Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

01 – 02 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/001) Kürtçe Müzik Dilendiği İçin Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Öğrenci…

1 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir öğrencinin Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle Müdür Yardımcısı İ. K. tarafından ilk önce öğrencilerin içinde daha sonra da odasında dövüldüğü iddia edildi. Olaya şahit olduğu belirtilen bir başka öğrenci, basında da yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Çocuğun hangi müziği dinlediğine bile bakmadan Kürtçe olduğunu anladığı anda çocuğun üstüne yürüdü. Önce bizim gözümüzün önünde dövdü. Daha önce de birçok öğrenciye bunu yaptı. Konuşanı görürsem size de aynı şeyi yaparım diyerek tehdit de ediyor.”

(04/002) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

1 Nisan 2018 tarihinde Afrin’de askeri bir aracın geçisi sırasında yaşanan patlama sonucu 1 sivil personel öldü ve 3 asker ise yaralandı.

(04/003) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Mart 2018 tarihinde Siirt merkeze bağlı Ormanardı köyün yakınlarında askeri üs bölgesine yönelik yapılan sonucu 6 korucunun öldüğü, 3 korucu ile 4 askerin de yaralandığı öğrenildi. Daha sonra yaralanan 1 askerin ise 1 Nisan 2018 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.

(04/004) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Nisan 2018 tarihinde saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu 3 kişi (Mehmet Dersulu, Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/005) Ankara’da Kapatılan Halkevi Şubeleri…

1 Nisan 2018 tarihinde Ankara Valiliği Halkevleri’nin Batıkent, Seyran Umut ve Keçiören Şubeleri ile Mamak’ta bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yapıldığı” gerekçesi ile mühürledi. Seyran Umut Şubesi önünde mühürlemeye tepki gösteren Halkevleri üyelerine müdahale eden polis, aralarında Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nebiye Merttürk’ün de olduğu 4 kişiyi gözaltına aldı.

(04/006) İstanbul’da Kızıldere Anmalarına Yönelik Müdahaleler…

1 Nisan 2018 tarihinde Kızıldere için İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Kurtuluş Partisi üyeleri tarafından yapılmak istenen anmaya müdahale eden polis 12 kişiyi gözaltına aldı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş