyanların Muharrem Çay’ın kafasını kalorifer peteklerine vurduğu; başına aldığı darbelere bağlı olarak Muharrem Çay’ın kan kustuğu, yüzünün kan topladığı iddia edildi. Muharrem Çay’ın maruz kaldığı saldırıyı protesto etmek için kaldıkları odanın kapısına vuran Yoldaş Bingöl ve Aziz Aslan isimli iki mahpusun da gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ayaklarından ve ellerinden ters kelepçelenerek götürüldükleri süngerli odada 2 saat tutuldukları bildirildi.

15 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ E Tipi Cezaevi’nde mahpusların sayım sırasında ayağa kalkmadıkları gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(02/212) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

15 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Fosem muhabiri Deniz Yılmaz’ın da olduğu 4 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Deniz Yılmaz) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Ertuğrul Çağan) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 15 Şubat 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/213) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 2 akademisyen hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve 1 akademisyen hakkında aynı iddia ile İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 15 Şubat 2018 tarihinde devam edildi.

Reyhan Ergün hakkında 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme dosyanın 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirilmesi talebiyle ilgili olarak 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden  duruşma zabıtlarının, iddianame örneğinin, Adalet Bakanlığı’na yazılan kovuşturma izni yazısının ve yanıtının istenmesine ve cevap geldikten sonra birleştirme talebinin değerlendirilmesine karar verdi, duruşmayı 19 Haziran 2018 tarihine erteledi.

Meryem Koray hakkında 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme, derhal beraat ve bunun olmaması durumunda davanın 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirilmesi talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 27 Eylül 2018 tarihine erteledi.

34.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen diğer davada mahkeme Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi yönünden yargılama yapılması için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılması ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dosyasının incelenmek üzere celbi taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 13 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(02/214) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S.K. hakkında ‘kasten öldürme’ iddiasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2018 tarihinde başlandı. Sanık polis memuru S.K. duruşmaya katılmadı. Sanık avukatı, sanığın İstanbul’da görevli olması ve güvenlik gerekçeleri ile davanın İstanbul ya da Sakarya’ya nakledilmesini talep etti. Müşteki avukatları ise S.K.’nın tutuklu yargılanmasını talep etti. Mahkeme, Şahin Öner’in babasının davaya katılma talebinin kabulüne, bilirkişi incelemesinin yapılması için Şahin Öner’in ölümüne yol açan aracın Diyarbakır Adliyesi’ne getirilmesine, sanığın bir sonraki duruşmada SEGBİS üzerinden hazır edilmesine ve S.K.’nın tutuklanması ile davanın nakil edilmesi taleplerinin reddine karar verdi. Mahkeme duruşmayı Mayıs 2018 tarihine erteledi.

Şahin Öner’in ölümüyle ilgili olarak ilk dava ‘taksirle ölüme neden olma’ iddiasıyla Diyarbakır 7. Asliye Mahkemesi’nde açılmıştı. Davanın 29 Haziran 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında Mahkeme, S.K.’nın ‘kasten öldürme’ suçundan yargılanması gerektiği gerekçesiyle dava ile ilgili yetkisizlik kararı vermiş ve dosyayı Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 16 Ekim 2017 tarihinde olayın kaza olmasından dolayı sanığın ‘taksitle öldürme’ suçundan yargılanması gerektiği yönünde karar vermesi üzerine, görev uyuşmazlığının çözümü için dava dosyası Antep Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi’ne gönderilmişti. 10. Ceza Dairesi, 15 Aralık 2017 tarihinde davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesine karar vermişti.

(02/215) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında 2012 yılında Elazığ’da yaptığı bir konuşmada ‘örgüt propagandası yaptığı’, ‘suç ve suçluyu övdüğü’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ iddialarıyla Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. İdris Baluken duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme duruşmayı 17 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/216) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu hakkında Suruç Katliamı sonrasında yaptığı sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme, ilk duruşmada, Ertuğrul Mavioğlu hakkında beraat kararı verdi.

(02/217) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

15 Şubat 2018 tarihinde Kayseri’de Boydak ailesine mensup 9 kişi ve Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

(02/218) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

21 sanık hakkında Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 5 sanığı  ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 2 sanığı aynı suçtan müebbet hapis ve 2 sanığı ise 18 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 12 sanık ile ilgili olarak ise beraat kararı verdi.

Aralarında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görev yapmış eski öğretim görevlilerinin de olduğu 12’si tutuklu 22 sanık hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 21 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. 1 sanığın dosyasının ise ayrılmasına karar verdi.

Selim Kaldırım isimli bir kişi hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Kaldırım’ı ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski hakim Mehmet Kahraman hakkında Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Kahraman’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Eski Yargıtay üyesi Mehmet Uslu hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Mehmet Uslu’nun tahliye talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 24 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

Eski Yargıtay üyesi Nazmi Çatak hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Nazmi Çatak’ın sağlık durumu nedeniyle adli kontrol ve yurt dışına çıkış şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı 28 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(02/219) Diyarbakır’da Polis Tarafından Basılan Yayınevi…

Aram Yayınevi’nin Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki deposu 15 Şubat 2018 tarihinde polis tarafından basıldı. Baskın sırasında deponun kapısının balyoz ile kırıldığı ve yapılan arama sonrasında büroda bulunan 3 bilgisayar kasası ile 10 torba kitaba el konulduğu öğrenildi.

(02/220) Diyarbakır’da Polis Tarafından Engellenen Etkinlik…

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye getirişinin yıldönümü nedeniyle 15 Şubat 2018 tarihinde Diyarbakır’da aralarında DTK Eş Başkanı ve HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün de olduğu bir grup tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş