Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Ağustos 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/201) Güneydoğuda Operasyonlar ve Saldırılar…

20 Ağustos 2017 tarihinde Van’ın Gürpınar ilçesinde güvenlik güçleri tarafından yapılan bombardımanda ölen HPG militanlarına ait olduğu iddia edilen 4 cenazenin ve 21 Ağustos 2017 tarihinde yine Gürpınar’da yaşanan çatışmada ölen HPG militanlarına ait olduğu iddia edilen 3 cenazenin Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildiği 23 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Bingöl’ün Kiğı ilçesindeki 1. Jandarma Komando Tabur Komutanlığı’nda görevli 1 uzman çavuşun 23 Ağustos 2017 tarihinde intihar ettiği basında yer alan haberlerden öğrenildi.

23 Ağustos tarihinde basında yer alan haberlerde Tunceli’nin Ovacık ilçesi kırsalında yürütülen askeri operasyon sırasında orman yangını çıktığı ve askerlerin “güvenlik gerekçesiyle” yangına müdahale edilmesine izin vermediği iddia edildi.

 (08/202) Cezaevinden Tahliye Edildikten 4 Gün Sonra Yaşamını Yitiren Kişi…

24 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yargıtay Üyesi Mustafa Erdoğan’ın 18 Ağustos 2017 tarihinde mahkeme tarafından tahliye edildiği ve 22 Ağustos 2017 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Erdoğan Aralık 2017’de beyin tümörü teşhisi ile Antalya’da hastaneye yatmış ve bir beyin ameliyatı geçirmişti. Hakkında “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında arama kararı çıkartılan, mal varlığına ve banka hesaplarına tedbir konulan Erdoğan, 3 Şubat 2017 tarihinde Antalya’da tutuklanmıştı.

Erdoğan’ın tutuklandığı tarihten itibaren 6 ay boyunca vücudunun yarısı felçli halde hastanenin mahpus koğuşunda tutulduğu bildirildi. Bu süreçte avukatlarının sağlık durumu gerekçesiyle yaptığı tahliye başvurularının reddedildiği, aile görüşü için yapılan başvurulara yanıt verilmediği öğrenildi. Anayasa Mahkeme’sine yapılan başvuruya da “Tutuklunun herhangi bir tehlikede olmadığı” yanıtının verildiği bildirildi.

Durumunun ağırlaşması üzerine Erdoğan, 18 Ağustos 2017 tarihinde tahliye edildi ve 4 gün sonrada yaşamını yitirdi.

(08/203) Cezaevinde Şüpheli Ölüm Hakkında TİHV ve TTB’ den Ortak Açıklama…

Tutuklu bulunduğu Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda kendini asarak intihar teşebbüsünde bulunduğu iddiasıyla 16 Ağustos 2017 tarihinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Hamza Kaçmaz (22) isimli mahpusun 19 Ağustos 2017 tarihinde yaşamını yitirmesi üzerine Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) 23 Ağustos 2017 tarihinde ortak açıklama yaparak Kaçmaz’ın ölümünden sorumlu olanlar hakkında derhal etkin soruşturma başlatılması talebinde bulundular.

Ortak açıklamada “…kamuoyuna yansıyan ilk bilgiler ışığında Hamza Kaçmaz’ın işkence ve diğer kötü muamele uygulamaları sonucu yaşamını yitirdiğine yönelik son derece ciddiye alınması gereken bulgular söz konusudur. (…) Bu nedenle hukuk-dışı, keyfi ve yargısız infaz şüphesi olan durumlara yönelik olarak 1991 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan ve ulusal mevzuatta da yer alan Birleşmiş Milletler Hukuk Dışı, Keyfi ve Yargısız İnfazların Önlenmesine ve Soruşturulmasına İlişkin El Kılavuzu (Minnesota Protokolü olarak bilinen) esas alınarak derhal bağımsız özel bir komisyon tarafından kapsamlı, bilimsel ve tarafsız bir soruşturma sürecinin başlatılması gerekmektedir. “ denildi.

(08/204) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Gazeteci…

Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Crohn hastası Özgür Halk çalışanı Devrim Ayık’ın 27 Nisan 2017 tarihinde İzmir Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği ve burada bir dizi ameliyat geçirdiği fakat tedavisi tamamlanmadan cezaevine geri götürüldüğü ve Haziran ayında Antalya L Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği 24 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Sevk edildiği cezaevinde Ayık’a doktor tarafından verilen diyet programının uygulanmadığı ilaçlarının verilmediği iddia edildi. Bunlara bağlı olarak Ayık’ta ishal, kusma, kilo kaybı ve idrarda kan görüldüğü bildirildi.

(08/205) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Urfa 2 No’Lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların avukat görüşüne çıkarken maruz kaldıkları ayakkabı aramasını protesto etmek için avukat görüşüne çıplak ayakla çıktığı 23 Ağustos 2017 tarihinde öğrenildi.

Van T Tipi Cezaevi’nden Konya Seydişehir T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen mahpusların cezaevi girişinde zorla çıplak arandığı 24 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Haberlerde ayrıca sayım öncesi mahpuslara “Tekbir getirin” diye baskı yapıldığı, mahpuslara ekmek dışında yemek verilmediği de iddia edilmektedir.

(08/206) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 23 Ağustos 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

İki açıklamada da gözaltı yaşanmadığı fakat polisin darp ederek açıklamaya katılanları anıtın çevresinden uzaklaştırdığı bildirildi.

(08/207) Gözaltına Alınan Gazeteciler…

23 Ağustos 2017 tarihinde Adana’da Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanları Leyla Yıldız, Murad Karakaş ve Murat Özbek’in yol kontrolü sırasında araçlarında bulunan Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazeteleri gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Götürüldükleri karakoldaki işlemlerin ardından Karakaş ve Özbek’in serbest bırakıldığı bildirildi.  Yıldız’ın ise yargılandığı bir davada hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle 24 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/208) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

18 Ağustos 2017 tarihinde Elazığ’da sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişiden 8’inin 23 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı 4 kişinin ise serbest bırakıldığı bildirildi. Tutuklananlardan isimleri öğrenilenler: Abdülhamit Oran, İrfan Bilin, Recep Özgün, Selami Demirdağ, Galip Demirdöğen ve Zeki Okçuoğlu.

23 Ağustos 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde DBP İlçe eski yöneticisi Naci Toptemiş’in evine yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alındığı öğrenildi.  Topetemiş’in gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

12 Ağustos 2017 tarihinde Antalya’da gözaltına alınan ve aralarında 2 avukatın ve HDP yöneticilerinin de olduğu 23 kişiden 13’ü 23 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 5 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı, 8 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Hogır Gürses, Murat Altundağ, Sevin Ağaoğlu, Tarık Altay ve Aydın Benek.

(08/209) ‘Atatürk’e Hakaret Ettiği’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

İstanbul Kumburgaz Jandarma Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda görevli Erdal Kaya ismindeki bir uzman erbaşın sosyal medya hesaplarında Atatürk’e mason demek suretiyle Atatürk’ün hatırasına hakaret ettiği iddiasıyla 23 Ağustos 2017 tarihinde tutuklandığı öğrenildi.

(08/210) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

23 Ağustos 2017 tarihinde Kayseri’de meslekten ihraç edilmiş 1 eski polis memurunun.  Trabzon’un Maçka ilçesinde İlçe Jandarma Komutanı’nın ve  Manisa’da 20 kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Antep’te gözaltına alınan bir eski öğretmenin ‘ByLock kullandığı’ iddiasıyla 23 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

20 Ağustos 2017 tarihinde Amasya’nın Merzifon ilçesinde gözaltına alınan 10 kişi, 23 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi.  5’inin tutuklandığı ve 5’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Yalova merkezli bir soruşturma kapsamında 18 Ağustos 2017 tarihinde gözaltına alınan 30 kişiden 6’sı 23 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 3 kişinin tutuklandığı ve 3 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında 22 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edilen 19 kişiden 3’ü tutuklanmış ve 16’sı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 5 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden 6’sı 23 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 4 kişinin tutuklandığı ve 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında 22 Ağustos 2017 tarihinde 9 kişi mahkemeye sevk edilmiş, bunlardan 7’si tutuklanmış ve 2’si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Muş’ta gözaltına alınan 4 kişiden 1’nin 23 Ağustos 2017 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı, 1 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. 2 kişinin ise ifade işlemlerinin ardından savcılık tarafından serbest bırakıldığı bildirildi.

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 15 Ağustos 2017 tarihinde gözaltına alınan 13 eski TÜBİTAK çalışanından 1’nin 23 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı, 12’sinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Erzurum’da gözaltına alınan 18 kişiden 12’sinin 23 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı, 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Çanakkale’de gözaltına alınan 5 kişiden 2’sinin tutuklandığı, 1’inin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 1 kişinin ise ifade işlemlerinin tamamlanmasından sonra savcılık tarafından serbest bırakıldığı bildirildi.

(07/211) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 17’si tutuklu 83 akademisyen hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Ağustos 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardında mahkeme 4 sanığın tahliyesine karar verdi, 3 sanık hakkındaki adli kontrol şartını kaldırdı ve duruşmayı 20 Kasım 2017 tarihine erteledi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş