Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Nisan 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/244) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

25 Nisan 2017 günü Türk Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar Şengal ve Rojava’da Qerecox bölgesine hava saldırıları düzenledi. Hava saldırıları sonucu 20 YPG militanının öldüğü ve 18’inin yaralandığı öğrenildi. Şengal’de ise 1 sivilin yaşamını yitirdiği ve 2 YBŞ militanının da yaralandığı bildirildi.

25 Nisan 2017 günü Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında güvenlik güçlerinin geçişi sırasında gerçekleşen patlama sonucu 2 askerin öldüğü öğrenildi.

25 Nisan 2017 günü Kars’ın Kağızman ilçesi kırsalında güvenlik güçlerinin geçişi sırasında gerçekleşen patlama sonucu 2 askerin öldüğü ve 3 askerin yaralandığı öğrenildi.

25 Nisan 2017 günü Bitlis’te gerçekleşen patlama sonucu 1 askerin öldüğü 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

22 Nisan 2017 günü Kandil bölgesine yaptığı hava saldırısı sonucu 5 PKK militanın öldüğü öğrenildi.

(04/245) Van’da Polis Aracının Çarpması Sonucu Ölen Kişi…

Van’ın Edremit ilçesinde 19 Nisan 2017 günü polis aracının çarpması sonu ağır yaralanan Kahır Adsız (42) adli kişinin 25 Nisan 2017 günü yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(04/246) Tunceli’de Patlama Sonucu Yaralanan Çocuklar…

R.K. ve T.K. isimli 2 çocuğun Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı Sağman köyünde ne olduğu belirlenmeyen bir cismin patlaması sonucu yaralandığı öğrenildi.

(04/247) Hakkari’de Polis Aracının Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

25 Nisan 2017 günü Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yolda yürüyen Feride Beşer isimli kişinin polis aracının çarpması sonucu yaralandığı öğrenildi.

(04/248) AKPM’nin Türkiye Hakkındaki Kararı…

25 Nisan 2017 günü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), OHAL’in sürmesi ve KHK’ler gerekçesiyle Türkiye’nin yeniden denetim sürecine alınmasına ilişkin öneriyi oyladı. 113 kabul, 45 ret ve 12 çekimser oyun kullanıldığı oylama sonucu, Türkiye 2018 yılına kadar denetim sürecine alındı.

(04/249) Gözaltına Alınan HDP Milletvekili…

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, 25 Nisan 2017 günü Diyarbakır’da yargılandığı davada hakkında çıkartılan zorla getirme kararı gerekçe gösterilerek polis tarafından gözaltına alındı. Uca, davanın bugün görülen duruşmasına katıldıktan sonra serbest bırakıldı.

(04/250) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde gözaltına alınan 4 kişinin 25 Nisan 2017 günü ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandıkları öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Mehmet Emin Yıldırım, Mikail Taş, Hayrettin Ertunç, Ziya Buğur.

(04/251) 1 Mayıs Etkinlikleri…

Adana’da 1 Mayıs bildirisi dağıtan Dev-Lis üyesi 3 öğrencinin 25 Nisan 2017 günü gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/252) Diyarbakır 5 Haziran Davası…

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde HDP’nin düzenlemiş olduğu mitinge yönelik bombalı saldırıyla alakalı olarak Sincan Batı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 4. duruşması 25 Nisan 2017 günü görüldü. Sanıklardan Orhan Gönder ve İsmail Korkmaz duruşmaya bizzat katılırken, Burhan Gök ve Mustafa Kılınç duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, sanıklardan Gönder’in yanında görülen mavi tişörtlü kişinin tespit edilmesine ve beyanının alınmasına, sanıklardan Kılınç’a ait cep telefonundaki kayıtların çözümlerinin yapılmasına karar verdi ve duruşmayı 20 Haziran 2017 gününe ertelenmesine karar verdi.

(04/253) Kulp Davası…

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 11 yurttaşın kaybedilmesiyle ilgili Ankara 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Nisan 2017 günü devam edildi. Mahkeme heyeti, 16 Nisan 2017 günü düzenlenen referandum ile kabul edilen anayasa değişikliğinin kesin sonuçlarının beklenmesi için duruşmayı 12 Haziran 2017 gününe erteledi.

Savcı görevsizlik kararı verilerek dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini istemişti. Mağdur avukatları ise, anayasa değişikliği sonucu askeri mahkemelerin kapatılması ihtimalinin bekletici mesele yapılması gerektiğini belirtmişti.

(04/254) Uğur Kurt Davası…

Polis memuru Sezgin Korkmaz hakkında Okmeydanı Cemevi’ndeki cenaze töreni için orada bekleyen Uğur Kurt’u öldürmek iddiasıyla İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Nisan 2017 günü devam edildi.  Korkmaz duruşmaya katıldı. Sanık avukatlarının ve Kurt ailesinin avukatının açıklamalarından sonra mahkeme heyeti kararını açıkladı ve Korkmaz’ı ‘taksirle adam öldürmek’ten 2 yıl hapse mahkum etti. Mahkeme heyeti, bu cezayı sanığın duruşmadaki iyi halden 1 yıl 8 aya indirdi ve daha sonra bu cezayı 12,100 TL para cezasına çevirdi.

(04/255) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Nisan 2017 günü devam edildi. Hakkındaki zorla getirme kararına dayanılarak gözaltına alın Feleknas Uca, Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi ve duruşmaya katıldı. Uca Kürtçe savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme heyti Uca’nın dava konusu konuşmaların Türkçe’ye çevrilmesi için bilirkişiye gönderilmesine, Uca’nın Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmaların tutanaklarının Meclis Genel Sekreterliği’nden istenmesine karar verdi ve duruşmayı Eylül 2017’ye erteledi.

(04/256) İstanbul’da Bildiri Okuduğu için Yargılanan Kişiler…

Halkevi üyeleri Ayşegül Başar, Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ iddiasıyla İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Nisan 2017 günü başlandı. Tutuklu sanıklar mahkemeye katıldı ve savunmalarını yaptı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti 3 sanığın da tahliyesine, bildiri okunmasına ilişkin görüntü kayıtlarının bilirkişiye gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı 12 Ekim 2017 gününe erteledi.

Ayşegül Başar, Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar İstanbul’da yılbaşı gecesi yaşanan İŞİD saldırısı sonrası Okmeydanı’ndaki bir kahvehanede laiklikle ilgili bir bildiri okudukları gerekçesiyle 2 Ocak 2017 tarihinde tutuklanmışlardı.

(04/257) Engellenen Internet Sitesi…

25 Nisan 2017 günü Sendika.org internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle sendika.org 35. kez engellenmiş oldu.

25 Nisan 2017 günü Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin internet sitesi demokrasi.com sitesine erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle demokrasi.com.  17. kez engellenmiş oldu.

25 Nisan 2017 günü kollektifler.net internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle kollektifler.net 2. kez engellenmiş oldu.

25 Nisan 2017 günü aryenhaber.co.uk internet sitesine erişimin Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemeyle aryenhaber.co.uk 19. kez engellenmiş oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş