Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Ağustos 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/184) Güneydoğuda Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Yaylak ve Ağaçkonur köylerinin bulunduğu kırsal alanlarda güçlerinin yürüttüğü operasyonlar kapsamında yapılan bombardıman sonucu orman yangını çıktığı ve bu yangın nedeniyle 30’a yakın köylüden haber alınamadığı iddia edildi. Yakınlarından haber alamayanların ilçe jandarma komutanlığına başvurduğu ama yakınlarının akıbetiyle ilgili bir bilgi alamadığı bildirildi.

22 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Çobanpınar köyünün yakınlarında askeri bir aracın geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırı sonucu 2 askerin yaralandığı Hakkari Valiliği tarafından açıklandı.

(08/185) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen İnsan Hakları Savunucusu…

İnsan hakları savunucuları tarafından İstanbul Büyükada’da düzenlenen bir toplantıya dönük polis baskını sonrasında gözaltına alınan ve 10 Ağustos 2017 tarihinde tutuklanan Uluslararası Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi Nalan Erkem’in, 22 Ağustos 2017 tarihinde götürüldüğü cezaevi kampüsü içindeki hastanede genel cerrahi uzmanı doktor tarafından kelepçeli bir vaziyette muayene edildiği bildirildi. Avukatı Murat Dinçer, Erkem’in kelepçelerinin çözülmesini talep etmesine rağmen doktorun bu talebi dikkate almadığını, muayene sırasında Erkem’in yüzüne bakmadığını ve gerekli muayeneyi yapmadığını ifade etti. Dinçer, ayrıca mide kanaması geçirdiği raporlarla sabit olmasına ve ciddi bir kilo kaybı yaşamasına rağmen hastane sevkinin 1 Kasım 2017 tarihine yapıldığını belirtti.

(08/186) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde mahpusların sosyal, kültürel haklarının engellendiği, Kürtçe yayınların yasaklandığı, mahpusların polisler tarafından koğuşlarından alınarak sorgulandığı, mahpusların gönderdiği ve onlara gelen mektuplara el konulduğu, haftada bir olan telefon hakkının iki haftada bire çıkartıldığı 22 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Van T Tipi Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından darp edilen 7 kadın mahpusun başka bir cezaevine istekleri ve iradeleri dışında Isparta E Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği 22 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Mahpusların hangi cezaevine sevk edildikleri öğrenilemedi. Sevk edilen mahpusların isimleri: Saime Avşin, Neriman Ural, Yıldız Tekin, Yıldız Şedal, Güllü Kara, Melek Yalçın ve Rojda Topçu.

Siirt E Tipi Cezaevi’nde tutulan 26 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında Patnos L Tipi Cezaevine ve 11 mahpusun ise Gümüşhane E Tipi Cezaevine sevk edildiği 22 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Antep H Tipi Cezaevi’nden Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Ahmet Seçak isimli bir mahpusun cezaevine girişte çıplak aranmak istediği, bunu kabul etmemesi üzerine elbiselerinin gardiyanlar tarafından zorla çıkartılarak çıplak arandığı 23 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Seçak’ın ayrıca “Kürtlerin hepsi teröristtir. Ölümü hak ediyorsunuz. Hepinizi öldüreceğiz” denilerek tehdit edildiği iddia edildi.

Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan Mahpus Hakları El Kitabı’nın Denizli T tipi Cezaevi’ne Eğitim Birimi tarafından sakıncalı bulunduğu gerekçesiyle kabul edilmediği 23 Ağustos 2017 tarihinde öğrenildi.

(08/187) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Nevruz Uysal, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç’in müvekkilleri ile görüşmek için 22 Ağustos 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

Son ret kararı ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 681. kez reddedilmiş oldu.

(08/188) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Ağustos 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

İki açıklamada da gözaltı yaşanmadığı fakat polisin darp ederek açıklamaya katılanları anıtın çevresinden uzaklaştırdığı bildirildi.

(08/189) Ankara’da İnsan Hakları Anıtı Önünde Eylem Yapan Kişi…

Ankara’daki “İşimi Geri İstiyorum” eylemleri nedeniyle hakkında ev hapis kararı verilen Nazan Bozkurt, 22 Ağustos 2017 tarihinde Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları anıtının önüne elinde çiçekle geldi. Polis, Bozkurt’un slogan atmasını ağzını kapatarak engellemeye çalıştı ve Bozkurt’u darp ederek gözaltına aldı. Bozkurt hakkında Kabahatler Kanunu’nda işlem yapıldığı ve daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

(08/190) İstanbul’da Eyleme Müdahale…

Şehir plancısı Büşra Kaleli’nin işten çıkarılmasını protesto etmek için 23 Ağustos 2017 tarihinde Büyükçekmece Belediye Binası önünde TMMOB İstanbul İl Kadın Komisyonu tarafından yapılan basın açıklamasına belediye zabıtalarının müdahale ettiği ve Kaleli ve ona destek için gelenlerin taşıdığı pankartları yırttığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(08/191) Gözaltına Alınan Gazeteci…

14 Ağustos 2017 tarihinde Urfa’da ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Hamdullah Bayram, 22 Ağustos 2017 tarihinde savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

(08/192) Gözaltına Alınan Sosyalist Meclis Federasyonu Üyeleri…

22 Ağustos 2017 tarihinde Sosyalist Meclis Federasyonu üyelerine dönük bir soruşturma kapsamında Tunceli Merkez ve Ovacık ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Ovacık Belediyesi çalışanı Hayati Güngören’in de olduğu 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Hayati Güngören, Gizem Yamaç, Dersim Konak, Hasan Yıldız, Çiğdem Kılınç ve  Orhan Perktaş.

(08/193) Cumhurbaşkanına Hakaret Etmek İddiasıyla Gözaltına Alınan Futbolcu…

Amedspor futbolcusu Deniz Naki, adına açılmış bir tweeter hesabında Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği iddiasıyla 22 Ağustos 2017 tarihinde gözaltına alındı. Hesabın ona ait olmadığı anlaşılması üzerine, aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/194) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’da Halk Cephesi’ne dönük bir soruşturma kapsamında düzenlenen ev baskınlarında 6 kişinin gözaltına alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Muammer Kaya, Güner Gündoğan

(08/195) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Yolbilen, Çalışkanlar ve Yaylacık köylerinin muhtarlarının jandarma tarafından aranarak “kaymakam sizinle toplantı yapacak” denildiği ve köylülerle birlikte İlçe Jandarma Komutanlığı’na çağrıldığı öğrenildi. 22 Ağustos2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, söz konusu çağrı üzerine 30 kişinin Jandarma Komutanlığı’na gittiği ve bunlardan 14’ünün ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişinin 22 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.  Tutuklananların isimleri: Hozan Baran ismini kullanan sanatçı Kenen Akdeniz, H.A., M.İ., E.T.

(08/196) Adana’da Doğum Yaptıktan Sonra Gözaltına Alınan Kadın…

Adana’da yeni doğum yapmış E.A. isminde bir kadının “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında kaldığı hastaneden gözaltına alındığı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı 22 Ağustos 2017 tarihinde basında çıkan haberlerden öğrenildi.

(08/197) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

22 Ağustos 2017 tarihinde Tekirdağ’da 2 kişinin, Eskişehir’de 2 kişinin, Kocaeli’nde 3 kişinin, Çanakkale’de 17 kişinin, İstanbul’da eski futbolcu Ömer Çatkıç’ın, Malatya’da KHK ile ihraç edilmiş 10 eski öğretmenin, Muğla’nın Bodrum ilçesinde 1 kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

22 Ağustos 2017 tarihinde Konya’da ByLock kullandığı iddiasıyla Konyaspor Başkanı Ahmet Şan’ın Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdiği ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Şan’ın evinde polisin arama yaptığı ve evde bulunan dijital malzemelere el koyduğu bildirildi. Şan serbest bırakıldıktan sonra bir açıklama yaparak Konyaspor Başkanlığı’ndan istifa etti.

Malatya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 17 kişiden 7’si 22 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişi ifade işlemlerinin ardından Malatya Emniyet Müdürlüğü’nden serbest bırakılmıştı. 6 kişinin ise mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Batman merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 26 kişiden 10’unun emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. 22 Ağustos 2017 tarihinde Mahkemeye sevk edilen 14 kişiden 10’unun tutuklandığı, 4’ünün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, 2 kişinin ise halen gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Manisa’da gözaltına alınan 12 kişiden 7’sinin 22 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı ve 5’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Antalya’da gözaltına alınan 2 polisin 22 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Antep’te gözaltına alınan bir eski savcı ile bir eski askerin 22 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

Ağrı’da gözaltına alınan 42 kişiden 14’ünün 22 Ağustos 2017 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı ve 22 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. 2 kişi ise ifade işlemlerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü’nde serbest bırakılmıştı.

(08/198) Siyasetçi Emrullah Bingül’ün Yargılandığı Dava…

DBP MYK üyesi Emrullah Bingül hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylandığı 23 Ağustos 2017 tarihinde öğrenildi.

(08/199) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Ankara Üniversitesi öğrencisi veya bu Üniversite’den mezun olmuş 11 kişi hakkında Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde çıkan olaylarla ilgili yapılan şikayet üzerine Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Ağustos 2017 tarihinde başlandı.

Duruşmaya sanıklar ile müştekiler ve avukatları katıldı. Duruşmada tutuklu sanıklar İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencisi aynı zamanda KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi eski çalışanı Emrah Bakır ve stajyer avukat Alican Süt savunma yaptı.

Savunmaların ardından mahkeme Bakır’ın tutukluluk halinin devamına, Süt’ün yurtdışı yasağı ile tahliyesine ve diğer sanıklar hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 6 Aralık 2017 tarihine erteledi.

11 üniversite öğrenicisi 8 ve 9 Mart 2017 tarihinde gözaltına alınmış, Emrah Bakır ve Ali Can Süt 14 Mart 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(08/200) Engellenen Internet Siteleri…

23 Ağustos 2017 tarihinde Sendika.org internet sitesine erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son uygulama ile sendika.org sitesi 61. kez engellenmiş oldu.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş