Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Eylül 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/131) Diyarbakır’da Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

1 Ağustos 2017 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan ve 11 gün sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne konulan Abdullah Derin’in (34) kaldığı koğuşta çarşafla kendini kalorifere asarak intihar ettiği iddia edildi.

21 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlere göre, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Derin’in ön otopsi raporunda boğularak yaşamını yitirdiği ama boğazında morarma olmadığı belirtilmektedir.

İntihar iddiasına ilişkin olarak babası Sabri Derin ise “Oğlum 3 ay önce adli bir suçtan bir ay cezaevinde kaldı. O zaman tek kişilik hücrede kalıyordu. Eğer oğlum intihar etseydi o zaman ederdi. Oğlum hayat dolu ve neşeliydi. Koğuşta intihar ettiğine inanmıyorum. İntihar etmişse bile gözaltında yaşadıklarının etkisi vardı” dedi.

Derin’in cenazesi için ailesine hastane ve kayyum atanmış olan belediye tarafından ambülans verilmediği ve cenazenin ailenin kendi imkanları ile Yeniköy Mezarlığı’na götürülerek defnedildiği iddia edildi.

Yine basında yer alan haberlerde, Abdullah Derin’in gözaltında işkenceye maruz kaldığı ve ona itirafçı olması yönünde baskı yapıldığı iler sürüldü. İtirafçı olması için onun yanı sıra ailesine de baskı yapıldığı belirtildi.

(09/132) Halkın Hukuk Bürosuna Bağlı Avukatlar Tutuklandı…

12 Eylül 2017 ve takip eden günlerde gözaltına alınan Halkın Hukuk Bürosu’na bağlı 16 avukat, 20 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.  Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 16 avukattan 14’ü tutuklanırken 2 avukat ise serbest bırakıldı. Basında yer alan haberlerden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı savunmalarının, polis tarafından öldürülen Dilek Doğan, Berkin Elvan ve Maltepe’de suç örgütleri tarafından öldürülen Hasat Ferit Gedik davalarında avukatlık yapmalarının, Sur, Cizre, Silvan, Reyhanlı, Soma, Ermenek’te yaşananlarla ilgili heyet oluşturarak bu bölgelere gitmelerinin suçlama konusu yapıldığı öğrenildi.

Gözaltına alınan avukatlardan Ebru Timtik, ifadesinde gözaltında maruz kaldıkları işkence ile ilgili olarak 18 Eylül 2017 tarihinde doktor muayenesi sonrasında aranmak istediklerini, mevzuata aykırı olduğu için buna karşı çıkınca da polis şiddetine maruz kaldıklarını ve bu sırada polisin avukat Didem Ünsal’ın başını duvara vurduğunu ifade etti.  İfadesinin devamında ise, aynı gün içinde polis kayıtlarında mevcut olmasına rağmen parmak izlerinin tekrar alınmak istendiğini ve bu sırada da işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını belirtti.

Tutuklanan avukatların isimleri: Didem Baydar, Şükriye Erden, Ayşegül Çağatay, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal, Zehra Özdemir, Yağmur Ereren, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Naciye Demir, Behiç Aşçı, Barkın Timtik ve Özgür Yılmaz.

(09/133) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Tunceli’de askerlerin top atışları sonucu çıktığı iddia edilen ve halen devam eden orman yangınlarında 20 Eylül 2017 itibarıyla yaklaşık 400 hektar alanın zarar gördüğü basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(09/134) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

21 Eylül 2017 tarihinde İstanbul’da ‘yaralı PKK militanlarının tedavilerine yardım ettikleri’ iddiasıyla 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/135) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

20 Eylül 2017 tarihinde Konya merkezli “Mahrem imam soruşturması” kapsamında Konya Hava Üs Komutanlığı’nda görevli  125 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği ve bunların yakalanması için 32 ilde düzenlenen operasyonlarda 30 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

21 Eylül 2017 tarihinde Denizli’nin Acıpayam ilçesinde ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 22 kişiden 8’inin tutuklandığı 14 kişinin ise 10’u adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/136) Ankara’da Suruç Anmasına Polis Müdahalesi…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF)ve ESP üyeleri tarafından 20 Eylül 2017 tarihinde Ankara Sakarya Caddesi’nde Suruç Katliamının 26. Ayı dolayısıyla yapmak istediği eyleme polisin müdahale ettiği ve eyleme katılacak olanları kalkanlarıyla darp ederek alandan uzaklaştırdığı öğrenildi.

(09/137) ‘Hero’ Tişörtü Giydiği için Gözaltına Alınan Kişi…

20 Eylül 2017 tarihinde İzmir’in Aliağa ilçesinde T.T. (17,e) isimli bir lise öğrencisinin üzerinde ‘Hero’ yazan tişört giydiği gerekçesiyle gözaltına alındığı ve çıkartıldığı savcılık tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/138) Uğur Kurt Davası…

14 Mayıs 2014 tarihinde Uğur Kurt’un bir yakının cenazesi için gittiği İstanbul Okmeydanı’ndaki bir Cemevi’nde polis kurşunuyla yaşamını yitirmesiyle ilgili İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nde açılan davada İçişleri Bakanlığı’nın tam kusurlu bulunduğu ve 734 bin 162 TL tazminat ödemeye mahkum edildiği öğrenildi.

Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili polis memuru Sezgin K. Hakkında açılan davada ise K. ‘taksirle ölüme sebebiyet vermekten’ 12 bin 100 TL para cezasına çarptırılmıştı.

(09/139) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hayati Yıldız hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘Ateşli Silahlar Yasası’na muhalefet’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Yıldız’ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi ve duruşmayı Kasım 2017’ye erteledi.

KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Hayati Yıldız 17 Şubat 2017 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınmış ve 1 Mart 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Yıldız  gözaltındayken işkenceye maruz kalmış ve buna bağlı olarak sağ elmacık kemiğinde çatlak ve sağ gözünde morluk ve şişlik oluşmuştu.

(09/140) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da olduğu 6’sı tutuklu 17 kişi hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 19 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın haklarında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmak” suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve “silahlı örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla da 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edilmektedir. Diğer sanıkların ise ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçlarından cezalandırılmaları talep edilmektedir. Sanıklardan Mehmet Altan, duruşmada savunması için gerekli kitaplara ve belgelere cezaevinde el konulduğunu ifade etti. Savunmaların ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıklarla ilgili tahliye taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 13 Kasım 2017 tarihine erteledi.

2010- 2014 yılları arasında Zonguldak Emniyet Müdürü olarak görev yapan Metin Seyfi Sazak hakkında Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın görülmesine 20 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede Sazak’ın ‘örgüt üyesi ‘olma’, ’Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’, ’Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından mahkeme Sazak’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Sazak ile ilgili verilen tahliye kararına başsavcılığın itiraz ettiği bildirildi.

Aralarında Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Boydak’ın eşi Aliye Boydak’ın da bulunduğu 9’u tutuklu 11 kişi hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 14 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(09/141) Baykan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 20 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Baykan ilçesine bağlı 2 köy ve 1 mezrada 20 Eylül 2017 saat 10.30 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Dedebakır ve Tütenocak Köyleri ile Aşağıtütenocak Mezrası.

Siirt Valiliği 20 ve 21 Eylül 2017 tarihlerinde yaptığı iki ayrı açıklamayla sokağa çıkma yasağının Tütenocak Köyü ile Aşağıtütenocak Mezrasında 20 Eylül 2017 saat 19.00 ve Dedebakır köyünde 21 Eylül 2017 saat 13.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu.

(09/142) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Lice ilçesine bağlı 12 köy ve 11 mezrada 21 Eylül 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Budak, Dallıca, Tepe, Türeli, Kabakaya, Kutlu, Yalaza, Ortaç, Bağlan, Oyuklu, Çavundur, Dolunay köyleri; Hevselbey, Kolbağı, Alataş, Kalkanlı, Bakanlar, Hacıcemil, Esenli, Çaylarbaşı, Göçer, Kerpiçören, Çanak mezraları.

(09/143) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Hazro ilçesine bağlı 2 köy ve 2 mezrada 21 Eylül 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Çitlibahçe, Ormankaya köyleri; Güzdamı ve Şahgeldi mezraları.

(09/144) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Silvan ilçesine bağlı 4 köy ve 4 mezrada 21 Eylül 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Mutluca, Çaldere, Dolaplıdere, Dağçılar köyleri; Üçdirek, Ergeçiti, Kayabağı ve Erkenciler mezraları.

(09/145) Kulp İlçesinde Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 21 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Kulp ilçesine bağlı 5 köy ve 6 mezrada 21 Eylül 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Çukurca, Demirli, Düzce, Bayıkköy, Taşköprü köyleri; Zümrütlü, Keçiveren, Yukarıpolat, Aşağıpolat, Mevik ve Taşköprü mezraları.

(09/146) Doğubayazıt’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Doğubayazıt Kaymakamlığı 19 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 3 köye bağlı 7 mahalleye girişlerin 45 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Girişlerin yasaklandığı mahalleler: Güngören Köyüne bağlı Kalhasan, Yenigün, Gir ve Yakacık mahalleleri; Yaygınyurt Köyüne bağlı Sütçü mahallesi; Gölyözü Köyüne bağlı Eliköy ve Mirağıl mahalleleri.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş