Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/148) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Çocuk Mahpus…

18 Ocak günü Adana E Tipi Kapalı Cezaevi Çocuk Koğuşu’nda çıkan yangında yaralanan 17 yaşındaki Ferhat Kaya, tedavi gördüğü Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde 25 Ocak günü hayatını kaybetti. Aynı yangında daha önce Muhammet Erdoğan adlı çocuk da hayatını kaybetmişti.

(01/149) Cezaevinde Açlık Grevi 45. Gününde…

Şakran 4 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kalan anarşist mahpus Umut Fırat Süvarioğulları’nın OHAL uygulamalarını protesto etmek için 45 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(01/150) Gözaltına Alınan HDP’li Milletvekilleri…

25 Ocak günü HDP Iğdır milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkındaki zorla getirme kararı gerekçe gösterilerek İstanbul’daki evinden gözaltına alındı. Adıyaman, sağlık kontrolünden sonra, SEGBİS aracılığıyla Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşmasına katıldı. Mahkeme heyetinin Adıyaman hakkında yurtdışı yasağı koyduğu ve onu adli kontrol şartıyla serbest bıraktığı öğrenildi.

25 Ocak günü HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Urfa milletvekili Osman Baydemir’in Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin haklarındaki zorla getirme kararı gerekçe gösterilerek Diyarbakır’da gözaltına alındıkları ve ifade işlemlerinden sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi.

25 Ocak günü HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer’in hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiası ile başlatılan soruşturma kapsamında çıkarılan zorla getirme kararı gerekçe gösterilerek Diyarbakır’daki evinin önünde gözaltına alındığı ve savcılık ifadesinden sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/151) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Ankara’nın Batıkent’te gözaltına alınan HDP PM üyesi Ahmet Kaya’nın 25 Ocak günü çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından “örgüt adına faaliyet yürütmek” ve “örgüt üyesi olmak” iddialarıyla tutuklandığı öğrenildi.

Siirt’in Kurtalan ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Kurtalan eski belediye başkanının da bulunduğu 11 kişiden 3’ü ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte yardım etmek’ iddialarıyla çıkarıldıkları mahkemece 25 Ocak günü tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Kurtalan eski belediye başkanı Necati Yılmaz, HDP yöneticisi Nesibe Çelik ve Kemal Bingöl.

Urfa’da 11 Ocak tarihinde gözaltına alınan 50 kişiden mahkemeye çıkarılan 5’i “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Halil Demir, Recep Polatlı, Sait Aslan, Serdar İpek ve adı öğrenilemeyen bir yurttaş.

25 Ocak günü İzmir’de Eğitim-Sen üyesi 37 eğitim emekçisinin, 29 Aralık 2015 günü gerçekleştirilen iş bırakma eylemine katıldıkları gerekçesiyle evlerine düzenlenen polis baskınları ile gözaltına alındıkları öğrenildi.

(01/152) HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, Van’ın Erciş ilçesinde 27 Ekim 2015 tarihinde katıldığı otogar açılışında yaptığı konuşma nedeniyle ‘seçim yasağı ihlali’ iddiasıyla Erciş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 25 Ocak günü görüldü. Yüksekdağ kaldığı Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Nisan 2017’ye erteledi.

(01/153) DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gülten Kışanak’ın Yargılandığı Dava…

DBP Eş Genel Başkanı SebahatTuncelil ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında ‘örgüte üye olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 25 Ocak günü görüldü. Kocaeli 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Gültan Kışanak, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. SEGBİS aracılığıyla savunma yapmayı reddeden Sebahat Tuncel’in ise mahkemeye katılmadığı öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti tahliye taleplerini reddetti ve duruşmayı Şubat ayına erteledi.

(01/154) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Dicle Haber Ajansı Muhabiri Muhammet Doğru hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüt üyeliği’ iddialarıyla, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya 25 Ocak günü devam edildi. Doğru ve beraber yargılandığı 4 üniversite öğrencisi, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, tahliye taleplerini reddetti ve duruşmayı 8 Şubat 2017’ye erteledi.

Muhammet Doğru ve 4 üniversite öğrencisi 15 Nisan 2016 tarihinde Sakarya’da gözaltına alınmış ve 19 Nisan’da tutuklanmıştı.

(01/155) Şair Yılmaz Odabaşı’nın Yargılandığı Dava…

Şair Yılmaz Odabaşı hakkında, kapatılan Meydan gazetesindeki bir yazısında kullandığı ifadeler nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla Büyükçekmece Adliyesi’ndeki 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ikinci duruşması 25 Ocak’ta görüldü. Mahkeme heyeti, kararını açıkladı ve Odabaşı’yı 2 yıl hapis cezasına çarptırdıktan sonra, cezayı 1 yıl 8 aya indirdi ve erteledi.

 (01/156) Aydın’da Eyleme Katıldığı için Yargılanan Yurttaş…

Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan Mehmet Şahin Işık’a, 107 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Gar katliamını protesto etmek için Söke Cumhuriyet Meydanı’nda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen eylemde attığı sloganlarla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, ‘pişmanlık belirtisi göstermemesi’ nedeniyle cezayı ertelemedi.

..

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş