Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/335) Van’da Ev Baskını…

26 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Van’ın Özalp ilçesine bağlı Mollatopuz köyündeki bir eve Jandarma Özel Harekat birimleri tarafından yapılan baskın sırasında çıkan yangın sonucu evin tamamen tahrip olduğu öğrenildi. İhbar olduğu gerekçesiyle yapılan baskın sırasında yaşananlarla ilgili olarak ev sahibi Erdem Candemir, basına yansıyan açıklamasında, “Benden kapının anahtarını istediler. Biz de evin kapısını açtık. Evin tüm camlarını açmamızı istediler. Amcamın kızı ve muhtar eve girerek tüm camları açtı. Ben onlara; ‘haftaya kardeşimin düğünü var. Yeni eşyaları evimizin içerisinde. onlara zarar gelmesin onları dışarıya çıkaralım’ dedim. Askerler de bize ‘Bir şey olmaz, içeriye gaz bombası atacağız’ dediler. Daha sonra evin içerisine 3 adet gaz bombası attılar. Ev yanmaya başlayınca, askerler geriye çekildi. O sırada biz de eve müdahale edemedik ve ev tamamen yandı” dedi.

Bir diğer görgü tanığı ise yaşananlar hakkında şunları ifade etti: “[Askerlere] ‘evi yakmayın’ dedik ama dinletemedik (…)Askerler bize, ‘hiç konuşmayın bu evi yakacağız’ dediler. Ardından gaz bombası attılar.”

HPG militanlarının olduğu iddia edilen evde yapılan aramada kimsenin bulunmadığı bildirildi.

HDP Van Milletvekili Adem Geveri, eve yapılan baskın sırasında sadece gaz bombası kullanılmadığını, bunun yanı sıra eve el bombası da atıldığı iddia etti.

Evde çıkan yangını söndürmeye çalışırken dumandan etkilenen Halime Candemir’in (80) kalp krizi geçirdiği ve kaldırıldığı hastanede ona anjiyo yapıldığı öğrenildi.

(10/336) Van’da İşkence İddiasıyla İlgili Soruşturmada Gizlilik Kararı…

26 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Haziran 2017 tarihinde Van’ın Gevaş ilçesinde 4 köylünün gözaltına alındıktan sonra götürüldükleri İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördüğü iddiasıyla ilgili olarak sürdürülen soruşturmada savcılığın gizlilik kararı aldığı öğrenildi.

Gizlilik kararının işkenceye maruz kalan köylülerin avukatlarının Gevaş ilçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki kamera görüntülerini istedikleri gün alındığı bildirildi.

Haberde ayrıca Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan raporda Abdulselam Aslan, Halil Aslan ve Cemal Aslan’ın yüzünde ve vücudunda morlukların, kırıkların ve kesiklerin olduğu belirtilmektedir.

9 Haziran 2017 tarihinde Gevaş Emniyet Müdürlüğü’ne düzenelenen roketatarlı saldırı sonrasında  Cemal Aslan, Abdulselam Aslan, Halil Aslan ve Nejdet Beysüm isimli 4 köylü aynı gün mantar toplamaktan dönerken saldırının failleri oldukları iddiasıyla gözaltına alınmış ve 5 gün sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Köylülerin gözaltına işkenceye maruz kaldıkları polis karakolunda çekilmiş fotoğrafları basına da yansımıştı.

(10/337) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Bolu T Tipi Cezaevi’nde kalan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Barkın Timtik, Neciye Demir ve Zehra Özdemir hakkında sayımlarda ayağa kalkmadıkları gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve Barkın Timtik’e toplamda 9 yıl aile görüş yasağı cezası verildiği bildirildi. Yine Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Özgür Yılmaz ve Ahmet Mandıracı’nın Edirne T Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrelerde tutulduğu öğrenildi.

27 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Ağrı Patnos Cezaevi’ne sevk edilen 26 mahpusun cezaevinde girişinde çıplak aramayı kabul etmedikleri için darp edildikleri öğrenildi. Darp raporu almak için hastaneye götürülen mahpuslara “hiçbir şeyiniz yok” denilerek rapor verilmediği bildirildi.

27 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde kalan siyasi mahpuslara kimlik kartı taşımaları yönünde baskı yapıldığı öğrenildi.

Yine Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde kalan 2 mahpusun kampüs hastanesi dönüşü tek sıra halinde yürümeyi kabul etmedikleri için gardiyanlar tarafından darp edildiği bildirildi.

(10/338) Mahkeme Sırasında Darp Edilen Mahpuslar…

Halkın Hukuk Bürosu 26 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, Silivri Kampüs Cezaevi içindeki mahkeme salonunda görülen ve 40 kişinin yargılandığı bir dava sırasında tutuklu mahpusların ilk önce duruşma salonunda ve daha sonra da kamerasız odalarda darp edildiğini duyurdu. Açıklamada Rojda Yalınkılıç isimli bir mahpusun mahkemede yaptığı savunmasında Sur’da ve Cizre’de yaşamını yitirenlerden bahsettiği gerekçesiyle mahkeme sonrası cezaevine götürülürken  “Al götür bunu, her şeyi yapmak serbest” denilerek diğer mahpuslardan ayrılarak darp edildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca yüzlerinde ve vücutlarında darp izleri olmasına rağmen mahpuslara darp raporu verilmediği belirtildi.

(10/339) Cezaevinden Gözaltına Alınan Mahpus…

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kalan Afşin Musazade isimli bir mahpusun Mayıs 2017 tarihinde ailesine ve avukatlarına haber verilmeden cezaevinden çıkartılarak bilinmeyen bir yere götürülmesiyle ilgili olarak HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran tarafından verilen soru önergesi Adalet Bakanı tarafından yanıtlandı. Verilen yanıttan Afşin Musazade’nin 3 Mayıs 2017 tarihinde Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden çıkartıldığı ve  9 Mayıs 2017 tarihine kadar  Mardin İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulduğu öğrenildi.

(10/340) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Cengiz Çiçek, Serbay Köklü ve Nevroz Uysal tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 26 Ekim 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 699. kez reddedilmiş oldu.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 27 Ekim 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(10/341) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Ekim 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında Veli Saçılık’ın olduğu 6 kişinin (Simge Aksan, İlker Işık, Mustafa Keçeli, Turgut Türksoy, Veli Saçılık ve Nazan Bozkurt) darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre 26 Ekim 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 11 kişi gözaltına alındı. Polis müdahaleleri sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(10/342) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteciler…

27 Ekim 2017 tarihinde İzmir’de KHK ile kapatılan ÇHD üyesi 6 avukatın evlerine ve ofislerine düzenlenen baskınlar sonucu gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan avukatların isimleri: Dinçer Çalım, Nergis Tuba Aslan, Şule Arslan, Bahattin Özdemir, Emel Diril ve Yemen Cankan.

(10/343) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteci Zeynep Kuray’ın 26 Ekim 2017 tarihinde savcılıkta ifade verdikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/344) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

26 Ekim2017 tarihinde Mersin’de 5 kişinin (Bayram Çağlar, Orhan Aslan, Aynur Göğer, Mahmut Alp, Nusret Şanlı) yapılan ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 5 kişinin Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

27 Ekim 2017 tarihinde Bingöl’ün Solhan ilçesinde aralarında DBP İlçe Eş Başkanı Ömer Çelikel’in evinin de olduğu 3 adrese polis tarafından baskın yapıldığı öğrenildi. Ömer Çelikel’in evinde yapılan aramada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının yanı sıra birçok kitaba el konulduğu bildirildi. Baskınlar sonrasında HDP İlçe Yöneticisi Oktay Mollaoğulları’nın gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Ekim 2017 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 kişinin ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(30/345) Osman Kavala’nın Gözaltı Süresi Uzatıldı…

26 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala’nın gözaltı süresinin 7 gün daha uzatıldığı öğrenildi. Osman Kavala 18 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve gözaltı süresi 19 Ekim 2017 tarihinde 7 gün uzatılmıştı.

(10/346) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

26 Ekim 2017 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 31 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı çıkartılan 70 muvazzaf askerden 46’sının; İstanbul’da 48 kişinin; Trabzon merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş akademisyenlerin de olduğu 31 kişinin; yine Trabzon merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 14 askerin; Tunceli merkezli bir soruşturma kapsamında 19 ilde düzenlenen operasyonlarda 21 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

26 Ekim 2017 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında ByLock kullandıkları iddiasıyla KHK ile meslekten ihraç edilmiş 121 eski Dışişleri Bakanlığı personeli hakkında gözaltı kararı alındığı ve bunların yakalanması için 30 ilde operasyonlar yapıldığı bildirildi.

26 Ekim 2017 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 18’i muvazzaf asker 22 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı ve bunların yakalanması için 15 ilde operasyonlar yapıldığı öğrenildi.

Mardin merkezli bir soruşturma kapsamında 12 Ekim 2017 tarihinde 13 il ve KKTC’de yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 24 askerden 18’inin 26 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/347) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 27 Şubat 2016 tarihinde Mersin’de düzenlenen bir etkinlikteki konuşmasında ‘devletin askerini ve emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı’ iddiasıyla Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Demirtaş’ın katılmadığı duruşmada avukatı Demirtaş’ın bizzat mahkemede hazır bulunma talebini mahkemeye iletti. Mahkeme avukatların bu talebini reddetti ve duruşmayı 22 Şubat 2018 tarihine erteledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Aralık 2015 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi.  Demirtaş’ın katılmadığı duruşmada avukatı Demirtaş’ın bizzat mahkemede hazır bulunma talebini mahkemeye iletti. Mahkeme gelecek duruşmada Demirtaş’ın mahkemede hazır bulunmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için 9 Şubat 2016 tarihinde Adana’da düzenlenen basın açıklamasındaki konuşmasında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini alenen aşağıladığı’ iddiasıyla Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Beştaş’ın katılmadığı duruşmada, savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/348) Van’da Yargılanan DBP üyeleri…

Aralarında DBP Van İl Eşbaşkanı Ahmet Aygün’ün de olduğu 8 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Ekim 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme 6 tutuklu sanığın tahliyesine ve 2 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. DBP Van İl Eşbaşkanı Ahmet Aygün’ün de aralarında olduğu 8 kişi 11 Mayıs 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 22 Mayıs 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(10/349) İzmir Gezi Davası…

25 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin İzmir’deki Gezi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 4 kişi hakkında verdiği beraat kararını bozan İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin 4 sanığı ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet’ ve ‘Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek’  suçlarından toplamda 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdığı öğrenildi. Avukatların karar ile ilgili Yargıtay’a itirazda bulunacağı bildirildi.

(10/350) İzmir’de Yargılanan Sendikacılar…

Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Kadın Sekreteri Ayşegül Kocaaslan ve Özlem Gündüz hakkında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İzmir’de 2016 yılında yapılan mitingde yapılan konuşma ve taşınan dövizlerde ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Ayşegül Kocaaslan ve Özlem Gündüz’ün beraatına karar verdi.

(10/351) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle 13 gazeteci hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunması alınmayan gazetecilerin savunmalarının alınması için duruşmayı 15 Mart 2018 tarihine erteledi.

Bu davada DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, Evrensel yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz yargılanmaktadır.

(10/352) Batman’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Şerife Oruç’un da aralarında olduğu 3 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiası ile Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Şerife Oruç’un SEGBİS aracılığıyla cezaevinden katıldığı duruşmada, Şerife Oruç’u gözaltına alan polis memurları ve Tuba Sert tanık olarak dinlendi. Tuba Sert ifadesinde daha önce verdiği ifadenin geçersiz olduğunu ve söz konusu 3 kişiyi tanımadığını ifade etti. Savunmaların ardından mahkeme 3 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Ocak 2018 tarihine erteledi. Şerife Oruç ve beraberindeki 2 kişi (Emrah oruç ve Muzaffer Tunç) 3 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınmışlar ve 5 Ekim 2016 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmışlardı. Şerife Oruç ayrıca  Batman Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz  kalmıştı.

(10/353) Rize’de Yargılanan Kişiler…

24 kişi hakkında Karadeniz Bölgesi’ndeki Yeşil Yol projesi kapsamında Rize’nin yaylalarına yapılacak yola karşı eylem yaptıkları gerekçesiyle 24 kişi hakkında ‘iş ve çalışma hürriyetini engelleme’ iddiasıyla Pazar Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 6 Şubat 2017 tarihine erteledi.

(10/354) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Mustafa Baltacı hakkında Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Ekim2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Baltacı’yı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş polis memuru Serken Ayvalı hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme ByLock kullandığı gerekçesiyle Serkan Ayvalı’yı örgüt üyesi olmak suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

68 kişi hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2017 tarihlerinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Bekir Boydak’ın tahliyesine ve ByLock kullandıkları iddiasıyla 6 tutuksuz sanığın tutuklanmasına, bazı sanıkların dosyalarının ayrılmasına karar verdi ve duruşmayı 6 Şubat 2018 tarihine erteledi.

7’si eski askeri personel 8 kişi hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davının görülmesine 26 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu 7 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş