Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/254) Mardin’de İşkence İddiası…

20 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, 6 Ekim 2017 tarihinde Mardin’in girişindeki polis noktasında aracından indirilerek gözaltına alınan F.B. isimli bir kişiye arama noktasında polis tarafından ajanlık yapması için baskı yapıldığı,  kabul etmemesi üzerine F.B.’nin darp edildiği iddia edildi. F.B., 20 Ekim 2017 tarihinde işkence iddiasıyla ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ben ajanlığı reddedip, söyledikleri isimleri tanımadığımı söyleyince; ‘seni öldürürüz’ diyerek tehdit etmeye başladılar. Beton bariyerlerin arasında hırpalayıp hakaret ettiler. Ellerimi arkadan kelepçelediler, yetmedi ayaklarımı kelepçelediler ve beni yere yatırıp dövmeye başladılar. Kimisi kafama ayağıyla basarken, diğerleri de vücudumun kimi yerlerine (kafa, bacak, karın bölgesi) tekme atmaya başladı. Bu tekmelerden biri öyle şiddetliydi ve başıma-göz bölgesine isabet ettiği için bayılmışım.”

Ayıldıktan sonra bir süre daha darp edildiğini ifade eden F.B., daha sonra hastaneye götürüldüğünü fakat polisin baskısıyla doktorların darp raporu vermediğini ifade etti. Hastaneden sonra gözaltı işlemleri için jandarma karakoluna götürülen ve orada kendisini darp eden polislerden şikayetçi olan F.B.’nin gözaltı çıkışında kendisini darp eden polisler tarafından önünün kesildiği ve şikayetini geri alması yönünde baskı yapıldığı iddia edildi. F.B.’nin baskı ve tehditler sonucunda şikayetini geri çektiği öğrenildi. Öte yandan polislerin şikayeti üzerine F.B. hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘polise direnme ve polise hakaret’ iddialarıyla soruşturma açıldığı bildirildi.

Hakkında soruşturma açılması üzerine F.B.’nin darp raporu aldığı ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(10/255) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

19 Ekim 2017 tarihinde Hatay’ın Samandağ ilçesinde Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı bir karakol binasına yönelik PKK militanları tarafından gerçekleştirilen taciz ateşinin ardından Musa Dağı’nın yukarı kesimlerinde çıkan çatışmada 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

(10/256) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini ve baskıları protesto etmek için mahpusların 25 Haziran 2017 tarihinde yaptığı oturma eylemine gardiyanların müdahalesi sırasında Gökhan Gündüz isimli bir mahpusun sol kolunun kırıldığı 19 Ekim 2017 tarihinde öğrenildi. Kolunun kırılmasıyla ilgili Gökhan Gündüz’ün yaptığı suç duyurusu hakkında Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği, bunun üzerine Kırıkkale Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazın 24 Temmuz 2017 tarihinde reddedildiği bildirildi. Buna karşın Gökhan Gündüz hakkında Kırıkkale 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘hakaret’, ‘tehdit’, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla dava açıldığı öğrenildi. Ayrıca Gökhan Gündüz hakkında cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturması açıldığı ve Gündüz’e şu disiplin cezalarının verildiği bildirildi: slogan atmaktan 1 ay iletişim haklarından mahrum bırakma cezası, hakaret ve tehditten 10 gün ve diğer mahpusları idareye karşı kışkırtmaktan 5 gün olmak üzere toplam15 gün hücre cezası. Bu arada Gökhan Gündüz’ün tedavisinin yapılmayarak sağlık hakkının da engellendiği öğrenildi.

19 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Gaziantep F Tipi Cezaevi’nde kalan Zeki Karakaş isimli kanser hastası bir mahpusun 6 aydır hastaneye götürülmediği iddia edildi.

Avukat Mehmet Altuntaş, 20 Ekim 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, yaklaşık bir ay önce tutuklanarak Tarsus T Tipi Cezaevi götürülen müvekkili Ersin Okur ile Deniz Özdemir ve soyadları öğrenilemeyen Rıdvan ve Ramazan isimli 4 mahpusun cezaevi girişinde çıplak aranmayı kabul etmemeleri üzerine darp edildiklerini ifade etti.  Altuntaş, darp sonucu dişlerinin kırılmasına rağmen mahpusların ancak 2 hafta sonra revire çıkartıldığını fakat revirde görevli doktorun mahpuslara darp raporu vermediğini iddia etti.  Avukat Altuntaş ayrıca 4 mahpusun sayımlarda ayağa kalmadıkları gerekçesiyle de darp edildiklerini belirtti.

20 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sincan Kadın Cezaevi’nde kalan Ruken Türemiş isimli bir mahpusun yazdığı ve içinde Kürtçe bir şarkının sözlerinin geçtiği mektubun “Türkçe dışında yazmak” yasak notuyla mahpusa iade edildiği öğrenildi.

(10/257) 2016 Yılında Cezaevinde İntihar Eden Mahpus Sayısı…

Adalet Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın 2016 yılında cezaevlerinde intihar eden mahpus sayısına ilişkin sorusuna yanıt olarak,  2016 yılı içinde 66 mahpusun intihar ettiğini ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bu yana ise 40 mahpusun intihar ettiğini açıkladı. Aynı soru önergesindeki sorulan intihar eden KHK ile ihraç edilmiş akademisyen ve diğer meslek sahiplerinin sayısına ilişkin olarak ise Bakanlık, ellerinde buna ilişkin bir veri olmadığını belirtti.

(10/258) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Ebru Günay, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 19 Ekim 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 697. kez reddedilmiş oldu.

(10/259) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Ekim 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. İki müdahale sırasında da polisin gazetecilerin görüntü almasını engellediği bildirildi.

(10/260) Yüksel Caddesi’ndeki “İşimi Geri İstiyorum” Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için Ankara Yüksel Caddesi üzerinde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerine katılan Nazife Obay, Abidin Sırma, Veli Saçılık, Esra Özakça, Erdoğan Canpolat, Mehmet Dersulu, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ekim 2017 tarihinde başlandı.

Duruşmaya sanıkların tümü hazır bulundu. Ayrıca duruşmayı KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında bulunduğu sendika ve insan hakları örgütleri temsilcileri takip etti.

Savunmaların ardından mahkeme Nazife Onay ve Abidin Sırma’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine, bazı sanıklar hakkındaki ev hapsinin uygulamasının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 15 Mart 2018 tarihine erteledi.

6 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alınan Nazan Bozkurt, Esra Özkaça, Acun Karadağ, Nazife Onay ve Erdoğan Canpolat hakkında 12 Temmuz 2017 tarihinde ev hapsi kararı verilmişti.

Nazife Onay, 8 Ağustos 2017 tarihinde yapılan “İşimi Geri İstiyorum Eylemine” katılmış ve gözaltına alınmıştı. 9 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme, hakkındaki ev hapsi kararını ihlal ettiği gerekçesiyle Nazife Onay’ın tutuklanmasına karar vermişti.

Nazife Onay’ın cezaevi çıkışında başka bir soruşturmadan hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ve İstanbul’a götürüleceği öğrenildi.

(10/261) Gözaltına Alınan Gazeteciler…

20 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da Mezopotamya ve Jinnews haber ajansına bağlı çalışan 5 muhabirin haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan gazetecilerin isimleri: Selman Güzelyüz, Diren Yurtsever (Mezopotamya Haber Ajansı) ve Sibel Yükler, Duygu Erol ve Habibe Eren (Jinnews Haber Ajansı.)

(10/262) Hopa’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

19 Ekim 2017 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde, ESP ilçe yöneticisi Nurcan Vayiç’in gözaltına alınmasını protesto etmek için yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.  Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: ESP Fındıklı İlçe Başkanı Turgay Köse, Ramazan Korkut, Eren Dağıstanlı, Ufuk Akpınar, Mertçem Uzun, Bulent Ustabaş, Taylan Kaya, Miraç Balcıoğlu, Melike Ardanuç, Abdullah Gül, Atakan Asılbay, Efraim Vayiç ve Kamil Ustabaş.

(10/263) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

14 Ekim 2017 tarihinde Van’da gözaltına alınan Ayten Kıymak ve Gülşen Kıymak isimli iki kadının 19 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi. 2 kişi hakkındaki gözaltı ve tutuklama gerekçeleri öğrenilemedi.

(10/264) İstanbul’da Gözaltına Alınan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Üyesi…

SYKP üyesi Ali Düzkün’ün 19 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da evine yapılan baskında polis tarafından gözaltına alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(10/265) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

19 Ekim 2017 tarihinde Tekirdağ’da 7 askerin gözaltına alındığı öğrenildi.

6 Ekim 2017 tarihinde Türkiye’ye girişte gözaltına alınan Faruk Yıldız isimli bir kişinin 19 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

13 Ekim 2017 tarihinde Eskişehir’de gözaltına alınan 6 kişiden 4’nün 19 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı, 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

13 Ekim 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan 53 kişiden 18’nin 19 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı, 5 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Aynı soruşturma kapsamında daha önce 26 kişi tutuklanmış ve 4 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

16 Ekim 2017 tarihinde Aydın merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 15 muvazzaf askerden 3’ünün 19 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. 12 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

(10/266) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel, İdris Baluken ve İmam Taşçıer hakkında katıldıkları bir televizyon programındaki konuşmaları nedeniyle ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’, ‘Türk Milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılamak’ iddialarıyla Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. 3 milletvekilinin de katılmadığı duruşmada avukatlar müvekkillerinin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaların tutanaklarının TBMM’den istenmesini talep etti. Mahkeme duruşmayı Şubat 2018 tarihine erteledi.

(10/267) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Van TV çalışanları Gülsüm Altan ve Serdar Altan hakkında televizyonda çıkan haberlerde ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ekim 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme, söz konusu haberlerde suç unsurunun oluşmadığı gerekçesiyle 2 kişinin de beraatına karar verdi.

(10/268) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Aralarında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinin Belediye Eş Başkanı Yüksek Bodakçı’nın da olduğu 7 kişi hakkında 15 Ağustos 2015 tarihinde Silvan ilçesinde öz yönetim ilan edilen açıklamaya katıldıkları gerekçesiyle Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Barış Gülenyüzlü, Yüksel Bodakçı, Melikşah Teke, Aynur Sümer, Hayati Cesur, Ayser Yapıcı ve İsa Yanık’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Savcı ayrıca Belediye Eş Başkanı Yüksel Bodakçı’nın 15 Şubat 2014 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek için düzenlenen basın açıklamasında üzerinde Abdullah Öcalan’ın resminin bulunduğu bir tişört giyerek ‘Örgüt propagandası yaptığı’ gerekçesiyle 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını ve diğer sanıklar hakkında da ‘alenen suç işlemeye tahrik’ suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Mahkeme daha sonra duruşmayı Şubat 2018 tarihine erteledi.

(10/269) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Halil Aykul hakkında Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Aykul’u ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında Kocatepe Üniversite Hastanesi eski Başhekimi Mehmet Ünlü’nün de olduğu 10 kişi hakkında Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 5 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 4 yıl 2 ay ile 12 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları ile ve 4 sanığı ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan 13 yıl 6 ay ile 18 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. 1 sanık hakkında ise beraat kararı verdi. Mahkeme ayrıca 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılan sanığın tahliyesine karar verdi.

Eski Terme İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hacı Gülman hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ByLock kullandığı tespit edilen Gülman’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 5 ay 3 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Eski Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetgin’in de aralarında olduğu 8’i tutuklu 26 asker hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi

(10/270) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Mardin Valiliği 20 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, yürüyüş, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantısı, miting, çadır kurma, stant açma, afiş ve pankart asma, bildiri dağıtma gibi tüm etkinliklerin 19 Ekim 2017 ile 16 Ocak 2018 tarihleri arasında kaymakamlıklardan alınacak izne bağlandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş