Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Ağustos 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/173) Güneydoğuda Operasyonlar ve Saldırılar…

13 Haziran 2017 tarihinde Van’ın Gevaş ilçesinde güvenlik güçleriyle HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü,  7 Ağustos 2017 ve 11 Ağustos 2017 tarihlerinde Tunceli’de çıkan çatışmalarda 2 militanın öldüğü, 19 Ağustos 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü 21 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

21 Ağustos 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 korucunun yaralandığı öğrenildi.

21 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Yaylak köyünde sürmekte olan askeri operasyon sırasında ormanlık alanda yangın çıktığı ve yangın çıktığı andan itibaren köye bağlı Ziyaret mezrasında yaşayan Harbi Ertokuş, Medine Ertokuş, Kahraman Erdemci ve Nesime Kahraman isimli 4 kişiden haber alınamadığı iddia edildi. Ayrıca çıkan yangına itfaiye tarafından müdahale edilmediği, başvurulara yanıt olarak itfaiye yetkilisinin “Kulp kaymakamı yangını söndürmemizi yasakladı” dediği öğrenildi.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesine bağlı Aşağı Şeyhler köyü yakınlarında başlatılan askeri operasyon sırasında ormanlık alanda yangın çıktığı 21 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(08/174) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Tarsus T Tipi Cezaevi’nde PKK ve diğer sol örgüt davalarından yargılanan mahpusların tutulduğu koğuşlara İŞİD davasından tutuklu mahpusların da konulduğu Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek’in 21 Ağustos 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasından öğrenildi.

Avukat Tugay Bek ayrıca Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Aslıhan Gencay isimli bir mahpusun ayakta sayım vermeye zorlandığını, bunu kabul etmemesi üzerine bir hafta boyunca her sayımda darp edildiğini ifade etti. Buna ek olarak Bek, vejetaryen olan Gencay’ın beslenmesine ilişkin sevkinin üzerinden geçen iki ay içinde hiçbir düzenleme yapılmadığını belirtti.

(08/175) ESP Genel Başkanı Tutuklandı…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkanı Çiçek Otlu 21 Ağustos2017 gecesi Ankara’da gözaltına alındı. Otlu 4 Nisan 2017 tarihinde ESP üyelerine yönelik Tunceli merkezli bir polis operasyonunda gözaltına alınmış ve 11 Nisan 2017 tarihinde serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine Otlu hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı.  Otlu’nun SEGBİS aracılığıyla ifade verdiği mahkeme tarafından 22 Ağustos 2017 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

(08/176) Haklarında Yakalama Kararı Çıkartılan Belediye Eş Başkanları, Gözaltına alınan Belediye Meclis Üyeleri…

21 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, İç İşleri Bakanlığı tarafından yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eş Başkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel hakkında Batman’da yürütülen bir soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

Söz konusu soruşturma kapsamında 15 Ağustos 2017 tarihinde düzenlenen operasyon ile daha önce KHK ile görevlerinden uzaklaştırılmış olan DBP’li Belediye Meclis Üyesi 7 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların isimleri: Hürriyet Kaytar, Ekrem Çelik, Necmi Dilmaç, Aziz Aksin, Azad Çiftçi, İkram Görnü ve Nasır Taş.

Halen Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan belediye meclis üyelerinin işlemlerinin devam ettiği belirtilirken, soruşturmanın içeriği hakkında bilgi edinilemedi.

 (08/177) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

21 Ağustos 2017 tarihinde İzmir’in Buca ilçesinde Özgürlükçü Demokrasi çalışanı Semiha Mete’nin gazete dağıtımı sırasında sivil polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Mete 24 Temmuz 2017 tarihinde de gazete dağıtımı sırasında polisler tarafından durdurulmuş ve tehdit edilmişti.

(08/178) İstanbul’da Anmaya Katıldıkları İçin Tutuklanan Kişiler…

Suriye’de İŞİD ile savaşırken yaşamını yitiren Ulaş Bayraktaroğlu için 13 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen anmaya katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan 17 kişiden 5’inin 21 Ağustos 2017 tarihinde Çağlayan Adliyesi’ne giderek savcılığa ifade verdiği öğrenildi. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 5 kişiden 2’sinin ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı ve 3 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Tutuklananlar: HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Ercan Demir, Suriye’deki çatışmalarda yaşamını yitiren Yusufbaş Akay’ın babası Ceyhan Akay. Serbest bırakılanlar: HDP İstanbul İl yöneticisi Macide Şimşek, HDP MYK üyesi Musa Piroğlu ve HDK üyesi Hekim Coşkun.

(08/179) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21 Ağustos 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

İki açıklamada da gözaltı yaşanmadığı fakat polisin darp ederek açıklamaya katılanları anıtın çevresinden uzaklaştırdığı bildirildi.

(08/180) Beşiktaş Konyaspor Maçında “Nuriye Semih Yaşasın” Pankartı Açtığı için tutuklanan Kişiler…

Beşiktaş Konyaspor maçında “Nuriye Semih Yaşasın” pankartı açtıkları gerekçesiyle tutuklanan Erkan Akbaba ve Bilal Canberk’in avukatlarının itirazı sonucu 21 Ağustos 2017 tarihinde tahliye edildiği öğrenildi. Bu soruşturma kapsamında 11 kişi tutuklanmış ve 2 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Son 2 tahliye ile tutuklu sayısı 9’a düştü.

(08/181) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Bitlis’in Hizan ilçesinde 12 Ağustos 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası bölgede başlatılan askeri operasyon kapsamında 21 Ağustos 2017 tarihinde Yaylacık, Bilgili, Yolbilen ve Çalışkanlar köylerine güvenlik güçleri tarafından baskın yapıldığı öğrenildi. Baskınlar sırasında Yaylacık köyünde 9 kişinin (Ekrem Çelik, Berhem Çelik, Fesih Çelik, Abdullaziz Çelik, Şeref Gümüş, Aşık Gümüş, Hazine Gümüş, İsmet Gümüş, Fahrettin Gümüş), Bilgili köyünde 1 kişinin (Çetin Akşin), Yolbilen köyünde 3 kişinin (Ahmet Aktay, Mehmet Sakin Altın, Muzaffer Altın) ve Çalışkanlar köyünde 2 kişinin (Alpay Çetin ve Yılmaz Çetin) gözaltına alındığı bildirildi. Buna göre 4 köyde toplamda 15 kişi gözaltına alındı.

(08/182) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

21 Ağustos 2017 tarihinde Kırklareli’nde aralarında askerilerin de olduğu 14 kişinin, Hakkari’de 3 kişinin, Antalya’da Enver Altaylı isminde eski bir MİT çalışanının gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

21 Ağustos 2017 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında KHK ile kapatılan okullarda çalışmış 119 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve 24 ilde düzenlenen operasyonlarda 40 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Antep’te ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan eski cumhuriyet savcısı ve asker 2 kişinin 21 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

19 Ağustos 2017 tarihinde Bodrum’da gözaltına alınan 1 kişinin 21 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından ByLock kullandığı iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

18 Ağustos 2017 tarihinde Balıkesir’de gözaltına alınan Erdek Mayın Filo Komutanı Tuğamiral Gökhan Polat 21 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Sinop merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 kişi 21 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 3 kişinin Bylock kullandıkları iddiasıyla tutuklandığı ve 7 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Kırşehir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişiden 3’ünün 21 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında daha önce 3 kişi tutuklanmış ve 1 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(07/183) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Mustafa Dayıoğlu’nun da olduğu 12 sanık hakkında Karabük Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 21 Ağustos 2017 tarihinde görüldü.  Savunmaların ardından mahkeme kararını açıkladı ve tutuklu sanıklar Hacı Sağlam’ı 7 yıl 6 ay ve Rüştü Karagüzel’i 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı ve tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Tutuksuz sanıklar Dursun Mustafa Dayıoğlu, Halil Usta, Abdullah Yükselen, Adnan Aksoy, Mustafa Yalçın Mıhçı, Adem Güleryüz, Abdullah Danışmaz ve Mehmet Ünver, Kaan Kalyoncu’yu  ise 5 yıl ile 6 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı ve adli kontrol hükümlerinin devamına hükmetti.  Rıfat Aynacı’nın dosyasını ise ayrılmasına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş