Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 – 20 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/184) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yargılandığı Dava…

OHAL sonrası ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için girdikleri açlık grevi sırasında gözaltına alınarak tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitim emekçisi Semih Özakça ile davanın tutuksuz sanığı Acun Karadağ hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde Sincan Cezaevi Kampüsü içindeki mahkeme salonunda devam edildi.

Nuriye Gülmen SEGBİS aracılığıyla duruşmaya kaldığı Ankara Numune Hastanesi’nden katıldı ve yargılandığı dosyaya ve neden açlık grevine başladığına ilişkin beyanlarda bulundu. Nuriye Gülmen, dosyaya ilişkin savunmasını mahkemede yapacağını belirtti.

Nuriye Gülmen’in beyanlarının ve bir tanık ifadesinin ardından mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Nuriye Gülmen’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmasını,  Semih Özakça’nın ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan cezalandırılmasını ve Acun Karadağ’ın ise tüm suçlamalarda beraatını talep etti.

Mahkeme, Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 27 Kasım 2017 tarihine erteledi

Nuriye Gülmen ile ilgili tutukluluğun devamı kararı sonrasında Sincan Cezaevi Kampüsü önünde protesto edenlere polisin basınçlı su ve plastik mermi ile müdahale ettiği öğrenildi.

(11/185) Dargeçit’te Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaralanan Kadın…

19 Kasım 2017 tarihinde Mardin’in Dargeçit ilçesinde Fatma Nure Dursun (65+) isimli bir kadının devriye gezen bir polis zırhlı aracının çarpması sonucu ağır yaralandığı ve Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

(11/186) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

16 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Hazro ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü ve 1 kişinin ise sağ yakalanarak gözaltına alındığı öğrenildi.  Gözaltına alınan kişinin ismi ve nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

18 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Tunceli’nin Ovacık ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile MKP/KKO militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

18 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Tunceli’nin Hozat ilçesi kırsal alanında sürmekte olan askeri operasyon sırasında orman yangını çıktığı öğrenildi. Köylülerin yangına müdahale etmesine güvenlik güçleri tarafından izin verilmediği bildirildi.

(11/187) Kocaeli’nde Tecavüz İddiasıyla Tutuklanan Polis Memurları…

16 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bir kadına tecavüz iddiasıyla gözaltına alınan K. T. ve N. U. isimli 2 polis memurunun çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(11/188) Dilek Doğan Davası…

Polis memuru Yüksel Moğultay hakkında Dilek Doğan’ı öldürdüğü iddiasıyla İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi tarafından onandı.

18 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sarıyer’de bir eve yapılan baskında Dilek Doğan yaşamını yitirmişti. Sanık polis memuru hakkında ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ iddiasıyla 20 yıldan 26,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada mahkeme Yüksel Moğultay’ı “bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırmıştı.

(11/189) Berkin Elvan Davası…

Polis memuru Fatih Dalgalı hakkında Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili olarak İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Sanık polis memuru Fatih Dalgalı duruşmaya katılmadı. SEGBİS sitemindeki teknik bir arıza nedeniyle Fatih Dalgalı’nın ifadesinin alınamadığı bildirildi. TÜBİTAK, olay anında çekilmiş görüntülerin netleştirilmesiyle ilgili hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Raporda polis memurlarının görüntülerinin netleştirilmediği öğrenildi. TRT, görüntülerin iyileştirilmesi ile ilgili mahkeme tarafından yazılan yazıya cevaben teknolojik altyapısının bunu yapmaya uygun olmadığını ifade etti.  Mahkeme, sanık Fatih Dalgalı’nın tutuklanması ve sanığın mahkeme huzurunda ifade vermesi yönündeki talepleri reddetti ve duruşmayı 13 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(11/190) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 16, 17, 18 ve 19 Kasım 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

16 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (İlker Işık, Simge Aksan, Nazan Bozkurt, Erdoğan Canpolat, Ulaş Erduran) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 13 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

17 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Nazan Bozkurt ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 5 kişinin (İlker Işık, Simge Aksan, Mustafa Keçeli, Fulya Demir ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

18 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 6 kişinin (Veli Saçılık, Acun Karadağ, Abidin Sırma, Turgut Türksoy, Mustafa Keçeli ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

19 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 8 kişinin (Özgür Kara, Eser Budak, Ömer Faruk Kök, Turgut Türksoy, Veli Saçılık, Simge Aksan, Mustafa Keçeli ve İlker Işık ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 16, 17, 18 ve 19 Kasım 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 49 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/191) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Sivas E Tipi Cezaevi’nde dışarıdan gönderilen kitapların ve giysilerin mahpuslara teslim edilmediği, haftada bir olan aile görüşünün 15 günde bire çıkartıldığı öğrenildi.

Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi adına Denizli T Tipi Cezaevi’ne giden avukatların cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları rapor 16 Kasım 2017 tarihinde basında yer aldı. Raporda tek kişilik odalarda kalan mahpusların günde 1 saat havalandırmaya çıkartıldığı, mahpusların birbiriyle ilişki kurmasına izin verilmediği, mahpuslara Cumhuriyet ve Özgürlükçü Demokrasi gazetelerinin gerekçe gösterilmeden verilmediği, ayakta sayım ve kimlik kartı dayatmasını kabul etmeyen mahpuslara hücre cezası verildiği belirtilmektedir.

16 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 3 Mayıs 2017 tarihinde yargılandığı davada 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılan KHK ile kapatılmış DİHA muhabiri Mehmet Güneş’in kelepçeli muayeneyi reddetmesi nedeniyle sağlık hakkının engellendiği öğrenildi. Haberde ayrıca talep etmesine rağmen Mehmet Güneş’in kelepçelerini çözdürmeyen diş doktoru hakkında yapılan suç duyurusuna yönelik savcılığın kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiği bildirildi.

17 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalan 12 mahpusun eşyalarını dahi almalarına izin verilmeden Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edildiği öğrenildi. Haberde ayrıca gardiyanların daha sonra mahpusların kaldıkları odalara giderek mahpuslara ait kişisel eşyalara zarar verdiği, birçok eşyayı çöpe attığı ve mahpusların sevk sırasında fiziki şiddete maruz kaldığı iddia edildi.  Sevk edilen mahpuslardan isimleri öğrenilenler: Hasan Baran Akbaş, Murat Çayır.

17 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Elazığı T Tipi Cezaevi’nde kalan Murat Polat isimli bir LGBTİ+ bireyin gardiyanların fiziki şiddetine ve cinsel taciz ve tecavüzüne maruz kaldığı iddia edildi. İddialarla ilgili olarak Murat Polat ile 23.10.2017 tarihinde cezaevinde görüşen Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu üyesi avukatlar, gardiyanların cop ile tecavüzüne uğrayan Murat Polat’ın izler kaybolana kadar hastaneye götürülmediğini belirttiler. Avukatlar ayrıca iddialarla ilgili olarak görüştükleri cezaevinden sorumlu savcının kendilerine iddiaların asılsız olduğunu ve Murat Polat hakkında ise iftiradan soruşturma açılacağını söylediğini ifade ettiler.

18 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Bandırma Cezaevi’nde 5 mahpusun darp edildiği iddiasıyla ilgili CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıha’ın sorduğu soruya Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından “söz konusu mahpusların üst aramasına direndiği ve kendi kendilerini duvara vurduğu” şeklinde bir yanıt verildiği öğrenildi. 12 Mayıs 2017 tarihinde Bandırma Cezaevinde kalan Süleyman Gültekin, Mahmut Demirel, Halil İdiz, Cemil Yeğin ve Osman Bozkur isimli 5 mahpus Bandırma İnfaz Hakimliği’nde görülecek bir duruşmaya götürülmek üzere koğuşlarından çıkartıldıktan sonra gardiyanlar tarafından darp edilmişti.

18 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Gaziantep L Tipi Cezaevi’nde ayakta sayım dayatmasını kabul etmeyen mahpusların gardiyanların sözlü ve fiziki şiddetine maruz kaldığı ve ayrıca mahpuslar hakkında cezaevi yönetimi tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

18 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Patnos M Tipi Cezaevi’nde revir olmadığı ve hasta mahpusların hastaneye sevklerinin yapılmadığı iddia edildi. Yine aynı haberde Patnos Cezaevi’nde gece geç saatlere kadar hoparlörlerden yüksek sesle müzik çalındığı ve buna itiraz eden mahpusların ise gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldığı ifade edildi.

20 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, yaklaşık 4 ay önce Denizli T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Kazım Benek isimli bir mahpusun Cezaevi girişinde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve bu duruma rağmen ancak 10 gün sonra revire çıkartıldığı, mahpusların günde sadece 1 saat havalandırmaya çıkartıldığı, mahpusların sayımlar sırasında askeri nizamda durmaya zorlandıkları ve buna karşı çıkanların darp edildiği, mahpusların kimlik kartı taşıma dayatmasına maruz kaldığı, mahpuslara talep ettikleri gazetelerin verilmediği, günlük sayımlar sırasında mahpuslara ait eşyalara zarar verildiği iddia edildi.

(11/192) Cezaevinde Yasaklanan Kitaplar…

18 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Trabzon E Tipi Cezaevi’nde kalan Kerem Bilen isimli mahpusun tarafından yazılan “Meşa Jiyane” isimli kitap ile Antalya L Tipi Cezaevi’nde kalan Fırat Can isimli mahpusu tarafından yazılan “Umuda Bir Ülke” adlı kitabın söz konusu cezaevleri yönetimleri tarafından yazarlarına verilmesinin yasaklandığı öğrenildi.

Yasak getirilen kitapları basan Aryen Yayınları Editörü Mehmet Salih Erşari,  söz konusu haberde yer alan açıklamasında “(…) Bu kitaplar dosya halinde, ilgili cezaevlerinin komisyonlarından geçmiş, üzerlerine cezaevi kaşeleri vurulmuş ve bu şekilde bize ulaşmışlardır. Ancak Cezaevi idareleri, kendi onayıyla dışarıya çıkmış bir dosyayı, kitap olarak tekrar yolladığımızda kabul etmiyor” dedi.

(11/193) Cezaevinde Açlık Grevi…

16 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Denizli T Tipi Cezaevi’nde 156 gündür tek kişilik odalarda tutulan 16 mahpusun koğuşlarda kalmak talebiyle 4 Kasım 2017 tarihinden beri süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduğu öğrenildi. Açlık grevinin 4. gününde gardiyanlar mahpusların kaldıkları odalardan tuz ve şekeri toplamıştı.

(11/194) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları İbrahim Bilmez, Faik Özgür Erol ve Ebru Günay tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 16 Kasım 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 705. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/195) Urfa’da Gözaltına Alınan Avukat…

17 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi Avukat Gürkan İstekli’nin 15 Kasım 2017 tarihinde Urfa’nın Akçakale ilçesinde “sınır ihlali” iddiasıyla jandarma tarafından darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.  Özgür Hukukçular Platformu, 17 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamada üyeleri olan Gürkan İstekli’nin gözaltı sonrasında götürüldüğü Akçakale polis karakolunda işkenceye maruz kaldığını duyurdu. Gürkan İstekli ile ilk görüşen 3 avukat dışında avukatlara savcılık talimatı gerekçe gösterilerek izin verilmediği ve İstekli hakkında 7 günlük gözaltı kararı alındığı öğrenildi.

(11/196) Tutuklanan Devrimci Parti MYK Üyesi ve Gazeteci…

16 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da Devrimci Parti yönetici ve üyelerine yönelik Antalya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan MYK üyesi Murat Pircan ile PM üyesi ve aynı zamanda Umut Gazetesi editörü Özgür Sazlık’ın 17 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(11/197) Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Ankara’da Tutuklanan Sanatçı…

17 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan  Ahmet Çetinkaya (Xelikan) isimli sanatçının 15 Kasım 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(11/198) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

16 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’da aralarında Siirt Eski Belediye Başkanı ve DTK Eş Başkanlık Divanı üyesi Selim Sadak’ın da olduğu 4 kişinin DTK’ya yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. 17 Kasım 2017 tarihinde mahkemeye sevk edilen 4 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan ve serbest bırakılanların isimleri: Selim Sadak, Necati Pirinççioğlu, Mefair Altındağ, Remzi Kızılkaya.

7 Kasım 2017 tarihinde Kars’ta gözaltına alınan Kars Kafkas Üniversitesi öğrencisi 7 kişiden 3’ünün daha 16 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla tutuklandığı, 1 öğrencinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklanan öğrencilerin isimleri: Tansu Özbey, Yusuf Aktar, Ramazan Altun. Adli Kontrol şartıyla serbest bırakılan öğrenci: Müslüm Aslan. Buna göre bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 öğrenciden 5’i tutuklandı ve 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

13 Kasım 2017 tarihinde Van’ın Muradiye ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında HDP üye yöneticilerinin de olduğu 36 kişiden 5’inin 16 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 31 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: HDP Muradiye İlçe Yöneticisi Cesim Ak, Belediye Meclis üyeleri Şeref Alim, Mehmet Kuşçu, Mustafa Şeref ile İdris Çolak.

13 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP Dış İlişkiler Bürosu çalışanı Evren Çelik’in de olduğu 8 kişinin 17 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

17 Kasım 2017 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında Ahmet Kızmaz, Ahmet Amutkan ve Kazım Tumak isimli 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 3 kişinin Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

17 Kasım 2017 tarihinde Adana’da ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alınan 3 kişiden 1’nin tutuklandığı ve 2 kişinin ise “ev hapsi” şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

18 Kasım 2017 tarihinde HDP İstanbul Bahçelievler İlçe Eş Başkanı Mehmet Karadağ’ın evine yapılan baskın ile gözaltına alındığı öğrenildi.

17 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Bağlan köyünde jandarma tarafından düzenlenen ev baskınında gözaltına alınan Sakine Bozkuş (67) ve Ahmet Bozanlı isminde 2 kişinin 18 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Sakine Bozkuş hakkında verilmiş 6 yıl 3 aylık bir hapis cezası olduğu bildirildi.

(11/199) Haklarında 21 Aydır İddianame Hazırlanmayan Kişiler…

17 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 15 Şubat 2016 ve takip eden tarihlerden Tunceli’de ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte yardım etmek’ iddialarıyla gözaltına alınan aralarında HDP Hozat İlçe Eş Balkanı’nın da olduğu 13 kişi hakkında 21 aydır iddianame hazırlanmadığı öğrenildi. 21 aylık süre zarfında dosyaya bakan savcının 4 kez değiştiği ve bunlardan 2’sinin “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında tutuklandığı bildirildi.

(11/200) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran hakkında 2014 yılında katıldığı iki yürüyüş gerekçe gösterilerek Batman 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Ayşe Acar Başaran’ın katılmadığı duruşmada Mahkeme Başaran hakkında yakalama kararı çıkarttı ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘suç işlemeye alenen tahrik’ iddialarıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Hüda Kaya’nın mazeret bildirerek katılmadığı duruşma mahkeme tarafından Mart 2018 tarihine ertelendi.

(11/201) HDP Milletvekili’nin Yaptığı Başvuru ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nin Kararı…

Anayasa Mahkemesi, 16 Kasım 2017 tarihinde, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlali, yakalama ve gözaltına almanın hukuka aykırı olduğu, tutuklamanın hukuki olmadığı ve ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyete bulunma haklarının ihlal edildiği iddialarıyla yaptığı başvuru hakkında oybirliği ile kabul edilmez kararı verdi. Anayasa Mahkemesi, kararında gözaltına almanın kabul edilemez olmasının gerekçesinin yargısal yolların tüketilmeden başvuru yapılması olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi tutukluluğun hukuki olmadığı iddiasının kabul edilmezliği ile ilgili olarak “yasama dokunulmazlığına istisna getirildiği veya bu dokunulmazlık kaldırıldığı durumlarda milletvekillerinin tutuklanamayacağına ilişkin anayasal bir kural bulunmamaktadır” dedi. Soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması, tutuklama dolayısıyla ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiği iddialarıyla ilgili olarak ise açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilmez olduğuna karar verildiğini ifade etti.

(11/202) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Erzurum’un Karayazı ilçesinin Belediye Eş Başkanları Zeynep Han Bingöl ve Mehmet Sait Karabakan hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme örgüt üyesi olmak suçundan Zeynep Han Bingöl’ü 7 yıl 6 ay ve Mehmet Sait Karabakan’ı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı Mahkeme ayrıca Karabakan’ın tahliyesine karar verdi. İçişleri Bakanlığı tarafından Karayazı Belediyesi’ne İlçe Kaymakam’ı 5 Aralık 2016 tarihinde kayyım olarak atanmıştı. 6 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınan Belediye Eş Başkanları, 9 Aralık 2016 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Van’ın Çaldıran ilçesinin Belediye Eş Başkanı Faruk Demir hakkında sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Faruk Demir SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Faruk Demir’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. İçişleri Bakanlığı tarafından Çaldıran  Belediyesi’ne İlçe Kaymakam’ı 15 Şubat 2017 tarihinde kayyım olarak atanmıştı. Faruk Demir 15 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(11/203) DBP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

DBP Çukurca İlçe Eş Başkanı Cumhur Erdemir hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Cumhur Erdemir’in tahliyesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

(11/204) Gazeteci Nedim Türfent’in Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Nedim Türfent hakkında  ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde devam edildi.

Nedim Türfent ve avukatının savunmalarının ardından mahkeme Nedim Türfent’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Aralık 2017 tarihine erteledi.

Gazeteci Nedim Türfent, 12 Mayıs 2016’da Van’da gözaltına alınmış ve 13 Mayıs 2016 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Tutuklanmasından önce Türfent asker ve özel harekat polisleri tarafından kullanıldığı iddia edilen sosyal medya hesapları üzerinden ölümle tehdit edilmişti.

Nedim Türfent aleyhinde beyanda bulunan 24 tanıktan 17’si  önceki duruşmalarda ifadelerinin baskı ve işkence altında alındığını açıklamıştı.

(11/205) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yılmaz Yıldız ve Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul hakkında ‘örgüt yayınlarını basmak’ iddiasıyla İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Yılmaz Yıldız ve İshak Yasul’u 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(11/206) Mersin’de Avukatın Yargılandığı Dava…

3 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Avukat Ali Bozan hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde başlandı. İddianamenin okunması ve savunmaların ardından mahkeme Ali Bozan hakkında beraat kararı verdi.

(11/207) Mersin’de Avukatın Yargılandığı Dava…

3 Ekim 2017 tarihinde evine ve bürosuna yapılan polis baskınlarından sonra Emniyet’e giden ve gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Avukat Rıza Oğuz hakkında sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde başlandı.  İddianamenin okunması ve savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 28 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(11/208) Aysel Tuğluk’un Annesinin Cenazesindeki Olaylar ile ilgili Yargılanan Kişiler…

19 sanık hakkında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin defni sırasında Ankara İncek Mezarlığında yaşanan saldırıyla ilgili olarak Gölbaşı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Yeterli yer olmadığı gerekçesiyle duruşmaya izleyici alınmadığı ve sanıkların da izleyicilere ayrılmış koltuklara oturduğu öğrenildi. Duruşmada cenaze aracının sürücüsü ve görevli polis memurları tanık olarak ifade verdi. Mahkeme İncek Mahallesi Muhtarı’nın tanık olarak dinlenmesine Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde o gün görevli polis memurlarının listesinin istenmesine karar verdi ve duruşmayı 5 Ocak 2018 tarihine erteledi

Mahkemenin 6 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında tutuklu olan 3 sanık tahliye edilmişti.

(11/209) Kocaeli’nde Kapatılan Halkevi Şubesi…

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Körfez Halkevi hakkında verilen kapatma ve para cezalarının 16 Kasım 2017 tarihinde Kocaeli Valiliği tarafından onaylandığı öğrenildi. Kapatma gerekçesinin Körfez Halkevi tarafından 3 Temmuz ile 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında çocuklara yönelik düzenlenen atölye çalışmaları gerekçesiyle “resmi açılış izni olmadan kaçak eğitim öğretim faaliyeti yapmak” olduğu bildirildi. Halkevleri Hukuk Dairesi tarafından karara karşı yürütmenin durdurulması talebiyle dava açıldığı öğrenildi.

(11/210) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 17 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Kulp ilçesine bağlı 3 mezrada 17 Kasım 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mezralar: Meydan, Billurderesi ve Şenyayla.

(11/211) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 17 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 16 Kasım 2017 tarihinde Silvan’a bağlı 12 kırsal mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağını 17 Kasım 2017 saat  21.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı kırsal mahalleler: Kazandağı, Demirkuyu, Özlüce, Esenyol, Darıseven,  Usluca, Boğazönü, Toklar, Kalemli, Taraklı, Çatak, Çigdemli.

(11/212) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi İlanı…

Tunceli Valiliği 16 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Tunceli Merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazmiye ilçeleri sınırları içindeki 30 bölgenin 17 Kasım 2017 ile 1 Aralık 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(11/213) Ankara’da Yasaklanan Etkinlikler…

Ankara Valiliği 19 Kasım 2017 tarihinde yaptığı bir açıklamayla Ankara genelinde LGBTİ+ örgütleri tarafından düzenlenecek sinema, tiyatro, panel, söyleşi vb. her türlü etkinliğin 18 Kasım 2017 tarihinden itibaren genel ahlakın korunmasını tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle OHAL Kanunu’na dayanılarak süresiz olarak yasaklandığını duyurdu. Ankara Valiliği, 15 Kasım 2017 tarihinde yaptığı bir başka açıklamayla da 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Alman LGBTİ Film Günleri’ni yasaklamıştı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş