Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 – 28 Kasım 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/272) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yargılandığı Dava…

OHAL sonrası ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için girdikleri açlık grevi sırasında gözaltına alınarak tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitim emekçisi Semih Özakça ile davanın tutuksuz sanığı Acun Karadağ hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Kasım 2017 tarihinde Sincan Cezaevi Kampüsü içindeki mahkeme salonunda devam edildi. Nuriye Gülmen SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Nuriye Gülmen duruşmada yaşadığı koşullara ilişkin olarak beyanda bulundu ve kaldığı Ankara Numune Hastanesi’nde açlık grevinde olmasına rağmen kendisine muhallebi ve komposto verilmek istendiğini açıkladı ve “Burada yaşadığım çok olumsuz işkenceye dönüşen tecrübelerden sonra kesinlikle Numune Hastanesinde tedavi olmak istemiyorum. Kaçabilecek durumda olmadığıma, delil karatma ihtimalimin olmadığına göre tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Duruşmada ayrıca tanık olarak dinlenen CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine örgüt talimatıyla başlamadıkları yönünde ifade verdi.

Savcısının tahliye talebinde bulunmasına karşın mahkeme, Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 1 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(11/273) Ankara’da Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yargılandığı Dava Sonrası Yapılmak İstenen Eyleme Polis Müdahalesi…

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandığı davanın 27 Kasım 2017 tarihinde görülen duruşmasında mahkemenin Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar vermesi üzerine davanın görüldüğü Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü önünde oturma eylemi yapmak isteyen gruba polisin müdahalesi sonucu 6 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Mehmet Dersulu, Sinan Eşiyok, Özgür Akara, Ertuğrul Çağan, Atilla Yüceak, Mulla Zincir.

(11/274) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellendiği İçin Yaşamını Yitiren Mahpus…

28 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin E Tip Cezaevi’nde kalan Yılmaz Duruk (57) isimli bir mahpusun 17 Kasım 2017 tarihinde Mersin Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yılmaz Duruk’un ölüm nedeninin dişinde çıkan enfeksiyona zamanında müdahale edilmemesi nedeniyle enfeksiyonun tüm vücuda yayılması olduğu iddia edildi. Mart 2017’de tutuklanarak Mersin Cezaevi’ne konulan Yılmaz Duruk’un,  Mart, Nisan, Ağustos ve Eylül aylarında diş ağrısı şikayeti ile başvurduğu cezaevi doktoru tarafından muayene edilmesine rağmen aylarca hastaneye sevk edilmediği, dişinde oluşan enfeksiyon nedeniyle 24 Ekim 2017 tarihinde Mersin Toros Devlet Hastanesi’ne gönderildiği, ancak burada gerekli tıbbi müdahale yapılmadan cezaevine geri götürüldüğü belirtildi.  Yılmaz Duruk’un 26 Ekim 2017 tarihinde acil olarak Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Polikliniğine kaldırıldığı ve 17 Kasım 2017 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Yımaz Duruk’un ailesi, basına yansıyan açıklamasında hastanede kendilerine ihmal edildiği için enfeksiyonun ilerlediğinin ve buna bağlı olarak enfeksiyonun kana karıştığının ve böbreklerin iflas ettiğinin söylendiğini belirtti.

(11/275) Diyarbakır’da ‘Kasten Adam Öldürme’ İddiasıyla Yargılanan Polis Memuru…

27 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2011 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Mehmet Şirin Çiftçi adlı sivil kişiyi başından vurarak öldürdüğü iddiasıyla hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan polis memuru Ş.K.’nın beraat ettiği öğrenildi.  Aynı davada ‘polise karşı görevini yaptırmamak için direnme’ suçundan yargılanan Mehmet Şirin Çiftçi’nin ağabeyi Mehmet Can Çiftçi’nin ise 9 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırıldığı ve verilen cezanın ertelendiği bildirildi.

Mahkemenin gerekçeli kararında Mehmet Şirin Çiftçi’nin ölümüne neden olan 9 mm çapındaki mermi çekirdeğinin deforme olduğu için hangi silahtan çıktığının tespit edilemediği ve sanık polis memuru Ş.K.’nın mahkûmiyetine yeterli nitelik ve derecede tanık beyanı, kesin, somut ve inandırıcı delil elde edilemediği için suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı belirtildi.

Avukatların kararın bozulması için Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvuracağı öğrenildi.

29 Temmuz 2011 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde polislerin Furat Çiftçi’yi sokakta dövmesi üzerine çıkan tartışma sırasında polisin açtığı ateş sonucu Mehmet Şirin Çiftçi başından vurularak yaşamını yitirmişti.

(11/276) İstanbul’da Ömer Barış Topkara’nın Ölümüyle İlgili Yargılanan Polis Memuru…

Polis memuru H.D.S. hakkında 16 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir alışveriş merkezinde şüphe üzerine gözaltına alınan Ömer Barış Topkara (16) isimli bir çocuğu vurarak ölümüne sebep olduğu iddiasıyla Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme ilk önce sanık polis memurunu kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme daha sonra bu cezayı ilk önce 14 yıla ve daha sonra da iyi hal halden 11 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme ayrıca polis memurunun tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ömer Barış Topkara ve bir arkadaşı 16 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir alışveriş merkezinde şüphe üzerine gözaltına alınmış ve birbirlerine kelepçelenmişti. İki çocuğun sağlık muayenesi için götürüldükleri hastanenin çıkışında kaçmaya çalışması üzerine polisler havaya uyarı ateş açmışlar, çocuklarda kaçmaktan vazgeçerek durmuşlardı. Ardından çocukların yanına gelen polis memuru H.D.S.’nin elindeki tabancayla kafasına vurduğu Topkara, silahın ateş alması sonucu yaşamını yitirmişti.

(11/277) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

25 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 19 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’un Küçükarmutlu mahallesindeki evlerine düzenlenen baskında polis tarafından vurularak öldürülen Dilek Doğan’ın abisi Mehmet Doğan’ın çalıştığı inşaata gelen polisler tarafından bir odaya götürülerek dövüldüğü iddia edildi. Maruz kaldığı fiziki şiddet sonucu Mehmet Doğan’ın vücudunda izler oluştuğu bildirildi. Dilek Doğan’ın bir diğer abisi Emrah Doğan’ın da ikamet ettiği Küçükarmutlu Mahallesi’nde polis tarafından gözaltına alınmak istendiği fakat mahalle sakinlerinin itirazları üzerine Doğan’ın gözaltına alınmadığı öğrenildi.

(11/278) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

Diyarbakır’ın Sur’ ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitiren Çekwar Çubuk’un (15) ailesinin yaşadığı eve 24 Kasım 2017 tarihinde özel harekat polisleri tarafından yapılan baskın sonucunda abisi Çekdar Çubuk’un gözaltına alındığı öğrenildi.

Basında yer alan haberlerde, baskın sırasında evde bulunan Çekwar Çubuk’un kardeşleri Çekdar Çubuk(21), Zehra Çubuk(24) ve A.Ç.’nin (15) özel harekat polislerinin fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldıkları iddia edildi. Zehra Çubuk, baskın sırasında yaşananlar hakkında şunları belirtti: “Evin her tarafını dağıttılar. Kardeşim Çekdar’ı darp ettiler. Ben fenalaşınca beni kaldırıp oturttular. Kitaplığımda bulunan birkaç kitabı ve gazeteyi aldılar.”

Çekdar Çubuk’un gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaralandıktan sonra tıbbi müdahale yapılmadığı için kan kaybından yaşamını yitiren Çekwar Çubuk’un Yeniköy Asri Mezarlığı’nda bulunan mezarının taşı geçtiğimiz günlerde polis tarafından değiştirilmişti. Ailesi ise Çekwar isminin kimlikte de yazılı olduğu gerekçesiyle mezar taşına tekrar Çekwar ismini yazmıştı.

(11/279) İşkence İddiası İle İlgili TBMM’de Verilen Soru Önergelerinin Reddedilmesi…

Hakkari’nin Şemdinli İlçesine bağlı Altınsu köyündeki işkence iddialarıyla ilgili olarak HDP Van Milletvekili Lezgin Botan tarafından Ağustos ve Ekim 2017’de verilen 2 soru önergesinin işleme konulmadan Lezgin Botan’a iade edildiği öğrenildi. Ağustos ayında verilen soru ilk önergesinin gerekli nitelikleri taşımadığı gerekçesiyle işleme konulmadığı, Ekim ayı içinde verilen ikinci soru önergesinin ise sorulamayacak konular (konusu evvelce Başkanlığa verilmiş gensoru önergesiyle aynı olan sorular) kapsamında olduğu için işleme konulmadığı bildirildi.

(11/280) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 12 Kasım 2017 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü ve 1 militanın da ağır yaralı bir vaziyette yakalandığı öğrenildi. İsminin Taner Tataroğulları olduğu bildirilen militanın nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

26 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Bahçelievler mahallesinin güvenlik güçleri tarafından ablukaya alındığı ve mahalleye giriş ve çıkışların engellendiği öğrenildi.

27 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde sürmekte olan bir askeri operasyon sırasında 1 askerin kayalıklardan düşerek öldüğü açıklandı.

(11/281) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24, 25, 26 ve 27 Kasım 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis izin vermedi ve müdahale etti.

24 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Alev Şahin, İlker Işık, Mehmet Dersulu ve ismi öğrenilemeyen iki kişi) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 9 kişinin (Adnan Vural, Veli Saçılık, Nazan Bozkurt, İlker Işık, Simge Aksan, Perihan Pulat, Turgut Türksoy ve ismi öğrenilmeyen 2 kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

25 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin (Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Simge Aksan, Sultan Aydoğdu, İlker Işık ve ismi öğrenilemeyen iki kişi) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

26 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında basın açıklamasını takip eden Seyri Sokak muhabirinin de olduğu 6 kişinin (Sultan Aydoğdu, İlker Işık, Mehmet Dersulu, Simge Aksan, Özgür Kara ve Seyri Sokak muhabiri Eylül) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin (Turgut Türksoy, Simge Aksan, İlker Işık, Ömür Tekin, Nazan Bozkurt, Mustafa Keçeli ve Perihan Pulat) gözaltına alındığı bildirildi.

27 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Derviş Lemi, İlker Işık, Gülnaz Bozkurt ve Simge Aksan) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 10 kişinin (Veli Saçılık , İlker Işık, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Ömür Tekin, Simge Aksan, Mustafa Keçeli, Alev Şahin ve ismi öğrenilemeyen iki kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 24, 25, 26 ve 27 Kasım 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 56 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/282) Ankara’da Nuriye Gülmen’in Doğum Günü İçin Yapılan Eyleme Polis Müdahalesi…

Nuriye Gülmen’in doğum günü olan 24 Kasım 2017 tarihinde Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nı çevreleyen barikatları deviren 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Nazan Bozkurt, Alev Şahin, Mehmet Dersulu, Simge Aksan, Sultan Aydoğdu.

(11/283) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Ekim 2017 tarihinde Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 9 mahpusun Kandıra Cezaevi’nde gardiyanların fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldığı ve buna bağlı olarak Musa Karataş isimli mahpusun kaburgasının zedelendiği ve gözünde morluk oluştuğu öğrenildi.

27 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Şakran Kadın Cezaevi’nde kalan Viyan Hevjin Morkuzu isimli mahpusun elleri kelepçeli bir şekilde röntgeninin çekilmek istendiği, bunu kabul etmemesi üzerine tedavi olmadığı öğrenildi. Haberde, başka mahpusların da kelepçeli tedavi dayatması yüzünden tedavi olamadığı belirtilmektedir.

(11/284) Cezaevinde Açlık Grevi…

27 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Denizli T Tipi Cezaevi’nde tutuldukları tek kişilik hücrelerden koğuşlara geçmek için 2 grup halinde açlık grevine başlayan 20 mahpusa B-12 vitamini verilmediği, düzenli doktor kontrollerinin yapılmadığı ve açlık grevinde olan mahpusların yanlarında refakatçi olmadığı öğrenildi. Açlık grevindeki mahpuslardan Orhan Onay’ın tiroit hastası olduğu ve kemiklerinde erime olduğu bildirildi.

(11/285) Cezaevindeki Mahpus Sayısı…

28 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin bilgi edinme kapsamında sorduğu soruya yanıt olarak Adalet Bakanlığı’nın 1 Kasım 2017 itibarıyla cezaevlerindeki toplam mahpus sayısının 230 bin 735 olduğunu açıkladığı öğrenildi. Cezaevindeki mahpuslardan 186 bin 631’inin kapalı cezaevinde ve 44 bin 104’ünün ise açık cezaevlerinde kaldığı ve kadın mahpus sayısının 10 bin 277 olduğu bildirildi.

(11/286) Fikret Başkaya Gözaltına Alındı…

Yazar Fikret Başkaya 27 Kasım 2017 tarihinde Ankara’daki evine yapılan baskın sonrasında  “Asıl terör devlet terörüdür” başlıklı yazısı nedeniyle gözaltına alındı. Evinde yapılan aramada evde bulunan bilgisayarlara, cep telefonuna ve Başkaya tarafından yazılan “Paradigmanın İflası” isimli kitabın da aralarında olduğu 3 kitaba el konulduğu öğrenildi. Fikret Başkaya, Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/287) Tutuklanan Belediye Eş Başkanı…

12 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında Bismil Belediye Eş Başkanı Hadi Çelik’in de olduğu 10 kişinin 24 Kasım 2017  çıkarıldıkları mahkeme tarafından  ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Bismil Belediye Eş Başkanı Hadi Çelik, Bismil Belediye Meclis üyeleri Fehime Efe ve Hatice Elma, Bismil Belediye Başkan Yardımcısı Şeyhmus Aydın, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bismil eski İlçe Eş Başkanı Celile Kaplan, DBP Bismil ilçe yöneticisi Suat Karagöz, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYADER) Bismil Eş Başkanı Mustafa Kurt, DBP Bismil eski yöneticileri Nesim Balta, Mustafa Sarı ve Hamdullah Ekinci

(11/288) Mersin’de Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

24 Kasım 2017 tarihinde Mersin’de Özgürlükçü Demokrasi gazetesi dağıtıcısı Zinet Aşan’ın gazete dağıtımı sırasında gözaltına alındığı ve aynı gün içinde çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/289) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

24 Kasım 2017 tarihinde Antep’te sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiasıyla 16 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

25 Kasım 2017 tarihinde ‘PKK/KCK soruşturması kapsamında’ Hatay’ın İskenderun, Antakya, Dörtyol ilçelerinde düzenlenen ev baskınları sonrasında 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

25 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltıların gerekçesi ve gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

25 Kasım 2017 tarihinde Iğdır’da 4 kişinin sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

26 Kasım 2017 tarihinde Tekirdağ’da yapılan ev baskınlarında 11 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltıların gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanlar: Metin Çiçek, Mikail Akdeniz, Nevzat Gör, Özcan Büyükbaş, Erkan Aslan, Adem Akdeniz, Kadir Özmen, Selçuk Turan, Ayşe Demirbilek, Kasım Aksaka ve soyadı öğrenilemeyen Deniz isminde bir kişi.

26 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Kars’ta 23 Kasım 2017 tarihinde 2 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da 10 HDP üyesinin ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ ve sosyal paylaşımlarında örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi.  Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP İl Yöneticisi Celal Demir, Keçiören İlçe Eş Başkanı Sadık Yıldız, Mamak İlçe Yöneticisi Sinan Çiftçi, Altındağ İlçe Yöneticisi Metin Katadağ, 1. Barış Grubu üyesi Seydi Fırat, HDP üyeleri Hande Kaya, Fatma Kınalı, Nezir Karaman ve Barış Özdemir ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi.

27 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Ahmet Ezer ve Rezan Erinfik. Gözaltıların gerekçesi öğrenilemedi.

27 Kasım 2017 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde İdil Halk Meclisi Eş Başkanı Hüsnü Babat’ın evine polis tarafından baskın düzenlendiği öğrenildi. Evde yapılan aramadan sonra, evde olmadığı için gözaltına alınmayan Hüsnü Babat’ın eşi Antike Babat’ın gözaltına alındığı bildirildi. Antike Babat’ın 28 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından yurtdışı yasağı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

27 Kasım 2017 tarihinde Kocaeli’nde aralarında HDP PM üyesi Hüseyin Göze’nin de olduğu 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar: HDP PM üyesi Hüseyin Göze, HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kadir Demir ve HDP Kocaeli eski İl Eşbaşkanı Ayten Yılmaz.

27 Kasım 2017 tarihinde Urfa’da ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: : Osman Ay, Mizgin Dağtekin, Viranşehir  DBP ilçe Eş Başkanları Hoşnav Ata ve Hüseyin Oğaç, DBP eski PM Üyesi Salih Sağış.

27 Kasım 2017 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesinde ve bağlı köylerde yapılan ev baskınlarında 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Ebubekir Aladağ, Tahir Aslan, M. Hanifi Zorbay Mehmet Kaya, Nimet Güzey.

27 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’de 3 kişinin sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Kasım 2017 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında DBP Çukurca İlçe Eş Başkanı Garibe Çetin’in de olduğu 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar: Garibe Çetin, Murat Çetin, Ramazan Çetinkaya ve Ahmet Erdem.

27 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Adana’da son 4 gün içinde 39 kişinin, Antalya’da son 3 gün içinde 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

28 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 78’liler Derneği Yöneticisi Mümtaz Çerçel’in sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/290) Kocaeli’nde ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etmek’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Halkevi Üyesi…

24 Kasım 2017 tarihinde Halkevi üyesi Tolga Köse’nin  Kocaeli’nde duvara “Hırsızlıkla bu ülkeyi yönetemezsiniz” yazdığı gerekçesiyle  ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla  gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/291) İstanbul’da Gözaltına Alınan SGDF Üyesi…

27 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da SGDF üyesi Hatice Berfin Aksu gözaltına alındı.

(11/292) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

25 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da Real Market işçilerinin Güneşli mağazasında başlattığı eyleme yönelik polisi müdahalesi sonucu aralarında Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da olduğu çok sayıda işçinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/293) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 7 Eylül 2015 tarihinde Diyarbakır Havalimanı’nda yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Selahattin Demirtaş, SEGBİS aracılığıyla bağlanmayı kabul etmediğinden duruşmaya katılmadı. Demirtaş’ın yaptığı konuşmanın tarihinin mahkeme başkanı tarafından tutanağa “suç tarihi” olarak geçirildiği ve avukatların itirazı üzerine “fiilin gerçekleştiği tarih” olarak düzeltildiği bildirildi. Mahkeme dosyanın Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan 2016/533 No’lu dosya ile birleştirilmesine karar verdi.  Aynı konuşmayla ilgili olarak Diyarbakır 2. Asliye Ceza ve Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemeleri’nde de dava açılmış ve daha sonra 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirilmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında yaptığı bir konuşma nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ iddiasıyla İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Selahattin Demirtaş’ın beraatına karar verdi.

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak hakkında katıldığı bir televizyon programındaki konuşmasında ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağıladığı’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalan Selma Irmak, mahkeme salonuna gelerek ifade vermek istediğinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılmadı. Bunun üzerine Selma Irmak’ın zorla SEGBİS odasına getirildiği öğrenildi. Selma Irmak, SEGBİS üzerinen bir kez daha mahkemeye gelerek savunma yapma talebini yineledi. Mahkeme, bir sonraki duruşmada Selma Irmak’ın SEGBİS üzerinden ifade vermesi için cezaevine müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı Ocak 2018 tarihine erteledi. Selma Irmak 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış beştaş hakkında ‘Örgüt üyesi olmak’, ‘Suç işlemeye alenen tahrik etmek’, ‘Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ ve ‘Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 13 Şubat 2018 tarihine ertelendi.

(11/294) “Van KCK Ana Davası”…

Aralarında Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da olduğu 13 kişinin Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın görülmesine 27 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme avukatların talebi üzerine duruşmayı 22 Aralık 2017 tarihine erteledi.

Van KCK Ana Davası’nda verilen cezalar Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Yargıtay bozma gerekçesinde suç konusu yapılan eylem ve etkinliklerin birçoğunun siyasi parti faaliyeti kapsamında olduğunu belirtmişti.

(11/295) Diyarbakır’da Yargılanan Kişiler…

Ayşe Gökhan ve Gül Kızıltaş hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. TJA aktivisti ve Nusaybin eski Belediye Başkanı Ayşe Gökhan, tutuklu yargılandığı davanın duruşmasına katıldı ve Kürtçe savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Ayşe Gökhan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 18 Nisan 2018 tarihine erteledi. Ayşe Gökhan ve Gül Kızıltaş HDP, TJA, DTK, DBP ve HDK’ye yönelik bir soruşturma kapsamında 14 Haziran 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Gül Kızıltaş davanın 4 Ekim 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(11/296) Adana’da Yargılanan Kişiler…

Aralarında EMEP GYK Üyesi Halil İmrek, dönemin TTB Merkez Konsey Üyesi İsmail Bulca’nın da olduğu 8 kişi hakkında HDK faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Kasım 2017 tarihinde başlandı. İddianamede sanıkların örgüt üyesi olmak suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/297) SGDF Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban ve ESP üyesi Ali Karaçay hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Ceren Çoban ve Ali Karaçay’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/298) Çanakkale’de Yargılanan SGDF Üyeleri…

17’si tutuklu 28 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Kasım 2017 tarihinde başlandı. Tutuklu sanıkların Kürtçe yaptıkları savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Tahliye edilenler: Zekiye Hümayun Balık, Senem Ügüdücü, Beser Yeklitaş, Bahar Sarıgül, Neriman Uçak, Ali Haydar Aksu, Ozan Aksünger, Musa Yüce, Ömer Akın, Ali Uymaz. 13 Mart 2017 ve takip eden günlerde SGDF üyelerine yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınanlardan 17’si 30 Mart 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/299) Urfa’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Tacettin Kargı isimli bir kişi hakkında “Kahrolsun TC, kahrolsun AKP ve Erdoğan faşizmi” şeklindeki sosyal medya paylaşımları nedeniyle Siverek Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezanın Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine dava 28 Kasım 2017 tarihinde yeniden görüldü. Mahkeme bozma kararının ardından Tacettin Kargı’nın beraatına karar verdi. Siverek Asliye Ceza Mahkemesi 25 Şubat 2016 tarihinde Tacettin Kargı’yı ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan ilk önce 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırmış ve sonra bu cezayı 7 bin TL adli para cezasına çevirmişti.

(11/300) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

24 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da KHK ile kapatılmış okullarda çalışmış öğretmenlere yönelik bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkarılan 79 kişiden 46’sının; operasyonlarda Eskişehir’de bir muvazzaf askerin; Siirt merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında 2 binbaşı ve 2 yüzbaşının da olduğu 17’si asker 18 kişinin ve Uşak’ta İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan avukat İsmet Ünsal’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

15 Kasım 2017 tarihinde Balıkesir merkezli bir operasyon kapsamında gözaltına alınan 19’u asker 20 kişiden 6’sının 24 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı, 4 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Böylece bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 11 oldu.

ByLock kullandığı iddiasıyla Ankara’da gözaltına alınan Akpınar Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. C.K.’nin 24 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

27 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da Eski Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir’in gözaltına alındığı öğrenildi.

MİT tarafında Sudan’da düzenlenen bir operasyon ile gözaltına alınan ve 27 Kasım 2017 tarihinde Türkiye’ye getirilen iş insanı Memduh Çıkmaz’ın aynı gün içerisinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

27 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan emekli askeri hakim ve avukat Rüştü Atpulat’ın aynı gün içerisinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutklandığı öğrenildi.

(11/301) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

7’si tutuklu 11 sanık hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 7 sanığı 3 yıl 1 ay 15 gün ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı.

Satılmış Can isimli bir kişi hakkında İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Satılmış Can’ı 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Satılmış Can’ın 17 ve 25 Arlık 2013 tarihinde yapılan operasyonlar sonrasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu ancak davanın reddine karar verildiği öğrenildi.

Uşak Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik hakkında Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Sait Çelik’i 7 yıl 11 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 4 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 3’ü tutuklu 16 eski öğretmen hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 9 sanığı 2 yıl 1 ay ile 12 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. 7 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

Eski Albay Temel Çetinkaya hakkında Sinop Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Temel Çetinkaya’yı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Hasan Keklik hakkında Maraş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Hasan Keklik’i 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükümle birlikte sanığın tahliyesine karar verdi.

Görevinden ihraç edilmiş eski Yargıtay üyesi Ahmet Toker hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. İddianamenin okunması ve avukatların beyanlarına sonra,  Ahmet Toker’in tutukluluk halinin devamına karar verildi ve duruşma 27 Aralık 2017 tarihine ertelendi.

Görevinden ihraç edilmiş eski Yargıtay üyesi Ali Kütük hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından Ali Kütük’ün tutukluluk halinin devamına karar verildi ve duruşma 15 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

(11/302) Hizan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 26 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Hizan ilçesine bağlı 4 köy ve 6 mezrada 27 Kasım 2017 tarihinden itibaren saat 16.00 ile 07.00 arasında ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa Çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar:  Koçyiğit, Karlı Tepe, Tutumlu ve Gürece köyleri; Alancık, Akyel, Doyumlu, Yamaç, Yolüstü ve Task mezraları.

(11/303) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 24 Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Silvan ilçesine bağlı 1 mahalle ve 1 mezrada 23 Kasım 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 24 Kasım 2017 saat 19.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı mahalle ve mezra: Çaldere mahallesi ve Kaso mezrası.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş