Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Ağustos 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/212) 683 ve 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler…

OHAL Kapsamında düzenlenen 693 ve 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler 25 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Söz konusu iki kararname ile 120’si akademisyen olmak üzere 922 kişi meslekten ihraç edildi. İhraç edilen 120 akademisyenden 4’ünün barış bildirisine imza atan akademisyenler olduğu öğrenildi.

3 basın kuruluşu ve 3 dernek kapatıldı. Kapatılan basın kuruluşlarının ve derneklerin tüm mal varlıkları Hazine’ye devredildi.

Kapatılan basın yayın kurumları: DiHaber, Gazete Sujin ve Rojeva Medya Gazetesi.

Kapatılan Dernekler: Kur’an Sevenler Derneği, Antalya Çağlayan Lisesi Mezunları Derneği ve Mavi Derneği.

(08/213) Güneydoğuda Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Tunceli’nin Geyiksu köyündeki Jandarma Özel Harekat Taburu Komutanlığı’ndan yapılan top atışları sonucu ormanlık alanda yangın çıktığı iddia edildi.

25 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 20 Ağustos 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın ve 23 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsalında yaşanan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(08/214) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Antep H Tipi Cezaevi’nde tutulan 14 mahpusun 21 Ağustos 2017 tarihinde istek ve iradeleri dışında Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği ve cezaevi girişinde kötü muameleye maruz kaldığı 24 Ağustos 2017 tarihinde öğrenildi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulan Evrensel Gazetesi yazarı Yusuf Karataş’a gönderilen kitapların cezaevi idaresi tarafından ‘ders kitabı olmadıkları’ gerekçesiyle kendisine verilmediği 25 Ağustos 2017’de basında yer alan haberlerden öğrenildi.  Yine basında yer alan haberlerden Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın Karataş ile görüşmek için Cezaevi Savcısı’na yaptığı başvuruya olumsuz yanıt verildiği öğrenildi.

(08/215) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları İbrahim Bilmez, Ebru Günay, Faik Özgür Erol’un müvekkilleri ile görüşmek için 24 Ağustos 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

Son ret kararı ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 682. kez reddedilmiş oldu.

(08/216) Ankara’da Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Avukatlarının Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

İhraç edildikleri işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitim emekçisi Semih Özakça’nın avukatlarının Gülmen ve Özakça ile ilgili OHAL Komisyonu’na yapılan başvuruya ilişkin derhal karar verilmesi için 24 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’da Başbakanlık Binası’nın önünde yapmak istediği basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu 5 avukatın ile basın açıklamasını çeken Fotoğraf ve Sinema Emekçileri (FOSEM) çalışanı Meral Gökoğlu’nun darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alınan avukatların isimleri: Ebru Timtik, Ayşegül Çağatay, Didem Baydar Ünsal, Refik Atalay ve Naim Eminoğlu.

(08/217) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24 Ağustos 2017 tarihinde saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına dönük polis müdahalesinde Mehmet Dersulu isminde bir kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/218) Beşiktaş Konyaspor Maçında “Nuriye Semih Yaşasın” Pankartı Açtığı için tutuklanan Kişiler…

Beşiktaş Konyaspor maçında “Nuriye Semih Yaşasın” pankartı açtıkları gerekçesiyle tutuklanan 9 kişinin tamamının 24 Ağustos 2017 tarihinde tahliye edildiği öğrenildi. Bu soruşturma kapsamında 11 kişi tutuklanmış ve 2 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Tutuklananlardan 2’si avukatlarının tutukluluğa yaptığı itiraz üzerine 23 Ağustos 2017 tarihinde tahliye edilmişti.

(08/219) Cumhurbaşkanına Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Üniversite Öğrencisi…

Edirne’nin Keşan ilçesinde sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiası ile gözaltına alınan üniversite öğrencisi M.S.Y.’nin 24 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(08/220) Gözaltına Alınan Grevdeki İşçiler…

25 Ağustos 2017 tarihinde Düzce’de 25 gündür grevde olan Tekno Maccaferri işçileri fabrikadan kamyon ve TIR çıkışına engel oldukları gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik’in de olduğu öğrenildi.

(08/221) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

24 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan ev baskınında aynı aileden 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Salih Vural, Behice Vural, Kemal Vural ve Şirvan Vural. Gözaltıların gerekçesi öğrenilemedi.

12 Ağustos 2017 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan ve aralarında HDP Mersin İl Eşbaşkanları’nın da olduğu 23 kişi 24 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 20 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 3 kişinin ise ‘örgüt üyesi olmak’ ‘iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Mirza Söylemez, Meryem Bay, Seyran Uluman.

11 Ağustos 2017 tarihinde Antalya’da gözaltına alınan ve aralarında HDP İl Eşbaşkanları ve Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şube Başkanı Deniz Demirel’in de olduğu 11 kişiden 5’inin  25 Ağustos 2017 tarihinde tutuklandığı, 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklananlardan isimleri öğrenilenler: Deniz Demirel, HDP İl Eşbaşkanları İhsan Nergiz ve Songül Şarklı.

(08/222) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

24 Ağustos 2017 tarihinde Kayseri’de 1 kişinin, Bylock kullandığı iddiasıyla Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay’ın, Van’da 3 kişinin, Sakarya’da 1 kişinin ve Tokat’ta 6 kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

18 Ağustos 2017 tarihinde Yalova merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 askerden 5’i 24 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 2 kişinin tutuklandığı ve 3 kişinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında daha önce mahkemeye sevk edilen 25 kişiden 6’sı tutuklanmış ve 19’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Sivas’ta 22 Ağustos 2017 tarihinde ByLock kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan meslekten ihraç edilmiş eski 1 polis memurunun 24 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Amasya’da gözaltına alınan 11 kişi 24 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 5 kişinin tutuklandığı ve 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde gözaltına alınan 4 kişi 24 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 2 kişinin tutuklandığı ve 2 kişinin ise serbest bırakıldığı bildirildi.

Aydın’ın Didim ilçesinde gözaltına alınan 9 kişi 24 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 3 kişinin tutuklandığı ve 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alınan 1 kişinin 24 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ByLock kullandığı iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

Bayburt merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında  1 albay, 2 binbaşı ve 4 yüzbaşının da olduğu 14 askerden 10’u 24 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 9 kişinin tutuklandığı ve 1 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. 4 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi.

Ankara’da gözaltına alınan ve aralarında eski Terörle Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Hilmi Altunışık’ın da olduğu 5 kişinin 24 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş