Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Şubat 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/013) Gözaltında İşkence…

Mersin’de 18 Ocak’ta DHKP-C’ye dönük yapılan polis operasyonunda gözaltına alınan aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyeleri ile OHAL kapsamındaki KHK’lerle kapatılan Mersin Haklar Derneği üyelerinin olduğu 10 kişiye, tutuldukları Mersin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubede işkence yapıldığı ifade edildi. Gözaltına alınanların avukatlarından Mehdi Zana Akkaya, basına yansıyan açıklamasında gözaltına alınanların vücutlarındaki darp izlerinin gözle görülebildiğini, gözaltına alınanlardan Seval Aracı’nın gözünde morluk olduğunu ve gördüğü işkence ve açlık nedeniyle makatında kanaması olduğunu anlattı. Gözaltında tutulanlardan Haydar Yıldırım ve Dilan İzra’nın avukatı Rıza Oğuz ise, yine basına yansıyan açıklamasında müvekkilinin işkenceyi raporlaştırmak istemeyen doktor tarafından şiddete maruz kaldığını ifade etti.

(02/014) Darp Edilen Avukatlar…

Müvekkilleriyle görüşmek için Buca Kırıklar F 1 ve F 2 cezaevlerine giden Avukatlar Fatma Demirer ve Nergiz Tuba Aslan’a cezaevi idaresinin görüşme izni vermediği, bu esnada gardiyanlar tarafından darp edildikleri ve cezaevi idaresi tarafından çağrılan özel harekat polislerinin avukatları tehdit ettiği öğrenildi.

(02/015) İşkence ve Diğer Kötü Muamele Gören Avukat…

Sivas Barosu avukatlarından Gülbahar Koçak ve Eda Moroğlu’nun cezaevinde müvekkilleriyle görüşme yaptıkları sırada, müvekkillerine ajandalarından not gösterdikleri iddiasıyla önce ajandalarına el konulduğu, ardından araçları, evleri ve işyerlerinin arandığı öğrenildi. KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nden avukat Aytaç Ünsal, basına yansıyan açıklamasında, 2 kadın avukatın 3 gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığını belirtti. Avukat Kocak ise şunları ifade etti: “Adli kollukça kapalı olmayan ve yaklaşık 10’a yakın erkeğin bulunduğu bir alanda, kaba üst araması olarak nitelendirilemeyecek şekilde üst aramalarımız yapılmış, bu esnada 29 haftalık gebe olan benim kazağım kaldırılmış şahsımın onuru rencide edilmiştir. Akabinde bizim beyanımız üzerine cezaevi dışındaki otoparkta bulunan aracımız ve araç içindeki kol çantalarımız aranmıştır. Sonrasında işyerimizde yapılan aramada da hukuka aykırı olarak meslek sırrı niteliğindeki belge ve materyallere rızamıza aykırı olarak el konulmuştur. Tamamen kasti olarak eşimin akrabaları olan 3. şahıslara ait evde mesleki itibarım ve onurum rencide edilerek şahsıma karalama adına arama yapılmış tarafıma değil, 3. şahıslara ait olduğu aleni olan birçok materyale faturaları ibraz edildiği halde el konulmuştur. Aynı esnada Avukat Eda Moroğlu’nun evinde yapılan aramada, yine 3. şahıslara ait materyallere el konulmuştur. Tüm bu el koyma işlemleri imaj tespitine dair bir ön inceleme işlemi dahi yapılmadan ve tutanak tanzim edilmeden gerçekleştirilmiştir.”

(02/016) Polis Tarafından İfade Vermeye Zorlanan Kişi…

Polisin Rojeva Medya ve Özgürlükçü Demokrasi gazetelerinin abonelerini Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne ifadeye çağırdığı ve onları 21 Ocak günü Van’da gözaltına alınan Rojeva Medya ve Özgürlükçü Demokrasi gazetelerinin dağıtımcısı Hasan Duman aleyhine “Hasan zorla bizi abone yaptırdı”  yönünde ifade vermeye zorladığı öğrenildi.

(02/017) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne 25 Ocak’ta sevk edilen Farhang Mirzaiye isimli mahpusun çıplak aramayı kabul etmeyince gardiyanlar tarafından darp edildiği öğrenildi.

(02/018) Gözaltına Alınan Belediye Eşbaşkanı…

1 Şubat günü Siirt merkeze bağlı DBP’li Gökçebağ Beldesi’nin DBP’li belediye başkanı Serhat Çiçek evine düzenlenen baskında jandarma tarafından gözaltına alındı.

(02/019) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

1 Şubat günü DBP Van İl Eş Başkanı Sevinç Şeker’in evine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alındığı öğrenildi.  Şeker ile birlikte evde bulunan kardeşinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

29 Aralık 2015 tarihinde sendikaların çağrısıyla gerçekleştirilen greve katıldıkları gerekçesiyle 5 eğitim emekçisi 1 Şubat günü İzmir’de gözaltına alındı.

1 Şubat günü Cizre’de 5 kişi evlerine yapılan baskında polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Emin Heycan, İsmail Guleş, Salih Dayan, Sultan Aykut ve HDP İlçe Örgütü’nde çalışan çaycı Abdülkerim Pozan.

1 Şubat günü Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyeleri Gamze Daş, Elif Çelik ve Özgür Kiraz’ın evlerine yapılan polis baskınlarında gözaltına alındıkları; Van’da gözaltına alınan Daş ile Maraş’ta gözaltına alınan Kiraz’ın Tunceli’ye götürüldükleri öğrenildi.

(02/020) HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, Urfa’nın Suruç ilçesinde 19 Temmuz 2015 tarihinde yaptığı bir konuşmadan dolayı ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat günü devam edildi. Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Mahkeme heyeti, savunmaların ardından duruşmayı 16 Mart 2017 tarihine erteledi.

(02/021) HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün Yargılandığı Dava…

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü hakkındahalkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği’ iddiasıyla Çorum 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 1 Şubat günü görüldü. Encü tutuklu bulunduğu Kandıra F Tip Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı erteledi.

(02/022) HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Yargılandığı Dava…

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 3. duruşması 1 Şubat günü görüldü. Ayhan’ın katılmadığı duruşmada mahkeme heyeti, Ayhan hakkında yakalama kararı çıkardı.

(02/023) HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan’ın Yargılandığı Dava…

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan hakkında katıldığı bir cenazede yaptığı konuşma nedeniyle ‘örgüt propagandası’ yapmak iddiasıyla Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 2. Duruşması görüldü. Öcalan’ın katılmadığı duruşmada mahkeme heyeti, Öcalan hakkında yakalama kararı çıkardı.

 (02/024) İzmir’de Yargılanan 69 Kişi…

2015 senesinde İzmir’de, Ankara 10 Ekim bombalı saldırısını protesto ettikleri sırada aralarında avukatlar ve insan hakları savunucularının da bulunduğu 69 kişi gözaltına alınmış, çevrede bulunan birçok yurttaş da bu esnada polis tarafından yaralanmıştı. Gözaltına alınanlar hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddialarıyla İzmir 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 1 Şubat günü görüldü.

(02/025) Sendikacının Yargılandığı Dava…

BES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Bedirhan Çetinkaya hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 1 Şubat tarihinde görüldü. Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasından sonra Çetinkaya Kürtçe savunma yaptı. Mahkeme heyeti Çetinkaya’yı tahliye etti ve duruşmayı Haziran 2017’ye erteledi.

(02/026) Cumhurbaşkanına Hakaret İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Bursaspor amigosu Fikret Yorgun hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla Bursa 19’ncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya 1 Şubat günü devam edildi. Son savunmaların ardından mahkeme heyeti Yorgun’u 1 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(02/027) Antep’te Gösteri Yasağı…

Antep Valiliği tarafından 1 Şubat günü yapılan açıklamada 1-28 Şubat tarihlerinde açık alanlarda yapılacak ‘açık yer toplantısı, basın açıklaması, stant kurma, imza kampanyası, bildiri dağıtma, pankart asma, çadır kurma ve oturma eylemi’ gibi etkinliklerin yasaklandığı belirtildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş