Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 -22 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/214) Elazığ’da Saldırıya Uğrayan Öğrenci…

20 Kasım 2017 tarihinde Elazığ Fırat Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrenci S.B.’nin 4 kişilik bir grubun saldırısına uğradığı ve ağır yaralı olarak Fırat Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı öğrenildi.

(11/215) Mardin’de İşkence İddiası ile Yargılanan Polis Memurları…

1’i firari 4 polis memuru hakkında iş insanı H.B’ye işkence etikleri iddiasıyla Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede 4 polis memurunun işkence suçundan 12 yıla kadar hapis cezasıyla ve işkenceye maruz kalan H.B.’nin polise mukavemet etmek ve hakaret suçlarından 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada bir polis tanık olarak dinlendi. Tanık polis, H.B.’nin karakola getirildiğinde üzerinde kan lekesi olmadığını fakat tutulduğu odadan tuvalete götürülürken gömleğinde kan lekeleri olduğunu ve H.B.’nin karnını tuttuğunu gördüğünü belirtti. Tanık polis ayrıca HB.’nin tutulduğu odada polis memurları G.D.’yi ve İ.D.’yi gördüğünü ve H.B.’nin polise mukavemet etmediğini ifade etti. Olay günü H.B.’nin götürüldüğü hastanede görevli doktor S.M. de tanık olarak şu ifadeyi verdi: “H.B.’nin kulağından kan geliyordu ve yüzünde morluklar vardı. Vücudunun sırt kısmında da arbede ve darp bağlı sürtünme benzeri cilt zedelenmeleri vardı. Ayağa kalktığında zorlanıyordu.” Mahkeme sanık 3 hakkında yurtdışı yasağı konulmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Bu arada iş insanı H.B., ‘işkence’ suçundan yargılanan polisler hakkında soruşturma izni vermeyen dönemin Mardin’in Mazıdağı Kaymakamı Halit Benek hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

(11/216) Mersin’de İşkence İddiasıyla Yargılanan Polis Memurları…

2013 yılında D.Ö. isimli bir çocuğun Mersin’in Akdeniz ilçesindeki Siteler Polis Karakolu’nda  işkenceye maruz kalmasıyla ilgili olarak polis memurları O.D., B.D., Ö.F.K. ve H.K. hakkında Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve O.D.’nin ‘basit yaralama suçundan 3 yıla kadar hapis cezası ile ve diğer 3 polis memurunun ise işlenen suçu bildirmeme suçundan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.  Mahkeme duruşmayı 27 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(11/217) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

20 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, 15 Kasım 2017 tarihinde Maltepe’de gözaltına alınan Gülhan Sağaltıcı isimli bir kadının gözaltında tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Avukatı Muharrem Erdoğan, işkence iddialarıyla ilgili olarak şunları belirtti: “Müvekkilim gözaltı aracında soy ismini öğrenemediğimiz Hande isimli kadın polis tarafından boğazını sıkılarak boğulmaya çalışılmış. Kendisini gördüğümde boğazındaki morluklar halen duruyordu. TEM Şube’ye getirdiklerinde üst araması sırasında yine Hande isimli kadın polis memuru kendisine ters kelepçe takmış. Daha sonra erkek polislerle birlikte yere yatırıp tekmelemeye ve yumruk atmaya başlamışlar. Bir kişi sırtına bastırmış, Hande de saçından tutup kafasını yere vurmuş. Müvekkili ilk gün gördüğümde sol gözü tamamen kapalıydı ve mosmordu. Yine sağ gözünde aldığı darbelerle morarmıştı. Şu an halen iki gözü mor ve sol gözünde tamamen kanlı.”

Avukat Muharrem Erdoğan, ayrıca Gülhan Sağaltıcı’nın tecavüz ile tehdit edildiğini ve itirafçı olması baskı gördüğünü ifade etti.

(11/218) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

20 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 11 Kasım 2017 tarihinde Şırnak ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında yaşanan çatışmalarda 13 militanın öldüğü öğrenildi.

20 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Hatay’ın Hassa ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada öldüğü iddia edilen 2 militana ait cenazenin Hassa Devlet Hastanesi’ne getirildiği öğrenildi.

21 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Malatya Adli Tıp Kurumu’na Tunceli, Bingöl ve Elazığ’da son iki ay içerisinde yaşanan çatışmalarda ölen 3’ü MLKP’li ve 20’si HPG’li olmak üzere 23 cenazenin getirildiği öğrenildi. 12 cenazenin aileler tarafından alındığı, 11 cenazenin ise 2 hafta önce kimsesizler mezarlığına defnedildiği bildirildi.

(11/219) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 ve 21 Kasım 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

20 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Nazan Bozkurt, İlker Işık, Perihan Pulat ve ismi öğrenilemeyen 2 kişi) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

21 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 20 ve 21 Kasım 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/220) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Kısa süre önce tahliye olan Gültaze Yeseler (60), Berna Çelebi ve Hasret İlik isimli mahpusların, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde maruz kaldıkları hak ihlallerine dair anlatımları 20 Kasım 2017 tarihinde basında yer aldı.  Buna göre kimlik kartı taşımayı kabul etmedikleri için mahpusların 3 aya yakın bir süredir görüş yapamadığı ve telefon hakkından yararlanamadığı, koğuşların içerisine banyo ve tuvaletleri de görecek şekilde kameralar yerleştirildiği ve bu kameraları kıran mahpusların süngerli odada fiziki şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

21 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir kadın cezaevinde kalan Mevlüde Başdaş (59) isimli hasta bir mahpusun sağlık durumunun düzenli alması gereken ilaçlar kendisine zamanında verilmediği için kötüye gittiği öğrenildi.

21 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus T Tipi Cezaevi’nde yapılması gereken açık görüşün iptal edildiği, bunun yerine mahpus yakınlarına 15 dakika kapalı görüş yapabileceklerinin söylendiği öğrenildi.

(11/221) Cezaevinde Açlık Grevi…

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde kalan 6 mahpusun 1 Kasım 2017 tarihinden beri cezaevindeki hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı öğrenildi. Açlık grevinde olan mahpuslardan isimleri öğrenilenler: Salihe Cebe, Bahar Ulubay, Dilan Barin.

(11/222) Mahkeme Salonunda İşkence İddiası..

20 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, 11 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilesinde gerçekleştirilen bombalı saldırı ile ilgili olarak İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın, 6 Kasım 2017 tarihinde Silivri Cezaevi Kampüsü içindeki mahkeme salonunda görülen birinci duruşmasında sanıklara fiziki şiddet uygulandığı iddia edildi. Konuyla ilgili olarak İHD İstanbul şubesinde yapılan basın açıklamasında, sanıkların avukatsız savunma yapmayacaklarını belirtip süre istemeleri üzerine duruşma savcısının “bunları alın gereğini yapabilirsiniz” dediği ve sonrasında mahpusların ters kelepçelenerek fiziki şiddete maruz kaldığı belirtildi.

(11/223) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Cengiz Çiçek ve Serbay Köklü tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 21 Kasım 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 706. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/224) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

17 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınan HDP Bahçelievler İlçe Eş Başkanı Mehmet Karadağ ve A.Ç. isimli birinin 22 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından örgüt propagandası yapmak iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

İdil – Midyat karayolu üzerinde yapılan yol kontrolü sırasında gözaltına alınan HDP Ömerli İlçe Eş Başkanı Mahmut Özdemir’in 21 Kasım 2017 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından örgüt propagandası yapmak iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

17 Ekim 2017 tarihinde Mersin’de polis aracının geçişi sırasında meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan 3 kişinin 21 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(11/225) Eski HDP Milletvekili Ayla Akat Ata’nın Yargılandığı Dava…

Eski HDP Milletvekili Ayla Akat Ata hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede Ayla Akat Ata’nın örgüt yöneticiliği ve 14 kez örgüt propagandası yapmak suçlarından 30 yıldan 90 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme Şubat 2017 tarihine ertelendi. Ayla Akat Ata 30 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve hakkında açılan davanın 4 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşması sonrasında tahliye edilmişti.

(11/226) Sur’dan Tahliye Edilen Çocukların Yargılandığı Dava…

3’ü tutuklu 11 çocuk hakkında Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 2 yıl 6 ay ile 5 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezalarının Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından bozulduğu öğrenildi. Mahkeme, kararın gerekçesinde, çocukların eylemlere katıldığı yönünde dosyada delil olmadığı, yasal ve yeterli olmayan bir gerekçeyle karar verildiği için kararın bozulduğunu açıkladı. Mahkeme ayrıca tutuklu 3 çocuk ile ilgili olarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(11/227) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi İnternet Sitesi Yayın Yönetmeni Oğuz Güven hakkında Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in yaşamını yitirdiği trafik kazasıyla ilgi atılan tweet nedeniyle İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Oğuz Güven’i ‘örgüt yayınlarını ve açıklamalarını yayınlamak’ suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 10 15 gün hapis cezası olmak üzere toplamda 3 yıl 1 ay 2 gün hapis cezasına çarptırdı.  12 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınan ve 15 Mayıs 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Oğuz Güven, hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi ile beraber 14 Haziran 2017 tarihinde tahliye edilmişti.

(11/228) Van’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış Dihaber muhabiri Selman Keleş ile gazeteci Arif Aslan hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Selman Keleş ve Arif Aslan’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 22 Şubat 2017 tarihine erteledi. Keleş ve Aslan 20 Mart 2017 tarihinde Van Büyük Şehir Belediyesi önünde haber takibi sırasında çekim yaparken gözaltına alınmış ve 31 Mart 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(11/229) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

16 Kasım 2017 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 27 kişinin; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 30 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilmiş KHK ile meslekten ihraç edilmiş 108 eski polis memurundan 60’ının; Ankara’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 15 kişinin; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında tutuklu emniyet müdürlerinin aile fertlerinin de yer aldığı 7 kişinin; Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 26 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında haklarında gözaltı kararı verilmiş ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 55 kişiden 21’inin; Karabük merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda 6 kişinin; Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı çıkartılmış ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 22 kişiden 10’unun ve İstanbul’da 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ağrı merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında 1 albay, 1 binbaşı ve 4 yüzbaşının da olduğu 32 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildiği ve bunların yakalanması için 11 ilde çalışmalara başlandığı bildirildi.

Eski Emniyet Müdürü Yüksel Çelik’in 16 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

17 Kasım 2017 tarihinde Tokat’ta aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş hakim, savcılar ve avukatların olduğu 10 kişinin;  Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gidecekleri iddiasıyla 4 kişinin; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilmiş Marmara Üniversitesi eski ve yeni 42 çalışanından aralarında 2 profesörün de olduğu 29’unun; Adana’da KHK ile meslekten ihraç edilmiş ve emekli 6 eski polisin; Trabzon merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında 3 pilotun da olduğu 24 askerin ve 1 öğretmenin; Ağrı merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 26 muvazzaf askerin ve Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda 21’i muvazzafa asker olmak üzere 22 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında İstanbul’da düzenlenen bir operasyonda ‘Hava Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli subaylar imamı’ olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Birol Kurubaş’ın 17 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Amasya merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 51 kişiden 3’ünün 17 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi. Son tutuklamalarla birlikte bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayının 25 olduğu öğrenildi.

4 Kasım 2017 tarihinde Muğla’nın Marmaris ilçesinde yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştığı iddiasıyla gözaltına alınan ve sonra Erzurum’a getirilen Ünal Eneş isimli kişinin 17 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Manisa’da ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 3’ünün 17 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı ve 4 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

18 Kasım 2017 tarihinde Adana’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 3 kişinin; Mersin’de 15 kişinin ve Erzurum’da aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

18 Kasım 2017 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 45 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı ve bunların yakalanması için 10 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

19 Kasım 2017 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında Çorum’da düzenlenen bir operasyon kapsamında 1 kişinin ve Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında Balıkesir’de düzenlenen bir operasyonda 1 binbaşının gözaltına alındığı öğrenildi.

Yaptığı bir röportajda Fetullah Gülen ile ilgili olarak “FETÖ demeyeceksin, Hoca Efendi diyeceksin” dediği iddiasıyla 16 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınan Fetullah Gülen’in akrabası olan Murat Güler’in 19 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

20 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da haklarında gözaltı karar verilmiş 107 öğretmenden 51’inin; Kırşehir merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 11 kişinin ve Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 10 askerin gözaltına alındığı öğrenildi.

Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında 9 albay, 2 yarbay, 2 binbaşı ve 2 yüzbaşının da olduğu 20 kişiden 3’ünün 20 Kasım 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı, 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. 15 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

21 Kasım 2017 tarihinde Eskişehir’de hakkında gözaltı kararı olan 1 kişinin; Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına gitme hazırlığında olduğu iddia edilen 6 kişinin; Kütahya merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

16 Kasım 2017 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 30 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş aralarında üst düzey emniyet mensuplarının da olduğu 80 eski polisten 11’inin 21 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı, 17 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. 52 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(11/230) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış Zaman Gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak hakkında Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Ayşenur Parıldak’ın 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar veri. 4 Ağustos 2017 tarihinde gözaltına alınan ve 11 Ağustos 2016 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Ayşenur Parıldak, davanın 2 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış ve daha sonra savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklanmıştı.

(11/231) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Binbaşı Serken Akanoğlu, Yüzbaşı Sinan Karademir ve Üsteğmen Kadir Özcan ve Astsubay Şeçkin Çakmakçı’nın da olduğu 24 sanık hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Serken Akanoğlu’nu ve Kadir Özcan’ı ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezasıyla ve Sinan Karademir’i 18 yıl 9 ay hapis cezasıyla ve Şeçkin Çakmakçı’yı 6 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 20 sanığın ise beraatına karar verdi.

Tutuklu sanık T. ve eşi Ö.B.İ hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı da ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Reis Gök isimli bir yurt müdürü hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Reis Gök’ü ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

10’u tutuklu 20 sanık hakkında Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen S.D. hakkında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski hakim Emir Bay hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Emir Bay’ı 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 3 eski emniyet müdürü hakkında Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Selçuk Öztürk, Özgür Yıldız ve Atilla Ayyavuz’u ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Tutuklu sanık Özgür Aşula ve tutuksuz yargılanan eşi Ulviye Aşula hakkında ByLock kullandıkları iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 5’i tutuklu 10 eski polis hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme tutuklu 2 sanığı 9 yıl hapis cezası ile, 3 sanığı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile, 1 sanığı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile, 1 sanığı 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı. 3 sanık ise beraat etti.

Eski Alucra İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yener Çağlayan hakkında Giresun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Çağlayan’ı 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

486 sanık hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Akıncı Hva Üssü’ndeki eylemler nedeniyle Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından 13 kişinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

317 kişi hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Jandarma Okulları Komutanlığı’ndaki eylemler ile ilgili olarak Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 26 Mart 2018 tarihine erteledi.

184’ü tutuklu 187 kişi hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Tuzla Orhanlı Gişelerindeki ve Mehmetçik Vakfı’ndaki eylemler gerekçesiyle açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve dava dosyasını yargılama konuları farklı olduğu gerekçesiyle ikiye ayırdı. Mahkeme Mehmetçik Vakfı’ndaki eylemlerle ilgili olarak 121 sanık hakkındaki davanın 19 Şubat 2018 tarihinde ve Orhanlı Gişelerindeki eylemlerle ilgili olarak 66 sanık hakkında açılan davanın 5 Şubat 2018 tarihinde görülmesine karar verdi.

8’i tutuklu 16 sanık hakkında Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından 4 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 1 Mart 2018 tarihine erteledi.

Eski Jandarma Üsteğmen Hüseyin Gültekin hakkında Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Hüseyin Gültekin’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Fetullah Gülen’in Avukatı Feti Ün hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Feti Ün’ü ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

13’ü tutuklu 23 sanık hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçundan 15 yıl hapis cezası ile, 18 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 4 yıl 4 ay 15 gün ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. 3 sanık ise beraat etti.

Aralarında Uşak Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik’in de olduğu 6 sanık hakkında Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Tanık ifadeleri ve sanık savunmalarının ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Emniyet Amiri Muharrem Cihan hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Muharrem Cihan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

A.B isminde bir hakkında Kahramanmaraş 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan A.B’yi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde açığa alınan akademisyenlerin de olduğu 13’ü tutuklu, 20’si firari 83 sanık hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme firari ve tutuksuz sanıklardan 60’ının dosyasının bu davadan ayrılmasına, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/232) Siirt’te Basılan Parti Binası…

22 Kasım 2017 tarihinde Siirt’in Eruh ilçesinde HDP ilçe Binasının polis tarafından basıldığı, yapılan aramada tüm resmi evraklara el konulduğu öğrenildi. Baskın sırasında HDP Eruh İlçe Yöneticisi Senaddin Timurtaş’ın gözaltına alındığı ve ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(11/233) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 20 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Kulp ilçesine bağlı 3 mezrada 17 Kasım 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 20 Kasım 2017 saat 05.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı mezralar: Meydan, Billurderesi, Şenyayla.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş