Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/293) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

25 Eylül 2019 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesinde çevik kuvvete ait otobüsün geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 1 polis ve 4 sivil kişinin yaralandığı öğrenildi.

25 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Eylül 2019 tarihinde Van’ın Gevaş ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/294) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri Cezaevi’nde tutulan Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak’ın yargılandığı davanın duruşmasına getirilirken ters kelepçelendiği ve görevli personelin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

25 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri Cezaevi’nde tutulan avukat Ebru Timtik’in yargılandığı davanın duruşmasına getirilirken görevli personelin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve baygınlık geçirdiği öğrenildi.

25 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Nurullah Semo isimli mahpusun 2 yıldır tek başına bir odada kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca Nurullah Semo’nun sayımlarda infaz koruma memurlarının fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı belirtildi.

25 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Van F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara çok az yemek verildiği, telefon görüşmesi öncesinde mahpusların ve görüştükleri kişilerin ad ve soyadını söylemeye (tekmil vermeye ) zorlandıkları ve bunu yapmamaları halinde telefon görüşmesinin kesildiği öğrenildi.

(09/295) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahalesi ve Engellemesi…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için 25 Eylül 2019 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılan “Demokrasi Nöbeti” eylemine biber gazı ve plastik mermi ile müdahale eden polis, 6 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/296) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1051 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 25 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

25 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 25 Eylül 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(09/297) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çocukları askeri okul öğrencisi iken 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklanmış olan aileler ile 19 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da kaçırılan Mustafa Yılmaz’ın ailesinin Ankara Sakarya Caddesi’nde 25 Eylül 2019 tarihinde yapmak istedikleri basın açıklamasına müdahale eden polis, 14 kişiyi gözaltına aldı. Aynı zamanda basın açıklamasını takip eden gazetecilerin de görüntü almasının engellendiği bildirildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Sümeyye Yılmaz, Nevin Yılmaz, Hamide Göçer, Melek Çetinkaya.

(09/298) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hayri Demir hakkında Ankara’da açılan davanın görülmesine 25 Eylül 2019 tarihinde başlandı. Hayri Demir’in evine giren hırsızlar tarafından çalınan hafıza kartındaki haber görüntülerinin ve fotoğrafların iddianameye delil olarak sunulduğu öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 23 Ekim 2019 tarihine ertelendi.

(09/299) Adana’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Şizofreni, bipolar kişilik bozukluğu, bipolar duygulanım bozukluğu ve atipik psikoz tedavisi gören M. Ö. isimli kişi hakkında Adana 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası Adana Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 25 Eylül 2019 tarihinde onandı.

Basında yer alan haberlerden, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından Mustafa Özbarut’a cezai ehliyeti olduğu yönünde rapor verdiği öğrenildi.

(09/300) Grup Yorum Üyesinin Yargılandığı Dava…

Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Emel Yeşilırmak’ı ‘örgüt propagandası yapma’, ‘yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma’, ‘kolluk güçlerine direnme’ ve ‘toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahla katılma’ suçlarından toplam 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/301) JİTEM (Diyarbakır)/ Musa Anter Davası…

Musa Anter’in 1992 yılında Diyarbakır’da öldürülmesi ve Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) adına Diyarbakır’da yürütülen faaliyetlere dair Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve “JİTEM Ana Davası” olarak bilinen dava ile Musa Anter’in öldürülmesine ilişkin dava Yargıtay’ın 29 Ocak 2016 tarihli kararıyla birleştirilmişti.

Duruşmada öldürülen Ayten Öztürk’ün babası ile gazeteci Nedret Ersanel SEGBİS aracılığıyla tanık olarak dinlendi. Mahkemede ayrıca dönemin OHAL Bölge Valisi Ünal Erkan tanık olarak dinlendi. Duruşmada Ayten Öztürk’ün öldürülmesine ilişkin tanık olarak dinlenen ve o dönem Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Hüseyin Oğuz şunları belirtti: “Ayten Öztürk JİTEM’de sorgulandı onu biliyorum. Elazığ JİTEM’de yapıldı. Bunlar bana ters, orada masum insanlara işkence edildi. Elazığ JİTEM’de infaz edildi. Ben bu sırada istihbaratçıydım. Çok istihbarat gelirdi bize ve en ufak teferruata kadar bilirdik. JİTEM’e giren çıkamaz. Gözaltı yok, infaz var. Mesut Mehmetoğlu ve Abdulkadir Aygan ile telefonda konuştum. ‘Ayten Öztürk’ü aldık. Ben PKK itirafçısıyım, kendimi kabullendirmek için bunu yaptım ve pişmanım. Elazığ JİTEM’e götürdüm’ dedi. Tamamen işkenceden geçirdiler. Bir kişi öldürmedi yani. Yüzbaşı Zeki’nin gerçek kimliği çıkarılsa bu olay çözülür. Avukat Nurettin Can ve Dr. Hasan Kaya öldürüldü. Orada işkence ile öldürülenlere tanık olmasaydılar, öldürülmezlerdi”.

Duruşmada dinlenen bir diğer tanık Selami Sağdıç ise 2010 yılında Yeşil olarak bilinen Mahmut Yıldırım’ı Ankara’da gördüğünü belirtti.

Mahkeme duruşmayı 25 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(09/302) Berkin Elvan Davası…

Gezi Parkı eylemleri sırasında, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Okmeydanı semtinde 16 Haziran 2013 tarihinde, polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Eylül 2019 tarihinde devam edildi.

Duruşmada sanığın talimatlara aykırı hareket edip etmediğinin, kusuru olup olmadığının tespiti için istenen bilirkişi raporuna cevap gelmediği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 13 Kasım 2019 tarihine erteledi.

(09/303) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

25 Eylül 2019 tarihinde Yalova merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 23 kişi gözaltına alındı.

(09/304) Van’da Etkinlik Yasağı…

Van Valiliği 25 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alan toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, şenlik, konser, bildiri dağıtma ve benzeri her tür eylem ve etkinliği 26 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 1053 güne uzatılmış oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş