Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/250) Diyarbakır’da Yargısız İnfaz İddiası…

24 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Başaklı kırsal mahallesinde bir eve düzenlenen baskında Cebrail Karçı isimli bir kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Olaya ilişkin Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada Cebrail Karçı’nın “Dur ihtarına uymadığı” belirtildi. Herhangi bir çatışmaya değinilmeyen Valilik açıklamasında, Cebrail Karcı ile birlikte 1 adet tüfek, 1 adet tabanca, bunlara ait mermiler ve 3 adet el bombasının ele geçirildiğini belirtildi. Ayrıca 3 kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri ve nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

(11/251) Ağrı’da Ölü Bulunan Sivil Kişi…

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Uzunyazı köyünde imamlık yapan Ramazan Bozdağ’ın (30) köye yakın bir noktada yol kenarında başından ateşli silahla vurulmuş bir halde ölü bulunduğu öğrenildi.

(11/252) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

23 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 16 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Hazro ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile YPS militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

23 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak’ın Silopi ilçesi kırsalında devam eden askeri operasyon sırasında zırhlı araca düzenlenen roketli saldırıda 2 askerin yaralandığı öğrenildi.

14 Kasım 2017 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi kırsal alanında sürmekte olan bir askeri operasyon sırasında kayalıklardan düşerek ağır yaralanan bir askerin 24 Kasım 2017 tarihinde öldüğü öğrenildi.

24 Kasım 2017 tarihinde Giresun’un Yağlıdere ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında bir çatışma çıktığı bildirildi. Çatışmada taraflardan ölen ve yaralanan olup olmadığı öğrenilemedi.

(11/253) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

Ankara 10 Ekim Katliamı ile ilgili 19’u tutuklu, 16’si firari 36 kişi hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22-23 Kasım 2017 tarihleri arasında devam edildi. Sanık Mehmet Kadir Cebael’in ölmesi ile davada yargılanan sanık sayısı 35’e düşmüştü.
Duruşmada ilk önce bir Gaziantep İstihbarat Şube polisi tanık olarak ifade verdi. Daha sonra, Gaziantep Terörle Mücadele Şubesi Müdür yardımcısı dinlendi. Hiçbir sanığı tanımadıklarını iddia eden polisler hakkında gerçeğe aykırı beyanlarda bulunmaları nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasını talep eden müşteki avukatlarının talepleri reddedildi. Sanıklar hakkındaki delillerin değerlendirilmesiyle devam eden duruşmada müşteki avukatları Dr. Eriş Bilaloğlu’nun uzman görüşünün alınmasını talep etti. Mahkeme bu talebe ilişkin olarak dosyaya TTB tarafından sunulan raporun incelenmesinden sonra karar verilmesine hükmetti.
Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 31 Ocak – 1 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(11/254) İnsan Hakları Savunucusunun Yargılandığı Dava…

İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2017 tarihinde başlandı. İddianamede Raci Bilici’nin İHD kapsamındaki faaliyetleri, katıldığı çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmalar nedeniyle ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.  Mahkeme başkanı gelmediği için geçici bir heyetin katıldığı duruşma savunmalar alınmadan 1 Şubat 2018 tarihine ertelendi. Raci Bilici, bu soruşturma kapsamında 15 Mart 2017 tarihindeg gözaltına alınmış ve 21 Mart 2017 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(11/255) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 23 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

23 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Derviş Lemi, İlker Işık, Sultan Aydoğdu, Simge Aksan ve Özgür Kara) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin (İlker Işık, Veli Saçılık, Mustafa Keçeli, Özgür Kara, Simge Aksan, Nazan Bozkurt, Turgut Türksoy) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 23 Kasım 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/256) Cezaevinde Haber Alınamayan Mahpus…

23 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Van F Tipi Cezaevi’nde kalan DBP Van İl Eş Başkanı Ahmet Aygün’den beş günden beri haber alınamadığı iddia edildi. Ahmet Aygün’ün telefon hakkını kullandığı gün olan cumartesi günü aramaması üzerine ailesinin cezaevi yönetimine başvurduğu ve cevaben olanlara Ahmet Aygün’ün cezaevinde olmadığının söylendiği öğrenildi.

(11/257) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kalan mahpuslar Temmuz ve Ekim ayları arasında maruz kaldıkları hak ihlallerini raporlaştırdılar. 22 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan rapora göre havalandırmalara odaların içini de görecek şekilde kameralar yerleştirilmektedir; mahpusların hastane ve mahkeme sevkleri tek kişilik kısımlara bölünmüş ring araçları tarafından yapılmaktadır; 11 Ağustos 2017 tarihinde odalarda yapılan aramalarda mahpuslara ait kitap, dergi ve benzeri eşyalara el konulmuş, buna karşı çıkan mahpuslar ise ters kelepçelenerek süngerli odaya kapatılmıştır. Ayrıca mahpusların sportif ve kültürel hakları engellenmektedir; hasta mahpuslara düzenli kullanmaları gereken ilaçlar zamanında verilmemektedir; mahpuslar hastanede kelepçeli muayene dayatmasına maruz kalmaktadır; Resul Kocatürk isimli bir mahpusa gönderilen kitap kendisine teslim edilmemiştir; Birgün Gazetesi’nin 6 Ağustos 2017 tarihli sayısı Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki hak ihlalleriyle ilgili haberler nedeniyle mahpuslara verilmemiştir; Selçuk Çelik isimli bir mahpus tarafından Adalet Bakanlığı’na ve Cumhuriyet Savcılığı’na yazılan dilekçeler cezaevi idaresi tarafından muhataplarına gönderilmemiştir.

24 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Van T Tipi Cezaevi’nde kalan % 100 oranında engelli raporu bulunan Metin Deniz isimli bir hasta mahpusun isteği ve iradesi dışında Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(11/258) Cezaevindeki Mahpus Sayısı…

23 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Türkiye genelindeki 384 cezaevinde 146 bin 63’ü hükümlü ve 86 bin 69’u tutuklu toplam 232 bin 132 kişi bulunduğunu açıkladığı öğrenildi. Adalet Bakanı ayrıca 2017 yılı içinde 9 cezaevinin faaliyete geçirildiği ve 2018 yılı içinde 38 cezaevinin daha faaliyete geçirileceğini ekledi.

(11/259) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

23 Kasım 2017 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ile görüşmek için Ankara, İzmir, Muğla, Hakkari, Mardin’in aralarında olduğu çeşitli illerin barolarına bağlı 250 avukatın Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 707. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/260) Adıyaman’da Eyleme Polis Müdahalesi…

TBMM gündemindeki Torba Yasa’da yer alan ve sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemeyi protesto etmek için 24 Kasım 2017 tarihinde Adıyaman’da yapılan eyleme basınçlı su, biber gazı ve copla müdahale eden polisin 101 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Müdahale sırasında yaralananlar olduğu ve yaralananların hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

(11/261) Mersin’de kapatılmış Mezopotamya Kültür Merkezi’ne Yönelik Operasyon …

24 Kasım 2017 tarihinde KHK ile kapatılmış Mezopotamya Kültür Merkezi Mersin Şubesi’ne yönelik Mersin merkezli bir soruşturma kapsamında İstanbul ve Mersin’de düzenlenen operasyonlarda 11 MKM sanatçısı ve çalışanının gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Arif Adalı, Seyhan Yıldırımlı, Gülistan Turan, Savaş Bozkurt, Adar Bozaner, Fatma Uslu, Mehmet Aykut, Selahattin Akın ve Cejna Saruhan ve İstanbul’da gözaltına alınan Hivda Gökel. Gökel’in Mersin’e götürüleceği bildirildi.

(11/262) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

12 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Akyol Köyü’nde gözaltına alınan HDP Silvan İlçe Yöneticisi Müfit Çapan’ın da aralarında olduğu 3 kişinin 23 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Tutuklanan kişilerin isimleri: Müfit Çapan, Sani Gözükür, Mahmut Akın.

24 Kasım 2017 tarihinde Bursa’da aralarında HDP Gemlik İlçe Eş Başkanı’nın da olduğu 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Gemlik İlçe Eşbaşkanı Leyla Metin, HDP Nilüfer İlçe yöneticisi Naime Oktay, Rojda Kocaman, Ronida Yıldırak, Dilan Aladağ, Serhat Soybaş, Cem Kaya ve soyadı öğrenilemeyen Yakup isimli bir kişi.

24 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da Ankara Üniversitesi öğrencilerine ve mezunlarına yönelik bir soruşturma kapsamında 14 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bu kişilerin yakalanması için operasyonlar yapıldığı öğrenildi.

24 Kasım 2017 tarihinde İzmir’in Konak, Torbalı, Menemen ve Karşıyaka ilçelerinde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları ve örgüt üyesi oldukları iddialarıyla 27 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlarda isimleri öğrenilenler: Doğan Öznur, Gökhan Yıldız, Şehmuz Azizoğlu, Sedat Dişli, Cihat Dişli ve Abdullah Aydın.

24 Kasım 2017 tarihinde Adana merkezli bir “PKK soruşturması” kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının 29’a yükseldiği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP adana İl Yöneticisi Özgün Asan, Fırat Yapıcı, Vedat Tosun, Nadiye Acer, Dicle Akdeniz, Kasım Doğan ve  Süleyman Gasır.

(11/263) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkemenin duruşmada Selahattin Demirtaş’ın hazır edilmesi yönündeki isteğine Edirne Valiliği’nin güvenlik gerekçesiyle ret cevabı verdiği öğrenildi. Mahkeme bir sonraki duruşmada SEGBİS aracılığıyla katılmaması durumunda Demirtaş’ın savunma yapmamış sayılacağına karar verdi ve duruşmayı 23 Mart 2018 tarihine erteledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında katıldığı etkinlikler ve yaptığı konuşmalar nedeniyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Altan Tan duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı Şubat 2018 tarihine erteledi.

(11/264) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hüsnü Mahalli hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret’ iddialarıyla İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 12 Aralık 2017 tarihinde gözaltına alınan ve 15 Aralık 2016 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Hüsnü Mahalli, 20 Ocak 2016 tahliye edilmişti.

(11/265) Muş’ta Yargılanan DBP Eski İl Eş Başkanı…

24 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, DBP Eski Muş İl Eş Başkanı Nursel Yiğit hakkında Muş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 26 Ekim 2017 tarihinde görüldüğü öğrenildi. Mahkeme Nursel Yiğit’i ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından toplamda 10 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırdı. Gerekçeli kararda “mahkeme aşamasında Türkçe bildiği ve konuşabildiği halde savunma hakkını kötüye kullanarak yargılamanın sürüncemede kalmasına yol açmak üzere farklı dillerde savunma yapmak istediğini beyan ederek mahkemeyi oyalaması nedeni ile” Nursel Yiğit’e verilen cezanda indirim yapılmadığı belirtildi.

(11/266) Kocaeli’nde ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Yazar…

Sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla açılan davada yazar ve şair Atilla Yüceak’ın 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldığı öğrenildi. Atilla Yüceak aynı suçtan daha önce de 1 yıl 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmış ve cezası ertelenmişti.

(11/267) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

22 Kasım 2017 tarihinde Konya Merkezli bir soruşturma kapsamında 40 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilen 134 kişiden 22’sinin; Samsun’da 2 kişinin; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı verilen KHK ile meslekten ihraç edilmiş 82 eski Maliye Bakanlığı çalışanından 32’sinin; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 44 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden 6’sının 22 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı, 24 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

23 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da haklarında gözaltı kararı verilen 99 kişiden 78’inin;  Kocaeli’nde ise 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

14 Kasım 2017 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden bir albay 2’sinin 23 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı ve 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısının 12’ye yükseldiği

(11/268) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 3 memur hakkında Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 10 ay ile 8 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Taksim Meydanı’ndaki eylemler 11’i tutuklu ve 4’ü firari 99 sanık hakkında nedeniyle İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 22 Ocak 2018 ile 2 Şubat 2018 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 5’i tutuklu 30 eski öğretmen hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme savunmaların ardından 12 sanığı 2 yıl 1 ay ile 12 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 17 sanık hakkında beraat kararı ve 1 sanığın dosyasının ise başka bir dava ile birleştirilmesine karar verdi.

Samanyolu Yayın Grubu’nun Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatlarından Doğan Akkurt hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Avukat Doğan Akkurt’u örgüt üyesi olmak suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hüküm ile birlikte Akkurt’un tahliyesine karar verdi. Avukat Doğan Akkurt’un etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandığı bildirildi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş öğretim üyesi Çelebi Karapınar hakkında Kahramanmaraş 3.  Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Çelebi Karapınar’ı ‘örgüte yardım etmek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski polis memuru Yasin Uyduran hakkında Kahramanmaraş 3.  Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Yasin Uyduran’ı  ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Dr. Yaşar Koşar hakkında Kahramanmaraş 3.  Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Yaşar Koşar’ı ‘örgüte yardım etmek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

3’ü tutuklu 12 eski belediye çalışanı hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 12 sanığı 1 yıl 10 ay 15 gün ile 12 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı.

Fetullah Gülen’in de aralarında olduğu 7’si tutuklu 69 sanık hakkında 17 ve 25 Aralık Yolsuzluk Soruşturmasında usulsüzlükler yaptıkları iddiasıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 4 Aralık 2017 tarihine erteledi.

13’ü tutuklu 16 sanık hakkında Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 13 tutuklu sanığı ve 2 tutuksuz sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 9 yıl 2 ay ile 7 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezalarıyla cezalandırdı ve tutuksuz sanıkların tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme 1 sanığı ise 2 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

27 sanık hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Kasım 2017 tarihinde görüldü.. Mahkeme eski Yüzbaşı Sedat Kılınç, eski Üsteğmenler Zafer Akar ve Eray Çetin ve eski Teğmen Emre Koca’yı ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezası ile, eski Yüzbaşı Samet Çolak’ı 18 yıl 9 ay hapis cezası ile ve bekçi Murat Bekdemiroğlu’nu 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında A Haber kanalını işgal etme teşebbüsünde bulundukları  iddiasıyla 9’u tutuklu 14 asker hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, 2 tutuksuz sanığın tutuklanmasına ve davanın yine 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan başka bir dava ile birleştirilmesine karar verdi.

(11/269) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek TSK’den İhraç Edilen Personel Sayısı…

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 22 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan açıklamasında, darbe girişimiyle ilişkilendirilerek TSK’den ihraç edilen personel sayısının 150’si general ve 4 bin 630’u subay olmak üzere toplam 8 bin 570 olduğunu söyledi.

(11/270) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek İhraç Edilmiş Hakim, Savcı ve Adalet Bakanlığı Personeli Sayısı…

23 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 17 Kasım 2017 tarihi itibarıyla “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında ihraç edilen hakim ve savcı sayısının 3 bin 945, görevden uzaklaştırılan hakim ve savcı sayısının 13 ve ihraç edilen Adalet Bakanlığı personeli sayısının ise 5 bin 920 olduğunu açıkladı.

(11/271) Etkinliklerin İzne Bağlandığı İl…

Bitlis Valiliği 23 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde yapılacak gösteri yürüyüşü, miting, kapalı ve açık alan toplantısı, stant açma, çadır kurma, basın açıklaması, oturma eylemi, konser, bildiri dağıtma gibi her türlü etkinliğin 22 Kasım 2017 ile 21 Aralık 2017 tarihleri arasında valilikten ve kaymakamlıklardan alınacak izne bağlandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş