Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

02 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/020) İnsan Hakları Savunucusunun Yargılandığı Dava…

İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat 2018 tarihinde devam edildi.

İddianamede Raci Bilici’nin katıldığı toplantı ve etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Raci Bilici ve Bilici’nin avukatlığını üstlenen İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın savunmalarının ardından mahkeme dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 19 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

(02/021) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

Ankara 10 Ekim Katliamı ile ilgili 19’u tutuklu, 16’si firari 36 kişi hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak – 1 Şubat 2018 tarihleri arasında devam edildi. Sanık Mehmet Kadir Cebael’in ölmesi ile davada yargılanan sanık sayısı 35’e düşmüştü.

Mahkeme, dava ile ilgili Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan müzekkerelere yanıt gelmediğini belirtti. Daha sonra beyanda bulunan müşteki avukatları dava soruşturmasının eksik yürütüldüğünü, birçok delilin karartıldığını ve yok edildiğini belirtip soruşturma yürüten savcılar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Duruşmada müşteki avukatları ayrıca 102 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili olarak 36 sanığın mevcut suçlamaların yanı sıra insanlığa karşı suç işlemekten de yargılanmasını talep ettiler.

Sanık ve avukatlarının savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, eksik evraklarla ilişkin ilgili kurumlara müzekkere yazılmasına, soruşturmayı yürüten savcılar ile ilgili suç duyurusu talebinin reddine, tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 4 – 5 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(02/022) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

1 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 30 Ocak 2018 tarihinde Afrin’e bağlı Raco köyünde çekim yapan İran merkezli Press Tv ekibinin yakınlarına Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklardan atılan bir füzenin düştüğü öğrenildi. Olay sonucu gazeteci ekibinden yaralananların olduğu bildirildi.

Afrin’deki hastanelerde görev yapan doktorlar adına Dr. Ciwan Mihemed, 1 Şubat 2018 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyon kapsamında havadan ve karadan yapılan bombardımanlar sonucunda 104 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 156 sivilin ise yaralandığını iddia etti.

1 Şubat 2018 tarihinde Suriye’den atıldığı iddia edilen bir roket, Kilis kent merkezindeki bir lokantaya isabet etti. Saldırı sonucu 5 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(02/023) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltılar…

1 Şubat 2018 tarihinde TSK’nın Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyon ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul’da ESP MYK üyeleri Sıtkı Güngör ve Deniz Bakır, SGDF MYK üyesi Ali Deniz Esen, ESP üyeleri Muhammed Bedran Çoğaltay, Boran Atıcı, Eren Bulut, Mustafa Çapar, Bedirhan Karayel ve Narin Duru; Ankara’da Devrimci Parti MYK üyesi Ezgi Akevran ve PM üyesi Evren Ergin; ine Ankara’da AKA-DER üyesi 2 kişi gözaltına alındı.

31 Ocak 2018 tarihinde Eskişehir’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 5 kişiden EMEP üyesi Sinan Norin 1 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı; 4 kişi ise serbest bırakıldı.

Adıyaman’da TSK’nın Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyon ile ilgili sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişiden 1’i 1 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı ve 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Antep’te TSK’nın Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyon ile ilgili sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan 1 kişi 1 Şubat 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

21 Ocak 2018 tarihinde Afrin’e yönelik TSK operasyonunu protesto etmek için İstanbul’un Kadiköy ilçesinde düzenlenen eylem sonrasında gözaltına alınan 7 kişi, 1 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.  Tutuklananların isimleri: Ali Emre Ecer, Ulaş Bedri Çelik, Alptuğ Soysaltürk, Ali Tolunay Tokat, Birhat Avcı, Mehmet Yozcu ve Yasin Yıldız

(02/024) Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyelerinin Gözaltına Alınmasına Yönelik Tepkilere Müdahaleler…

Gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyeleri’ne destek olmak amacıyla 31 Ocak 2018 tarihinde Eskişehir’de bildiri dağıtırken gözaltına alınan Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri ve EMEP üyesi 10 kişiden 5’i savcılık ifadesinin ardından, 5’i ise tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla olmak üzere 1 Şubat 2018 tarihinde serbest bırakıldılar.

(02/025) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Şubat 2018 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında bulunan bir askeri üs bölgesine HPG militanları tarafından düzenlenen saldırıda 1 askerin öldüğü ve 5 askerin yaralandığı öğrenildi.

1 Şubat 2018 tarihinde yine Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsal alanında bulunan bir askeri üs bölgesine HPG militanları tarafından düzenlenen saldırıda 2 askerin öldüğü ve 2 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(02/026) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde kalan Grup Yorum üyesi Bahar Kurt ve Betül Varan, 1 Şubat 2018 tarihinde basına yansıyan mektuplarında, askeri nizamda sayım verme dayatmasını kabul etmeyen 26 mahpus hakkında her gün ayrı disiplin soruşturması açıldığını ve bu soruşturmalar sonucunda mahpuslara hücre ve görüş cezası verildiğini belirttiler. Ayrıca cezaevinde kaloriferlerin yanmadığı, mahpuslara gönderilen kargoların kendilerine teslim edilmediği belirtildi.

1 Şubat 2018 tarihinde basına yansıyan haberlerden Balıkesir L Tipi Cezaevi’nde kalan Aysun Kaşdaş (21) isimli bir mahpus tarafından yazılan mektubun cezaevi idaresi tarafından “yalan yanlış ifadeler içeriyor” gerekçesiyle gönderilmediği öğrenildi. Cezaevinin işleyişi veya yönetimiyle ilgili her hangi bir yorumun yapılmadığı belirtilen söz konusu mektupta Aysun Kaşdaş’ın 21 yaşında olmasına rağmen üç kez tutuklandığından, bu sürede eğitim hakkını kullanamadığından ve yargı sürecindeki hukuksuzluklardan bahsettiği ifade edildi. Balıkesir LTipi Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı bu kararını 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 68/3 maddesi ile Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Tüzüğün 91/3 maddesine dayandırırken hangi ifadelerin “yalan-yanlış” bulunduğu veya mektubun neden “tamamen sakıncalı” görüldüğü yönünde bir açıklama yapmadığı aktarıldı.

(01/217) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Faik Özgür Erol ve Mühti Öztüzün tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 1 Şubat 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruların aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 727. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(02/028) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Şubat Ocak 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Engin Karataş ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Engin Karataş Eser Budak ve Abidin Sırma) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1 Şubat Ocak 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/029) Van’da Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

31 Ocak 2018 tarihinde Van’da gazete dağıtımı sırasında gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Mikail Tunç, 1 Şubat 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/030) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Etkin Haber Ajansı muhabiri Ali Sönmez Kayar, 1 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Aksaray’da Ajans’ın çıkışında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Kayar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

(02/031) Elazığ’da Gözaltına Alınan Kişiler…

1 Şubat 2018 tarihinde Elazığ’da 7 kişi “DHKP-C’ye yönelik bir soruşturma” kapsamında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 7 kişi Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanların isimleri: Hıdır Gündüz, Meryem Gündüz, Haydar Zariç, Eylem Altun, Yazgülü Yetim, Ali Ekber Mercan ve Görkem Özal.

(02/032) Belediye Eş Başkanları’nın Yargılandığı Davalar…

Van’ın Edremit ilçesinin Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, DBP Edremit İlçe Eş Başkanı Abdulkerim Batmaz, DBP ilçe yöneticisi Mehmet Batu, belediye çalışanı Salih Sertkal, Abdulkerim Sayan ve Aygül Bidan hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Sevil Rojbin Çetin, Abdulkerim Batmaz ve Mehmet Batu’nun ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, Salih Serkal’ın beraatına ve firari olan Abdulkerim Sayan ve Aygül Bidan’ın dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

(02/033) MEYA-DER Yöneticis’nin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) yöneticisi Hece Barıştıran hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Barıştıran’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 29 Mayıs 2018 tarihine erteledi.  Hece Barıştıran 7 Temmuz 2017 tarihinde Van’da gözaltına alınmış ve 9 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(02/034) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

1 Şubat 2018 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 43 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilmiş 120 kişiden 34’ü; Antalya merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı.

(02/035) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

15 kişi hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde 3 kişinin ölümü ve 49 kişinin yaralanması ile ilgili İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 15 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 2 Nisan 2018 tarihine erteledi.

Aralarında eski AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Babayiğit’in de olduğu 3 kişi hakkında Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 kişiyi de ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 9 ay ile 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı.

(02/036) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 1 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde 1 Şubat 2018 ile 2 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak miting, basın açıklaması, açık ve kaplı yer toplantısı ile gösteri yürüyüşlerinin izne bağlandığını; oturma eylemi, açlık grevi, çadır kurma, stant açma vb. eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

(02/037) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Antep Valiliği 1 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde 1 Şubat 2018 ile 1 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak açık yer toplantısı, basın açıklaması, stant kurma, imza kampanyası, bilidiri dağıtma, pankart asma, çadır kurma, oturma eylemi vb. eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş