Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 – 29 Temmuz 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/299) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

26 Temmuz 2019 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 1 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

26 Temmuz 2019 tarihinde Adıyaman’ın Sincik ilçesinde bir polis aracına yönelik düzenlenen saldırıda ağır yaralanan 1 polis memuru 27 Temmuz 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldü.

27 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 22 Temmuz 2019 tarihinde Bingöl’ün Merkez ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 4 HPG militanının öldüğü; 1 Mayıs 2019 tarihinde Siirt’in Baykan ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

28 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Temmuz 2019 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(07/300) Urfa’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele iddiası…

26 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Suriye’de devam operasyonlara katıldıktan sonra Urfa’daki birliğine dönen bir uzman çavuşun burada komutanları tarafından sırtında 3 kum torbası olacak şekilde 45 derece sıcakta koşmaya zorlandığı iddia edildi. İsmi öğrenilemeyen uzman çavuşun koşarken fenalaştığı ve bilinci kapalı bir halde hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

(07/301) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Temmuz 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde polis zırhlı aracına yönelik düzenlenen saldırı ile ilgili gözaltına alınan M. A. (17) ve A. E. (17) isimli 2 çocuğun götürüldükleri boş bir arazide işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. M. A. ve A. E.’nin daha sonra Çocuk Şube yerine Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldükleri ve orada da işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları bildirildi.

M. A.’nın annesi Fatma A. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Gözaltı haberini alınca direkt Çocuk Şube’ye gittim. Çocuk Şube, öyle bir şahsın kendilerinde olmadığını söyledi. Çocuk Şube’den çıktığım sırada polis aracında oğlumun arkadaşını gördüm. Yüzü çok perişan haldeydi. Yürüyemiyordu, ayakta duracak hali yoktu. Yüzünde çeşitli yaralar vardı (…) TEM Şube’de olduğu anlaşıldı. Oğlumun yaşının küçük olduğunu ve TEM Şube’de ne işi olduğunu sordum. Oradan TEM Şube’ye gittim. Onlar da başta kendilerinde olmadığını söyledi. Oradan oraya bizleri gönderip oyaladılar. Bu sırada çocuğumuza işkence yapıyorlar. Gece saat 01.00 civarında avukat geldikten sonra çocuklar Çocuk Şube’ye götürüldü (…) Ağzı burnu kan içindeydi. Bütün uğraşlarıma rağmen beni çocuğumun yanına yaklaştırmadılar. Oğlumu gördüğümde, ayaklarını yerde sürüklüyordu. Ertesi gün avukat oğlumla görüştü. Oğlumun, kendini ifade edecek durumda olmadığını söyledi (…) Oğlum, Şehitlik Mahallesi’nde gözaltına alındıktan sonra bir araziye götürüldüklerini ve çıplak hale getirildiklerini anlattı. Polisler tarafından, silah dipçikleri ve adını bilmedikleri demir bir cisimle darp edildiklerini söyledi. Kendilerine küfürler edildiğini ve ‘Bu sizin son şansınız sizi öldüreceğiz’ şeklinde tehdit edildiklerini söyledi (…) Oğlumu önce devlet hastanesine, oradan da askeri hastaneye götürmüşler. Ancak darp raporu vermemişler.”

(07/302) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Temmuz 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yapılan ve Mücahit Yılmaz isimli bir kişinin yaşamını yitirdiği ev baskını sonrasında gözaltına alınan Ahmet Yoldaş isimli bir kişinin gözaltında maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele sonucu kaldırıldığı Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde kırılan sağ ayağından ameliyat edildiği öğrenildi. Haberde ayrıca Ahmet Yoldaş’ın sağ kulağının sargılı oluğu, vücudunda da maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleden kaynaklanan izler olduğu iddia edildi.

Aynı gün Ahmet Yoldaş ile beraber gözaltına alınan eşi Birsen Yoldaş’ın ise 26 Temmuz 2019 tarihinde polisteki ifade işlemelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/303) Antalya’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

27 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bekçilerin, izinleri olmadığı için sokak müzisyenlerine müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale sonucu bir müzisyenin kolunun çıktığı bildirildi. Karakola götürülen sokak müzisyenlerinin ifade işlemelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/304) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler E Tipi Cezaevi’nde tutulan Hakan İnci isimli mahpusun sayımlarda askeri nizamda ayakta durma dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Hakan İnci basına yansıyan mektubunda şunları belirtti: “Sabah sayımı sırasında ayakta sayım dayatıldı. Kabul etmediğim için tekme ve yumruklarla 10 kadar gardiyan tarafından dışarı çıkartıldım. Başgardiyan ve 4-5 gardiyan gelerek beni tek kişilik, son derece sağlıksız, banyosuz bir nezarethaneye attılar (…) Akşamüstü bir başgardiyan ve beraberinde 6-7 kadar gardiyan gelerek beni kaldığım yerin hemen bitişiğindeki oda olan hazır kuvvet odasına götürdü. Burada beni götüren ekip dışında hapishane müdürü olduğunu söyledikleri kısa boylu biri vardı. Bu kişi bağırıp çağırmaya beni tahrik etmeye (kolumu ya da göğsümü sürekli dürtüklemeye) başladı. Beni yere yatırıp elimi ve ayaklarımı ters bir şekilde kelepçelediler. Ardından cop ile ayaklarıma falaka işkencesi yapmaya başladılar. Bu işlem bilincimi kaybedene kadar devam etti. Ardından ayıltıp işkenceye devam etmek için kafamdan aşağı kolonya ve su dökmeye başladılar. Ayılmaya başlayınca yere 2 paket tuz (1 ya da 2 kilo) dökerek üzerine su serptiler. Daha sonra gardiyanlar ayaklarım tuzun üzerine gelecek şekilde defalarca havaya kaldırıp yere çarptılar. Tuz hem işkence amaçlı canım daha çok yansın diye hem de işkence sonrasında su toplama vs. gibi izleri yok etmek içindi. Bu işlemden sonra parmaklarım başta olmak üzere bütün vücudum kasılmaya ve dişlerim istemsizce kitlenmeye başladı. Bilincim yerinde ancak felç geçirmişçesine hiç hareket edemiyor, gözlerimi dahi açamıyordum. Benden yürüyerek kaldığım nezarethaneye gitmemi istediler (…) Bir süre sonra kendimi kaybetmişim. Gözümü açtığımda bir havalandırmada taburenin üzerinde sırtım duvara yaslanmış bir şekildeydim. Bu sırada işkenceye katılan gardiyanlar başımda konuştuklarını fark ettim. Kendime iyice geldikten sonra kollarıma girerek parmak uçlarım üzerinde, kaldığım nezarethaneye götürdüler.”

28 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 6 mahpusun (Ahmet Nas, Ercan Daşkesen, Veysi Altan, Şifa Erdoğan, Rıdvan Kaya ve Suat Okur) istekleri ve iradeleri dışında yeni açılan Maraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi. Cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmeyen mahpusların fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldığı bildirildi. Bir mahpus ailesi aracılığıyla basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Cezaevi girişinde bize çıplak aramayı dayattılar kabul etmedik. Ancak zor kullanarak ve işkence ederek bu uygulamayı yapmaya çalıştılar. Sonrasında bizi inşaat gibi bir yere koydular. Şimdi de askeri nizamda sayım dayatılıyor.”

(07/305) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

27 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, kan kusmaya başlayan hasta mahpus Ergin Aktaş’a İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde zatürre teşhisi konulduğu öğrenildi. Ergin Aktaş’a daha sonra sevk edildiği Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde ise verem teşhisi konduğu ve ilaç tedavisine başlandığı bildirildi. Ergin Aktaş’ın durumu ile ilgili bir açıklama yapan avukatı Gülizar Tuncer, hastanede tedavi edilmesi gereken Ergin Aktaş’ın hastaneye sevkinin yapılmadığı belirtti.

(07/306) Cezaevinde Mahpusa Verilmeyen Mektup…

27 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven tarafından Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde tutulan Zafer Sağlam isimli bir mahpusa gönderilen mektubun Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu tarafından “sakıncalı içeriğe sahip olduğu” gerekçesiyle Zafer Sağlam’a verilmediği öğrenildi.

(07/307) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 26 Temmuz 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’da yer alan “Hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamaları” gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(07/308) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 992 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26, 27, 28 Temmuz 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

26 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

27 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

28 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 26, 27, 28 Temmuz 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 12 kişi gözaltına alındı. Buna göre, 26, 27 ve 28 Temmuz 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(07/309) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

27 Temmuz 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 748’incisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine insan hakları savunucuları ve siyasi parti temsilcileri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta bir basın açıklaması yaptı.

(07/310) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 27 Temmuz 2019 tarihinde 383. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(07/311) Antep’te Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

27 Temmuz 2019 tarihinde Antep’te “Bağımlı Olma Özgür Ol” kampanyası kapsamında bildiri dağıtan HDP Gençlik Meclisi üyelerine müdahale eden polis 15 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların Antep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(07/312) Kars’ta Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu ve Siyasi Parti Yöneticisi…

23 Temmuz 2019 tarihinde Kars’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği Kars Şube Başkanı Güldane Kılıç ile HDP il yöneticisi Nuriye Erkmen, HDP’li Belediye Meclis Üyesi Münevver Subaşı, eski HDP yöneticileri İdris Ağbaba ve Mustafa Özmen’in de olduğu 12 kişiden 1’i (Adem Yıldırım) 26 Temmuz 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 5 kişi ise (Tuğba Yağışlı, Seyfettin Gönel, Mustafa Özmen, Ünal Çalışkan, Mehmet Sena Oral) serbest bırakıldı. İHD Şube Başkanı Güldane Kılıç, HDP Merkez ilçe yöneticisi Nuriye Erkmen, Oktay Tül, Dağpınar Belediye Meclis Üyesi Münevver Subaşı, HDP eski il eş başkanı İdris Ağbaba ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin ise gözaltı sürelerinin 4 gün uzatıldığı bildirildi.

(07/313) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

25 Temmuz 2019 tarihinde İzmir’in Menemen ve Buca ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi 12 kişi, 26 Temmuz 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Yusuf Çil, Güney Demir, Diyar Demir, Ceren Çepik, H.K. (16), Yiğit Özdemir, Gülader Özçelik, Welat Yalçınkaya ve Fatma Akgül.

(07/314) Barış Akademisyenleri ile İlgili AYM Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan hapis cezası ile cezalandırılan 10 akademisyen tarafından yapılan bireysel başvuruyu 26 Temmuz 2019 tarihinde karara bağladı. AYM, akademisyenlerin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme ayrıca akademisyenlerin her birine 9 bin TL tazminat ödenmesine ve yeniden yargılama için karar örneğinin ilgili mahkemelere gönderilmesine hükmetti.

(07/315) Sendika Üyesi İle İlgili AYM Kararı…

AYM, Aydın’da KHK ile meslekten ihraç edilmelerle ilgili bildiri dağıttığı ve imza standı kurduğu gerekçesiyle idari para cezasına çarptırılan Eğitim-Sen üyesi Erdal Karadaş’ın bireysel başvurusunu 26 Temmuz 2019 tarihinde karara bağladı. Mahkeme Erdal Karadaş’ın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

(07/316) Gazeteci ile İlgili AYM Kararı…

AYM, dönemim Genelkurmay Başkanı hakkında yazdığı bir yazı nedeniyle 7 bin TL para cezasına çarptırılan gazeteci yazar Kemal Baytaş’ın bireysel başvurusunu 26 Temmuz 2019 tarihinde karara bağladı. Mahkeme Kemal Baytaş’ın ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme ayrıca Kemal Baytaş’a 9 bin 150 TL manevi tazminat ödenmesine ve yeniden yargılama için kararın bir örneğinin Kemal Baytaş hakkında para cezası kararı veren Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(07/317) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ, tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 27 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(07/318) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

26 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 30 ilde düzenlenen operasyonlarda 47 kişi gözaltına alındı.

Yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları sırada gözaltına alınan 2’si eski asker ve 1’i eski emniyet müdür yardımcısı 3 kişiden 1’i 28 Temmuz 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(07/319) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 27 Temmuz 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde açık alanlarda düzenlenecek her türlü toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma ve benzeri türdeki tüm eylem ve etkinlikleri 28 Temmuz 2019 ile 11 Ağustos 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

(07/320) Tunceli’de Yasaklanan Etkinlikler…

Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında Cumartesi Anneleri ile ilgili belgeselin gösterimi ile “LGBTİ+ Kavram Atölyesi” etkinliğinin Tunceli Valiliği tarafından yasaklandığı 26 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Valiliğin ayrıca Cumartesi Anneleri ve LGBTİ+’ler ile ilgili her türlü etkinliğin de yasakladığı bildirildi.

(07/321) Mardin’de Yasaklanan Etkinlik…

26 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, ses sanatçıları Azad Bedran ve Zinar Sozdar’ın Mardin’in Nusaybin ilçesinde 28 Temmuz 2019 tarihinde verilecek konserin Nusaybin Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı öğrenildi. Yasaklama kararının gerekçesinin 2 sanatçı hakkında açılmış davalar olduğu bildirildi.

(07/322) Tatvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 27 Temmuz 2019 tarihinde yaptığı Tatvan ilçesine bağlı 16 köyde 27 Temmuz 2019 tarihinde saat 10.00 ile 23.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Teknecik, Sallıca, Boblesür, Beşikli, Dönertaş, Kepenek, Aktoprak, Özekli, Kısıklı, Suboyu, Yumrukaya, Uçankuş, Çörekli, Sarıdal, Güntepe, Beşparmak.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş