Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/019) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Siirt’deki Herekol bölgesinde çatışmalarda yaşamını yitirmiş HPG militanlarının gömüldüğü mezarların kepçeler ile kazıldığı, cenazelerin çıkartıldığı ve torbalara konularak götürüldüğü iddia edildi. Herekol bölgesinde bulunan mezarlık Ekim 2015’de Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar tarafından da bombalanmıştı.

2 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 6 askerin ve 2 köy korucusunun öldüğü öğrenildi.

(11/020) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Siliviri 9 No’lu Cezaevi’nde kalan mahpusların maruz kaldıkları hak ihlallerine ilişin bir rapor 31 Ekim 2017 tarihinde basına hazırladıkları öğrenildi. Rapora göre Remzi Uçucu, İlyas Kazan, Musa Kurt, Hüseyin Süngü, Şerif Turunç, Fırat Kıl, Ali Önay, Hasan Farsak, Tahsin Sağaltıcı, Rıza Özçolak ve Mehmet Manas Doğanay isimli mahpuslar darp edildi ve darp sonucu mahpusların yüzlerinde ve vücutlarında morluklar ve çizikler oluştu.  Tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi’ne getirilen avukatlar Behiç Aşçı, Özgür Yıldız, Süleyman Gökten ve Aytaç Ünal cezaevi girişinde zorla çıplak arandı.  Raporda ayrıca mahpusların mektuplarına el konulduğu, gönderilen mektupların sansürlendiği, gelen bazı kitapların mahpuslara teslim edilmediği ve haftalık 10 saat olan sohbet hakkının uygulanmadığı belirtilmektedir. Bunlara ek olarak 12 mahpusa toplamda onlarca ayı bulan disiplin cezaları verildiği öğrenildi.

1 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde telefon ile görüşme hakkını kullanmadan önce mahpuslara ve yakınlarına adlarını, soyadlarını ve TC kimlik numaralarını söylemeleri yönünde dayatma yapıldığı ve bu dayatmayı kabul etmediği için Nusret Amutgan isimli bir mahpusun 5 haftadır telefon hakkından yararlanamadığı öğrenildi.

1 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden tutuklu olarak bulunduğu Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde gardiyanların saldırısına uğrayan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Engin Gökoğlu’nun kolunun kırıldığı öğrenildi. Ayrıca aynı saldırıda soyadı öğrenilemeyen Murat isminde bir başka mahpusun ise elinden yaralandığı bildirildi.

(11/021) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

1 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Sultan Aydoğdu ve Celil Aslan) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık ve Acun Karadağ’ın da olduğu 8 kişinin (Acun Karadağ, Veli Saçılık, Nazan Bozkurt, İlker Işık, Gülnaz Bozkurt, Perihan Pulat, Simge Aksan ve Turgut Türksoy) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre 1 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Müdahaleler sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği ve saat 18.00’da yaşanan müdahale sırasında polisin gazetecilere plastik mermi ile müdahale ettiği bildirildi.

(11/022) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Kayapınar Belediyesi’ndeki işinden KHK ile ihraç edilen Şenay Hayme’nin 1 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki evine düzenlenen baskın sonrasında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

2 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde ve Çukurca’ya bağlı Çığlı ve Ormanlı köylerinde yapılan ev baskınlarında 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: İl Genel Meclis üyesi Abdullah Ölmez, HDP yöneticisi Didar Kara, Mevan Akdemir, Savaş Ölmez. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 10 kişin Çukurca Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

2 Kasım 2017 tarihinde İzmir’in Çeşme, Bayındır ve Torbalı ilçelerinde yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan HDP Bayındır İlçe Eş Başkanı Veysel Erdem’in emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

2 Kasım 2017 tarihinde Ardahan’da aralarında HDP ve DBP İl Eş Başkanları’nın da olduğu 10 kişinin KCK’ye yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.  Gözaltına alınanların isimleri: HDP İl Eşbaşkanı Özcan Yılmaz, DBP İl Eşbaşkanı Mikail Çit, HDP Göle ilçe Eşbaşkanı Güney Kaya, İl Başkan yardımcısı Cengiz Kanmaz,  İl eski yöneticisi Bahattin Aktürk,  Coşkun Yeni, Zeki Yeni, Akif Kanmaz ve Yasin Yılmaz.

(11/023) Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’na Yönelik Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Gazeteciler…

1 Kasım 2017 tarihinde KHK ile kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı yöneticilerine, üyelerine ve çalışanlarına yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında gazeteciler Nuh Gönültaş, Mehmet Gündem, Şule Büyükçizmeci, Bekir Özdemir ve Behram Kılıç’ın da olduğu 45 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Söz konusu soruşturma kapsamında 111 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı bildirildi.

(11/024) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Bilişimci Serdar Kuzuoğlu’nun İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 1 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da evinden gözaltına alındığı ve Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

1 Kasım 2017 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 11 kişinin; yine Tokat’ta 10 kişinin; Manisa’da 12 kişinin; Giresun merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 10 kişinin ve Kırıkkale’de 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

1 Kasım tarihinde Ankara’da “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında KHK ile kapatılmış eğitim kurumlarında çalışmış 42 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunların yakalanması için 16 ilde operasyonlar düzenlendiği bildirildi.

(11/025) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Nedim Tüfent hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada ifade veren 4 tanık, polis sorgusunda işkence ve baskı altında ifade vermek zorunda kaldıklarını açıkladı. Davanın önceki duruşmalarında ifade veren tanıklar da polis sorgusunun işkence ve baskı altında yapıldığını belirtmişlerdi. Tanık ifadelerinin ve savunmaların ardından, mahkeme, Nedim Tüfent’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 17 Kasım 2017 tarihine erteledi.

Nedim Tüfent 12 Mayıs 2016 tarihinde Van’da gözaltına alınmış ve 13 Mayıs 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/026) Adana’da Yargılanan Kişiler…

Perihan Sarı, Zahide Buldan ve Mahmut Sümer isimli 3 kişi hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 1 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Tutuklu 3 sanık SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı ve ifade verdi. Savunmaların ardından mahkeme 3 sanığında tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 7 Mart 2018 tarihine erteledi.

(11/027) Batman’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etmek’ İddiasıyla Yargılanan Sendikacı…

1 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Eğitim-Sen Sason İlçe Şube Başkanı Fırat Erdem hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’ya hakaret ettiği suçlamasıyla verilen 7 yıl 7 ay 19 günlük hapis cezasının Antep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onandığı öğrenildi. Fırat Erdem 29 Aralık 2015 tarihinde tutuklanmış ve 11 Ocak 2016 tarihinde serbest bırakılmıştı.

(11/028) ‘Atatürk’e Hakaret Etmek’ İddiasıyla Yargılanan Kişiler…

Mustafa Armağan hakkında genel yayın yönetmenliğini yaptığı Derin Tarih dergisinde kaleme aldığı bir yazısında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ettiği’ iddiasıyla Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 31 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Armağan’ı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Mustafa Armağan’ın talebi olmadığı gerekçesiyle verdiği hapis cezasını ertelemedi.

Süleyman Yeşilyurt hakkında katıldığı bir televizyon programında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ettiği’ iddiasıyla Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Süleyman Yeşilyurt’u 1 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(11/029) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında eski Emniyet Müdürü Erol Keskinkılıç’ın da olduğu KHK ile meslekten ihraç edilmiş 6 polis memuru hakkında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 6 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 3 sanığın hükümle birlikte tahliyesine karar verdi.

Tutuklu yargılanan 7 sanık hakkında Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 7 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün ile 9 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı.

67’si tutuklu 145 sanık hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme, ByLock kullandıklarının tespit edildiği gerekçesiyle 40 tutuksuz sanığın tutuklanmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

6’sı tutuklu 17 asker hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’ni (AKOM) işgal ettikleri iddiasıyla İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Kasım 2017 tarihinde devam edildi.  Tanık ifadeleri ve sanık savunmalarından sonra mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 7 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(11/030) Kars’ta Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Kasım 2017 tarihinde Kars’ta bazı güzergâhlara Belediye Meclisi kararıyla ek hat konulmasını protesto etmek için Kars Belediyesi önünde eylem yaparak caddeyi minibüsleri ile kapatan minibüsçülere polisin biber gazı ile müdahale ettiği ve müdahale sonucu 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/031) Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Ankara Valiliği 2 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Ankara genelinde kamuya açık alanlarda açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser vb. tüm toplu etkinliklerin 3 ay süreyle yasaklandığını duyurdu.

(11/032) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Tunceli Valiliği 2 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Tunceli Merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazmiye ilçelerindeki 30 bölgede 2 Kasım 2017 ile 16 Kasım 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş