Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/279) TİHV Cizre Temsilcisi Dr.Serdar Küni Davası…

19 Ekim 2016 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Cizre Temsilcisi ve Şırnak Tabip Odası eski Başkanı Dr. Serdar Küni hakkında Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan verilen ceza Antep Bölge İdare Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

25 Nisan 2018 tarihinde Dr. Serdar Kuni’nin yeniden yargılanmasına Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Serdar Kuni’nin savunmasının ardından mahkeme dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 24 Eylül 2018 tarihine erteledi.

(04/280) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Diyarbakır Valiliği yaptığı açıklama ile 25 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında güvenlik güçleri HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 4 askerin ise yaralandığını duyurdu.

25 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 15 Aralık 2017 tarihinde Tunceli kırsal alanında çıkan çatışmada 8 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/281) Antalya’da Mahkemede Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Kişiler…

25 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Emrecan Demir isimli kişinin hakkında Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmış davanın 11 Nisan 2018 tarihinde görülen duruşmasında jandarma ve polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Tutuklu olarak yargılanan Emrecan Demir, duruşmada savunma yaparken sözünün mahkeme başkanı tarafından kesilmesi üzerine çıkan tartışma nedeniyle kolluk güçlerinin müdahalesine maruz kaldığı ve bu duruma itiraz eden Demir’in babası Hasan Demir’in de fiziksel şiddete maruz kaldığı bildirildi. Yaşananlardan sonrasında Emrecan ve Hasan Demir’i duruşma salonundan çıkartan mahkeme, Emrecan Demir’in tutukluluk halinin devamına, yaptığı savunması nedeniyle Emrecan Demir hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi ve duruşmayı 11 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

Hasan Demir’in daha sonra gözaltına alındığı ve 1 gün sonra sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (04/282) İzmir’de 2 Kişiye Fiziksel Şiddet Uyguladıkları İddiasıyla Yargılanan Polis Memuru…

10 Ağustos 2017 tarihinde İzmir’in Alsancak semtinde motosikletli 2 kişinin tacizine uğrayan Derya Kılıç ve Seray Güven isimli iki kadın, polisten yardım istemişti. Polis memuru Orhan Yarcel’in “Size bu kılıkla az bile yapmışlar. Halinize bakın” sözleri üzerine yaşanan tartışma sonrasında Orhan Yarcel ayağı alçıda olan Derya Kılıç ile Seray Güven’e fiziksel şiddet uygulamıştı.

Olayla ilgili olarak Orhan Yarcel hakkında ‘hakaret’ ve ‘sahip olduğu yetkileri kötüye kullanma’ iddialarıyla İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada  tanık olarak ifade veren Barış Bilen Hatal isimli bir kişi, polis memurunun ayağı alçıda olan Derya Kılıç’a orantısız şiddet uyguladığını belirtti. Daha sonra Orhan Yarcel’in mesai arkadaşı bir polis memuru tanık olarak dinlendi. Mahkeme, tanıkların dinlenmesi ve görüntü kayıtlarının daha ayrıntılı dökümünün alınması için duruşmayı 19 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(04/283) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde bir koğuşta yapılan arama sırasında Coşkun Şimşek isimli bir mahpusun ağır fiziksel şiddete maruz kaldığı ve buna bağlı olarak sağ ayağının kırıldığı öğrenildi. Sağ omuzunda yaralandığı bildirilen Ulaş İnci isimli bir mahpusun ise ters kelepçelenerek tek kişilik hücreye konulduğu bildirildi.

(04/284) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 25 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

25 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Ecem Polat, Gülnaz Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Mehmet Dersulu, Mahmut Konuk ve Bülent Özgür) gözaltına alındığı bildirildi. Müdahale sırasında polisin destek için orada bulunanlara da plastik mermi ile müdahale ettiği öğrenildi.

Buna göre, 25 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/285) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul’da çalıştıkları firmanın ücretlerini ödenmediği gerekçesiyle bir süredir protesto eylemleri yapan işçilerin 25 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Boğaz Köprüsü üzerinde gerçekleştirdikleri eyleme müdahale eden polis, 4 işçiyi ve eylemi takip eden 1 gazeteciyi gözaltına aldı. Aynı gün içinde şirketin merkez binası önünde ikinci bir eylem yapıldığı; buna yönelik müdahalede ise 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların tümünün aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi. Son müdahale ve gözaltılar ile beraber, ücretleri alamadıkları için eylem yapan işçilere 7. kez müdahale edilmiş oldu.

 (04/286) Urfa’da ‘Sosyal Medya Paylaşımları’ Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

18 Nisan 2018 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde ‘sosyal medya paylaşımları’ gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 11 kişiden 5’i 24 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiası ile tutuklandı. 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/287) Hatay’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış DİHABER muhabirleri Erdoğan Alayumat ile Nuri Akman hakkında ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ ve ‘örgüte üye olmak’ iddialarıyla Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Erdoğan Alayumat duruşmaya katıldı ve Kürtçe savunma yaptı. Duruşmada ayrıca bir başka gazeteci tanık olarak savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Erdoğan Alayumat’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 23 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

 (04/288) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da “DHKP-C Soruşturması” kapsamında yapılan ev baskınlarında 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/289) Cumhuriyet Gazetesi Davası…

Aralarında Cumhuriyet Gazetesi icra Kurulu Başkanı Akın Atalay, gazeteci yazar Kadri Gürsel, gazeteci Ahmet Şık’ın da olduğu 2’si tutuklu 20 sanık hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Nisan 2018 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüte yardım etme’ suçundan Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel,  Güray Öz, Musa Kart, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Ahmet Şık, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik, Ahmet Kemal Aydoğdu, Emre İper ve Bülent Utku’yu 2 yıl 6 ay ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 3 kişinin beraatına, Can Dündar ile İlhan Tanır’ın dosyalarının ayrılmasına, hükümle birlikte Akın Atalay’ın tahliyesine, Ahmet Kemal Aydoğdu’nun tutukluluk halinin devamına ve ceza almış tüm sanıklar hakkında adli kontrol şartı getirilmesine karar verdi.

(04/290) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci İsmail Küçükkaya ile Avukat Fidel Okan hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşine dair yapılan haberler nedeniyle ‘kamu görevlisine alenen hakaret’ ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurum ve organlarını aşağılama’ iddiasıyla Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme İsmail Küçükkaya ve Fidel Okan’ı 16 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

 (04/291) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

25 Nisan 2018 tarihinde Muğla merkezli bir soruşturma kapsamında 19 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 15 kişi;  Aksaray merkezli bir soruşturma kapsamında 26 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerilerin de olduğu 41 kişi; Zonguldak merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 10 muvazzaf asker “Sivas imamı olma’ iddiasıyla Ankara’da 1 kişi gözaltına alındı.

Aydın merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 27 kişiden 17’si 25 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, 5 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Yasadışı yollara Yunanistan’a gitmeye çalışırken Edirne’de yakalanan KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski savcı Zafer Kılınç, 25 Nisan 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(04/292) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski Diyarbakır Bölge Jandarma Kurmay Başkanı Albay Şamil Türk Özkan hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘Anayasa’yı ihlal etme’ suçundan Şamil Türk Özkan’ı müebbet hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/293) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 25 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 10 köy ve 40 mezrada 25 Nisan 2018 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Yalımlı, Akçabudak, Ulucak, Kılıçlı, Yorulmaz, Güldiken, Baharlar, Üçdamlar, Yaprakköy, Yünlüce köyleri; Keşkuvari, Çiftlik, Leyhosor, Mahmutlu, Tahtakülek, Ballıca, Mahmudan, Yeniyazı, Hij, Gözeli, Dergan, Alıçlıyayla, Buban, Kaynaktaşı, Dokuzkat, Aliyan, Abdurrahmanağa, Aşağıhodik, Konuklu, Perpank, Yeşilburç, Kilimli, Gelberi, Bilgin, Hegogözer, Koçmarin, Mehmedil, Sağlık, Gönen, Hamzabey, Sıkas, Guçik, Eskiköy, Semezi, Yaka, Karaç, Kayadibi, Baverda ve Kumumirza mezraları.

(04/294) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 25 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Kulp ilçesine bağlı 7 köy ve 13 mezrada 25 Nisan 2018 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: ; Ağıllı, Akdoruk, Ağaçlı, Aşağıelmalı, Çağlayan, Kaynakköy, Karpuzlu  köyleri; Ağıllı, Derecik, Harabe, Güldiken, Dirlik, Kefan, Yukarıelmalı, Deveboynu, Astal, Işıklar, Gümüşsuyu, Soğanlı ve Çotuk mezraları.

(04/295)Yasaklanan Kitap…

25 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Nihat Behram tarafından yazılan “Ser verip sır vermeyen bir yiğit” isimli kitap hakkında verilmiş beraat kararından 25 yıl sonra yeniden yasaklandığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş