Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/234) İnsan Hakları Savunucularının Yargılandığı Dava…

1’i tutuklu 11 insan hakları savunucusu hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2017 tarihinde devam edildi.

İddianamede 11 insan hakları savunucusunun ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’’ suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Haziran 2017 tarihinden beri başka bir davadan tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç da bu davaya eklenmişti.

Duruşmada davanın tek tutuklu sanığı Avukat Taner Kılıç, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli  savunma yaptı. Daha sonra bilişim uzmanı Koray Peksayar bilirkişi olarak dinlendi. Savunmaların ardından mahkeme Taner Kılıç’ın tutukluluk halinin devamına, diğer sanıklar hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 31 Ocak 2018 tarihine erteledi.

10 insan hakları savunucusu, 5 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Büyükada’da yapılan bir toplantı sırasında gözaltına alınmıştı. Gözaltı süreleri 14 güne uzatılan insan hakları savunucuları, 12 Temmuz 2017 tarihinde mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Helsinki Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun ve Veli Acu, İsviçre vatandaşı Ali Garawi ve Alman vatandaşı Peter Steudtner’in tutuklanmasına ve Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Helsinki Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Eşit Haklar İzleme Derneği’nden Nejat Taştan ve Hak İnisiyatifi’nden Şeyhmus Özbekli’nin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vermişti.

21 Temmuz tarihinde savcılığın dört insan hakları savunucusunun serbest bırakılmasına yaptığı itiraz üzerine insan hakları savunucuları hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı. İlknur Üstün ve Nalan Erkem 23 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanmış, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Davanın 25 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında 8 insan hakları savunucusu adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(11/235) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

22 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, 14 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’da M.D. isimli bir kişi tarafından kullanılan aracın önünün Ranger model bir araç tarafından kesildiği, “araç hakkında ihbar var denilerek araçtan indirilen M.D.’nin 8 polis tarafından dövüldüğü iddia edildi. Darp raporu almak için gittiği Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde M.D.’ye darp raporu verilmediği bildirildi. İfade vermek ve kendisini döven polis memurlarında şikayetçi olmak için gittiği karakolda ona ‘Böyle bir ekibimiz yok” dendiği öğrenildi. Md.’nin daha sonra savcılığa suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

(11/236) Cizre’de Polis Zırhlı Aracı’nın Çarpması Sonucu Yaralanan Çocuk…

22 Kasım 2017 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde R.C. (8) isimli bir çocuğun zırhlı polis aracının çarpması sonucu ağır yaralandığı ve Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

(11/237) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

22 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 6 kişinin (Veli Saçılık,  Nazan Bozkurt, Simge Aksan, İlker Işık, Özgür Kara ile Turgut Türksoy) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 22 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/238) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Hıdır Bakır isimli bir mahpusun gardiyanlar tarafından darp edilerek süngerli odaya konulduğu, mahpusların sohbet ve sportif haklarının engellendiği, havalandırma saatlerinin keyfi şekilde kısaltıldığı, mahpuslar tarafından yazılan dilekçelerin muhataplarına ulaştırılmadığı, hastane ve mahkeme sevklerinde mahpusların atletlerini kameraya göstermesinin istendiği ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastane ve mahkemeye götürülmediği, gönderilen kitap ve dergilerin mahpuslara teslim edilmediği, mahpuslara ait radyoların, tencerelerin toplandığı öğrenildi.

23 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri F Tipi Cezaevi’nde kalan Habertürk Editörü Oğuz Usluer’in saçlarının zorla kesildiği öğrenildi.

(11/239) Cezaevi’nde El Konulan Kitaplar…

22 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Muş E Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşta yapılan aramada Hz. Muhammed’in yaşamını konu alan Kürtçe “Jiyane Pexembere Me, Hz. Muhemmed” adlı kitaba gardiyanlar tarafından kurum güvenliğini tehlikeye düşürdüğü iddiasıyla el konulduğu bildirildi. Aynı cezaevinde başka bir koğuşta yapılan aramada ise “Büyük Şafii İlmihali” adlı bir kitaba da “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında yasaklı yayınlar listesinde olduğu gerekçesiyle el konulduğu öğrenildi.

(11/240) Urfa’da Gözaltına Alınan Sendikacı…

14 Kasım 2017 tarihinde Urfa’da gözaltına alınan SES Urfa Şube Eş Başkanı Mehmet Cevher Öztürk’ün 21 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/241) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

İzmir’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 11 kişiden 7’sinin 22 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Remzi Toprak, Ali Aladağ, Metin Adıyaman, Davut Özcan, Hüsamettin Kırmızıyıldız, Mahmut Bakır ve ismi öğrenilemeyen bir kişi.

22 Kasım 2017 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde isimleri öğrenilemeyen iki gencin sokakta gözaltına alındığı bildirildi. Gençlerin gözaltı gerekçesi ve nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

23 Kasım 2017 tarihinde Adana merkezli bir “PKK soruşturması” kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/242) Edirne’de Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

22 Kasım 2017 tarihinde Edirne’de sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla gözaltına alınan M.A. isimli birinin çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartı ve 4 bin TL kefaletle serbest bırakıldığı öğrenildi.  

(11/243) Batman’da Yargılanan Belediye Başkanvekili…

12 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınan ve aynı gün içinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Batman Belediyesi eski Başkanvekili Hürriyet Kaytar’ın 22 Kasım 2017 tarihinde tutukluluğuna yapılan itiraz sonucu tahliye edildiği öğrenildi.

Hürriyet Kaytar, Batman Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandıktan sonra görevden uzaklaştırılmıştı.

(11/244) Eskişehir’de Müftülere Nikah Kıyma Yetkisi Veren Yasa Tasarısına Yönelik Protestoya Katıldıkları Gerekçesiyle Para Cezasına Çarptırılan Kişiler…

23 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Eskişehir’de müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısını protesto eylemlerine katılarak OHAL Kanun’una muhalefet ettikleri gerekçesiyle Eskişehir Kadın Platformu üyesi 44 kişiye katıldıkları her eylem için 912 TL para cezası verildiği öğrenildi. Para cezalarının ödenmemesi durumunda savcılığın bu kişiler hakkında dava açacağı bildirildi.

(11/245) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 23 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Silvan ilçesine bağlı 1 mahalle ve 1 mezrada 23 Kasım 2017 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalle ve mezra: Çaldere Mahallesi ve Kaso mezrası.

(11/246) Siirt’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 23 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Siirt Merkez’e bağlı 6 mahallede 23 Kasım 2017 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalleler: Sarıtepe, Tuzkuyusu, Kayacık, Karakuyu, Çevre ve Ekinli.

(11/247) Baykan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 23 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Baykan ilçesine bağlı 6 köyde 23 Kasım 2017 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Engin ve Çevrimtepe.

(11/249) Elazığ’da Özel Güvenlik Bölgesi…

Elazığ Valiliği 22 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Alacakaya, Arıcak, Karakoçan ve Palu ilçelerindeki 15 bölgenin 22 Kasım 2017 – 06 Aralık 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş