Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 – 23 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/271) Siirt’te Polis Zırhlı Aracının Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Çocuk…

21 Ekim 2017 tarihinde Siirt’in Çal mahallesinde Felek Batur (7) isimli bir çocuğun devriye gezen polis zırhlı aracının çarpması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

22 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Felek Batur’un taziyesini ziyaret eden Siirt Valisi Ali Fuat Atik’in aileye kazayla ilgili soruşturma açıldığını ve zırhlı aracı kullanan polis memurunun gözaltına alındığını söylediği öğrenildi. Bununla beraber ziyaret sırasında Vali’nin aileye tazminat ödeneceğini söyleyip şikayetçi olmamaları konusunda ricada bulunduğu iddia edildi.

(10/272) Bitlis’te Polis Zırhlı Aracının Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

19 Ekim 2017 tarihinde Bitlis – Tatvan karakolu üzerinde zırhlı bir polis aracının Gülten Yaraşlı (55) isimli bir kadınına çarptığı öğrenildi. Ağır yaralanan kadının ilk önce Hizan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve oradan da Tatvan Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği bildirildi. Sevk sırasında 3 kez sedyeden düşürüldüğü iddia edilen Gülten Yaraşlı yaşamını yitirdi.

21 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, kaza ve sonrasında yaşananlarla ilgili olarak Gülten Yaraşlı’nın ailesinin suç duyurusunda bulunduğu ve buna bağlı olarak 2 sağlık çalışanı ve 1 polis memurunun açığa alındığı iddia edildi.

(10/273) Diyarbakır’da Öğretmene Yönelik Silahlı Saldırı…

20 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde kimliği belirsiz bir kişi tarafından düzenlenen silahlı bir saldırı sonucu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Rehberlik Araştırma Merkezi’nde müdür yardımcısı olarak görev yapan öğretmen İzzet Güven’in (33) ağır yaralandığı öğrenildi.  Saldırıyla ilgili olarak 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(10/274) Batman’da Emekli Köy Korucusuna Yönelik Saldırı…

21 Ekim 2017 tarihinde emekli köy korucusu Ramazan Durmaz’ın cenazesinin Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Armutlu Köyü Şat mezrasında bulunduğu öğrenildi. Durmaz’ın cenazesinin otopsi işlemleri için Batman Bölge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi.

(10/275) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Ekim 2017 tarihinde Van’ın Başkale ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 2 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

23 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde evinini önünde kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğrayarak ağır yaralanan B.D isimli uzman onbaşı’nın Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

(10/276) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yargılandığı Dava…

OHAL sonrası ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için girdikleri açlık grevi sırasında gözaltına alınarak tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitim emekçisi Semih Özakça ile davanın tutuksuz sanığı Acun Karadağ hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Ekim 2017 tarihinde Sincan Cezaevi Kampüsü içindeki mahkeme salonunda devam edildi.

Semih Özakça’nın hazır bulunduğu duruşmaya Ankara Numune Hastanesinde kalan Nuriye Gülmen getirilmedi.

Duruşmada Berke Ercan isimli bir kişi tanık sıfatıyla SEGBİS aracılığıyla ifade verdi.

Savunmaların ardından mahkeme Semih Özakça’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine ve Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 17 Kasım 2017 tarihine erteledi. Adli kontrol şartı uyarınca Semih Özakça’ya elektronik kelepçe takılacağı bildirildi.

(10/277) Nuriye Gülmen’in Kaldığı Hastane Önünde Gözaltına Alınanlar…

21 Ekim 2017 tarihinde Nuriye Gülmen’in kaldığı hastanenin önünde bekleyenlere yönelik polis müdahalesinde 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Deniz Aydın, Deniz Eriş, Ömer Akyel, Alper Gamsız, Arda Turan, Özge Çırpan, Mahsun Ekinci, Gökhan Uysal, Rukiye Serçe, Onur Kazan.

(10/278) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın cezaevinde gazeteleri tuval olarak kullanarak yaptığı bir resmin cezaevi idaresi tarafından imha edildiği öğrenildi.

22 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Maltepe L Tipi Cezaevi’nde kalan Esra isimli bir trans mahpusun etek ve topuklu ayakkabı giydiği gerekçesiyle gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi.

22 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Cezaevi’nde koğuşlarda kapasitenin üstünde mahpus kaldığı ve bundan kaynaklı olarak 25 kişinin kaldığı bir koğuşta 3 mahpusun mutfakta ve 8 mahpusun da yerde yattığı öğrenildi. Ayrıca mahpuslara dışardan gönderilen kitapların teslim edilmediği, haftada bir olması gereken telefon ile görüşme haklarının 2 haftada bir yapıldığı; ayda bir olması gereken açık görüşlerin 2 ayda bir yapıldığı bildirildi.

(10/279) Cezaevi’nde Açlık Grevi…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüş yasağına dikkat çekmek için Türkiye genelindeki cezaevlerinde kalan PKK davalarından tutuklu ve hükümlü mahpusların 21 Ekim 2017 tarihinde 3 günlük bir açlık grevine başladığı öğrenildi.

(10/280) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

22 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüş yasağına dikkat çekmek için İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Polis müdahalesi sonucu aralarında HDP İl Eş Başkanları Cengiz Çiçek ve Esengül Demir’in de olduğu 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 16 kişinin 23 Ekim 2017 tarihinde savcılık talimatı ile sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Cengiz Çiçek, Esengül Demir, Resul Akkaya, Hülya Aydoğdu, Arif Yılmaz, Şenol Özbek, Sait Kırmızıtoprak, Necdet Özçelik, Taylan Ürün, Yunus Aslan, Belen Mert.

(10/281) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20, 21, 22 Ekim 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

20 Ekim 2017 saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 9 kişinin ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 11 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

21 Ekim 2017 saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 8 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

22 Ekim 2017 saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 1’i basın açıklamasını takip eden bir gazeteci olmak üzere 5 kişinin ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 1’i yine basın açıklamasını takip eden gazeteci olmak üzere 7 (Veli Saçılık, İlker Işık, Nazan Bozkurt, Simge Aksan, Mustafa Keçeli, Derviş Lermi ve gazeteci Oktay İnce) kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 20,21 ve 22 Ekim 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarına yönelik polis müdahaleleri sırasında toplamda 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldıkları bildirildi.

(10/282) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

19 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında gazeteci Vedat Çetin’inde oluğu 3 kişinin 20 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/283) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

20 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan Mezopotamya ve Jinnews haber ajanslarında çalışan 5 muhabirden Selma Güzelyüz, Diren Yurtsever ve Sibel Yükler 21 Ekim 2017 tarihinde polisteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Duygu Erol ve Habibe Eren’in ise 23 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Mahkemenin Duygu Erol’u adli kontrol şartıyla serbest bıraktığı bildirildi.

(10/284) ORSAM Başkanı Ankara’da Gözaltına Alındı…

20 Ekim 2017 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Doç. Dr. Şaban Kardaş’ın gözaltına alındığı öğrenildi. Şaban Kardaş’ın Osman Kavala ile aynı soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bildirildi.

(10/285) Hopa’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

19 Ekim 2017 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde, ESP ilçe yöneticisi Nurcan Vayiç’in gözaltına alınmasını protesto etmek için yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 4 kişiden 1’nin 20 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklandığı bildirildi. 13 kişinin ise polis ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/286) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

20 Ekim 2017 tarihinde Aydın’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Nazilli İlçe Eş Başkanı Sinan Çakmak ile HDP Kuşadası İlçe Eş Başkanı Mustafa Can’ın da olduğu 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Sinan Çakmak, Mustafa Can, Raif Kanat, Hasan Aruz, Hakan Aydın, Murat Karatay, Bayram Devrim, Sedat Bilen, Mehmet Şakir Yetişen, Cengiz İvdil, Hamza Karataş.

21 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Gökçek Tabak köyünde 9 kişinin gözaltına alındığı ve Bağdere Köyü karakoluna götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Silvan İlçe Yöneticisi Nesrettin Narin, Vedat Narin, Ferit Kadah, Latif Kadah, Nesih Pehlivan, Mehmet Pehlivan, Mehmet Emin Yıldırım ile soyadları öğrenilemeyen Burhan ve Mehmet isimli iki kişi.

(10/287) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

20 Ekim 2017 tarihinde Kaynak Holding’de dönük İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 102 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunların yakalanması için 24 ilde düzenlenen operasyonlarda 59 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

20 Ekim 2017 tarihinde Kocaeli’nde meslekten KHK ile ihraç edilmiş 18 eski polis memurunun; Kayseri’de sosyal medya üzerinden örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla 5 kişinin; Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş hakim ve öğretmenlerin de olduğu 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

20 Ekim 2017 tarihinde “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında KHK ile kapatılmış özel okul ve dershanelerde çalışanlara yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 38 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği ve bu kişilerin yakalanması için 7 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

21 Ekim 2017 tarihinde Bülent Kınay ve Fatih Mehmet Uslu isimli KHK ile ihraç edilmiş 2 eski hakimin Edirne’de Yunanistan’a yasadışı yollarla çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi.

21 Ekim 2017 tarihinde Iğdır merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 7 kişinin gözaltına alınma gerekçesinin Bank Asya’da bulunan mevduatlarını Fethullah Gülen’in talimatıyla önemli bir şekilde arttırmak olduğu bildirildi.

14 Ekim 2017 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş ve aralarında emniyet müdür yardımcıları ile daire başkanlarının da olduğu 51 eski polisten 39’unun 21 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı, 12 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 6 il ve KKTC’de düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 6 kişiden 2’sinin 21 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 4 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

13 Ekim 2017 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 54 kişiden 36’sının 21 ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 12 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 kişi ise savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakılmıştı.

İstanbul’da ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 5’inin 21 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

4 Ekim 2017 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 19 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 24 kişiden 18’inin 21 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan 8 kişinin ise etkin pişmanlık hükümlerinden yaralanmak istediği bildirildi.

17 Ekim 2017 tarihinde Muğla merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 17 kişiden 6’sının 21 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 11’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

10 Ekim’de Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 68 kişiden 36’sının 21 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 32 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Serbest bırakılan 32 kişinin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediği bildirildi.

(10/288) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Van’ın Muradiye ilçesinin Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Tunç’un da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada tanık Zeki Yıldız Belediye Eş Başkanı aleyhine verdiği ifadenin poliste kendisine işkence altında zorla imzalatıldığını açıkladı. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu 1 sanığın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 12 Ocak 2018 tarihine erteledi.

Muradiye Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Tunç 13 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 26 Ocak 2017 tarihinde tutuklanmıştı. 17 Ocak 2017 tarihinde Mehmet Ali Tunç yerine ilçe kaymakamı kayyım olarak atanmıştı.

(10/289) Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan gazeteci Tuğrul Eryılmaz ile gazetede yazıları yayınlanan Zeki Kayar ve Levent Döndü hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Levent Döndü’nün katılmadığı duruşmada Zeki Kayar SEGBİS aracılığıyla savunma yaptı. Kürtçe savunma yapmak isteyen ve tercümanının cezaevinden bir arkadaşı olmasını talep eden Zeki Kayar’a mahkeme başkanının “Kendini kaç dakikadır ne güzel Türkçe konuşarak anlatıyorsun. Neden Kürtçe savunma yapıyorsun? Sonuçta devlet bu hakkı vermiş ama kendini ifade edemeyenler için vermiş” dediği bildirildi.

Savunmaların ardından mahkeme Zeki Kayar ve Levent Döndü’yü ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Tuğrul Eryılmaz’ı ise aynı suçtan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi. Mahkeme ayrıca ‘örgüt yayınlarını basmak ve yayınlamak’ suçundan Tuğrul Eryılmaz’ı 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve bu cezayı 6 bin TL para cezasına çevirdi.

(10/290) Antalya’da Yargılanan ÇHD Şube Başkanı…

11 Ağustos 2017 tarihinde Antalya’da gözaltına alınan ve 25 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan KHK ile kapatılmış ÇHD Antalya Şube Başkanı Avukat Deniz Yıldırım ile HDP Antalya İl Eş Bakanları İhsan Nergiz ve Songül Şarklı’nın da aralarında olduğu 6 kişi 20 Ekim 2017 tarihinde mahkemenin verdiği ara karar ile tahliye edildi. Hakkında tahliye kararı verilenlerin isimleri: Deniz Yıldırım, İhsan Nergiz, Songül Şarklı, Rafiye Akkaya, Emrah Çetin ve Sevgi Arslan.

(10/291) HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Çukurca eski İlçe Eş Başkanı Cumhur Erdemir hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Cumhur Erdemir’in tutukluluk halinin devamın karar verdi ve duruşmayı 16 Kasım 2017 tarihine erteledi.

(10/292) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

18 sanık hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi’nin işgal edilmesi ile ilgili İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 7 sanığı ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırdı. 2 sanığı ise aynı suçtan müebbet hapis cezası ile cezalandırdı.  Mahkeme ayrıca 18 sanığı ‘cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan 2 yüz yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

18’i tutuklu 58 asker hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nü işgal etmeye çalıştıkları iddiasıyla İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı tüm sanıkların ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

KHK ile ihraç edilmiş 2’si tutuklu 3 eski polis memuru hakkında Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 sanığı da ‘Anayasayı ihlal suçuna yardım etmek suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/293) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Lice ilçesine bağlı 7 köy ve 11 mezrada 19 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 21 Ekim 2017 saat 05.00’dan itibaren kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Budak, Dallıca, Tepe, Türeli, Kabakaya, Kutlu, Oyuklu köyleri; Hevselbey, Kolbağı, Alataş, Kalkanlı, Bakanlar, Hacıcemil, Esenli, Çaylarbaşı, Göçer, Kerpiçören, Çanak mezraları.

(10/294) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Hazro ilçesine bağlı 1 köy ve 1 mezrada 19 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 21 Ekim 2017 saat 05.00’dan itibaren kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Mutluca Köyü ve Şahgeldi Mezrası.

(10/295) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Silvan ilçesine bağlı 3 köy ve 4 mezrada 19 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 21 Ekim 2017 saat 05.00’dan itibaren kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Çaldere, Dolaplıdere ve Dağçılar köyleri; Üçdirek, Ergeçiti, Kayabağı ve Erkenciler mezraları.

(10/296) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Kulp ilçesine bağlı 5 köy ve 6 mezrada 19 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 21 Ekim 2017 saat 05.00’dan itibaren kaldırıldığını duyurdu.  Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Çukurca, Demirli, Düzce, Bayıkköy ve Taşköprü köyleri; Zümrütlü, Keçiveren, Yukarıpolat, Aşağıpolat, Mevik ve Taşköprü mezraları.

(10/297) Şemdinli’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Hakkari Valiliği 22 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Şemdinli ilçesine bağlı 6 köyde 22 Ekim 2017 saat 05.00 ile 23 Ekim 2017 saat 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Çatalca, Güvenli, Soğuksu, Durak, Akbal ve Erdemli.

(10/298) Yasaklanan Etkinlik…

Paşabahçe Kırklareli cam fabrikasında işten çıkarılan 90 işçinin “İş, aş, adalet” talebiyle Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne doğru başlattığı yürüyüşün 21 Ekim 2017 tarihinde Tekirdağ Valiliği tarafından yasaklandığı ve yasaklama kararı sonrasında işçilerin yürüyüşüne izin verilmediği öğrenildi. İşçilerin yasak kararı üzerine Kırıkkale’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran’da beklediği öğrenildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş