Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/234) Tutuklu TİHV Cizre Temsilcisi Dr.Serdar Küni Davası…

19 Ekim 2016 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Cizre Temsilcisi ve Şırnak Tabip Odası eski Başkanı Dr. Serdar Küni hakkında açılan davanın ikinci duruşması 24 Nisan 2017 günü Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mesleki uygulamalarına dayandırılan soyut iddialar ile 6 aydır tutuklu bulunan Dr.Küni duruşmaya, Urfa T Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Duruşmayı aralarında İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü(PHR) adına Christine Mehta, REDRESS Direktörü Carla Ferstman, Stockholm İşkence Gören Mülteciler için Kızılhaç Merkezi adına Per Stadig, Norveç Helsinki Komitesi Başkan Yardımcısı Gunnar M. Ekelove-Slydal, Almanya Tabipleri Birliği ve Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü Almanya adına Ernst Ludwig Iskenius, Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü Avrupa adına Barbara Neppert ve Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) ve La Transicionera adına Andreas Speck gibi uluslararası örgütlerden temsilciler ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof.Dr. Sinan Adıyaman ve TİHV Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı’nın da aralarında olduğu ulusal ve uluslararası hekim ve insan hakları kurumlarının temsilcileri de takip etti.

13 Nisan 2017 tarihli duruşmada dinlenmesine karar verilen gizli tanığın hakkındaki koruma kararı kaldırıldığı için Mahkeme tarafından dinlenilmesinden  vazgeçildi.   Duruşmada, Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer’in bir önceki duruşmada verdikleri ifadede polisteki ifadelerinin işkence altında alındığını belirten tanıklar ile ilgili uzman görüşü alındı. Savcı esas hakkında mütalaasında, Dr. Serdar Küni’nin yaralı tedavi ettiği iddiasıyla “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten”cezalandırılmasını talep etti.

Dr. Serdar Küni savunmasında önceliğinin hastalarının sağlığı olduğunu, meslek etik kuralları dışında hiçbir uygulamasının olmadığını belirtip beraatını istedi. Dr. Serdar Küni’nin avukatları da  Dr. Serdar Küni’nin beraatını istediler.

Mahkeme heyeti Dr, Serdar Küni’yi “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten”ten 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.  Dr. Serdar Küni’nin tahliyesine karar verdi.

 (04/235) Anayasa Referandumu Protestoları…

ÖDP İstanbul il yöneticisi Naim Göktaş 24 Nisan 2017 günü İstanbul’da gözaltına alındı.

24 Nisan 2017 günü Eskişehir’de sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarında  ‘cumhurbaşkanına hakaret etmek’ ve ‘halkı izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmaya kışkırtmak’ iddialarıyla gözaltına alınan 4 kişi 24 Nisan 2017 günü mahkemeye çıkartıldı ve E.T. isimli bir kişi aynı iddialarla tutuklandı

(04/236) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

24 Nisan 2017 günü Van’ın Edremit ilçesinde 18 kişi yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlardan isimlerine ulaşılanlar:  Selim Köklü, Yılmaz Köklü, Servet Köklü, Cihan Komi, Yılmaz Tomay, Maaz Babat, Orhan Erbam, İbrahim Erbam.

24 Nisan 2017 günü Diyarbakır’ın Hazro ilçesine bağlı Çiftlibahçe köyünde yapılan ev baskınlarında Cengiz Uğurlayan ve Erdal Tekin isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü bildirildi.

(04/237) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Türkiye Gençlik Vakfı Yüksek Öğrenim Koordinatörü Esad Erdoğan ve Ekrem Erdoğan’ın İstanbul’da ‘Bylock kullanmak’ ve ‘örgüt üyesi olmak’ iddialarıyla tutuklandığı 24 Nisan 2017 günü öğrenildi.

24 Nisan 2017 günü Edirne’de sınırı yasadışı yollarla geçmeye çalışan 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

24 Nisan 2017 günü Adil Öksüz’ün kardeşinin eşinin Bylock kullanmak’ ve ‘örgüt üyesi olmak’ iddialarıyla tutuklandığı öğrenildi.

(04/238) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

İzmir’de referandum protestolarına katıldıkları için tutuklanan 7 kişinin götürüldükleri Şakran Cezaevi’nin girişinde çıplak aramaya maruz kaldıkları ve koğuşlara dağıtılmadan önce tutuldukları müşahede odasında 3 gün boyunca onlara su verilmediği, musluk suyu içmek zorunda kaldıkları 24 Nisan 2017 günü öğrenildi.

(04/239) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’in Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandıkları davada 24 Nisan 2017 günü ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’tan 10 yıl hapis cezasına mahkum edildiği öğrenildi.

(04/240) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA Silopi muhabiri Sebahattin Koyuncu hakkında Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Nisan 2017 günü başlandı. Tutuksuz yargılanan Koyuncu, duruşmaya Silopi Adliyesi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti Koyuncu hakkındaki adli kontrol şartını kaldırdı ve duruşmayı 4 Ekim 2017 gününe erteledi.

(04/241) Sınır Dışı Edilen İtalyan Gazeteci…

9 Nisan 2017 günü Hatay’da gözaltına alınan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande’nin 24 Nisan 2017 günü sınır dışı edildiği öğrenildi.

(04/242) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Nisan 2017 günü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı’nda askeri bir operasyonun başladığı öğrenildi.

(04/243) Engellenen Internet Sitesi…

24 Nisan 2017 günü Sendika.org internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org 34. kez engellenmiş oldu.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş